ZIERIRZEESCIIE BESTUREN EN ADMINISTRATIS??. NIEUWSTIJDINGEN. A.° 1843. COURANT. den 10 Maart H.o 20. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de Militieraad in deze Provincie deszelfs zittingen houden zal in de Abdij te Middelburg, voor bet 4a°5de en 6d° Kanton, op de vol gende dagen De tweede zitting op Vrijdag den 24 dezer maand des morgens ten 10 ure, ter beoordeeling der ingediende Reclames van alle in dit jaar geloot hebbende personen welke vermeenen mogten regt op vrijstel ling te hebben. De derde zitting op Dingsdag den 11 April daaraanvolgende mede des morgens ten 10 ure tot het beoordeèlen en goedkeuren der Plaats vervangers, alsmede tot regeling van betgeen betrekking beeft tot de Nummerverwisseling en eindelijk dat de belanghebbenden zich niet moeten verlaten op bet ontvangen van een oproepingsbiljet lot ver schijning voor den Militieraad op den bepaalden tijd aangezien het voorgeven van geene oproeping te hebben ontvangennimmer als verschooning voor de ontijdige of niet verschijning kan worden aan gevoerd. Zierikzeeden 8 Maart 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vl. Ter ordonnantie van dezelve W. J. P. K R O E F. Met hartelijke dankzegging wordt berigt: dat, op den 6 Jan. jl. 2,60 en f 1 en op den 7 Jan. f 5, ten behoeve van de on gelukkige Wed. nu GRAAF met hare 8 Kinderen, ontvangen is door D.' F O R T U IJ Ndie haar blijft aanbevelen en het gegevene •voor haar en de haren ten regten tijde en op de geschiktste wijze wenscht aan te wenden. NEDERLANDEN. sGRAVENHAGE den 8 Maart. Met het einde van het tegen woordig leerjaar wordt het athenaeum te Franeker opgeheven. Bij besluit van den 4 dezer, heeft Z. M. aan J. N. Lieberl op deszelfs verzoek eervol ontslag verleend als secretaris der commissie van landbouw in Zeeland en in deszelfs plaats benoemd m.r IF. P. Vis, te Middelburg. In de zitting van do tweede kamer der slaten-generaal van eer gisteren is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet, tot regeling van 'srijks openbare schuld, vergezeld van eene memorie tot toelichting. Daaruit blijkt, dat de 160 millioen gulden, renlcnde 2pc', die, ten gevolge van het traktaat met België, stellig of waarschijnlijk ten behoeve van Nederland in het belgisch groothoek der nationale werkelijke schuld zullen worden overgeschreven zullen te gelde wor den gemaakt, en tot intrekking en uitdelging van schuld aangewend. De renten van de 5 pc.' schuldbrieven van het tweede groothoek die voor 221 millioen zijn uitgegeven zullen op 4 pc.' worden ge- bragt. Er zal lot dat einde een 4 pc.'grootboek worden daargcsteld. De maatstaf van overschrijving zal zijn van 108 4 pc.' voor elke 100 5 pc.'. De houders der 5 pc.', die daarmede geen genoegen mogten nemen, zullen met 100 tegen 100 in gereed geld worden afbetaald. De 5 pc.' oost-indische losrenten zullen in 4 pc.' worden verwis seld of, voor zoover dit niet geschieden kan, tegen gereed geld afgelost. Ook kunnen worden ingelrokken en in 4 pc.' schuldbrieven ver wisseld de nog in omloop zijnde domein-losrenten en de 4 pc.' schat kist-biljetten hij de wet van 1834 daargesteld. Ai verder zullen do 4'/2 pc.' sijndikaatten bedrage van 99'/, rnil- lioenen met 100 tegen 100 worden afgelost, of tegen minder rente- gevend papier verwisseld. Voorts zal de schuld van de Nederlandsche Handel-Maatschappij ver vroegd worden afgelost, en tot dat einde, des noodseene nieuwe oost-indische schuld van 41/, pc.' daargesteld. De nieuwe 4 pc.' schuldbrieven zullen tegen geen lageren koers dan van 92 pc.' worden uitgegeven wanneer er rentegevend papier van 3'/j pc.' mogt kunnen worden afgegeven dan zal het niet heneden 82 pc.' worden uitgegevenen ingeval zulks 3 pc.' mogl bedragen dan 72 pc.'. Tot dekking der tekorten op de staatsbegrooting voor 1841 en 1842 zal voor zoover dit niet uit hesparingen zal kunnen worden tegoed gemaakt evenzeer eene nieuwe schuld kunnen worden aangegaan. Met den aanvang van den jare 1846 zullen tot uitdelging der staats schuld onder anderen, worden aangewend: o, de onvervreemdbare renten; b, de middelen, die tot dat einde hij de staatsbegrooting of hij bijzondere wetten mogten worden aangewezen; c, do koopschat van domeinen dde opbrengst der consignation of depótse de ver jaarde renten op de beide grootboeken en f, het dividend der neder landsche bank. Men verneemt dat het tekort over den jare 1842 thans opge geven is te bedragen ruim 9 millioenen en dat de bezuiniging, die de minister berekent uit de eergisteren voorgestelde rente-verminde ring tot stand te brengen omstreeks 2 millioen zal beloopen. m Van wege den minister van binnenlandsche zaken is ter kennisso gebragt van zoodanige belanghebbenden hier te lande welke zich op de zijdeteelt zouden willen toeleggen, dat zij, ter bekoming van jong plantsoen van witte moerbeziënboomen zich kunnen aanmelden aan het ministerie van binnenlandsche zaken te's Gravenhage met opgave van naam en woonplaats, mitsgaders van het verlangde getal van hoornen en de plaats waar de aanplantihg zal geschieden mits dit onverwijld doende en in allen gevalle uiterlijk op den laalslen dezer maand. Do quaestor-generaal van de algemeene synode der nederland sche Hervormde kerk heeft ter kennisse gebragt, dat in 1842 ten be hoeve van de noodlijdende kerken en personen verzameld is f 36,333,95 zijnde f 1400 meer dan in 1841 huiten eene gift van Z. M. koning Willem Frederik, graaf van Nassau, bedragende 3000. Door het klassikaal bestuur van Middelburg was tot voornoemde som hijgehragt f 1003,36'/, van Zierikzee ƒ241,80'/,van Goes 228,11 en van IJzendijke 195,17. In Zeeland waren aan de gemeenten van Sas- van-Gend en Onze-Lieve-Vrouwe-Polder toelagen gegeven. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Uil eene van regeringswege openbaar gemaakte opgave blijkt dat ge durende het jaar 1842, 2,724,104 reizigers van den belgischen spoorweg gebruik hebben gemaakt; dat gedurende dal jaar langs dien weg 194,185,064 kilogrammes koopwaren zijn vervoerd; en dat men in hetzelfde tijdperk voor vrachtprijzen enz, hij dien weg ontvangen heeft de aanzienlijke som van 7,458,774 franken. Onder de kooplieden te Londen ligt eene memorie ter teekening, om aan den gezant der Vereenigde-Staten bij hel engelsche hof ingeleverd te worden. In dit stuk wordt met de sterkste bewoordingen geprotesteerd tegen de schandelijke leerdie in Amerika, onder den naam van repudiatie bekend is en door aanwen ding van welke de schuldenaar zich aan de verpligtingen jegens zijnen scbuldeischer onttrekt. -Het gaat in Konstantinopel tegenwoordig weder regt oud-turksch toe. Dezusler van den sultan prinses Salihah, echtgenoot van Halil-pacha is in het kraambed van woede en schrik bezweken doordien men het jonggeboren kind voor hare oogen verwurgd heeft. Eenigen tijd te voren heeft Mehemed-Alipacha van Tophana ecu zijner lurksche bedienden in zijn huis het hoofd doen afslaan en eene zijner slavinnen doen verdrinken om dat deze beiden eenen minne handel hadden aangeknoopt. Ook uit Egypte heeft men berigt dat de kapitein-pacha Fewzi-Aclimet er den 3 Januarij aan de gevolgen van vergiftiging bezweken is. Het budjet der stad Parijs voor 1843 be loopt 42,432,494 franksontvangsten en uitgaven onder de eerste maken die van hel octrooi nagenoeg drie vierde van het geheel uit. Het plan is ontworpen om hel stoffelijk overschot van deu beroemden schilder David, van Brussel naar Parijs over te brengen. Inden schouwburg Ie Brussel is zaturdag II. een groot gemaskerd bal gehouden waarvan de opbrengst over de 10,000 franken beloopen heeft. Een in cident zeer piquant maar overigens van zeer slechten smaak heeft, zegt het Journal du Commerce, tegen middernacht eene groote verwarring in hetzelve gebragt. Eenige armzalige potsenmakers hadden goedgevonden do zaal met Cayenne-peper of Elleborus te hestrooijen hetgene van het orchest af tot aan den engelen-bak toe, eene algemeenen hoest en een eindelijk niezen veroorzaakt heeft. Men heeft de zaal in alle rigtingen met mogt van water moeten doen besproeijen. Als eene bijzonderheid in hoeverre men door kunst de natuur kan bevorderen, wordt gemeld 'dat reeds op den 15 Februari; jl.op de buitenplaats Overvoordeonder Rijswijk, een wijngaard rijpe blaauwe druiven heeft opgeleverd. Jl. vrijdag avond zijn 5 wagens ieder met, 4 paarden bespannen en door een detachement kavallerie geëscorteerd aan het gebouw der koninklijke munt te Londen aangekomen werwaarts zij voor ongeveer 1 millioen ponden sterling ann zoogenaamd sycec-zilver overbraglen hetwelk van de hij traktaat bedongen schatting der Chinezen afkomstig en door de oor logsloep Modeste naar Engeland overgebragt is. Het bevindt zich in zeer onzuiveren staat, en zal na in de lot dat einde vervaardigde groote kroezen gesmolten (e zijn dadelijk verkocht worden. Steeds bieden zich. eene menigte werklieden aan, om naar de nieuw aan te leggen bol— gische kolonie van S.'-Thomas te worden overgevoerd. Op |l. vrij dag, den 3 dezer, is eene baggerschuit in de Maas voor Rotterdam welke van ter zijde in de deining van het water was geraaktveroorzaakt door hot heen en weder stoomen van eene stoombootplotseling over stroomd vol water geloopen en gezonken en heeft de schipper daarbij het leven verloren. De beroemde schilder Wappers hoeft een nieuw meesterstuk vervaardigd dat voor do tentoonstelling ten behoeve der doofstommen en blinden te Brussel bestemd is. Hel stelt een jong meisje voor tusschen haren beschermengel, die den Hemel aantoont en den engel der duisternis aan wien zij een kruis toontdat zij om den hals draagt. Deze drie beelden zijn vol uitdrukking. Een landbouwer (die in het omstandiger relaas van het voorval ook genoemd wordt) woonachtig in eene landgemeente van het Noorder- Departement van Frankrijk en reeds hoog bejaard ontvangt den 29 Januarij II. het berigt, dat zijn zoon, welkp als schoolmeestervoor zanger en wat er aan den post meer verhonden mogt zijn in een naburig dorp geplaatst was eensklaps was overleden en 2 dagen daarna hegraven zou worden. Ondanks zijnen ouderdom gaat da trooslelooze vader dien dag op weg en ontmoet, nabij de woonplaats van wijlen zijnen zoon gekomen andere leden zijner familie die zich met hetzelfde oogmerk daarhenen begeven en wier ondersteuning en hulp, hij zijne al meer en meer gestegene aandoening, den ouden man noodig wordt, om het eind zijner droeve reis te bereiken. lu

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1