Nieuwstijdingen A.° 1843. COURANT* 21 APRIL. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 19 April. Z. M. Willem Fredcrikgraaf van Nassau, heeft aan de onlangs gestichte Hervormde gemeente te Wapenveld gemeente Reefde(Overijssel) eene som van drie honderd gulden geschonken tot tegemoetkoming in de kosten Voor den op- nouw eerier kerk ert pastorij aldaar. GEMENGDE BUITEN- ÉN BINNENLANDSCHË BERlGTEN. Door eene ontploffing in eene kolenmijn te Stortmonthij New-Caslle, ,zijn eenige dagen geleden27 mannen en jongens plotseling van het leven beroofd en 7 anderen zwaar bezeerd. - Naar mate het gebruik maken van den tunnel onder den Theems toeneemtwaar den 10 dezer nagenoeg 17,000 personen zijn doorgegaan toonen de gaauwdieven ook meer en meer dat zij hun handwerk evenzeer onder als hoven water weten te drijven want reeds zijn verscheidene hunner in handen der policié gevallen. De koning en de koningin van Belgie zijn den 17 dezer naar Parijs vertrokken. Alvorens Brussel te verlaten heeft de koning een gedeeltelijk nieuw ministerie benoemd. Te Rotterdam bij de Leuvehaven zijn den 16 dezer twee pakhuizen tot berging van oud ijzer en lorren gebezigd van binnen geheel uitgebrand. Er heerscht te Cura?ao weder eene ziekte onder het scheepsvolk van de oorlogsbrik de Merkuur. Twee adelborsteh en een 1 Stal der matrozen waren den 10 Maart jl. reeds hieraan gestorven. Aanbestedingden 27 April, te Delft, van 2ÓÓ0 stuks buskruid-tonnen. Te Bordeaux is eene vrouw in hechtenis genomen beschuldigd van haar kind 3 weken oud ver moord te hebben. Die vrouw heeft 15 kinderen gehad allen evenwél zijn dood. Een verschrikkelijk vermoeden verheft zich tegen haar. Bij vonnis der arrondissements reglbank te 's.Hage, is Zipr de Niet voermansknecht te Scheveningen schuldig verklaard aan het misdrijf van door onvoorzigtighéid en achteloosheid, namelijk door het te hard rijden dè oorzaak vari den dood eèner vrouw te zijn geweesten mits dien veroordeeld lot eene gevangenisstraf van drie maanden. Te Harderwijk heeft den 11 dezer zekere TI. Riksen, oud 41 jaren, eeije vrouw, met wié hij vroeger leefde doch welke hij in geen ander- halfjaar gezien had, daar hij in de koloniën der Maatschappij van Wel dadigheid was geweestop straat aangevallen haar gevaarlijke messteken toegebragtZichzelven daarop gewillig gevangen gesteld en zich des avonds in de gevangeriis door middel van een louw vari het léven be roofd. Te Wnltham-abdy zijn 11. donderdag namiddag de 4 gouver- nemerits kruidmölehs in de lucht gesprongen en hebben bij deze vrees- selijke ontploffing welke in verschillende gedeelten vari Londen duidelijk* gehoord iSongelukkiglijk 7 personen het leven verloren. De overblijf selen van een dier slngtoffers zijn door de hevigheid dor ontploffing op niet minder dan 130 ëng. ellen afstandsaan genè zijde eeiler rivier verminkt neêrgeworperi. Het vinden van eene vrouwerimuts en klomp in de haven te Leur had reeds op den 11 April jl. doen vermoeden dat eenig persoon den dood in het water had gevondenen dit vermoeden moest te meer gegrond voorkomendewijl sedert den vorigen zondag twee inwonërs der plaats vermist waren. Dientengevolge werden dadelijk van wejje het plaatselijk bestuur onderscheidene maatregelen genomen ten einde zich te verzekeren of al dan niet eenig lijk in de baveri was liggende, eri .de gedane nasporingeri bragten in dén morgen van den 17, omstreeks 9 ure twee met eene koord aaneengebonden lijken uit het water te voorschijn die lijken werden al dadelijk be vonden de ligchamen te zijn van de vermiste personen L. M. ff. jongman.oud 1.9 jaren, klerk bij den notaris IF., te en II. de R. jönge dochter oud 21 jaren beiden wonende té Leur. Op' het eerste bérigt der zoo vreemde vinding van zanmgobonden lijken is door de justitie een naauwgezet onderzoek op de plaats van het Voorval ingesteld., en schijnt daaruit te zijn' geresulteerd dat het opgespoord onheil de droevige ontknooping van eene ongelukkige liefde zou zijn en dat ten deze aan geen geweld door derden' gepleegd 2ou moeten, gedacht worden. Hpt gedaan onderzoek zori mede ge openbaard Hebben dat de overleden jongeling te voren meer bij zonder des zondags sombre denkbeelden verraden heeft des' .echter deri avond vari dien dag, na in den namiddagomstreeks lialf vier nre de woning' der overledene jonge dochter te hebben verlaten met kiemen in eéné herberg heeft doorgebragtzonder dat te dier gelegenheid eenige aandoening hij hem zij opgérfiërkt dat hij op den slag vari aéht ure, onder hptzeggen Zie mijn kaartje, ik ben ziek (gewone uitdrukking hij het kiemspel) en bij d, R. ben ik ook ziek is Opgestaah en de herberg in bedaarde stemming heeft verlaten dat ook op dat oógënblik Hi de R.die den namiddag als naar ge woonte te huis had gesleten de ouderlijke woning is uitgegaan eri dat béide personen lénige öögehblikken later, onder den arm gaande ontmoet zijn op de kade in de nabijheid dér plaats waar de lijken zijn op'gévischt. Deze zijn met de boezems, door een tusschen beide ligchamen digtgékno'öpte koord tegen elkander gestrengeld handen en voeten niet gebonden doch met de armen in elkander gesloten en uitwendig ongeschonden uit het water opgehaald. Deze in ons land zoo vreemde gebeurtenis dompelt der overledenen ouders en nabestaanden in diepe droefheid en laat de gemeente Etlen eri Leur eri omliggende plaatsen in verslagenheid. Als een vöörbééld van deri hoogen ouderdom, welke het paard in ons land bereiken kan wordt uit Brandwijk in den Alblasserwaard door den bouwman IF. Vermeymedegedeeld dat bij hem in de afgeloopen week een paard gestorven is dat den ouderdom bereikt had vari 40 jaren. Bij de Arabieren die vöor hunne paarden do naauwiefteridste zorgen aanwenden treft men vele voorbeelden aan van deri hoogen ouderdom welke die dieren bereiken kunnen doch 'ook daar behoort, bij de naauwgezétste behandeling, een leeftijd van 40 h 50 jaren tót de uitzonderingen. Ds komeet vari 1843, dié «pveet, stof tot "edekaveling heeft gé- geven begint zich thans voor deri tijd van ettelijke 'eeuwen in het onmetelijke ruim des hemels te verwijderen; gedurende den korten tijd dat zij ons stelsel heeft doorloopen heeft zij eene menigte waarnomingen in de handen der sterrekundigen achtergelaten. Dé op verschillende sterrewachten gemaakte berekeningen zijn bijeenge zameld en door den heer Arugo aari dé akademie van wetenschappen te Parijs voorgelegd. Hieruit blijkt behalve hetgeen wat uitsluitend voor de sterrekundigen vari gewigt kan weZén dat dé komeet op deri 27 Fehruarij meer dari ooit té voren e.enig gesternte lot do opper vlakte der zon is genaderd geweest. Arago bezigt de uitdrukking dat dé komeet de oppervlakte der zon als het ware heeft aangeraakt rasé 'en quelque sorlè.) Ten gevolge der buitengewone riadering die èen oogen.blik tusschen de komeet eri het aantrekkingspunt rondom hetwelk zij looptplaats had is gedurende éenigen tijd eene voor- beeldelooze snelheid ontstaan. Dc komeet doorliep daarbij 104 mrjlëii in iedere seconde bewoog zich derhalve vijftienmaal sneller dan de aarde in haren loop rondom de zon. De komeet heeft op deri 27 Febr. nog een ander verschijnsel opgeleverd zij is namelijk op dien dag tusschen do zon en dé aarde gekomen en Wel derwijzedat zij eerie gedeeltelijke zonsverduistering (niet zigtliaar op ons halfrond) teweeg bragt. Op dat oogenbljk was de staart der komeetdien zij tér respectabele lengte van 60 millioen mijlen na zich sleept bijkans met onzé aarde in aanraking gekomenten einde het gevaar te be- óordeelen hetwelk ons bedreigde zonder dat eenig sterrékuridige zulks vermoedde, verneme men slechts, dat, bijaldien de onmetelijke Staartdie zich door buitengewoon geringe breedte onderscheidde iri deze demensië slechts tweemaal meer ware Uitgebreid geweestdé aanraking Onmisbaar had plaats gegrepen. Uit Harnhurg meldt men het volgende: «De puinhoopen der af gebrande stad verdwijnen al meer en meer; in de onteigende gedeelten is genoegzaam niets meer daarvan to hespeuren evenmin van de afge brande publieke gebouwen. Verscheiden grachten langs welke geene huizen wederom worden opgebouwd zijri gedempt. Het plein gonaamd de Berg wordt thans gelijk gemaakt en in eene straat herschapen daar entegen ontstaan in andere gedeelten der stad opene pleinen voor het raadhuis dat tusschen de beurs eri de JungferhStieg zal worden opgerigt, zal een groot plein worden aangelegd. Het dempen van het Alsterdok aan de oostzijde; voor zooverre zulks ter voortzetting van dé Ju'ngfern- stieg, in déze Hgting noodig wordt gcoördeëld is reeds sedert geruimeri tijd begonnen doch zal oriidat zeer veel puin daartoe wordt vereischt nog niet spoedig volbragt wezëri. Op den Neueri Wall zijn al de huizen der westzijdedie afgebrand waren reeds weder opgebouwd daarte genover zijn nog sleèhts eenige weinige in aanbouw, vermits aan deze zijde veel moet worden onteigend zij moesten alle verdwijnenopdat de straat konde worden verbreed om deze' reden verdwijnt de Voglerswal geheel en al. De weleer Breite Giebel genaamde straat wordt over het plein voortgezet, Öf> hetwelk de Johanneskerk heeft gestaan zoodat zij aan dé eene zijde mét de JohanneSstraataan de andere met de voormaals! Zuchthausstrasse genaamde straat iri gelijke linie komtgevende men aari laatstgenoemde eéne meer oostelijke riglirigzopdat zij hierdoor met deri Holzdam eene regie straat wordt. Op de Alte Jungfernstjég eri al de andere straten'die niet. onteigend zijn ziét men alreeds vele huizen deels in aanbouw, deels voltooid doch' tusschenheide.n ook nog puinhoopen liggen evenwel wordt ijverig gearbeid om deze laatste weg te ruimen uitgenmrien van dié gronden., wier eigenaars niet willen .opbouwer! maar verkoopen. Ook aan het afbreken der Nicolaikerk is men sedert ettelijke maanden bezig de toren derzelve moet nog zeer hécht zijn. De commissie wélke terstond na den brapd door bet historische genootschap werd henoeiri'd en door het bestuur bekrachtigd en die reeds verscheiden gedenk leek,énen van vorige tijden voor v.ernielirtg of ondergang heeft be hoed heeft, een verzoekschrift ingeleverd ter behoudenis van dezen toren hetzelve ging vergezeld van eene memorie van deri professor Sempërte Dresden (een géboren Hamburger) die zicli sterk uitlaat voor het behoud van dezen bouwval en borg spreekt voor dé hechtheid dorz'elven heb bende hij dén toren nog kort te voren onderzochtandere bouwmeesters en achtingswaardige ingezetenen onderteekenden dit beloog en verzoek schrift. De raad der stad heeft dientengevolge eéné commissie benoemd van deskundigen die deri toren nogmaals zullen inspecteren om daarovër rapport uit te brengen. De ondernemer ontving inmiddels den last om het afbreken der kérk voort te zetten doch dén' toren tot nader ofdër te 'sparen. De Petrikerk en derzelver toren werden terstond na dén brand onderzocht en daar zij hét springen door middel van buskruid wèêrstand boden stevig genoeg bevonden om herbouwd te worden. Welke aan zienlijke geldsommen door groote en kleine geschenkententoonstellin gen concerten enz. ten behoeve van dén herhouw der beide hoofdkerken zijn ingekomeu hebben onze nieuwsbladen reeds berigt. De Petrikerk bezat daarenboven een niet onaanzienlijk vermogen. Voor de Nicolai kerk worden huiskollekten gehouden ieder ingezeten draagt slechts een schelling daartoe bijmaar doof het groolö aantal' dér deelnemer? wordt

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1