Advertentie n. Deze is tie derde engelsehe stoombootaan welke in korten tijd dergelijk onheil wedervaart. Nadat onlangs door de beambten der belastingen te 's Hertogenbosch eene geheime aardappclen-foezel-geneverstokerij was ontdektis nu wederom aldaar eene geheime zeepziederij gevonden en wel in de onderaardscbe gewelven der S.'-Theuniskapel. De smokke laars zijn voor alsnog onbekend. Aan den Algemeenen Konst- en Letterbode ontleenen wij het vol gende: «Kort herigt aangaande de Komeet, in de maand Maart dezes gaars waargenomen, door F. Kaizer, hoogleeraar te Leiden. Op het observatorium alhier is de staart der komeet dikwijls en door velen gezien maar geene enkele maal gelukte het een spoor van het hoofd met de kern te ontdekken zoodat de juiste plaatsbe paling van hel hemellicht onmogelijk was. De zeedampen die zich hier dikwijls, kort na den ondergang der zon, in het westen, tot op eenige graden boven den horizon vertoonen maakten het hoofd geheel onzigtbaalren wij hebben ons hiergelijk op vele andere plaatsen het geval was, met eene beschouwing van dén staart, die niets bijzonders aanbood moeten tevreden stellen. De waargenomen komeet behoort (alzoo) tot de allermerkwaardig-! ste welke aan den hemel verschenen zijn." Uit Blokzijl (Overijssel) wordt van den 19 dezer gemeld: «Gepas seerde vrijdag, des namiddags, had in de nabijheid dezer gemeente een buitengewoon natuurverschijnsel plaats. In eene aan de binnenzijde van den zeedijk zich bevindende kolk,1 welke bij eene overstrooming in 1775 is ontstaan, en waarin zich in liet [hidden ruim 12 ellen water bevindt en die rondom gesloten is ontstond plotseling eene geweldige waterberoering, zoodanig, dat het zelve op onderscheidene plaatsen circa 2 ellen opsprong als fonteinen, hetwelk 7 a 8 minuten aanhield en met geweld tegen de oevers aanbruischte daarna werd het weder stil; dan zulks heeft ten gevolge gehad, dat het water, hetwelk anders zeer helder was, nu dik en troebel is zoodat de visch er niet meer jn leven kan nu sedert een paar dagen is er meer dan 1000 pond paling met de handen en fuiken in gevangen. Er moet zeker van onderen nog beweging zijnj want anders moest het water reeds lang zijne helderheid weder be- komen hebben. De kolk is nagenoeg bunder grooten heeft geene de minste communicatie met ander water." Uit Groningen meldt men van den 17 dezer het volgende: «In de laatst gehoudenc vergadering van het departement Groningen der maatschappij Tot Kul van het Algemeenheeft de commissie, die door hetzelve benoemd is, om zooveel mogelijk het misbruik van sterken drank hij de geringere volksklasse min of meer ongevoelig tegen te gaanen wel door het verspreiden van de zoogenaamde 3 cents kaartjes, rapport uitgebragt van hare werkzaamhedengedurende haar éénjarig bestaan. Nadat de commissie onderscheidene middelen in het werk had gesteld om de ingezetenen met het doel en de strek- - king barer instelling bekend te maken en dezelve' had uitgenoodigd zich van deze kaartjes, waarvoor de houders bij iederen koopman wintervoorraad kunnen opdoen te voorzien en om dezelve in plaats van een fooi of kleine belooning, welke anders veelal in sterken drank wordt toegediend, uit te reiken, heeft zij tot dusverre reeds ruim 12,000 zulke kaartjes gedebiteerd. Wanneer men nu in het oog houdt, dat deze inrigting slechts één jaar heeft beslaan, en dezelve, even als iedere nieuwe instellingin den beginne met zwarigheden heeft te kampen, dan levert voorzeker dergelijk debiet een gunstig resultaat op van de bemoeijingnn der commissie, en mag zij zich reeds aan vankelijk vleijen met de hoopdat het doel en de strekking van hare instelling, gaandeweg meer bekend, ingezien en gewaardeerd wor dende, met der tijd zal kunnen bereikt worden. Uit het verslag is verder gebleken dat er reeds voorbeelden zijn van arbeiders, die, in stede van sterken drank, welke hun vroeger steeds werd toegediendzoo vele kaartjes ontvangen en verzameld hebbendat zij zich in het najaar van het vorige jaartoen deze inrigting nog slechts weinige maanden had bestaan in staat gesteld zagen eenige zakken met aardappelen te kunnen opdoen terwijl an deren zich winterhrand erwten en boonen hebben kannen aanscbafFen Waartoe zij vroeger niet in staat waren. Dergelijke goede uilkomsten moeten voor een groot gedeelte ook toegeschreven worden aan de zorg van hen door wie die kaartjes zijn uitgereikt gewordenen de commissie is dan ook meer en meer in hare overtuiging bevestigd geworden dat opregte belangstelling en krachtdadige medewerking van de ingezetenen in deze instelling niet kunnen gemist worden." Op Witten Donderdag heeft, in de keizerlijke hofkapel te Weenen, gelijk ieder jaar, het gebruik der voetwassching plaats gehad, welke plegtigheid door den keizer aan 12 arme mannen en door de kei zerin aan 12 arme vrouwen werd voltrokken, en waarbij wederom eene zeer talrijke en niet minder schitterende vergadering aanwezig was. Het waren ook ditmaal weder zeer hoogbejaarde personen die tot de voetwassching waaraan gelijk men weet onderscheidene voordeelen verbonden zijn opgenomen werden, De oudste der man nen een nog stevige grijsaard, was 109, en de jongste 84 jaren oud alle 12 mannen telden te zamen 1067 jaren. De oudste der vrouwen was 105 en de jongste 83 jaren oud alle 12 vrouwen te zamen telden 1044 jaren. Men heeft dezer dagen in de kamer der gedeputeerden te Parijs de aandacht, onder anderen, gevestigd op het voordeel r hetwelk kwaad- gezinden mogelijk eenmaal zouden kunnen trekken van de voortbren ging van valsche munten door middel van de zoogenaamde galvano- plastiehHet is namelijk bekend dat de hoogleeraar Jacobi te Petersburg voor eenige jaren heeft ontdekt dat men door middel van galvanische stroomen uit metaal-oplossingen en wel in de eersle plaats uit koper-oplossingen het metaal in eenen vasten toestand kondo doen nederslaan op metaal-oppervlakten waaraan men naar verkiezing eenen vorm kan geven zoodat men op die wijze zeer naauwkeurige afbeeldingen in koper van de meest verschillende vaste ligchamen konde bekomen. Deze ontdekking heeft reeds dadelijk de aandacht van genoegzaam alle beoefenaren der natuurkundige weten schappen tot zich getrokken en is thans ten gevolge van herhaalde proefnemingen en verbeteringen, tot een lioogen trap van volmaakt heid gebragt. Deze aanwending van de galvanische eleclriciteit is in de eerste en voornaamste plaats toegepast geworden op de vermenig- vuldi"iniT in koper van kostbare en zeldzame medailles en gedenkpen ningen ten behoeve der bezitters van verzamelingen dier voorwerpen. Naderhand is men begonnen ook tie edele metalenzoo als goud en zilver almede door middel van het galvanismus uit hunne oplos singen ter te doen nederslaan en te brengen op oppervlakten van de meest verschillende metalen en heeft men zich in staat gesteld ge zien om de op de vorige wijze verkregene koperen afbeeldingen met eene zeer dunne, doch niettemin volkomen zuivere oppervlakte van goud of zilver te bedekken. Gelijk men op die wijze allernaauw- keurigste afbeeldsels van medailles enz. verkrijgtkan men zich natuurlijkerwijze, op eene onkoslbare wijze, ook in het bezit stellen van nagemaakte gangbare munten welke bijna om niet te zeggen volkomen gelijken naar de oorspronkelijke geldstukken. Men kan verwachten dat deze toepassing der natuurkundige wetenschappen welke thans nog alleen door deskundigen wordt beoefend eenmaal algemeen zal worden en in handen van kwalijkgezinden een middel zal worden om zich ten koste van het algemeen op eene strafbare wijze te verrijken. Naar men verzekertis dan ook de aandacht eener commissie op deze belangrijke aangelegenheid gevestigd geworden en is de mogelijkheid van munt-vervalscbing op die wijze in den schoot dier commissie reeds door eenige leden te berde gebragt hoewel zulks niet uitsluitend tot hare werkzaamheden behoort. Van onder scheidene zijden worden middelen voorgeslagen om te beletten dat op deze wijze vervaardigde valsche munten in omloop zullen kunnen worden gebragt. Sommigen hebben gemeend, dat bet wenschelijk zoude zijn dat voor het vervolg zilveren en gouden munten aller- naauwkeurigst het voorgeschrevene gewigt inhielden maar daartegen is in bet midden gebragtdat voor het juiste gewigt werkelijk reeds de noodige zorg wordt gedragen en dat zulks evenwel geene genoeg zame zekerheid aanbood daar hetbij de behandeling van groote geldsommen eene onmogelijko zaak is om elk muntstuk naauwUctirïg af te wegen en zich op die wijze van deszelfs echtheid te overtuigen. Anderen hebben voorgesteld om voor het vervolg tot het slaan van 's rijks gouden en zilveren munt allerkrachtigste hefboomen en stoom werktuigen te gebruiken om op die wijze het metaal der geldstukken tot eene mate van digtbeid te brengen welke onmogelijk langs eenen galvano-plastischen weg kan worden verkregen ten einde alzoo aan de geldstukken een geheel eigendommelijken klank mede te deelen op welken klank men slechts het algemeen had opmerkzaam te maken. Hoe het ook zijn moge men is algemeen doordrongen van het gewigt dezer bedenkingenen men meent dat niet alleen in Frankrijk maar in geheel Europa alle deskundigen moeten worden opgeroepen om op te geven welke maatregelen naar hun oordeel zullen behooren te worden genomen om bet kwaad bij tijds te verhoeden. Volgens beriglen van S.'-Eustatius en S.'-Martin(in de West- Indiiin heeft de aardbeving van den 8 Februarij II welke eene zoo groote verwoesting op bet eiland Guadeloupe beeft aangerigt zich ook op gemelde eilanden doen gevoelen. In den voormiddag van dien dag, omstreeks kwartier voor 10 ure werd de bevolking van eerstgenoemd eiland verontrust door een dof onderaardsch gedruisch en gelijktijdige beweging van den grond welke in het eerst zachthand over band toenam en eindelijk zoo sterk werd dat slechts zeer weinigen zich konden, staande houden en men niet anders verwachtte dan door de vallende steenen ver pletterd of door de aarde verzwolgen te worden. Volgens naauwkeurige berekening heeft deze aardbeving meer dan 2 volle minuten geduurd na verloop van welken tijd de top des bergs nog geheel in eene wolk van stof was gebuid veroorzaakt door het instorten van een groot gedeelte van deszelfs oostelijken buiten rand. Het kerkgebouw is op 6 plaatsen en de muren van den toren zijn zoodanig vaneen gescheurd dat dezelve met den eersten harden wind dreigden in te storten. De kapel der Methodisten is eene ruïne schoon nog staande gebleven. De twee wegen, die, van boven naar het benedendorp leiden zijn door de afgescheurde rotsbrokken en aarde geheel opgestopt. Het fort Oranje is gesloopt en de gehouwen zijn vernield er kan geen stuk geschut meer worden afgevuurd zonder gevaar van het te gelijk met de muren in de diepte te zien storten. In de dorpen is schier geen huis, hetwelk niet zwaar ge leden heeft. Op de suikerplantagiën is de schade almede belangrijk. De schok schijnt zich te hebben bewogen van het z. o. naar het n. w. Bijna gelijktijdig heeft zich op het naburig eiland S.'-Martin insge lijks een hevige schok van aardbeving, welke 3 a 4 minuten geduurd heeftdoen gevoelen doch deze heeft minder schade aangerigt. Het geheele strand scheurde open ter breedte van 3 a 4 duim en deze opening sloot zich weder van zelve. Des avonds van dienzelfden dag, ten 10 ure en in den morgenstond van den 9 Februarij ten 4 ure, werden op dat eiland wederom twee schokken waargenomen. Deze ligte schokken hielden dagelijks aan tot den 13 der gemelde maand zijnde de dagteekening dezer berigten. De Notaris J. be KATE B, Nz. zalten verzoeke van FLOR1S va» DAMME, in de Herberg het Mort- aanshoofdop Maandag den 8 Mei 1843, des morgens ten 9 ure, eerst in perceelen en daarna in massa veilen en verkoopen Eene STOLP met 13 Bunders 25 Roeden 10 Ellen W E 1 L A N D staande en gelegen onder Duivendijke Kerk- werve en Ellemeet. 'Zullende voorts op Dingsdag den 9 Mei 1843 des morgens ten 9 ure op bovengemelde Stolpworden geveild 6 extra baalgevende MELKKOElJEN.l tweejarige VAARS. 1 KALF, 1 BELTE.l MESTPUT, 1 DRIELINGWAGEN, 1 KLOETSCHU1T, een partij MELK GEREEDSCHAPPEN en hetgeen meerder zal worden geveild. De Notaris J. i>e KATER. Nz.zal, ten verzoeke van JAN JONKER, op deszelfs Stolp, onder Ellemeet, aan den Groenenweg, op Woensdag den 10 Mei 1843, des morgens ten 9 ure veilen en verkoopen 4 extra baatgevende MELKKOEIJEN, 2 tweejarige VAARZEN, 2 eenjarige DITO, 1 KALF, 1 KARN HOND, 1 MESTPUT, 1 BELTE, 1 DRIELING WAGEN, 1 KLOETSCHU1T, 1000 bossen D E K- RIET, een partij MELK GEREEDSCHAPPEN en hetgeen meerder zal worden geveild. te zïer1k7.ee bij be wei). A. be vos en zoon, stabs drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2