ZIERIRZEESCIIE O E- A M T. VRIJDAG Besturen en yidminislr alien. Nieuwstijdingen. FRANiRIJ K. ParijS den 3 April. De regering is van plan reeds spoedig een ontwerp van wetbetreffende de regeling der inbezitneming van de Markiezeh-Eilaridéh eb van Olaheite, aan de kamers aan te bieden. De minister van marine beeft order gegeven tot bet afzenden van een groot aantal kanonnen paar de .Markiezen-Eilanden. Het buis Ma- rietie alhier heeft last gekregen klokken te gieten voor de houten ker ken We(kc op die eilanden moeten worden opgerigt. Ook worden blèr lot hetzelfde doei 80 houten-huizen vah 2 eb 3 verdiepingen in gereedheid 'gebragt A.o 1843. 1 APRIL. N.o 28. ai» BEKENDMAKING. De CENTRALE DIRECTIE van SCHOUWENBURGJI 'cn Wm S T LA N D maakt door deze bekend dat tie gewone jaar- Irjksclie Polderyergadering zal gehouden worden op Donderdag den 27 April 1843, des voormiddags om 11 ure, in 's Landskamer te Zierik- zceen lot bet bij wónen der vergadering worden opgeroepen de stem- geregtigdc Ingelanden van de Polders van ScUouo.cn en Zuider-Niewv- Innil'zoomede alle de Ingelanden van den Polder van Burgh en Westland. Dc sterng'oregtigdé Ingelanden van den Polder van Schóuwcn zijn alle Manspersonen voor wien 'één jaar voor de stemming 4 Bunders 16 Roeden en 80 Ellen oude 10 Gemeten bet volle Dijkgcschot betalende op dcszclfs 'naam 'of die zijner Huisvrouw bekend stonden. To Zierikzee, den 7 April 1843. De Centrale Directie vöornoém'd J. de KAT E R 'vt. Ter ordonnantie van dezelve DE JONGE. NEDERLANDEN. 's GRAVENIJAGE den 5 April. Bij een besluit van deii 28 Maart jl.beeft M. eeno vaste bepaling gemaakt omtrent het getal van icdcren rangwaaruit bet vaste korps zee-officieren in tijd van vrede zal bestaan alsmede omtrent de door de officieren van onderscheiden ra tig le voeren kommandementen. Het getal vlag-offici'ercn zal in geen geval bet tegenwoordige gelal hetwelk als maximum wordt gesteld te boven gaan dat der kapiteins-ter-zee is bepaald op 20dat der kapiteiti-luitenants op 30; luitenants der 1 kl. 100; luitenants der. 2de kl. 180. Het getal adelborsten zal jaarlijks worden aangevuld mot diegénen, wélke, vaii bet instituut te Mcdémhlik afkomstig; Hot examen voor dien rang behoorlijk zuilen hebben afgelegd. Het korps officieren van gezondheid blijft bepaald zcio als bij besluit van don 5 November 1842 is vastgesteld. De versciiillëtide rangen zullen jaar lijks met den 1 Jatiuarij door bevordering worden aangevuld. Rij een tweëde besluit van dén 28 Maart, beeft Z. M. bepalingen gemaakt omtrent de bevorderingen bij bet korps zee-officierenen daarbij als beginsel aangenomen dat die bevorderingen niet uitslui tend het gevolg zullen zijn van ouderdom Van dienst alléén,, maar ook voor ecu .gedeelte de betrekkelijke bekwaamheden, dienslijver én gunsligen aanleg ten grondslag zullen hebben. Naar (non verneemtbeeft Zijne Majesteit de yereischté rriagli- ging verstrektom de miliciens der ligting van 1842 die bij do verschillende korpsëri der armee in reserve zijn geplaatst,, vóór den lijd van drie maanden en wel van den 1 Junij tot den 30 Augustus flezcs jaarsin werkelijke dienst op te roepen ten einde gekleed eri in den wapenhandel geoefend te worden. In de zitting van de tweede kamer der statoh-generaal van hederi is de wet tot wijziging van dc bestaande wetgeving op d,e belasting van bet personeel na langdurige beraadslagingen met 29 tegen 20 stemmen aangenomen. Zijn esc. de minister van financiën heeft tot verdediging der wei; op de patenten onder anderen bet volgende gezegd «De thans voorgedragene vermindering van bet palentregt voor bier te lande gevestigde kooplieden en commissionairs onder bepaalde Omstandigheden zal invloed hebben op bet welzijn van den handel stand. Hot is mij meermalen gebleken dat aanvangende kooplieden door den druk van een te boog patent teruggehouden werden vari bet beproeven van zoodanige ondernemingen of bet geven vari zulk eene uitbreiding aan hunne zaken die voor hen rijkdom zónde Kunnen aanbrengen en rondom zich welvaart verspreiden. .«De binnen 's lands gevestigde bandelaren en gezeten winkeliers «hebben zoolang bet palentregt bestaat, in dit middel beschermende, «somtijds zelfs prohibitive bepalingen en beperkingen gewenseht ten «opzigle van reizende kooplieden kramers eri uitstallers. De taak der «regering is bet niet, genen tegenover dezen begunstigingen le ver- Aleenen voorregtcn daar te stellen, welke voor de ingezetenen iri «het algemeen niet altijd gunstig werken kunnen maar zij meent «daarentegen dat op haar de verpligling rust om naar gelijkheid «in bet dragen der lasten te streven." Deze wóórden uit dc memorie van toelichting tot dit wets-oritwérp héb ik gérrieerid edel mogende bóerente mogen voorlezen ten einde aan u edel mogeriden te herinneren uit welk standpunt de regering het voorgedragen art. 6 wenscht beoordeeld te hebben. Een vrije en onbelemmerde handel is .de springveer eri de magtige hefboom der nationale welvaart. De regering huldigt en volgt dat beginsel. Daarom ook geldt bet hier niet het voorstellen van.eenigen maatregel, van uitsluiting,' het .vesti gen van eenig monopolie, dat drukkend voor den verbruiker zotl kunnen werken. Het geldt bier niet bet voordragen der herstelling van gilden onder welker bescherming eene.talrijke klasse van inge zetenen eenmaal welvaart genoten beeftdoch die niet meer tot onze staatsvormen behaoren. Men beeft slechts in den wedstrijd tusscben den gevestigden win kelier en den reizenderi nilstaller meerdere gelijkheid willen brengen. Het doel is bier slechts om den gezeten burger die schot cri lot betaalt to beveiligen legen do mededinging van vreemde uitpakkers en venters, die kortstondig, dikwijls in de eene of andere herberg bunnen intrek nemen daar tegen schijnbaar lage prijzen hunne waar uitventen zoo doende goederen aan den man brengen die soms uit faillite boedels afkomstig en dikwijls met geheime gebreken behebt zijn daarvoor zich met kontant geld laten betalen en dan weder verdwijnen terwijl de gevestigde, winketier die niet zelden jaar en dag naar bet gèld voor bot doorhem geleverde wachten moet, daar door in eeriën slaat Van verval komt welke zijne vorderingen en daardoor soms zijn palentregt tot, een rion-valenr maakt." Door den directeur-generaal van marine is ter kennis vari allo zeevarenden en daarbij belanghebbenden 'gebragtdat de zwarte uiter ton van bet Brouwershavensche Zeegat op nieuw vervangen is door de vroeger als uiterton gestrekt hebbende ijzeren pyramide itceIon. Naar men verneemt heeft de boog welgeboren beer m.r O. van Smnderen Rensuma bij deszelfs verzoek aan Z. M. den koning om eervol ontslag uit zijne betrekking als directeur der belastingen in do provincie Groningen tevens bedankt voor bet zijn boog welgeb. toe komend en aan deszelfe 50jarige dienst verbonden pensioen. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. Het door zijne druk bezochte paardenmarkten beroemde sladje Butt- sted't iiabij Weimaris den 21 Maart door een feilen brand geteisterd geworden waardoor 36 huizen in de asch gelegd en nagenoeg 100 ge zinnen ongelukkig géworden zijn. De gouverneur-generaal, van Al geria beeft een nieuw krediet gevraagd tol het schenken van een bruid schat aan 40 jóngemeisjes welke aan militaire kolohislen van Boni- Mcricd uitgehuwelijkt zullen-worden. De óp die wijze te Ain-Fouka gevestigde pare'ri leven zeer gelukkig. Zoo als uit Servie gemeld wordt, hoéft de koning van lYuisseh deze!' dagen aan eenige Israëlitische meisjes, die zic.ii lieten doopen en vervolgens huwden aanzienlijke bruidsgeschen ken doen toekomen. Aan de Kaap-de-Goede-Hoóp zijn zwermen Springhanen verschenen die bij de buitengewone droogte grootc schade Han do landen veroorzaakte. Bij vonnis van het kantongeregt n.° 4 te Amsterdam in dato 28 Maart, is een veehouderter zake van bót verkóopen hintten die stad van een vat melk met water vermengden alzoo wegens bet verknopen van eeiien vervalschtcn drank, in eene boole van ƒ5 on de kosten invorderbaar bij lijfsdwang, veroordeeld gewor den. Té Londen is eeri jonge Vróuw Sara Dusky genaamd, gear resteerd als beschuldigd van reeds twee barer mannen en een kind te heb ben vergiftigd. Zij stond op bet punt om een deédc huwelijk aari la gaan De» 25 Maartdes morgens ten 7 urfe 10 minuten beeft ir-n te Bazelin Zwitserland eene vrij heéigb aardbeving gevoeld. - 'Men lelt thans in Parijs 1423 doctoren iri dé geneeskundein tbo aanvang van liet vórig jaar beliep bun getal 1360 en in 1824 nog slezbls 1090. De héér Arag'o heeft berekend dat de tegenwoordige kóineet de zon zoo digi genaderd is dat zij zich naauwejijks tweemalen zoo ver van dat hè» melligchaam verwijderd bevindt als de maan van de aarde. Voorts wil hij dat deêtaart dézer komeet de verbazende lengtevati 63 millioen fran- scho mijlen beslaat. TeGend bloeit thans in den plantentuin de Agate Feetida of Furcreca Gigantea. Om den bloem te bezigtigen moet meti op eene ladder klimmen want dc plant is 23.voeten boog en de bloemen zitten aan de kruin. Als blijk van bet belangrijke der gemeenschap, door den Theems-tunnel in hel oostelijk deel der stad Londcti tusscben de beide oevers geopend, kan dienen, dat.den 30 Maart, van 7 ure 's morgens tot 8 ure 's avonds, niet minder dan omstreeks' 18,000 incn- scben dien aardgang doorgegaan zijn. Voorzeker beeft de nieuwsgierig heid iets iot vermeerdering dezer hoeveelheid tocgebragl, maar er schijnt niettemin nog vrij yeei voor rekening der dagclijksche behoefte te blij ven. Het instituut voor blinden te Amsterdam hóeft aldaar een huis' doen inrigten voor zoodanige blinden die, na volbraglcn leertijd iri het instituutgeéric huisvesting zouden hebben en thans door verkregéno bekwaamheden zoo niet geheel dan ten minste grootendeels aldaar voor éigeri Onderhoud zullen kunnen zorgen. Den 17 Maart jl. hebben H. S. Veenstra en A. E. Veens Ira te Draglèn hunnen 50jarigen trouw dag gevierd in tegenwoordigheid hunner kinderen cn kleinkinderen en -Van eene getrouwe.dienstmaagd die onafgebroken gedurende de öOjarigo ecblvereeniging bij ben in dienst geweest is. Onder de vromen te Berlijn heersebt thans groote droefheid daar dc treurige tijding uit Jeruzalem is aangekomen dat de evangelische bisschop Alexander zich steeds met de Turken en Joden op eene» zeer vijandigen voet bevindt zoodanig dat merf voor zijne veiligheid bezorgd isen bij zeer verlangt naar Europa terug te keeren. Te Madrid heeft de verpachting plaats gehad der kwikzilvermijnen van Alm'ada. De pacht is aan bet buis Rothschild toegewezenAls een bewijs van den hoogst treurigen toe stand Waarin do spaansche schatkist op bet oogenblik verkeertwordt gemeld dat het inkomen van den regent sedert IWee maanden niet is kunnen worden betaaldén dat de meeste openbare ambtenaren met hunne traktementen twee jaren ten achter zijn. Dezer dagen zijn op onderscheidene hoogescholen in Duitschland weder eenige jonge lieden in hechtenis genomen, ter zake vari deelneming aan ongeoorloofde en

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1