Zeetijdingen. ji drerlen tien De president liet gesprokene aan de overweging en ter behartiging hijzonder aanbevolen hebbende deed een der leden bet voorstel om het in deze niet bij overwegen te laten maar vermits de toehoor ders ondubbelzinnige blijken van deelneming en goedkeuring hadden gegeven ook nu de handen ineen te slaan en reeds in deze bijeen komst voor zooveel zij in eenige aanraking met de ambachtslieden mogten staan zich van nu af te verbinden om de betaling der vie- kelijksche werhloonen op den Woensdag te stellenen dat het bestuur hiervan aan de buitenleden mogt kennis geven met het verzoek het voorbeeld van Amsterdam to willen volgen. Dit voorstel alge meen toegejuichdhad dit gelukkig gevolg, dat zich dadelijk een 30tal werkbazen tot genoemden maatregel verbonden door het on derteekenen van eene lijst, die later ook aan de niet tegenwoordige leden zooveel die in de termen vallenter toekening zal woorden aangeboden. Aldus werd door deze jeugdige maatschappij een eerste stap "gedaan tot bevordering van de zedelijke beschaving der bouwlieden er is allen grond te verwachten dat dezelve door meerdere verbeteringen zal gevolgd worden en dat op die wijze ook de toestand der Bouw lieden door haar zal kunnen verbeterd worden. De Parijzenanrs eten tegenwoordig meerendecls alleen mechanisch brood hetwelk door eene groote mechanische bakkerij te Montrouge geleverd wordt. In deze boofdfabrijk worden door stoommachines ijzeren rollen in beweging gebragt, die het deeg meer volkomen kneeden dan zulks tol dusverre met de handen (zelfs met. de voeten) mogelijk was. Machinen vormen dan terstond dit deeg tot hrooden die alsdan duizend op-eens door andere machinen in drie ovens geschoven worden. Uit de steenkolen welke men tot heeting der stoommachine, noodig heeft verkrijgt men terzelfder tijd het gas hetwelk tot de verlichting der faluijk noodig is. De machine neemt daarop de hrooden uit den oven laat ze in manden vallen en voert ze in het magazijn. Zij stort ook nog de meelzakken in de kuip uit en brengt daarin het noodige water aan. Te Brussel heeft eene tooneel-reprcsentatieten behoeve der onge lukkige slagloffers van de jongste vrcpsselijke aardbeving op het eiland Guadeloupe, ongeveer 6000 fr. opgebragt. Ter gelegenheid dat de ontzetlende ramp die deze nog kortelings zoo bloeijende kolonie gelroffcn beeft de algemeene aandacht geboeid houdtis het welligt niet ongepast hier ceoe korte beschrijving van dezelve- te laten volgen Het eiland van Guadeloupe, door de inboorlingen Rarukera ge naamd is den 4 November 1493 ontdekt geworden door Columbus, die aan hetzelve den naam van Guadeloupe gegeven heeft uit hoofde van de gelijkenis die hij tusschen deszelfs gebergte en dat van dien zelfden naam in het spaansch Estramadura meende te zien. De kolonie bevat het eigenlijk gezegd Guadeloupe de Grande-Terre de eilanden van Marie-Gnlante van de Saintes van de Desirade en twee derden van dat van S.'-Martin hetwelk ten zuiden door de Hollanders be zeten wordt. Guadeloupeeen der aanzienlijkste en bloeijendste der eilanden boven den wind is van eenen zeer regelmatigen vorm en ■van eenen omtrek van omtrent 80 mijlen hetzelve wordt in twee afzonderlijke eilanden verdeeld door eenen zeelak of kanaal bekend onder den naam van Zout-Rivier deze rivier vereenigt zich aan beide kanten met de zee. Het westelijk gedeelte noemt men Guadeloupe het oostelijk Grande- Terre. De Zout-Rivier is slechls bevaarbaar voor weinig diepgaande schuiten omdat dezelve aan de beide mondingen te ondiep is. Het eiland Guadeloupe verdeelt zich in 25 wijken hetzelve telt 2 steden 6 dorpen en ettelijke vlekken; het heeft eene oppervlakte van 112,015 vierkante morgen, waarvan 72,528 nog onbebouwde gronden, bos- schen en kreeken. De bevolking was van 109,404 menschen waarvan 12,802 blanken 8064 vrije kleurlingen en 87,998 slaven. De hoofdstad van Guadeloupe is Basse-Terre met eene bevolking van 4859 inwoners, verdeeld in 1457 blanken, 1014 vrije kleurlin gen en 2388 slaven. Het ontbreekt deze stad aan eene veilige haven waarom men steeds de voorkeur geeft aan die van Ia Pointe-a-Pitre. La Pointe-k-Pitrehet tooneel van de ramp van den 8 Februari], is gelegen ten westen van den mond van de Zout-Rivier, op eene plaats, waar wen gebrek aan zoet water heeft cn te midden van moerassen die er de luchtvooral in den wintertijd zeer ongezond maken maar de geriefelijkheid der haven en hare ligging te midden der plantage verzekeren haar steeds den eersten rang onder de steden der Antilles. La Pointe-h-Pitre vormt slechts eene enkele parochiehare bevol king was van 16,000 zielen. Hare stichting is nog zeer jong, als dagteekenende van 1763. Hare straten, 50 in getal, waren allen regtloopcnde en telden tusschen de 800 en 900 huizen. Men leest in het engelsch dagblad the Sun: «Het schijnt dat men zich in China druk bezig houdt met bet houwen van schepen naar de modellen van andere volken. Een der ministers, Iiin-Yinglin heeft den keizer onderscheidene teekeningen van schepen aangeboden met voorstel om het getal oorlogsvaartuigen te vermeerderen. De keizer heeft de plannen, van Kin-Yinglin gezonden aan Uiskante Canton met hevel om dezelve tot stand te brengen indien ze uit- voerlijk zijn. IJishan heeft daaropin eene uitgebreide memorie aangetoond dat geen oorlogsvaartuig bruikbaar zoude zijn indien het niet gebouwd werd naar het model der vreemdelingen en hij .geeft in overweging om als modellen aan te nemen de prachtige amerikaansche schepen Constellation en Boston. De keizer heeft be volen om de werken te beginnen maar daar men niet zoo lang wachten kan heelt Z. M. eenige hong-kooplieden naar de barbaren gezonden om er de schepen welke zij van de hand willen zetten aan te koopen benevens de noodige gereedschappen en werktuigen voor den bouw der schepen. IJishan zegt in zijn rapport dat inen te Canton reeds een schip gebouwd beeft naar bet model der vreem den en dat het gereed is om in zee te steken. Twee andere zijn op stapel gezet." Heden is alhier ter reede gearriveerd L. M. Hoffmanvan Batavia naar ZIERIKZEE den 2 April, het barkschip Minerva, kapt. Middelburg bestemd. Het fregatschip Zeeland, kapt. J. Noord, is, volgens berigt van Batavia van daar naar Soerabaija gezeild. BROUWERSHAVEN den 3 April. Binnengekomen bet fregat schip Koningin der Nederlandenkapt. P. Sipke van Batavia naar Rotterdam, en het brikschip Union, kapt. S. J. Jfernson van Mar seille naar Dordrecht; en binnendoor opgesleept: het fregatschip Broe dertrouw, kapt. G. J. Stam de Jonge, van Batavia naar Dordrecht. VL1SS1NGEN den 31 Maart. Het zweedsche brikschip Iloppet kapt. J. P. Forland is door behulp van nedertandsche loodsen na gedeeltelijke lossing binnen de westerhaven gebragt. Alleen het verschil hetwelk er volgens de dagbladen bij de sterrekundigen blijkt te bestaan in de wijze der beschouwing van het hemellichthetwelk in de laatste helft der maand Maart is waar genomen noopt mij om ook langs dezen weg hekend te doen worden wat ik met zekerheid meen te hebben opgemerkt. In den avond van den 15 Maart, tusschen 7 en 8 ure, zag ik in het z. w. ter hoogte van ongeveer 20° hoven den horizon aan den overigens helderen hemel eene donkerevan hoven scherp begrensde wolk of zoogenoemde zeebank en boven deze eene fraaije lichtstreep, in eene scbuinscbe rigting naar liet zuiden uitsteken welke mijne aandacht trok. Meermalen in Maart des avonds het zoogenoemde zodiakale licht hebbende waargenomen hield ik ook thans dit ver schijnsel voor dat licht ofschoon het mij scherper begrensd en van eenen anderen aard dan wel vroeger toescheen. Des avonds ten 8 ure van den 17, werd door anderen en ook weder door mij doch nu aan den nagenoeg helderen hemel eene zacht lichtende streep gezien - tusschen de sterrebeelden van Orion en de Haas, ter lengte van 30" a 35°, schuins naar den westelijken horizon gerigt. - Op de vraag «wat dit ware;" was het antwoord: «hel zodiakale licht." Waarschijnlijk zoude ik mot vele anderen in deze meening gebleven zijn ware het niet dat mij in gezelschap van onderscheidene per sonen door den helderen avond van zondag den 19 de gelegenheid ware gegeven kennelijk en onderscheidenlijk te zien. Te weten tusschen 7 en 8 ure vertoonde zich bij eene heldere l'uchtsgesleld- beid in het bijna verdwenen avondrood juist in hot z. w. weder de meer gemelde lichtstreep waarvan het eene einde nader onder bet regterbeen van Orion scheen gekomen te zijn terwijl het andere zich meer in den horizon verloor. Sterren van de 2ae en 3i0 grootte werden ook door de lichtstreep heen gezien. Maar te gelijk bemerkte ik nu ook hoewel niet zeer sterk even door het westen een zilver kleurig kegelvormig licht, insgelijks, maar met grooter boek dan de eerstgenoemde lichtstreep op den horizon hellendevan dezelfde ge daante zoo als ik in vorige jaren meermalen het zodiakale licht gezien had. Twee verschillende lichtverschijnsels waren dus gelijktijdig waar te nemen en werden ook onderscheidenlijk door de bij mij zijnde beschouwd. Den volgenden avond evenwel minder sterk waren de heide lichten te gelijk weder nog zoo duidelijk te zien dat een vriend door mij op dezelve opmerkzaam gemaakt insgelijks het onderscheid tusschen beide kennelijk heeft waargenomen. Dit onderscheid heeft mij tot de gedachte gebragt dat men de algemeen waargenomen lichtstreep in bet z. w. waarschijnlijk voor den staart eener komeet zal te houden hebben te meer daar prof. Somjier in zijn voortreffelijk werk Tafereel van het Heelal1 deel hl. 372 en volg. medding maakt van kometen van welke wel de staartmaar niet de kern werd waargenomen. Wenschelijk voor de wetenschap is hetdat naauwkouriger waar nemingen dan de mijnehier beslissen zullen. Dreischor30 Maart 1843. B. KAM. 189"" KONINKLIJKE NEDKRLANDSCHE LOTERIJ. tweede klasse. Eerste Lijst. N/ 12244 ƒ20,000 N.° 16560 t 1000 19283 prem, - 1000 Zesde Lijst. 8939 - 1000 9570 f 1000 en prem. - 400- Zevende Lijst. Tweede Lijst. 16934 f 1500 23900 2500 13677 1000 19717 - 1500 Achtste Lijst. 15786 - 1000 3724 f 1000 Derde Lijst. 15479 1000 15724 5000 10748 - 1000 18737 10 00 22975 prem. - 1000 Vierde Lijst. 16653 1000 Getrouwd zlkkikzee den 29 Maart 1843. A. IC R U IJ S S E J. A. IC R U IJ S S E, Deze strekt lot algemeene kennisgeving. Op den 31 Maart jl. overleed te Aardenburg, na een smar- telijk lijden van vier maanden mijn geliefden Zoon LEENDE RT, in den ouderdom van 42 jaren nalatende eene diepbedroefde Weduwe en vijf Kinderen. zleklkzee, den 3 April 1843. JOHANNES BAKKER. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den Boedel van wijlen ROKUS van THE1N, gewoond hebbende en overleden te Bruinissegelieven daarvan vóór of op den 15 April 1843 opgaaf te doen aan den Notaris J. M. B O U V 1 N te Ooslerland. TE PACHTEN, om dadelijk op bet gebruik te ko- men eene W E I D E liggende onder Kerkwerve, in de 7de mate, de Boterpotn.™ 26 en 28, groot 1 B. 95 R. en 90 E. of 4 Gemeten 210 R. Te bevragen bij Jonkh.' M.r J O H A N SCHUURBEQUE BOE1JE. TE K O O Pbij Jonkh/ M. W. de JONGE, 4 h 5 Mud ZAA1-LIJ NZ A AD. Beste oliedunne Stokholmer TEER, a 12 de Ton bij W.' ABELS. v Bij G. POP ERVVTE- en GERSTE-STROO te Itoop. te zierikzee bij be weu. a. be vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2