If.® 24. Z1ERIKZEESCHE Vrijdag Nieuwstijdingen. DUITSCHLAND. ÖERLïJN, den 18 Maart. Naar aanleiding van eep betoog, vol hatelijkheid en bitterheid tegen Nederlahd hetwelk dezer dagen in het dagblad van Keulen gelezen Werd en van eenige daarop door het te 's Gravenhage in de fransche taal uitkomende dagblad gemaakte bedenkingenverklaart hedeh ons ïegefingsblad dat de pruissische regeringuit hoofde van de eehsuür die zij over de in bare staten uitkomende dagbladen uitdefent, niet Verantwoordelijk is voor derzel- ver inhoud - dat zij anders ook geacht zou moeten Worden de aan vallen te billijken welke de onder censuur staande dagbladen tegen haar zelve rigteh. Verder laat ons regeringsblad bij deze gelegenheid fegt wedervaren aan de gezindheden van het nederlandsche gouverne ment jegens Duitschland en verklaart hetzelve, dat dit gouverne- thent Onlangs van die goede gezindheid een daadwerkelijk bewijs heeft gegeven door het toelaten der Rijn-schepen op.de nederlandsche bin nenwateren en derzelvCr gelijkstelling met de belgische en nederland sche vaartuigen. F R A N K R IJ K. PARIJSden 17 Maart. Men heeft berigten bier te lande ont vangen dat het bekende eiland in de Zuid-Zeg Otalieile, Zich mede aan de fransche heerschappij zou hebben ohdórworpennadat de koningin Van dat eiland de britschc zendelingen verdreven had. Bij— aldieii dit berigt zich bevestigt kunhen daaruit eCnStigö geschillen met de britscho regering ontstaan te meer omdat de invloed der Engelschen op dat eiland lot dusverre zeef gfoot was. Den 20. Do onderwerping van Otaheite aan Frankrijk wordt beden door den Moniteur op de volgende wijze bevestigd «Het gouvernement heeft van den Schoüt-bij-nücht Düpetit Thouars depêches ontvangen inhoudende dat de koningin en de hoofden der Talïti-Eilanden verzocht hebben deze eilanden ónder de bescherming van den koning der Franjeben Ie stellen. De schout-bij-nacht heeft dit aanbod aangenomen en de hoodigc beschikkingen vefordend in afwachting van de bekrachtiging des konings die hem toegezonden Zal Worden.'1 NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 22 Maart. Rij Z.f M." bestuit van den 17 dezer maand is aan J. F. C. Gelauff Verleend kwijtschelding van de straffb des doods, waartoe hij hij arrest vah hel provihöiaal ge- fegtshof vab Noord-Holland van deh 14 October 1842, ter zake van moedwillige brandstichting, Was veroordeeld, en dezelve straf verwisseld in een half Uur teprolikstelling niet deli Strop om den hals, aan de galg Vastgemaakt, en een hord op de borst, waarop de misdaad staat uitgedruktvoorts brandmerk en 20 jareh Confinement. Meh verneemt dat de directeur van de Koloniën der Maat schappij van Weldadigheid van wege hel departement van blnnen- landsche zakeh aangeschreven is, om te zorgen dat, na den 20 dezer alleenlijk in de Ommerschans worden opgenomen degenen die zich geheel Vrijwillig daartoe hebben aangegeven of die ter zake van bedelarij door den regter zijn veroordeeld geweesten dat de opne ming aldaar worde geweigerd van degenen die gebruik hebben ge maakt vab de bevoegdheid vermeld in art. 3 van het koninklijk besluit van den 12 October 1825, n.° 173, voor zooverre het uit de signalementstalen niet duidelijk mogt blijken dat hunne aanhouding Cn de door hen gedane keus vóór den 21 dezer maand hebben plaats gehad. De gouverneur der provincie Overijssel heeft den rijks vee-arts der l'le klasse, IF. J. Van der Borst, te Zwolle, Voor den tijd Van 4 weken, in te gaan met deh 20 dezer maahd in zijne fünctiën als Zoodanig geschorst, Wegens piiglverzüim bij hot ontstaan del' long- Ziekte ohder het rundvee, op den stal van Zekeren landman, IE, Scholten; met last, om die schorsing alomine langs den gebi'uikelij- ken Weg te doen bekend maken. Eene vroeger aangekondigde serenade, door de studenten der groningsche hoogeschool aan de drie hoogleerareh in de godgeleerd^ 'held te geven, heeft den 13 dezer Werkeljjk plaats gehad. Zeer ver heugde het allen, die tot de akademie in betrekking staan, dat de Vroeger verdeelde studenten zich lot dit doel gezamenlijk vereenigden en dus alle faculteiten en sociëteiten hiertoe medewerkten. In de aanspraken werd hoofdzakelijk gezegd dat deze serenade strekte om een bljjk van achting en liefde aan noogleeraren te geven van Welke a! de studenten wel geene bepaalde leerlingen waren maar wier personen en werkzaamheden hun toch te zeer aan het hart gingen dan dat zij in stilte de verguizing konden aanschouwen-, waaraan deze, vooral in zeker onlangs uitgekomen geschrift, ten doel Waren eweest. Door de hoogleeraren is hoofdzakelijk geantwoord, dat het un zoo alleen hunne personen waren verguisd geworden het aan genaamst geweest zou zijn dat niemand zich met de zaak bemoeid had maar datnu inderdaad de hoogste belangen der menschheid en der Hervormde kerk, waarheid, vrijheid, geloof, deugd en regt waren aangetasthet hun groot genoegen deed dat de studenten eil de geheele stad dit gevoelden. Na den plegtigen optogt die in de beste orde is afgeloopen hebben al de studenten zich vriendschappelijk in het concerthuis vcr- eenigd. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De wonderbarder te Nicdercmp't ^Dui(sClilaiid)naar wiep duizehde zieken van heinde en ver toestroomden om genezing hunner kwalen is aan eene borstziekte overleden en hiermede is een einde gekömen aan de bijgeloovighcid die, tot schande Van de negentiende BeüW, zelfs de hooge stahden had aangegrepeh. Het kösthate en met Zoovéél smaak voltooide meubelstuk, bureau geheeteh vervaardigd voor H. M. do kohingin door den heer J. Kamphuis, fabi'ijkant in meubelen te Zwolle, geheel afgewerkt zijr.de, Zal in hot laatst der Volgende Week naar 'bGra venhage verzonden worden. Men spreekt met veel lof Van de fraaijo bewerking van dit prachtige stuk. Vrijdagmiddag heeft efeven buiten de stad Arnhem op den Westervoortschen dijkeen treurig ongeluk plaats gehad. Eene kar uit Zevenaar waarop 6 personCh zaten isdoor het schrikken van het paard in den Rijn gestortWaarbij één mah en 3 vrouwen niettegenstaande alle aangewende pogingen jam merlijk zijn omgekomen. Het provinciaal hof van Noord-Braband heeft don 16 dezer uitspraak gedaan in zake van het openbaar ministerie legen zekeren ttuibetlsbeschuldigd Van tWee huwelijken te hebben, aangegaan [bigamie], en denzelven veroordeeld lot eerloösverklafing Sjarig Confinement en in de kosten, tlit de stukken ten processe aan weziggesterkt zoowel door de verklaringen zijner heide huisvrouwen als door zijne Oigertc bekentenis, bleek dat hij op den 10 Maart 1821 to S.'-Oedenrode in wettigen echt verbonden was met P'elronella v. d. S. cn dat hij op den 8 JanUarij 1842, voorgevende jongman te zijn een nieuw huwelijk heeft aangegaan met Lamberdirta tan F., terwijl het eerste nimmer wettelijk ontbonden was, Eene spannihg, tusschen Rus land en de porte, ten gevolge vart gebeurtenissen in Servieontstaan, begint Ie WéBnen ernstige bezorgheid op te wekken. Het engelsch fregat Blonde beüft Weder een doei van het chineesch rantsoen in cy- cee-zilverter waarde Van 3 milliocn dollars, aangehragt. De Herald die Voor 2 milliocn dollars aan boord heeftwordt dagelijks in de haven Van Portsmouth te gemoet gezien. Op Sint-Domingo is een ernstige opstand uitgebroken. Te Papendreebt hij Dordrecht, heeft onlangs een doopmaal plaats gehad van het derde kind van Willem van lFi/'?ujraa?'- den en Maria Velhwaarhij tegenwoordig Wareh van heide zijden de ouders, dn grootouders en de over-grootoudersuitgenomen de over grootmoeder yah de vrouwszijdewelke overleden is. De over-grootva- derWelke den 9 deZer zijn 80slc verjaardag heeft gevierd, is vader grootvader en óver-grootvader over 85 kinderen kleinkinderen en ach ter-kleinkinderen. Te Liverpool en in den omtrek is den 16 dezer de schok eener aardbeving ten duidelijkste gcVocld. Eenige dagen geleden is er ohder de gemeente Voorscholen (bjj 's Gravenhage), ten huizq' van den heer J. j. A. Kuijsuit eene secretaire, een vrij belangrijkq diefstal, bestaande in 7000 aan bankpapier en /"700 aan tiengulden-» stukken gepleegd. In de correctionele zitting van het provinciaal geregtshuf van Zuid-Holland, van den 17 deZer, is Catharina Kikkert, wed. J. Hemmes, oud 42 jaren houdster vaneen besloten huis van oniuclit wonende te 's Gravenhage schuldig verklaard aan het Voort durend opwekken van de onzedelijkheid ongebondenheid en Verdorven heid van jolige meisjes beneden de 21 jaren en zulks na reeds vroegei' tot gevangctfls Van meer dan één jaar te zijn veroordeeld geweesten is alsnu veroordeeld lot 2 jaren gevangenisstraf, f 250 boete en ontzeg ging Van eenige burgerregten. De nederlandsche gezant te Brussel, do verdienstelijke staatsman Falclc, is op den 16 dezer in die Stad overle den. De aardbeving Welke den 8 Februarij Pointe-a-Pitre op Gua deloupe, verwoest heeftis dienzelfden dag gevoeld te Charleston, in Z'uid-Carolinaeen' der Vereenigde-Statcn van Noord-Amerikade schuddingen Zijn er echter iigt geweest en hebben geene schade gedaan. In Zee is het verschijnsel mede op aanmerkeiijken afstand bespeurd het Volk van hot schip Alexandre, hetwelk te Havre is binnengekomen, heeft den 8 Februarij 200 uren verre van Guadeloupe verscheiden zeer heftige schuddingen waargenomen. Te Ovezande (Zuid-Beveland) beeft een arbeider bij bet ontblooten zijner in het najaar in zandgrond bedekte aardappelen ontdektdat eenige derzelve die meer afzonderlijk lagen in groei waren geraakt. Bij het uitdelven van dezelve nu in het voorjaar heeft hij eene groote hoeveelheid gezonde groole en Smakelijke aardappelen verkregen. De karnavals-vermakelijkliedeu Welke vroe ger to Napels Zoo luisterrijk en luidruchtig plagten te zijn doch reeds in de laatste jaren gedurig verminderd waren zijn ditmaal aldaar geheel achterwege gebleven. Dit is iets ongehoords in de geschiedboeken van Napels. Als eene bijzonderheid wordt uit Neuzen gemelddat te dier plaatse, op den 19 dezer, hunne dfie-en-zestigjarige huwelijks- vereenigiilg hebben gevierd Jacobus Drogmans, oud 85 jaren, en Elisa beth Schcefeoud 81 jaren terwijl man en vrouw bet vonrregt hebben de beste gezondheid te genieten en hunne verstandelijke vermogens vol maakt te bezitten. Uit Amsterdam schrijft meii het volgendeMen verneemt met genoegen dat de nieuwe iiirigting van armverzorging en waterzui vering alhier, ten gevolge van de aanmoediging en deelneming van eenige aanzienlijke ingezetenen en van de belangrijke giften van Z. M. den koning en Z. M. Willem Frederiktot stand is gebragt en in werking heeft kunnen Worden gesteld. Deze nieuwe inrigling beant woordt niet ülleeli ten volic aan haar eerste menschlievend doe! door dagelijks 300 a 400 armen in door stoom verwarmde lokalenmet brood en koffij te verkwikkenen des nachts 30 a 40 hulpbehoeven den van nachtleger te voorzienmaar beeft daarenboven haar tweede belangrijk oogmerk volkomen bereiktdaar het door baar gezuiverde water, afkomstig uit de zoo onreine stads grachten, door de com missie van geneeskundig töevoörzigtte (lezer stede gevestigd schei kundig is onderzocht, eii die cotnmiSsie schriftelijk beeft verklaard, dal hetzelve is bevonden le zijn allezins geschikt voor huissèlijk gebruik en ijtene jjnmniqsclen bevatwelke voor de gezondheid schadelijk zijn."

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1