M.o 34. ZIERKZEESCHE VRIJDAG A.° 1843. COURANT. 28 APRIL. Besturen cn Administration. Nieuicstijdingen. Het KANTOOR van den Ontvanger der Directe Belastin- gen te Zierikzee, zal gehouden worden in wijk A, n.° 328, van 9 tot 1 uur. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 26 April. Gisteren middag ten één ure zijn Hunne Majesteiten de koning en koningin benevens de prinsen Alexander en Hendriknaar Amsterdam vertrokken en aldaar ten 5 ure aan bet paleis aangekomen. Z. M. heeft den persoon van Jan Jansen, ook wel genaamd Lamersvan beroep landbouwer, wonende te Overasseltwelke, bij arrest van het provinciaal geregtshof van Gelderland ter zake van moedwilligen doodslag was veroordeeld tot de straf van het zwaaijen van het zwaard over bet hoofd en een confinement in een tuchthuis, Voor den tijd van 6 achtereenvolgende jaren gratie verleend van de schavotstrafen de opgelegde 6jarige tuchthuisstraf verwisseld in ecne correctionele gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar. De Slaats-Courant behelst een koninklijk hesluit van den 15 dezer houdende nadere algemeene bepalingen nopens den verkoop van het brood en het werk der broodzetting. De eerste kamer der slaten-generaal heeft eergisteren aangenomen 1.° het ontwerp van wet omtrent de verdeeling der grondbelasting lusschen de gebouwde en ongebouwde eigendommen enz. 2 het ontwerp van wet tot aanvulling en wijzigingen der wetten van den 21 Mei 1819 (Staatsblad n.° 34) en 16 Junij 1832 (Staatsblad n.° 30), betrekkelijk het patenlregten 3.° het ontwerp van wet, houdende wijzigingen in de wetten op de personele belasting van den 29 Maart 1833 (Staatsblad n.° 4) en van den 29 December 1835 (Staatsblad n.° 43). Van wege den minister van financiën is bekend gemaakt dat de middelprijzen der inlandsche granen voor het geheele rijk over liet tijdvak van den 20 Maart jl. tot en met den 19 dezer, per inud zijn geweest, tarwe f 7.71. rogge f 6,74, boekweit f 6,08 gerst f 4,29, haver f 2,83 en ongepelde spelt 3,91 en dat de reglen op den in- en uitvoer voor de maand Mei eerstkomende zijn gesteld per mud als volgt: tarwe en gepelde spelt f 1 cn vrij rogge 15 c. en 30 c boekweit 15 c. en 30 c. gerst en mout 50 c. en vrij haver 75 c. en vrij en ongepelde spelt 30 c. en vrij. Hieronder wordt gemelddat er aan de fransche kamer een ontwerp van wethoudende eene hervorming van het gevangenis- stelsel in Frankrijk, is aangeboden. Thans verneemt men dat reeds cenigen tijd geleden aan den raad van state alhier ter overweging is ingediend een ontwerp houdende wijzigingen in het eerste boek des strafwetboekswaaruit blijktdat het door onze regering voorgestelde systeem, nopens de gevangenisstraf, volkomen overeenstemt met dat waaraan door de fransche regering thans de voorkeur wordt gegeven en hetwelk eenen middenweg daarstelt tusschen dat van Auburry en dat der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Met genoegen vernemen wijdat het Z. M. dezer dagen be haagd heeft onzen verdienstelijken stadgenoot, den heer D. Boer, in huur af te staan het gebouw genaamd Veld- en Duinzigd bij de scheveningsche brug alhier, hetwelk zulke uitgebreide en fraai gelegen lokalen bevat. Een groot aantal werklieden is aldaar reeds tot het inrigten van een magazijn bezig, en, zoo wij wel onderrigt zijn, zal het geheel overeenstemmende zijn, aan de prachtige bazars, welke in Londen en Parijs de bewondering der vreemdelingen zoozeer tot zich trekken. Niet alleen zal deze bazar een schat van zeldzaamheden bevattenmaar zullen ook de prachtigste fransche en engelsche galan- terijenbyouteriën en andere kostbare voorwerpen van dezen tijd dezelve versierenkortom het zal een magazijn van zeldzaamheden en fijne werkstukken zijn waarvan de wedergade in ons land te ver geefs gezocht zal worden. Moge deze onderneming strekken tot de bevordering van koophandel en nijverheid, welke Z. M. steeds zoo bereidvaardig is in de hand te werken. De heer Boer verdient voor zeker allen lof, daar hij zich zoozeer beijvert de gunst waardig te blijven met welke men hem vereerd heeften alles inspant wat mo gelijk is, om de residentie en de naburige badplaats voor ingezetenen en vreemdelingen van zijne zijde regt aangenaam en genoegelijk te maken. Wij wenschen dan ook dat het publiek de pogingendaartoe aangewendzal blijven op prijs stellen en dat zijne nieuwe onderne ming met voordeel moge worden bekroond. Men zal zich herinnerendat het paard hetwelk de prins van Oranje, thans Z. M. koning Willem 11te Waterloo bereed eenigen tijd geleden in de stallen van het kasteel van Tervueren gestorven is, alwaar het eenmaal zoo fiere ros, ter herinnering aan zijne gewigtige diensten, een' geruimen tijd als invalide doorbragt, doch alwaar het, na de omwenteling van 1830, welhaast blootgesteld was eene verne derende kar te trekken. De heer Tschaggen, een der beroemdste beesten-schilders, had kort voor den dood van dit vermaard gewor den paard, een zeer gelijkend afbeeldsel van hetzelve vervaardigd. Onlangs heeft hij deze schilderij aan Z. M. den koning der Nederlan den aangeboden die den schilder, op de vleijendsle wijze, wegens diens oplettendheid heeft doen bedankenen hem als een blijk van hoogstdeszelfs tevredenheid eenen prachtigen ringmet edelgesteen ten omzet, heeft doen toekomen. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De maatschappijdie sedert 1772 in Engeland bestond tot verzachting van hel lol der gegijzelden wegens geringe schulden heeft den 5 dezer hare jaarlijksche bijeenkomst gehouden. Het blijkt uit het aan de leden der maatschappij medegedeelde rapport, dat 1439 personen in den loop van het jaar 1842 zijn vrijgemaakt. De geheele uitgaaf heeft bedragen 5321 p. st. Het dorp Kladrau in Bohemen bestaande uit omstreeks 180 woonhuizen en schuren is in het laatst van Maart bijna geheel af gebrand. De hertog van Sussex is den 21 dezer, in den ouderdom van 70 jaren te Londen overleden. In den avond van den 20 dezer is het huwelijk van de prinses Clementinedochter van koning Lodewijk Philips, met den prins Augustus van Saksen-Koburg-Golha op het kasteel van S'-Cloud, plegtrglijk gesloten. Den 17 Maart is voor Leuven altijd geweest en is nog de algemeene verhuisdag voor dienstbo den. De knechts en meiden welke eene dienst hebben, betrekken de zelve maar zijwelke die nog missenscharen zich in rijeu op de mechelsche straat bij de kerk van S.'-Geertruidawaar mén dan naar zijn smaak meiden en knechten kan uitzoeken; de laatste markt was wel voorzien en had eene menigte nieuwsgierigen uitgelokt. Deze vereeni- ging wordt in het vlaamsch de veersemerkt (jonge koemarkt) genoemd. De Cherokeèzen hébben 't gebruik van sterke dranken en gebrande wa teren afgeschaft. Kau/fman, te Rotterdam vraagt 50 vlugge en eer lijke kleermakers. De hangende brug over de Maas bij Seraing in Belgie, is dezer dagen met veel plegtighcid ingewijd en Voor hel publiek geopend geworden. Van Harderwijk zijn te water naar Hellevoetsluis en het Nieuwe Diep vertrokken twee detachementen, zamen sterk 270 onder-officieren en manschappenom van daar naar Java te worden overgevoerd. De Protestantsche bisschop van Jeruzalem heeft van de turksche overheid te Beyruth verlof gekregen oin de begonnen kerk in de heilige stad te voltooijen. Sedert eenigen tijd was de rust in Ier land op geene bloedige wijze verstoord maar op den eersten Paaschdag is het te Clones in bet graafschap Monaghan weder tot een gevecht tusschen de Protestanten en voorstanders van de herroeping der unie gekomenwaarbij een man het leven heeft verloren en verscheiden an deren gekwetst zijn. Bij gelegenheid dat het ontworpen sloomlucht- schip het onderwerp der gesprekken uitmaaktbrengt een letterkundige in een der tijdschriften eene zinsnede uit een oud werk te berde door John Wil kinsbisschop van Chestergeschreven, die tijdens Cromwell en Karei 11 leefde en toen reeds de mogelijkheid betoogd heeft der ver vaardiging van eene vliegende kar die naar willekeur bestuurd zou kun nen worden. De omwenteling op S.'-Domingo is zonder bloedstorting voltooid. Tot vermaak van den jongen graaf wan Parijs (oudste zoon van de hertogin weduwe van Orleansis onlangs op een der zolders van dn Louvre een kleine spoorweg gelegd en dooreen engelschen machinist eene daaraan geëvenredigde locomotief vervaardigd. De koning heeft in persoon proeven met dezen toestel bijgewoond en hartelijk in het vermaak gedeeld hetwelk de vorstelijke knaap daarin schepteten wiens hehoeve ook een boekje is zamengesteld waarin de machinerie der spoor wegen wordt verklaard. Den 20 dezer overleed te Gent, in Over- Beluwe, Petrus Rutjes, geboren aldaar den 30 Junij 1743, dus in bijna 100jarigen ouderdom. Hij genoot, vooral inde laatste jaren, steeds eene goede gezondheid en behield het gebruik van al zijne zintuigen tot aan zijnen dood. Vroeger was hij landbouwer en later rentenier. De rust op Banka is geheel hersteld. Er zijn te 'sHage 7 personen in hechtenis genomen, die, naar men verzekertbeschuldigd worden van op den duur gesnoeide grove muntspeciën in omloop te hebben gebragt. Johanna te Kiefte is door het provinciaal geregtshof van Gelderland we gens dubbel huwelijk, eerloos verklaard en voorts veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. In Opper-Silezie beklaagt men zich over talrijke dieven- en rooverbenden die zich in de bosschen zouden ophouden, en welke grootendeels zouden beslaan uit werkelooze lieden. De Iuiksche dagbladen deelen bijzonderheden mede van een onweder hetwelk in den nacht van den 20 op den 21 boven die stad en haren omtrek is losgebarsten. Niet ver van Maastricht heeft de bliksem den klokkentoren van het dorp Elsloo onderst boven geworpen de pas toor die naast de kerk woonthad juist zijne slaapkamer verlaten toen het gevaarte er op neder kwam. Ook te Villers-S.'-Simeon in hel kanton van Glons is de kerk getroffen geworden en aanmerkelijk beschadigd terwijl volgens de geruchten het onweder op nog twea andere dorpen is ingeslagen en in een derzelve zegt men een ge heel huisgezin vader moeder en drie kinderen gedood heeft. In de fransche kamer der afgevaardigden is een ontwerp van wet in gediend nopens het stelsel der gevangenissen. Dit wetsontwerp heeft de strekking om eene gèhcele hervorming in de fransche gevange nissen tot stand te brengen en schrijft niet slechts verbeteringen omtrent den materiëlen inaar vooral ook omtrent den zedelijken toestand der gevangenen voor. Onder de voorgestelde veranderingen bekleedt de algeheele afscba/ling der bagno's, die vruchtbare kweek scholen van de misdaad ecne eerste plaats. In plaats van dezelve zullen er volgens het wetsontwerp voortaan huizen van dwangar beid worden opgerigtwaarin de veroordeelden van hunne medege vangenen gescheiden en met de moeijelijkst soort van werken zullen worden bezig gehouden. Geheel afgezonderd zullen zij echter niet

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1