flr.o 31. ZIERMZEESCHE DINGSDAG COURANT, 18 APRIL. Besturen en Administratien* Van vredenburch. Nieuwstijdingen büITSCHLAND. gemengde buiten- en BINNENLANBSCHE BER1GTEN. yyt v. ft A.° XS43. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND jberinUert bij deze alle belanghebbende Administratiën én particulieren in flo Provincie aan de bepalingen der wet van den 8 November 1815', n.° 36, Staatsblad n." 51 volgens welke van allé schuld vorderingen, ten laste van hét Rijk, over den jare 1842, de reke ningen hiemoriën Of declaration vóbr of op den laatsten Junij aan staande, bij zoodanige Administratiën, Collegiëri Autoriteiten of Ambtenaren als welke de orders tot het doen van leveranciën of anderzinS gegeven bobben bebooren te zijn ingediend op poene van tè worden gehouden voor verjaard Of vernietigd met uilnoodiging Verder om dit uiterste tijdstip voor de indiening der gemelde preten tion niet af te wachten maar dezelve onverwijld te bewerkstelligen. Middelburg, dén 3 April 1843. De Staatsraad Göuveineur voornoemd, FRANKÉORT, den 9 April. De verschillen tussc'bén Rusland eit Rome nemen van dag tot dag efin érnstiger aanzien en hel ware reeds voor Iahg tot Betie Openlijke breuk gekomenals men de ge volgen niet vreesde. De pauselijke regering dringt aan op dö afzet ting van vele bisschoppen in Polen de teruggaaf van geestelijke goederen de toelating van een nuntius te Peletsburg en bp eene vfije briefwisseling der geestelijkheid met Romö. Het russisch kabinet wil dö'/.e vorderingen niet toestaan en geeft tot reden dat men in Poleh jezuïtische woelingen Ontdekt heeftdie de Zekerheid van dei) slaat bedreigen. Het besluit van Rusland, om de Roomsehe akademle van Wilna haai" Petersburg Over te brengen heeft eén smartelijköit indruk in het vatikaan gemaakt: hierdoor is de laatste slag aan de onafhankelijkheid van de Roomsehe geestelijkheid in Polen toegebragt. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE dén 15 April, Dö Heer Anselm von Rothschiidt is van bief vertrokken. Meh veriekebt dat deZe voorname financier Ook zijne medewerking wil veHeénen aait dé conversie der neder- landsche openbare schuld. Meh Verzekert tevens dat z. bxc. de ibinister Vaii financiën niet alleen bereid is oih belangrijke wijzigingen ten aanzien Vail bet wetsdntwerp tér conversie vOor te stellen maar Zich te bepalen tot de uitgifte vah eeh enkel, naihelijk eten 3 pc.', nieuw fonds, Zoo gezegd Wordt tegen teen minimum van 71. Men verneemt, dat het Z. M. beeft behaagd bij boogstdeszeifs besluit van den 19 Maart 1843, h." 75: 1.» Het departement vaii Oorlog te magtigen om de iniliciéhs der ligling vaii 1842 die bij de verschillende korpsen der'armeé in reserve zi]n geplaatst voor den tijd Van drie maanden, ten wel vaii deh 1 Junij tot den 31 Aügïtstus dezes jaarS in werkelijke dienst op te roepen, ten éinde gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden 2." té bepalen i d. dat dé tnanschappch die door ziekte óf andere redenen mogten worden ver hinderd op den bestemden tijd bij bet korps óp te komen of de instructie gestadig bij te wonen; mitsgaders zij, die daarin achterlijk mogten blijven ha het eventueel Vertrek mét grobt verlof der overige miliciens zooVeel langer in werkelijke diénst zullen worden gehouden als dit höodig zal worden geoordeeld b. dat er op den 15 Augustus eerstkomende bij de onderscheidene korpsen onder al de miliciens uit de reserve in active dienst opgeroepen eene loting zal plaats hebben welke zal uitmaken wie hunner ter aanvulling van het hén vierde gedeelte der nationale militie hetwelk voörbeiiöudèn is të zamen te doen blijven dadelijk Voor deh tijd van een jdar iri werker lijke dienst gehouden of wei bijaldien liet belang van de dienst Zulks noodzakelijk mogt makenlater tvedef onder de wapéneh ge roepen zal moeten worden. De booge raad heeft dén 11 dezer uitspraak gédaaii dp de voor ziening in cassatie in het belang der Wet door den procureur-gene raal bij deh raad ingesteld tegetl het arrest van bet provinciaal hof van Noord-Braband vah den 21 December 1842 Waarbij, de drie gezusters Jaspers vrijgesproken Zijn Van de tegen baar irigefiragtö beschuldiging van wederspannigheid jegens openbarë ovetbcdeh in dte uitoefening van derzelvet funcliën gepleegd eriz. ën zulks onder anderen op grond dat het besluit des konings van den 25 October 1815; nopens de inkwartiering, niet behoorlijk zou afgekondigd en in het Staatsblad geplaatst zijn. De hooge raad heeft zich met deze voorziening in Cassatie vereenigd en het arrest van het hof van Noord-Braband in het belang dif wét vernietigdzonder dat daardoor eenig nadeel aan partijen kan worden toegebragt, De hooge raad heeft bij deszeffs arrest onder anderen uilgemaakt, dat aan bet besluit van den 25 October 1815 hetwelk niet behoorlijk is afgekondigd geene verbindende kracht kan worden toegekend dat dit echter geenszins het geval is met bet besluit van den 4 ja- fiuarij. 1809, dat behoorlijk daargesteld en tiimmér ingetrokken is; dat de ingezetenen daarbij Verpligt Worden aan de troepen onder houd en huisvesting te vCrieenen dat die verpligting door art. 210 der grondwet geenszins is komen te vervallen vermits er toch ingevolge dat artikel eene schadeloosstelling daarvoor wordt toege kend dat die verpligting door het tweede der additionele artikelen Van de grondwet is blijven bestaan dat de burgemeesters verpligt zijn, voor de behoorlijke hulsvesting der troepen zorg te dragen; dat de burgemeester van Oosterbout alzoo in de uitoefening zijner be diening door woorden beleedigd is strekkende om hem in zijne eer en kieschheid te kwetsen en aan te randen en dat door bet niet uitspreken op deze wanbedrijven der door de wet gevorderde straffen geschonden zijn art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 en de art, 209 211 222 van bet wetboek van strafrogt. Het beigiscbe koopvaardijschip la viile de Bruxelles ligt thans voor Antwerpen zeilree ten einde naar S.'-Thomas-de-Guatemala al datgene over té brengén, hetwelk de bewoners dezer belgische volkplanting voor hunne vestiging behoeven. Daar onder wordt geleld een orkest-meester voorzien van dó meest gebruikelijke blaas-instrumenten. Men vermeent (dus wordt gemeld) dat de beoefening der toonkunst zeer geschikt zal zijn om deh moed der kolonisten op te houden en hunne- zedelijkheid te versterken. Het eerste concert van RuUni te Petersburg heeft 154,000 franks opgebragtDe plaatsen kostten 50 fr. ieder. Een brief uit Peters- burg verzekert, dat de vermaarde tenor te Moskou nog veel winstgeven der concerl zal geven. Er zijn niet zeer Velé concerten als het eerste noo- dig om Ruhihi driemalen tot millionair temaken. De hospitalen te Parijs zijn opgepropt met zieken de griep en cholerina heerscben aldaar geweldig. TeBognères in de Opper-Pyreneen zijn den 31 der vorige maand ligte schokken van aardbeving' gevoeld terwijl gedurende den ge- heelen voorgaanden dag zware onweders gewoed hadden. Jl. donder dag morgen is in bet dorp Poortugal bij Rotterdam een vreesselijko brand ontstaan waardoor 4 buizen vernield en 7 buisgezinnen van alles beroofd geworden zijn. Ook den 5 Maart heeft te Kapuvar in Honga rije eeh geweldige brand gewoed waardóór 200 woningen ir> aScii. zijn gelegd. Iri hét groote gasthuis van bet begijnhof te Brussel woont een te Leiden geboren man Jan Herman Jonckers gehoelen die den 13 dezer in zijn 109dc jaar gelreden is. Hij is volkomen gezondbezoekt te voet de kerk en andere plaatsen en schijnt nog verscheiden jaren te kunnen leven. Te Hulst en omstreken heeft men ook de aardbeving van den opgemerktde woonhuizen bewogen in zulken graad dat de ramen hoorbaar rinkelden. Van den Helder wordt van den 12 dezer het volgende gemeld De dag van beden was bestemd tot de voltrekking van de dood straf, door middel van den kogel, aan den fuselier van de derdë divisie vah bet algemeen depót der lahdmagt n.° 33, Oudshoorn, dewelke tot die Straf wegens insubordinatie, door bet aanranden en verwonden Van zijii meerdere, was veroordeeld geworden. Eene ge beurtenis Welke de regtvaatdigbeid der wet lot in hare uiterste ge strengheid doet gevoelen maakte Op dé bevolking dezer gemeente den diepsien indruk en de deelneming iri het lot van dfeo ohgejukkigen veroordeelden was Voor degenen Welke hem hadden kunnen gadeslaan of van zijnen gemoedstoestand onderrigt waren ten top gestegen door de godsdienstige onderwerpingwaarmede bij zijne laatste levenstonde verbeidde. Builen de manschappen Vah bét garnizoen welke de straf oefening moesten bijWqneh was de toclöop haar de strafplaats groot en ontzettende toebereidselen hadden dé gemoederen der aanwezigen in de uiterste Spanning gehragt. Reeds was dte voorlezing van het doodvonnis aan den veroordeelden gteëindigd; reeds was hij den zand hoop genaderd eh had do blinddoek bent belet de nadering der man schappen te zien die ilten last hadden bekomen hem bet döodende lood toö te brengen; reeds Had de geitouwe herder, de leeraar C. de Cock, die lol op dit oogtehblik'door godsdienstige troostredenen en gebe den den ongelukkige moed bad ingeboezemd hem verlaten toen op rens de auditeUr-mililair als daartoe bepaaldelijk gelast, verklaarde, dat htet Zijne Majesteit alsnog bad behaagd den veroordeelde in het Uiterste oogenblili lijfsgenade te verloenen en zijne straf in eene krui- Wagenslraf te Veranderen. Onbeschrijfelijk was de sensatie, welke dit genadewoord op de aahwezigen teweeg bragt. Eeh luid aanhoudend en herhaald gejuich was htet antwoord der deelnemende bevolking. De teruggang van den van den dood bevrijden strafschuldige geleek een triemflogtdoor de onmiskenbare vreugde, welke op bet gelaat van alle aanwezigen zoo duidelijk Ic lezen stond en zoo treffend afstak bij de algemeene verslagenheid van de vervlogen oogenblikken. De Veroordeelde zelf bad den schok met (hoed doorgestaan." Te Valenciennes (Frankrijk) is oen droevig ongeluk gebeurd. Aan eene der zijden van den zwaren klokkentoren dier stad bad men dezer dagen eene, sleeds toenemende scheur bespeurd. Men heeft dadelijk maatregelen genomen om den voortgang van dit gebfek te stuiten doch zulks heeft niet beletdal aan de tegenovergestelde zijde een aantal zware Steenen is losgeraakt en naar beneden gevallen en dat deze toren den 7 in den namiddag ten 5 ure met een geweldig gedruischis ingestort en verscheidene werklieden onder bet puin zijn begraven geworden. Twee buizen zijn- mede door dien val ver nield of zwaar beschadigd en eenige bewoners zijn daarbij omgeko men. De torenwachter die zich op het oogtenblik der instorting op den toren bevond beeft men naar beneden zien vallen ook bij is het slagtoffer géworden. Volgens de laatste berigten hield men zich ijverig bezig met hel opruimen van bet (tuin om, zoo mogeliik nog eenige der daaronder liggende personen te redden. Do toren was 7.0 neder!, ellen boog. Er zijn brieven uit Guadeloupe, tót bet begin van Maart, ont vangen. Dezelve luiden steeds bedroevende. Het blijkt meer en meer dat de aanvankelijke opgaven wel verre van overdreven te zijn ge weest beneden de waarheid zijn. gebleven. Hel getal der dooden ts

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1