ZIERIKZ EESCHE COURANT. N.o 29. DINGSDAG A.° 1843. 11 APRIL. Besturen en Adm in istratien Nieuwstijdingen gemengde buiten- en binnenlandsche berigten. OPROEPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERtKZÊE hoepen bij deze op de navolgende personen of derzelver wettige erf genamen en regtverkrijgetiden om zich binnen den tijd van ééne maand aar. tc melden bij den heer Ontvanger dezer Stad ten einde onder overlegging, zooveel noodig, van bewijs vali erfrcgt of aan spraak, aldaar tegen kwitantie te ontvangen, derzelver schuldvorde ringen wegens scheepsvrachten van deze Stad naar de Engelsche Vloot, in de jaren 1813 en 1814 waarvan de betaling door het Rijk bij wijze van gratificatie, alsnog wordt toegestaan ad 90 pc.' van het oorspronkelijk beloop en na aftrek van hetgeen aan die pretentie- houders door deze Stad bij voorschot in der' lijd is betaald gewor den zoödat nog competeren Marihus vah Opstal Pieter Maase II. Trap Itochus vah Weelde Joh. vah Dijk i Hannes Pinters A. Akhennar J. du ClaUx Dirlc Kuit Hugo Bal J. Dijkgraaf J. van Bendegóm Gerrit Snaphaan Bartel van Verre Paulus de Kok Mar. van Dalen f 6.02 f 544,08 - 36,00 Córn'elis Jclier - 34,00 - 36,00 Pieter de Koning - 43,92 - 36,00 ARo'os'e - 27,00 - 36.00 Corn, van der Ploeg - 21,60 - 135,00 II. Gcr're - 18.00 - 42,34 J. B'enjamins'e - 18,00 - 61,02 G. Verbeet - 18,00 - 54,00 Jan de Jonge - 18,00 - 18,00 Krijn Merisoh - 27,00 - 7.20 D. Dekkehs - 27,00 - 36,00 Jan BrtugelmanS - 72,00 - 2,34 Jan de Rover - 18,00 - 21,60 Elias Pochet - 18,00 - 9,36 .1de Visser - 40,05 - 7,20 Paulus Blok - 36,00 f 544,08 f 980,65 wordende de belanghebbenden ernstig aangemaand om den gestelden termijn van eene maand na dagteekening dezer oproeping niet te ver zuimen alzoo het Bestuur Verpligt is de hiertoe betrekkelijke stukken aan het Gouvernement weder over te makeh. Gedaan ten Baadhuize der Stad Zierikz'ee den 5 April 1843. Burgelneester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris. W. J. P. K RU) E F. De DIRECTIE der LOTEBU vah HANDWERKEN en VOORWERPEN brengt bet geëerde publiek de hartelijkste dankzegging toe voor bühne zoozeer betoonde goedwil ligheid in het medewerken van deze zaak. Volgens besluit van Z. Exc. den héér Staatsraad Gouverneur Van Zeeland, is de zuivere opbrengst bedragende de som van f 374,90 aan bet Dorcas-Gezelschap ter hand gesteld welke daardoor bij ver nieuwing in de gelegenheid is geweest hare zoo nuttige werkzaam heden Voort te zetten zoödat 60 vrouwen eén eerlijke aalmoes hebben kunnen verdiehen. Vele moeiten en zorgen zijn aan dit alles verbonden eti niéts dan belangiooze menschenliefde is de drijfveer van déze handelingen. Wij twijfelen dus hiet of alle de Ingezetenen dezer Stad zullen hunne goedkeuring kunnen hechten aan het doel, vöór welke de zuivere opbrengst van deze Loterij moet strekken en dezelfde goedwilligheid betoonen wanheer zij in den volgenden winter weder geopend zal Worden wij bevelen haar dus aan de medewerking van alle Ingeze tenen dezer Stad aan. Uit Haam der Directie H. 6 e JONGE, geh. van Bkeüöeu FRANKRIJK. PARIJS den 5 April. Volgens deh Möniteur Algérieti Van den 30 Maart, hebben onze troepen in Algeriö weder aanzienlijke voor deehen op de Arabieren behaald en den reeds zoo dikwerf totaal ver nietigden Abd-eKKadèr thans bijna Vernietigd. De afdeeling van deil generaal Gentil is in de vlakte van Oued Ghiebal niet de Kabijlen slaags geweest Let gevecht heeft een uur geduurd gehad eii de Ka- bijlen hebben als Wanhopigefi gevochten. De afdeeling heeft meer dart 700 krijgsgevangenen 400 ossen en 3000 schapen en geiten buit gemaakt. De vijand heeft een verlies van 150 man aan dooden aan den kaht der Franschen is het verlies van 11 gesneuvelden eti 18 kwetsten. B L G I E. BRUSSEL den 5 April. De kamer der vertegenwoordigers heeft eergisteren met eene groote meerderheid de begrooling der sommen verworpen door den minister van oorlog voor het liudjet van 1843 gevraagd. Terstond na den afloop dezer stemming is die minister de heer de Liemopgestaan, heeft zijn hoed genomen en de zaal ver laten na verklaard te hebben dat hij zich onder de hem door dö meerderheid opgelegde voorwaarden hiet met de reorganisatie van het leger meende te kunnen belasten en zich derhalve het regt lot het nemen van zijn ontslag toekende, te meer dewijl hij om den. gewigligen post, hem door het vertrouwen des konings opgedragen, nooit aanzoek had gedaan. Dit Voorval bragt natuurlijk groote op schudding in de kamer teweeg, die dan ook terstond hare werk zaamheden beeft geschorst en uiteengegaan is. Men gelooft dat eene wijziging van het ministerie bet onvermijdelijk gevolg'van hst gebeurde wezen zal. Den 6. Het regeringsblad behelst héden koninklijke besluiten waarbij het ontslag van den generaal de Liem als minister van oorlog wordt aangenomen en de werkzaamheden aan die betrekking ver bonden voorloopig worden opgedragen aan den minister van open bare werken. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 9 April. Bij eene circulaire, door deh gouverneur van het hertogdom Limburg aan de hoofden der gemeente besturen gerigt is aan deze, haar aanleiding van eene aanschrijving van den minister van binnenlandsche zaken vah den 21 Maart jl. n." 58, de last opgedragen, om van elke weigering tot het opnemen van militaire inkwartieringen onmiddellijk proces-verbaal op te maken en aah den officier van j us! i tie Ier vervolging in te zenden. Deze aanschrijving schijnt in verband te staan met een arrest van het pro vinciaal geregtshof van Noord-Braband waarbij is Verklaard dat men niet verpligt is, militaire inkwartiering te ohlvangen tegen welk gewijsde voorziening in cassatie beslaat. Volgens de Provinciale Vries'che Courant is men thanszoo te Leeuworden ais elders, druk bezig met het inwinnen van opgaven betrekkelijk den juisleh staal van het fabrijkwezen hier te lande, én wel naar geZegd wordt met oogmerk om een algemeeneh fabrijk- Slaat over het gekeele rijk in het belafig der inlandsche fabrijkanlen trafijkanten enz. te erlangen. Den 28 Maart is in het gezigt der haven van Exmouth een fransche logger met man en muis vergaan na twee uren lang om een loods te hebben geseind doch deze bevonden zich niet op hunnen post. Met genoegen merkt men eene toenemende Verbetering in het gedrag van vele matrozen der engelsche zeemagt op. Bij de afbetaling der equipage van hel fregat Blondein de vorige week werd verklaard dat zich niemand daarvan, gedurende de reis aan insubordinatie of liglvaardig zweren had schuldig gemaakt, en thans verneemt men dat niet minder dan 90 man der epuipage van de Inconstant, tegen vroegere gewoonte, een déél der ontvangen soldij aan hunne familie heeft toegezonden. Te Does burg ik zekere Johanna te Kiefte gearresteerd, beschuldigd van dubbel hu welijk. Beide echtgennotcn zijn nog in leven en de zaak moet door den Cerslen echtgenoot aan het licht gebragt zijn. Donderdag morgen heeft, even als voor eenige dagen, wederom op het strand te Scheveningcn eene harddraverij plaats gehad, waaraan HH. KK. HH. de prinsen Alexander eh Êendrik deel hebben genomen. Rij Saragossa (Spanje), omtrent voor de poorten der Stad heeft een boéreknecht zijnen meesteren deszelfs vijf dochters vermbord waarna hij de vltigt genomen heeft. Er komen nopens dé komeet van alle kanleii des aardbols tijdingen aan. Te Lissa bon heeft bare verschijning grooten Schrik verwekt. Men bad aldaar het einde der Wereld tegen deh 22 Maart aangekondigd. Getukkiglijk zijn de Portugezen ef inet den schrik afgekomen. In Amerika heeft men insgelijks de komeet waargetiomen haar kern reikte aan den horizont. Bij Onslwedder-Hofst (Drenthe) zijn in liet veen overblijfsels van eenen ouden houten weg Ontdekt. De valkeniers zijn weder op liet Loo in het Posthuis aangekomen benevens een 4Ótal valken. Nadat de gewone oefeningstijd zal zijn verloopen wórden vele vreemdelingen verwacht om aan de vaikenjagt deel te hemen. In Syrië is de pekt met hevig heid uitgebarsten. Omstreeks Beirut hadden zich reeds lil volstrekt iiièt twijfelachtige gevallen opgedaan. In het nabij Briele gelegen dorpje Uriels Nieuwlnnd genaamd de Vier Polders, is in den avond vah den 5 dezer eene bouwmanBwoning bewoond door Groenenboom in de asch ge legd waarbij zoo men zegt 4& stuks vee is omgekomen. Te Zaan dam is zaturdag morgen de houtzaagmolen de Groote Korf, benevens de belendende houlschuren tol aan den grond afgebrand. Uit Onderscheidene Oorden des vaderlands verneemt uien dat in den vroegen ochtend van den 6 April moer of min hevige schokken van aardbeving zijn bespeurd. Vooral zijn dezelve in de provincie Noord-Braband waargenomen. Omstreeks 6 Ore in den morgen van dieii dag heeft mén iii 's Hertogenhoscli eön gedruiscli gehoord als van een opkomenden stormwind en tevens cénige schokken ontwaard welke de woningen dedeti schudden. Genoegzaam al de inwoners zijn daardoor uit hunnen slaap gewekt - deuren zijn opengespron gen t - men boorde de huisschellen aanslaan - en onderscheidene voorwerpen vielen van de schoorsteenmantels op welke zij geplaatst waren. Men beeft gelukkig geene onheilen tc betreuren. Dergelijke schokken zijn omstreeks dienzelfden tijd bespeurd (e Grave, Bommel, Heusden Breda, Tilburg, Eindhoven, Veghcl Hiivarenbeek en Uden. Te Yeghel schijnt de aardbeving buitengewoon hevig le zijn ge weest zoodanig dat de inwoners hunne buizen verlieten uit vrees dat dezelve zouden instorten. Overal zijn de schokken gevoeld ter wijl men het zachtste lente-weder en het aangenaamste luchtgestel

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1