ZÏERIKZ EESGHE A.° !Mi1. COURANT. N.o 21. Ic ings dag BESTUREM EN ADMINISTRATIEF» NIEUWSTIJDINGEN» den 14 Maart AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE tnaken bekend dat bet kohier der belasting voor het Veefonds van deze Stad dienstjaar 1843 op den 10 dezer maand door Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier ten fine van invorde ring wordende de belastingschuldigen mitsdien aangezocht om hunnen aanslag getrouwelijk te voldoen. Zierikzee, den 13 Maart 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRAME, vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. K R O E F. NEDERLANDEN. 'sGRAVÈNHAGÉ den 12 Maart Zijne Majesteit heeft, bij besluit van den 25 Februnr'ij huiten werking gesteld artikels 1 en 3 van het koninklijk besluit van den 12 October 1825 n.° 175, welke artikelen betrekking hebben lot hot regt van bedelaars, om zich, ook na hunne arrestatie, naar de Koloniën van Weldadig heid of naar werkhuizen te doen vervoeren. Voortaan zullen allen, die, na het uitvaardigen van het tegenwoordig besluit, bedelende gevonden worden, volgens de voorschriften van het wetboek van straf- regt vervolgd en leregt gesteld woKlen. Het besluit is genomen uit overweging van de noodzakelijkheid om maatregelen te hemen tot beperking der opzending van bchoefligen van regeringswege naar de koloniale gestichten der maatschappij van weldadigheid Z. M. heeft 1." uit overweging der noodzakelijkheid, om ook de uitgaven vooi' het. honger onderwijs. Zooveel Zulks zonder nadeel voor hetzelve kan geschieden te verminderen 2." uit aanmerking dat een getal van 3 h.oogeschblen voldoende is voor de behoefte aan hooger onderwijs, waarin van 's rijks wege dient té worden voorzien, en 3.° uit hoofde dat dan ook het getal studëröhdrh hij 's rijks athe naeum te Franeker sedert, vele jaren bij voortduring is afgenomen en het nut., dat door die inrigting wordt gesticht, niet langer op weegt tegen het bezwaar der uitgaven uit 's rijks kas, die tol der- zelver instandhouding worden gevorderd; - goedgevonden en besloten het rijks athenaeum te Franeker, opgerigt bij koninklijk besluit van den 2 Augustus 1815, met het einde van het tegenwoordig leerjaar op te heffen. In de zitting van de tweede kamer der stalen-generaal van jh vrijdag, is bet ontwerp van wet nopens de grondbelasting over de gebouwde en ongebouwde eigendommen aangenomen met 35 legen 4 stemmen. Het gerucht looptdat er wederom eene bezuiniging hij bet leger op handen is. Naar men wil, zoude bij elk regement infante rie een der majoors gesupprimeerd worden en in het kommando 'van een veld-bataillon worden vervangen door den luitenant-kolonelthans het bevel over het reserve-balaillon voerende; in dit geval zoutle de chef van liet regement zich moeten vestigen in de plaats, waar het reserve-balaillon garnizoen houdtten einde hetzelve onder zijn di rect toezigt te hebben. Yoorts zoude de sterkte van elke kompagnie infanterie met eenen luitenant en 40 man verminderd worden, ten gevolge waarvan 176 luitenants buiten activiteit zouden geraken en de sterkte van het leger met ruim 7000 man verminderd worden. Naar men nog ver neemt, zOude het 3^° regement ligte dragonders bestemd zijn om met het aanstaande voorjaar het 2ic regement lansiers in de provincie Limburg te vervangen terwijl laatstgemeld regement in de noorde lijke provinciën van het rijk zoude gestationeerd worden, om aldaar do dienst van marechaussee te verrigten. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. Van Laethem heeft mede Brussel verlaten. Hij begeeft zich insgelijks naar Brazilië. De kerkdief te Aken is reeds in hechtenis genomen. Hij moet tot de koorzangers der kerk bekooren. De koning van Zweden heeft een besluit genomen, inhoudende, dat de koopwaren welke van af den 1 Mei met nederlandsche vaartuigen in- of uitgevoerd worden een regt van 10 percent boven de koopwaren in noorweegsche schepen vervoerd zullen betalen. Het fregat la Danaê en de korvet la Meurlhe zijn den 4met troepen aan boord van Brest naar de Mar kiezen-Eilanden onder zeil gegaan. Den 8 dezer heeft, de Louisa Marie, op welke zich de heer Simons en andere naar de in Guatemala te vestigen belgische volkplanting bestemde personen hebben ingescheept uit Ostende zee gekozen. Dat schip zal spoedig gevolgd worden door de fheodorus, waarop andere kolonisten zich zullen inschepen en waarin meer dan twee honderd duizend voorwerpen, te zamen een assortiment van ruim duizend staleri, de voortbrengselen van dö belgische fabrijkerr uitmakende zullen geladen worden. De longziekte is op twefe stallen in de .nabijheid van Ommen (Overijssel) uilgebroken. Tegenwoordig telt men in de Vereenigde-Stafen van Noord-Amerika niet minder dan 1041 regelmatige tijdschriften, waarvan er 148 dagelijks 1141 weke lijks.125 twee- of driemaal 's weeks en 227 op onderscheiden meer ver wijderde tijdstippen verschijnen. De rooverhoofdman Rose was lanjj de schrik van de omstreken van Helmstadtwaarom verscheidene premiën op zijn hoofd werden gesteld. Den 10 Fehruarij werd bij eindelijk gevat én opgesloten. Nadat hij eene ziekte had voorgewend en 3 dagen had gevast werden zijne ketenen afgedaan waarop hij den 16 Fehruarij uit zijne gevangenis ontvlugtte en des nachts van den stadsmuur sprong. Hij werd echter den volgenden dag in een- bosch achterhaald en in Helmstadt terug gebragt. Te Port-au-Prince (Haïti) is een geweldige brand uit— gebarsten 'die ongeveer 400 gebouwen meestal winkels en magazijnen met groote hoeveelheden kostbare goederen in de asch gelegd heeft. Do schade wordt op 8 a 10 millioen dollars begroot. Alle handel was ge schorst. Hoeveel menschenlevens daarbij verloren zijn is niet met zekerheid bekend. Uit China is te Portsmouth aangekomen de Colum binebevracht met een ander gedeelte der chinesche schadevergoeding ten bedrage van 750,000 dollars. Het schip Zeevaart kapitein J. J. Ynsen, van Amsterdam naar Suriname, den 9 Augustus uit Texel naar zee gezeild was den 20 December te Suriname nog niet aangekomen en zal dus vermoedelijk het den 13 September op 14° n. b. 49° w. 1. over zeild en gezonken hollandsch schip geweest zijn, zijnde dienaangaande se dert niets vernomen. Zware overstroomingen van den Taag en de Douro hebben onderscheiden provinciën van Portugal deerlijk geteisterd. Volgens herigten van Havannah heerschte de gele koorts op eene zoo vreesselijke Wijze te Guayaquil in Nieuw-Granada dat de bevolking welke op ongeveer 20,000 zielen geschat wordop 4000 zielen was ver minderd. Onder de slagtoffers telde men verscheiden aanzienlijke perso nen. Op hel eiland S.'-Thomas zijn den 8 der vorige maand lievige schokken van aardbeving gevoeld, en vreesde men treurige berigten we gens de gevolgen daarvan, zoo van Monlserrat als andere plaalsente zullen verhemen die zich op een afstand geheel in dikken nevel ge huld vertoonden. De kamer der wurtembergsche afgevaardigden heeft dezer dagenop het voorstel van een barer leden besloten om van dé regering te verzoeken dat aan alle boogere en lagere scholen inriglingcrt voor ligchamelijkë of zoogenaamde gymnastische oefeningen der leerlin gen verbonden zullen worden, met vrijlating echter van deze Iaatslcn, om aan die oefeningen al dan niet deel te nemen. Men meldt uit Haarlem van den 10 dezer; «Met den spoorwagen- trein die heden morgen ten ll1/4 ure van Leiden herwaarts was vertrokken, is aan de brug over de Leedehij Warmond, eed droe vig ongeluk gebeurd. Naar hetgeen wij daaromtrent vernemen zijri de stoomtrekker en kolenwagen van het spoor geraakt en vervolgens Van den dijk neêrgestortcn heeft daarbij de heer Teyler van Hall, welke als bestuurder op den stoomtrekker fungeerde het leven ver loren eh hebben 2 andere machinisten meer of min belangrijke won den bekomen. De goederen-wagen en de voorste waggon zijn mede van het Spoor geraakt eh aanmerkelijk beschadigd doch gelukkig heeft geen der reizigers éenig belangrijk letsel bekomen. Men schrijft bel. ongeluk hieraan toe, dat het beweegbare gedeelte vati de brug niet behoorlijk gesloten was. Het onbeschadigde gedeelte van den trein heeft later met eene hulp-locomotief de reis vervolgd." Naar men verzekerthebben de reizigers hun behoud te danken aan de tegenwoordigheid van geest van een' der conducteurs, die op het oogenblik van het ongeluk, den tender, welke den trein met het Voorste gedeelte verbond, nog juist tijdig zou hebben losgemaakt. Naar men verneemt, is van regeringswege onverwijld een naauw- keurig geregtelijk onderzoek naar de oorzaak van dit ongeval bevolen. Uit Nijmegen meldt men van den 10 dezer bet volgende «Meldde men onlangs uit Leeuwarden, dat de heer II. A. van Ringhheelmeester te Biaauwsum in Vriesland eene welgeslaagde proef genomen had met het poten van aardappelen in de maand Julij van hel vorige jaar ten gevolge waarvan men reeds in de vorige week nieuwe aard appelen aan de struiken had gevonden thans kunnen wij berigt ge ven dat eehige personen te Lent, elk voor zich, eene dergelijke proef, meer in het groot, hebben genomen, alle welke ten volle tevreden zijn en hoop hebben op eenen uitnemenden uilslag. Ons werd heden een volwassen aardappel van ten minste 5 ned. duimen diameter, van liet land van J. Daams, herbergier te Lent. vertoond, hoedanig men had gevonden aan eenige pollen die tot proef gerooid Waren. Deze aardappelen zijn zeer goedmeelig en smakelijk be vondenen beloven te rekenen naar de weinige uitgerooide pollen, eenen ruimen oogst. Wij vernemen, dat deze aardappelen gepoot zijn in het einde van de maand Julij, des vorigen jaarsop eene diepte van ruim 3 palmen en gedurende den verloopen winter met bladeren en kaf zijn gedekt geweest. Het is ontegensprekelijk eene uitvinding van belang voor de huise lijke behoeften daar de aardappelen die in bet najaar worden ge oogst in het voorjaar veel van derzelver goede eigenschappen hebben verloren, en zelden met smaak eetbaar zijn tot den tijd, dat dn zoogenoemde nieuwe aardappelen, die altijd onrijp worden geoogst, kunnen gegeten worden. Wij vernemen verder dat dezelfde J. Daams voornemens is, dit jaar, eenen gebeden akker aardappelen, op deze wijze te bepoten." De koning van PruisSen heeft ëenc gift van 26,000 daalders aan het Martinstift te Erfurt gedaan, om, met behulp dier som, bet aldaar opgerigte gedenkteekeu ter eere van Luther en van dé hervor ming te völtöoijen. Het hier bedoelde stift bevindt zich in hetzelfde kloostergebouwin hetwelk Luther zich tot zijn werk voorbereidde. Er was daar sedert verscheidene jaren reeds een gesticht lot het op voeden van ongelukkige weezeh gevestigd "hetwelk men aan profes-

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1