ZIERIRZ EESGHE N.o 35. DINGSDAG A.° 1843. 2 MEI. Besturen en Administratien. Nieuwstijdingen COURANT. De DIRECTIE der R RG E RIJ EW A ARS CB OOI binnen deze Stad maakt langs dezen weg bekend dat zij voornemens is aanstaanden Vrijdag den 5 dezer, 's namiddags ten 4, ure, in eene der zalen van bet Raadhuis, Rekening en Verantwoording van haar over het afgeloopen jaar gehouden financieel beheer te doen on noodigt tevens degenen die haar door hunne Inschrijvingen tegen mogelijk tekort hebben gelieven te verzekeren uit om daarbij wel te willen adsisteren. Zierikzeeden 1 Mei 1843. Namens de Directie voornoemd P. J. A N I) R E JE Secretaris. KONINKLIJKE AK ADEM IE VAN BEELDENDE KUNSTEN, te AM STERDAM. De R A A D van BESTUUR der Koninklijke A kademie van Reel- dende Kunsten, te Amsterdamgeeft milsdezen aan de belanghebbenden openlijk te kennen 1." Dal er een Wedstrijd wegens den groolen Prijs, aan de Aka- demie voornoemd, dit jaar zijn zal in het Vak der Graveerkunst, en dat dezelve geopend zal worden in de maand Mei eerstkomende. 2.° Dat ingevolge besluit Zijner Majesteit van den 6 April 1843, bij den bedoelden Wedstrijd niet zal gedongen worden naar een vier jarig Pensioen en tot het doen eener Buitenlandsche Reis, zooals zulks bij het Reglement is vastgesteld, maar ter verkrijging, als eersten Prijs, van eene Rijks toelage van f 900 'sjaars, welke door den Prijsbehaaldergedurende den lijd van vier jaren, zal worden genoten. 3." Dat aan dengene die den Prijsbehaalder het naaste bijkomt, als tweede Prijs of Accessil wordt uitgeloofd eene Rijks toelage van f 300 's jaarsmede voor den tijd van vier jaren. 4.° Dat het laatste half jaar van de beide toelagen niet zal worden voldaan dan na de geheele volbrenging van het werk. 5.° Dal zij die bij den Wedstrijd den Prijs behalen verpligt zullen zijn tegen liet genot van voormelde toelagen eene Gravure te vervaardigen, naar eene Schilderij of Teekening, onder goedkeu ring van den Raad van Bestuur, welke Gravure zij hier te Lande zullen moeten bewerken naar- aanwijzing aan hen door en onder toe- zigt van eene Commissie uit den Raad van Bestuur der Koninklijke Akademie van Beeldende Kunsten. 6.° Datbij welgelukten arbeid naar het oordeel van voornoemden Raad van Bestuur deze aan de Vervaardigers den eigendom van de door hen gegraveerde Plaat zal kunnen toekennen, om daarover vrije lijk te beschikken, onder verpligling echter van twaalf afdrukken derzelve waarvan zes proefdrukken aan de Akademie af te geven. 7." Datingeval voornoemde Raad van Bestuur vermeent den eigendom der gegraveerde Plaat aan de Vervaardigers niet te kunnen toekennen deze gehouden zullen zijn dezelve aan den Raad over te leveren zonder daarvan eenigen afdruk voor zich te mogen behouden. 8." Dat de Mededingers zich zullen moeten onderwerpen aan alle zoodanige bepalingen en voorschriftenwelke de Raad van Bestuur noodig mogt oordeelen. 9.° Dat niemand naar dezen hoogsten Prijs zal kunnen mededingen dan die in het Rijk geboren of van Nederlandsche ouders isen ge durende het laatste jaar aan de Akademie alhier, of op eenige andere School binnen dit Rijk is onderwezen. 10.° De Mededingers zijn verpligt vóór den tienden Mei eerstko mende schriftelijke opgaven van hunne Namen en Woonplaatsen aan den Secretaris der Akademie aan, het Lokaal der Akademie in te zenden. Amsterdam, den 22 April 1843. De Raad van Bestuur voornoemd P. HUIDE KOPER, President. J.° Dl VRIES, Secretaris. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN den 26 April. Gisteren morgen is H. M. de koningin gelukkig van eene prinses bevallen. Hoogstdezelve en de jonggebo rene bevinden zich naar omstandigheden zeer wel. Er zijn dadelijk dankgebeden wegens de gelukkige verlossing van II. M.uitgeschreven. Uit het huwelijk van koningin Victoria zijn thans 3 telgen gesproten, namelijk, behalve de pas geborene, de prinses Victoria, geboren 21 Nov. i840 en de prins Albert Eduard, geboren 9 Nov. 1841. FRANKRIJK. PARUSden 28 April. Het hof van cassatie heeft uitspraak ge daan in eene veel geruchtsmakende zaak van den Proteslantschen prediker Roussel en zijne volgelingen van het dorp Senneville, nabij Nanles. Een gedeelte der bevolking van het dorp alwaar oudtijds vele Protestanten woonden doch sedert lang alleen de Roomsch- Katholijke godsdienst uitgeoefend werd heeft zich in 1830 ten gevolge van eenen twist met den pastoor, van de Roömsche kerk afgescheurd. Die afgescheidenen hebben een eigen kerkgebouw gestichtwaarin de dienst op de wijs der zoogenaamde Fransch-Roomsche kerk verrigt werd. Voor eenige maanden echter hebben zij zich bij de Protestant - scbe kerk willen voegen en dientengevolge een vurig prediker van die leer, den heer Rousselin hun midden geroepen. Deze heeft zijne prediking begonnen na vooraf blootweg rnet 37 huisvaders eene kennisgeving daarvan aan den maire te hebben ingezonden. Zij grond den zich daarbij op de wet van den 7 Vendémiaire het VU* jaar waarhij zulk eene kennisgeving in hel bedoelde geval alleen gevorderd wordt. Het hof van cassatie heeft de in deze zaak vroeger gevelde vonnissen bekrachtigd en de artikelen 291 292 en 294 van het strafwetboek dus op godsdienstoefeningen van eene nieuw gestichte gemeente toepasselijk verklaard. Volgens bet arrestzijn die artikelen niet in strijd met het charter van 1814 of dat van 1830, maar is daarentegen de wet van Vendémiaire als geheel vervallen te beschouwen. De dagbladen van Barcelona maken een stuk van het hoogste gewigt hekend, een vertoog, namelijk, van het stedelijk bestuur aan de cortes gerigt en waarbij de in staat van beschuldigingstelling der ministers wordt gevraagd. Het bestuur herinnert in allerhevigste bewoordingen het bombardement van Barcelona de willekeurige be lastingen welke op de bevolking gelegd zijn de militaire strafoefe ningen welke volvoerd zijn en alles wat ten gevolge der onlusten ivan November plaats heeft gehad. Den ministers worden de hevigste benamingen gegeven als van dwingelandendwazen mannen die den naam van Spanjaarden niet waardig zijn enz. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 30 April. Gedurende het verblijf van het hof te Amsterdam worden door hetzelve vele inrigtingen en publieke vermakelijkheden bezochtalwaar overal de doorluchtige gasten met de levendigste geestdrift begroet worden. Gedurende 'skonings aanwezen te Amsterdam, heeft Zijne Majesteit hij besluit van den 26 dezer den heer staatsraad II. C. van der Houvenop deszelfs herhaald en dringend verzoek gegrond op zijne klimmende jaren, met 1.° Januarij 1844, op de meest eer volle wijze ontslagen als president van de Nederlandsche Handel- Maatschappij onder betuiging dat het Zijner Majesteit leed doet zijne betrekking te zien ophouden lot de belangrijke instelling die hem, van hare oprigting af, onder hare bestuurders telde, en aan welker hoofd hij gedurende de laatste 10 jaren zoo vele blijken heeft gpgeven van doorwrochte zaakkennisvan voorzigtig beleid en van onwankelbare onpartijdigheid. Bij hetzelfde koninklijk besluit is de heer F. Van der Oudermeulen thans wethouder der stad Amsterdam, met den 1 Januarij 1844, benoemd tot president der Nederlandsche Handel-Maatschappij. Men verneemt dat Z. M. koning Willem Frederikgraaf van Nassaubenevens mevrouw de gravin omstreeks de helft der vol gende maand zich naar het Loo zullen begeven om aldaar eenigen tijd te vertoeven en vervolgens een uitstap zullen maken naar het kasteel van Neuland in Silczie. Het is tevens met genoegen dat wij er met zekerheid kunnen bijvoegen dat Z. M. bij voortduring eene goede gezondheid is genietende. Tot lid van den raad der stad Almelo is benoemd de heer G. Sulomonson. GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSGHE BERIGTEN, De senaat der stad Hamburg heeft bepaalddat op den 7 Mei aan staande in al de kerken eene plegtige godsdienstoefening zal Worden ge houden, Ier herinnering aan de ramp waardoor deze stad in het vorige jaar in de eerste dagen van Mei getroffen is en dat hjj die gelegenheid eene huilengewone kollekte zal geschieden waarvan de opbrengst be stemd is voor den herbouw der beide alsloen vernielde hoofdkerken. De koning van Beijeren denkt eerlang Keulen te bezoeken en zal aldaar met niet weinig luister worden ontvangen. De artesiaansche put, te Parijs, levert steeds een beider water, zonder dat in de hoeveelheid eenige vermindering wordt bespeurd. De bazar, ten behoeve der slagtoffers van de aardbeving van' Guadeloupe, welke door de zorg van. H. M. de koningin van Frankrijk in het Palais-royol te Parijs is gevestigd, is thans opengesteld. Zij bestaat uit eene menigte winkels, waarin al lerhande kunstwerken en modewaren legen vaste prijzen te verkrijgen zijn en elk van welke wordt bestuurd door zeer voorname dames. Den eersten dag heeft men 40,000 franken ontvangen. Eenige dagen ge leden is te Liverpool brand ontstaan in de pakhuizen der heeren Robin son, Girvin Comp., weiligl de grootste hammenkoopers in hel ver- eenigd koningrijk. Hoewel het gelukt is den brand tot dat pand te beperken wordt de aldaar aangerigte schade op ruim 2000 ponden ster ling begroot, naardien niet minder dan 12,000 hammen op eene veel te snelle en ongeregelde wijze binnen weinige uren in de vlammen gebra den of in het water der spuiten gaar gekookt zijn. Aan boord van de Surprise zijn 6 poolscbe militairen uit Syrië naar Toulon overgebragt welke in 1831 door de Russen krijgsgevangen gemaakt en naar den Kau- kasus gezonden na aldaar de ruwste slavernij te hebben ondergaan de merkteekenen waarvan nog op hunne ligehamen zigtbaar zijneindelijk middel gevonden hebben om te ontsnappen en te Beyruth zijn gekomen waar de fransche consul voor hunne inscheping heeft gezorgd. Te Zwolle zijn groote en nuttige veranderingen op banden. De barrières zul len naar de uiteinden der voorsteden verplaatsten daardoor ongeveer 5500 buitenlieden tot stedelingen gemaakt worden waaruit groote voordeelen voor de stedelijke geldmiddelen te voorzien zijn. Te Oosler-Hoogebrug (Groningen) is het Sjarig zoontje vsjn den kuiper aldaar, op den weg spelendein het water geraakt en verdronken zonder dat iemand zulks had opgemerkt.. De moeder was bij de ontdekking van het lijkje tegen woordig. Wanneer men te plat ten lande ziet, hoe vele kleine kinderen langs de vaarten en sloolen loopen en spelen soms tot op den kant van

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1