ZIERIRZEESCIIE COllRANTb N.° 20. Vrijdag den 31 Maart BESTUREN EN ADMINISTRATIEF. ME U WSTIJDÏN .GEN. A.° 184a BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZAERIKZEE Brengen bij deze ter kennis van liet publiek dat door H. E. G. A. Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provinciebij besluit van den 10 dezer maand Provinciaalblad n.° 30 is vastgesteld en medegedeeld de.lijst der bevoegd erker.de beoefenaren van de onderscheidene takken der Geneeskunde in deze Provincie, over liet jaar 1843, welke lijst, benevens die der geneesmiddelen en werktuigen welke de genees kunstoefenaren ton platten lande ieder 'voor zooveel het door hem beoefende vak betreft steeds schouwbaar moeten voorhanden hebben van heden af, ter Stedelijke Secretarie door de belanghebbenden kun nen worden ingezien. En zal deze worden afgekondigd mitsgaders in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikseeden 29 Maart 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, vl. Ter ordonnantie l)c Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BEKEND M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZlERIKZÉE brengen ter kennis van het publiek dat door den 15. A. Raad dezer Stad tot Ontvanger Van Stads Belastingen is benoemd de heer M.r B. C. CAU, Aduikantwiens kantoor ten zijnen woonhtiize, op de Oude Haven noordzijde wijk A n.° 374 wordt geopend den eersten April aanstaande en verzoeken mitsdien derzelver ln- en Op gezetenen 'om 'dien Ambtenaar in dé uitoefening zijner functie te erkennen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikz.ee den 29 Maart 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vl. Ter ordonnantie, Dé Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. AV I hela 1.° o o 8." De COMMISSIE voor de ONDERLINGE H'i.lTÏ- RORG-VEREE NJGING van ARBEIDERS en R K L I E DEN te Zièrikzee brengt bij dezen ter kennis der nghéhhehden Dat met de inzameling der inlagen voor déze Waarbqrg-V'ër- eeniging weder een aanvang zal worden gemaakt op Zaturdag den 1 April aanstaande. Dat de Commissie het vroeger voor deze inrigting vastgestelde Regletrient aan eene herziening onderworpen hebbende bij de statuten op deri 21 December jl. door Htieren Burgemeester eri W'elhouderS dezer Stad goedgekeurd de meeste bepalingen daarin vervat zijn in wezen gebleven doch ten aanzien van de daarbij beloofde ondersteuning wegéns ziekte vah het hoofd des huisgezihs is bepaald «dat die aanspraak alleen zal toekomen aan DeelneinerS, die gedurende de vijf voorgaande jareri volledig hebben deelgenomen." Dat tot vervanging vah de vroeger gemaakte bepaling, dat. bij overlijden der Deelnemers, uit het Fonds, aan bühne Weduwen eene wekelijksche ioelaag zoude kunnen worden uitgereikt en tert einde eene proeve te nemen om de belangeh der arbeidende klassen binnen deze Stad op eenen meer uiigebreiden voet te bevorderen, thans bij deze Waarborg-Vereeniging een Luf- kente- en AV edü wen-F on d s is öpgerigt strekkende, om aan de daarin deelhemende ArbeidersDaglooners en Werklieden', tegen inleg.eener matige janrlijksche bijdrage, op 65jarigen leef tijd of bij vroeger overlijden aaii hunne Weduwen ééne jaarlijksche Ioelaag, zöó mögelijk ten bedrage van [52, te verzekeren. Dat bij het vocir dit Lijfrente- en AA'ediiwen-Eoiids vastgesteld cn almede iloór Heeren Burgemeester en Wethouders dezer Stad goedgekeurd Reglement, behalve eene inlage van f 2,50voor de kosten van beheer de jaarlijksche bijdragen der Deelhebbers zijn bepaald als volgt A'oor Personen deelnemende tusschen de 20 en 30 jaren f 5 30 i> 40 - 6 40 45 - 7 r> 45 50 - 8 50 55 - 9 i> 55 60 - 10 Dat, tót tegemoetkoming van minvermogende Arbeiders, door Ué zoodanigen die Deelnemers zijn der Waarborg-Vereeniging en liet voorgaande jaar volledig hunne inlagen hebben inge- bragt slechts twee derde dier som zal verschuldigd zijn terwijl er ook gelegenheid zal worden gegeven om voor twee aandeelen deel te nefnen. Dat allen, die moglen verlangen in voorschreven Fonds deel le nernen of daaromtrent nadere inlichtingen wenschen le ontvangen zich daaromtrent kunnen aanmelden bij den A'oorzitler der Com missie bij wien bet Reglement vóot 10 cents is Verkrijgbaai gesteld. Zierikzeeden 24 Maart 1843. De Commissie voornoemd A. MOENS van BLOOIS, Ter ordonnantie van dezelve B. C. CAU. NEDERLANDEN. 's GRAAH5NHAGE den 29 Maart. Men verneemtdat het Z. AT, behaagd heeft aan J. ff. Splinterinkbij arrest van bet provinciaal geregtshof van Noord-Hollandvan den 29 November 1842, wegens doodslagzijner wettige moeder, veroordeeld lot de straffe des doods, bij besluit van den 23 dezer n.° 48 kwijtschelding te verleenen der doodstraf, en dezelve le verwisselen ip. de straf van het zwaaijert met bet zwaard over bet hoofd gevolgd van een confinement gedu rende den tijd van 12 achtereenvolgende jaren. Gisteren morgen is Z. K. H. de kroonprins van Wuriemberg uit deze residentie naar Rotterdam vertrokken vergezeld van HH. KK. HH. den prins en de prinses van Oranje en den jeugdigen erf-' prins. De kroonprins van Wurterfiberg begeeft zich van Rotterdarri naar Londen en HH. KK. HH. de prins en prinses van Oranje benevens hoogstderzelver zoon naar Stultgardt. Men verzekert dat, teil gevolge der gevoerde onderhandelingen de zaken der Maatschappij van Weldadigheid aanvankelijk eene gun stige wending genomen hebben en dat Z. K. H. prins Fredèrik der Nederlandendaartoe door eene commissie, namens de commissie vari toevoorzigtverzocht zich bereid verklaard heeft op nieuw bet voorzitterschap dier maatschappij te aanvaarden en bereids een be stuur gekozen heefthetwelk door de commissié van tóevoórzigt goed gekeurd en bekrachtigd is. Rij bet dezer dagen door de tweede kamer der staten-gcnöraal aangenomen ontwerp van wet, houdende wijzigingen der beslaande wetten nopens het patentregtworden de reizende kooplieden rond- Venters en uilpakkers, even als de tappers en kroeghouders, aan een 'nnoger patentregt onderworpen de eersten ten einde de gezeten win keliers te beschermen, en de anderen, om de openbare zedelijkheid te bevorderen. De heer Luzac heeft bij deze gelegenheid over de dronkenschap uitgeweid. Hij vermeende, dat het onderwerpen der tappers aan een hooger patentregt het doel niet zou bevorderen, het welk men daarbij beoogde. Hij hield zich overtuigd, dat, wanneer er mindere plaatsen waren, waar men sterken drank gebruiken kon, alsdan vele wezens zich het ionmatig gebruik daarvan niet zouden ver slaven. Met leedwezen ziet hij het dikwerf hoe velen, door de uit hangborden van dé grorilé inassa aanlegplaatsen gelokt, iii tapperijen, hun toevluglsoord voor hunnen kommer en ellende zoeken. Het ware, zijns inziens, alzoó beter, naar middelen uit te zien, om het getal te verminderen. Hij vraagde het aan z. exc. den minister van justitie óf het geene treurige waarheid was, dat de juslitie—kosten niet aanzienlijk ver meerderden ten gevolge van de toeneming der misdaden veroorzaakt dóór dronkenschap. Hij geloofde ook dat op het hoofdstuk van het departement van oorlog, afdeeling geneeskundige dienst, wel veel kom worden bezuinigd wanneer men de dronkenschap onder de krijgslieden vah den laagsten stand kon legen gaan. Treurig was het te zien hoe vele dier krijgslieden op zon-en feestdagen, tot schande van den uniform dien zij dragen, langs de straten zwieren. De keizer van. China zeide hij heeft onlangs een oorlog gevoerd om den invoer van opium tegen te gaan en wij moeten nit het bestaan van het kwaad cone bron voor de schatkist maken. Hij hoopt, dat de rege ring er ernstig mogt op bedacht zijn de aanlegplaatsen te Verminderen. De lieer den Teic was van hetzelfde gevoelen. De dronkenschap moest worden tegengegaan. Maar dit kon zijns inziens niet ge schieden door liet vaststellen van wettelijke bepalingen niet door het Uaarsieilen van matigheids-genootschappen maar door maatregelen van het algemeen bestuur zelve. Onder de middelen die daartoe konden leiden, gaf hij het denkbeeld aan, Om do loonen van werk lieden hij instellingen tan publiekeh aard niet meer des zaturdagS avonds uit te betalen. Z. exc; de minister van financiën véfkiaardfe dat dé wijzigirigeh in 1832, in de wet op hel patentregt voor de tappers en kroeghouders gemaakt, niét aan het doel des wetgevers hadden beantwoord; en dat die wijzigingen gèen ander gevolg hadden gehad dan dat de tappers hunne classificatie hadden verlaagd en dat geeii patent meer oninvor- derhaar was dan dat des tappers. Z. exc. vleide zich dal de voor gestelde verhooging aan hel dool zoude beantwoorden. AA'èl verre dat de wet van 1832 liet gevolg gehad heeft, het getal tapperijen verminderde, is, sedert dat tijdstip, liet getal mét 2500 vermeerderd en beloopt hetzelve nu nagenoeg 34.009. Z. t'xc. was echter bedacht, om te dezen op eenmaal maatregelen van sterken aard daar té stel len. Men had thans, naai1 z. éxc. meeh'déeen geschikte» midden weg ingeslagen. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSGHE BERIGTEN. Het stoffelijk overschot van den grooten Falck is le Utrecht in stilte bijgezet. De landverhuizing gedurende dit jaar uit Duitschland naar de nüord-amerikaansfche staten schijnt zeer talrijk te zullen worden. Tegenwoordig telt men in Duitschland 21 ijzerhanen hetzij geheel vol tooid hetzij in aahlégop deze spoorwegen werden in het jaar 1842

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1