n.° a ZIERKZEESCHE COURANT. Dingsdag den 28 Maart BESTUREN EN ADMIN ISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. ardig- ii deh water hier 4 de iri <t uit aari «•elke vordt niet gaans arri- lavia lich- opus wor- rond ide regt nen chip aaaf lend me iden ten ted lar- lar- 25. id. 00 50 00 00 00 A.o 1843. De COMMISSIE voor de ONÖERLINGE WA AR- OR G-VE R EEN/GING van ARBEIDERS en WERKLIEDEN te 'Herikzee brengt hij dezen ter kennis der belanghebbenden 1.° 3." Dat met de inzamelihg der inlageh Voor deze Waarborg-Yef- eeniging weder een aanvang zal worden gemaakt op Zaturdag deh 1 April aahstaande. Dat de Commissie het vroeger voor dezfl infigting vastgestelde Reglementaan eene herziening onderworpen hebbende bij de statuten op den 21 December jl. dood Heeren Burgemeester en Wethouders dezer Stad goedgekeurd de meeste bepalingen daarin vervat zijn in wezen gebleven doch ten aanzien van de daarbij beloofde ondersteuning wegens ziekte vati bel hoofd des hüisgezins Is bepaald «dat die aanspraak alleen zal toekomen aan Deelnemersdie gedurende de Kijf voorgaande jaren volledig hebben deelgenomen." Dal, lot vervanging van de vroeger gemaakte bepaling, dat bij overlijden der Deelnemers, uit het Fonds, abn hunner Weduwen eene wekeljjksche toelaag zoude kunnen worden uitgereikt en ten einde eene proeve te nemen om de belangen der arbeidende klassen binnen deze Stad, op eenen meer uilgebreiden voet të bevorderen, thans bij deze Waarborg-Vereeniging een L ij F- Isente- EN W Enü W en-F ond s is opgerigtstrekkende, om aan de daarin deelhemende Arbeiders, Daglooners en Werklieden, tegen inleg eener matige jaarlijksche bijdrage, op G5jarigen leef tijd of bij vroeger overlijden aan hunne Weduweh eene jaarlijksche toelaag, zoo mogelijk ten bedrage Van f 52, te Verzekeren. Dat bij bet voor dit Lijfrente- en Weduwen-Fonds vastgesteld en almede door Heeren Burgemeester en Wethouders dezer Stad goedgekeurd Reglement, behalve eene inlage van f 2,50, voor de kosten van beheerde jaarlijksche bijdragen der Deelhebbers zijn bepaald als Volgt Voor Personen deelnemende tusschen de 20 en 30 jaren f 30 40 45 50 55 40 45 50 55 60 5 6 7 8 9 10 5." Dat, tot tegemoetkomihg van minvermogende Arbeidersdoor de zoodanigendie Deelnemers zijn der Waarborg-Vereeniging en het Voorgaande jaar volledig hunne inlagen hebben inge- bragt Slechts twee derde dier som zal verschuldigd zijn i terwijl er ook gelegenheid zal worden gegeven om voor lu>ee aandeelen deel te nemen. Dat allendie mogten verlangen in voorschreven Fönds deel te nemen of daaromtrent nadere inlichtingen wenschdn te ontvangen, zich daaromtrent kunnen aanmelden bij den Yoorzitter der Com missie bij wien het Reglement vöor 10 cents is verkrijgbaar gesteld. Zierikzeeden 24 Maart 1843. De Commissie voornoemd A. MO ENS van BLOOlS, Ter ordonnantie van dezelve B. C. CAÜ. GROOT-B RITTANN1EN. LONDEN, den 22 Maart. De dagbladen doelen tharis de over éénkomst mede, Welke den 13 februarij tusschen Frankrijk en En geland gesloten en den 13 Maart te Londen geratificeerd is. Dezcivé heeft betrekking tot de uillevering Van misdadigers der beide landen namelijk: moordenaars, vadermoorders, kindermoordersvergiftigérs valsche handteekenaars en frauduleuse bankroetiers. Tot hiertoe is Engeland eene schuilplaats geweest voor de boosdoeners des vasten- lands: die schuilplaats is voorlaan voor de fransche onderdanen geslo ten en zal zulksongetwijfeldweldra Voor die van al de europe- sche staten zijn. F R A N K R IJ K. PARIJS, den 23 Maart. Men verneemt, dat het bewind besloten beeft, de Markiezen-Eilanden te doen ontruimen en dat reeds beve len naar de verschillende havens afgezonden zijn om alle uitrustin gen te slaken. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 26 Maart. Z. M. koning Willem Frederik graaf van Nassau, heeft aan de Hervormde gemeente van Ommelan- derwijk en Zuid-Wending geschonken eene som van f 1000, en aan den heer J. de Cornillon te Groningen eene som Van f'20ö ter ver dere voortzetting van zijne muzijkale studiën. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van eergisteren, is het ontwerp van wet, strekkende tot wijziging der be slaande wetten wegens het patentregl aangenomen met 42 tegen 6 stemmen. Van Wege den minister van financiën is bekend gemaakt, dat de middelprijzen der inlondsche granen, voor bet gebeele rijk, over het tijdvak vau deti 20 Febrüarij jl. tot en met den 19 dezer, pef mud zijn geweest, tarwe 7,89'/srogge 6,76, boekweit f 5,97 gerst f 4:27haver f 2,69'/> en ongepelde spelt f 3,64en dot do regten op den itl- en uitvoer voor de maand April eerstkomends zijn gesteld per mud als'volgt: tarwe eh gepelde spelt 1 en vrij, rogge 15 c. en 30 c.boekweit 30 c. en vrij: gerst en mout 50 c> en vrjj, haver 75 c. en vrij, en ongepelde spelt 30 c. en vrij. GEMENGDE BtJlTËN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Donderdag jl. is op bet strand voor Scheveningen een luisterrijke wed ren op de engel9che wijze gehouden waaraan, onder anderen, HM. KK. HH. de prinsen en eenige leden van het korps diplomatique deel namen. Voor het badhuis waren de prinsessen en de dames gezeten die het fraaijö schouwspel aanschouwden. Z. K. IÉ prins Akxander heeft bij herhaling de overwinning behaald. Blijkens deakleii van den burgerlijken stand, heeft het getal der in Frankrijk gesloten huwelijken gedurende het vorigë jaar 247,737 bedragen. Op de fransChc kusten langs het Kanaal hëeft men in de afgeloopene week eenige ligte schokken van aardbeving be- speurd. Het vuur van een der vuurtorens van de kust is zelfs dóór da schudding uitgedoofd. Ook op de eilanden Jersey en Guernsey zijn dia schokken bespeurd. Nabij Duhmanway in Engeland, is zekere Ge orge Mahonyin deil ouderdom van 107 jaren overleden, terwijl zijne vrotiw die 99 jaren telde hem slechts weinige uren overleefd heeft. Beide zijn zachtzonder eenigen merkbaren doodstrijd ontslapen. Bij arrest van het provinciaal geregtshof van Noord-IIoliand van den 24, dezer, zijn 2 personen met name Maria Johanna d' Olivierbuisvrouw van JF. A. Schepers, en Johanna Zeverboom, dienstbode van eerstgemelde* wegens het moedwillig stichten van brand in den nacht Van den 14 op den 15 November jl.in den door haar bewoond wordende kelder in de Kerkstraat, te Amsterdam, lei dood veroordeeld. Ih de kanongie terij van den baton van Wahrendorjfte Ackar, in Zweden, is men et eihdelijk volkomen in geslaagd kanonnen te gieten die in plaats van van voren Van achteren geladen moeten worden reeds dikmaals en itl onderscheiden landen zijh er pogingen gedaanom deze uitkomst te ver krijgen maar tot dusverre waren zij steeds mislukt. Op den 11 dezer werd in de gemeente Lager in Frankrijk midden in het veld een jong meisje gevonden met het ligchaam uitgestrekt op een bed van brandende kolen. Zij had zichzelve deze marteling opgelegd om te boeten voor de verleiding waarvan zij het slagtoffer was geworden. Even voor dat zij den geest gaf, heeft zij deze bekentenis gedaan. Zij was 24 jaren oud. Het is Waarschijhlijk dat zij aan Verstandsverbijstering leed. Het ge- lal tappers in Nederland bedraagt nagenoeg 34,000; sedert 1832 is dit aantal met 2500 vermeerderd. Vrijdag morgen is het lijk vati den Overledenen tïederlandschen gezant te Brusselden heer Faltk, meieenen bijzondereh spoorWagentteih naar Antwerpen vervoerd eh aldaar over- gehragt aan boord van de stoomboot Concordia, waarmede hetzelve zal worden oVcrgcweiul naar Rotterdam en van daar naar Utrechtom in laatstgemelde stad ter aarde te worden besteld. Dit overbrehgen heeft met buitengewone plegtigheid plaats gehad. De grootste en meest Waarschijnlijke Verdenking wegens den kefkroof te Aken is thans op twee Ertgelschen geva lleii die geruimen tijd in die stad hebben gewoond de schatten der hoofdkerk herhaalde'malen ih oogenschouw hebben ge nomen en sedert eenige dagen verdwenen zijn. Te Trier is den 16 dezer het eerste schip met eene lading waren uit Holland regtstreeks ge arriveerd. Ook te Keulen is een goederen-stoömboöt direct van Ant werpen j met 96 lasten diverse koopmanschappen aaflgekomön. Mett heeft bekend gemaakt de rekening van kostert en' baten der belgischo stoomboot British Quèengedurende het jaar 1842. De uitgaven bedra gen 499,386,94 fr. en de ontvangst 430(878,82; zoodat er Cen tekort is van 68.508,12 fr. Deze uitkomst haart veel ontevredenheid. Dö Javasche Couranten behelzen onder anderen het berigtdat-op detl 10 September jl. de nederlandsch-indischë brik dë Höop, tusschen de eilander! Cömodo en Flores, djgt onder den wal van laatstgenoemd eiland tweemalen door 4 groote Zeeroovers-praauwefi aangevallen is doch dat dezelve door het welgerigt schrootvuur van dat vaartuig zoodanig begroet zijn dat zijha hetzelve gedurende eenigen tijd uit hun geschut beantwoord te hebben zijn afgödeinSd. Uit Mannheim meldt men van den 20 dezer, het volgende: «Ons dagblad beval de volgende medcdeeling welke aan allen twijfel om trent den aard van het lichtverschijnseldat sedert eenige avonden aan den hemel wordt waargenomen een einde maakt. De smalle lichtstreep welke men sedert een paar avonden legen het vallen van den nacht aan den hernel waarneemt uit de dampen van den west zuid-westelijken horizon in schuinsche rigting naar het zuiden opstij gende en zich tot onder het sterrebeehi Orion uitstrekkende is niets anders dan de lange staart van êene nieuw verschenen groote komeet, welker kop, legen het vallen van den nacht, ten minste in de eerste dagen, reeds zoo nabij denzelven Was, dat hij door do nevels niet herkend kon worden* lieden avond tegen 8 ure échter* toen dó westelijke horizon van nevels vrij was gelukte het hier den kop van de komeet voor de eerste maal duidelijk te zien. Yolgens schatting stond dezelve ongeveer l'/s graad westelijker en graad noordelijker van de ster Ze/a in het storrebeeld Eridanus; eene naauwkeurigere opneming kon niet verkregert worden daar de kop van de komeet reeds te nabij den horizon stond. Zoodra echter een gunstiger stand van de komeet naauwkeuriger waarnemingen veroorlooft, zullen wij omtrent den verderen loop van deze groote komeet terstond naderö kennis verkrijgen." Nog schrijft men uit Londen omtrent deze komeetonder ande- ren het volgende i

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1