ZIERIKZEESCHE Vrijdag A.° 1843. COURANT. den 3 Maart BESTUREN EN ADMINISTRATIEF. NIEUWSTIJDINGEN. N.o 18. 0'^rzU£fl~ OPROEPÏNG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKlEE, gevolg gevende aan de deliberatie van den E. A. Raad dezer Stad Van beden. Roepen bij deze op zoodanige ingezetehen welke genegen hiögteh 'zijn te dingen naar den öpengesteldch post van Ontvanger der Ste delijke Belastingen alhierwaaraan eene jaarwedde van f 500 is Verbondenom zich binnen veertien dagen bij den lieer Burgemeester schriftelijk aan té melden onder aanbod Van eenen personelen of Veëlen borgtog't tót f 2000 öf ten minsten der ontvangsten zullende na dien tijd tot de benoeming worden overgegaan. Zierikzeeden 1 Maart 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE C R A N E v vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J, P, RROli F. FRANRRIJK. BAR1JS deh 26 Februarij. Uit Barcelona heeft men van den 19 het belangrijk berigt ontvangen dat de slaat van beleg dier stad door een hevelschrift van den generaal Seoane opgehevenis. De in woners Waren daarover uitermate verheugd. Reeds vroeger was de spanning tusschen de burgers en soldaten ten gevolge der kwijt schelding van bet overige gedeelte der oorlogsbelaslihg verminderd. De generaal Paslór, Lasanca en anderen Waren in vrijheid gesteld. Dezen bebbeh thans de in beschuldiging stelling gevraagd van den generaal van Balen, die zij als den voornamen bewerker der jongste onlusten aanmerken. Dc spaatische oorlogsbrik de Plutoeen der vaartuigen, welke de watienS van de te Barcelona ontwapende nationale garde aan boord hadden had aan den mond der Ëbro schipbreuk geleden 7000 ge- Weren zijn daarbij verloren geraakt. BELGIË. BRUSSEL den 27 Februarij. De gebeurtehls welke Op dit ongenblik de openbare aandacht uitsluitend bezig houdt is de ver andering van straf welke de graaf van der Meere en de beide andere staatkundige veroordeelden Verpraet en van Laelhem erlangd hebben. Naar men Verneemt zullen de heeren van der Meere en Van Luethém naar Brazilië vertrekken. De graaf ban der Meere heeft naar men meldt zich moeten verbinden om dadelijk het rijk en vóór den 1 Mei Europa te zullen verlaten en zich niet te zullen Ophouden in Parijs de hoofdelijke fransche departementen Nederland Duitsch- land en vooral niet in Oostenrijk waar bij Vele bloedverwanten heeft. Na zulks te bobben beloofd', is de graaf onmiddellijk uit de gevange nis naar den spoorwagentrein voor Ostende overgebragt. Mij is voor zien geworden van een pas geviseerd door de fransche legatie en zal zich Van Ostende naar Duinkerken of Calais begeven om inet de eerste scheepsgelegenheid Verder naar Brazilië te vertrekken. Vele Zijner vrienden bebbeh hem uitgeleide gedaan tot aan het slation van den spoorweg. Waar Verpraet zal blijven is tol dusver onbekend. NEDERLANDEN. 's GBAVENHAGE den 1 Maart. Heden namiddag is H. K. H. mevrouw de prinses Albert van Pruissen van hier naar Berlijn ver trokken. Men vleit zich evenwel Hare Koninklijke Hoogheid binnen weinige weken in deZe residentie terug te zien. Prins Albert van Pruissen dacht zich van Napels naar Malta en Alexandrie in te schepen om eene reis opwaarts langs den Nijl te ondernemen en op zijne terugreis ook Jeruzalem te bezoeken. Uit Botterdam schrijft men-, dat aan de onlangs in die stad gevormde vereeniging Hulpbetoon aan eerlijke en vlijtige armoede, de volgende giften zijn geschonken: door Z. M. den koning f 1 50, door M. m. de koningin f 100 en door Z. M. Willem Frederikgraaf van Nassau f 150. Ook uit Leeuwarden meldt men dat Z. M. den koning en Z. M. koning Willem Frederik, graaf van Nassau, ieder eene som van f 1000 hebben geschonken ten einde onder de kramers., slagtoffers van den brand in de kermis van het vorige jaar aldaar naar evenredigheid van derzelver verliezen gelijkmatig te verdeelen.' Men verneemt, dat bet verzoek om gratie van de straffe des doods waartoe Boots, bij arrest van bet provinciaal gereglshof van Noord-Holland ter zake van het plegen van diefstal met buiten- en binnenbraak en van moedwilligen doodslag door diefstal voorafge gaan is veroordeeld dezer dagen is gewezen van de hand. (Men zal zich herinneren, dat Boots den 14 Augustus 1842, het 14jarige dienstmeisje, N. Spekkerte Wogmeer op eene wreedaardige wijs van het leven beroofd heeft, GEMENGDE BUITEN- EN BINNËNLANDSCHË BEBIGTEN. Ten gevolge van het toenemen der diefstallen en persoonlijke aanran dingen in Berlijn is de gendarmerie met 50 man versterkt geworden en doorkruisen des nachts patrouilles def bezetting de straten. Te. Dord recht is bet verboden geworden zich gemaskerd of verkleed te verloo- nen op de straten pleinen of andere publieke plaatsen dier stad of der zelver grondgebied zonder uitdrukkelijke toestemming van hoeren bur gemeester en wethouders. De overtreders zullen met eene boete vatl f 25 en gevangenis vaii 3 dagen gestraft worden. Blijkens de Lloyds- registers, is de zeeschade, die door den storm van dén nacht'van den 13 Januarij jl. veroorzaakt is geworden, ontzettend; 452 zeelieden zijn daarbij omgekomen en 180 schepen daarbij verloren gegaan. De scha den zoo aan schepen als ladingen wordt begroot op 585,000 p. st. 7,312,000)waarvan 405,000 p. st. op de schepen en 180,000 p. st. op de ladingen. De drie volgende dagen hebben nogmaals omstreeks de 00 schipbreuken plaats gehad met eene schade van ongeveer 240,000 p. st. Men houdt zich te Parijs thans bezig om in de kerk S.'-Eustacha het kolossaalste orgel van Europa te vervaardigen. Hetzelve zal 6 kla vieren 78 registers en 6000 pijpen bevatten met 2 klavieren voor bet pedaal en blaasbalgen van eene geheel nieuwe constructie. Alle da ijzeren bruggen voor den rijn-spoorweg bestemd Zullen vervaardigd worden in de te 's Hage gevestigde ijzer-gieterij van de heeren L. J. Ent- h'oven en Coinp. Het schoon iandschap van den heer Koekoek en da schilderij van den heer Schmidt ..Voorstellende een monniken-klooster van Linnen zijn van Brusselalwaar ze ter beschouwing aangeboden werden, naar de groote tentoonstelling te Parijs verzonden. Ook de heeren Schelfhout en Roozeboom hebben voortbrengselen van hun uitmuntend kunstvermogen derwaarts gezonden. De engelsche gezant te Paraguay de heer Gordon, is plotseling teruggeroepen omdat hij de koepok-inen ting aldaar wilde invoeren. Te Londen zijn in 1842 aan de kinder ziekte overleden 360 personen waaronder sommigen die gevaccineerd waren. Te Rotterdam zijn een wethouder en een gedecoreerd lid van den sledelijken raad van het stadhuis komende, zoodanig door eeniga jongens met sneeuwballen geworpen dat de policie is tusschen beide moeien treden. Men klaagt er ten zeerste over de baldadigheid der straat jongens, en over de traagheid, waarmede van stadswege de straten ge reinigd wordeh. Prins Napoleon bevindt zich te Madrid. Men wil dat hij een huwelijks-kandidaat is, die door de Engelschen voor-uitgezet wordt. Bij gelegenheid van hel huwelijk des kroonprinsen heeft Z. M. de koning Van Hanover aah 12 personen die, wegens den opstand te Göttingen in 1831 sedert 12 jaren gevangen waren kwijtschelding van straf geschonken. Het bedrag der ihgekomene giften ter zake van den grooten brand te Hamburg Was den laatsleh Januarij geklommen tot 4,630,000 m. b. (omstreeks f 4,120,000). Blijkens de daarvan opgemaakte staten is de scheepvaart tusschen de Noord- ed Oost-Zee sedert het jaar 1839 jaarlijks afgenomen. Ih 1839 passeerden de Sond en den grooten Belt 18,473; in 1840, 17,988in 184116,686 en in het jaar 184215,693 schepen. Den 24 Februarij is er ih den vroe gen morgen een hevige brand in de Lage Zwaluwe uitgebarsten waar door eene schuur mét den geheelen voorraad Vart graan hooi stroo en 24 paarden on koeijen benevens een daaraan belendend buis, de prooi der vlammen zijn geworden. Ook te Apeldoorn is dén 27 een win kelhuis in de asch gelegd. Fe Eindhoven is den 22 gevankelijk bin— nengehragt de perSooh van Picier Berkens, een boerenknecht, die, be schuldigd van net schrijven en leggen van 3 zoogenaamde brandbrieven, beleden heeft, dit misdrijf gepleegd te hebben. De inzamelingen, gedaan voor de ongelukkige Weduwen en weezen der equipage van de visscherschuit de Jónge Pieten, van Scheveningetibedragen de aanzien lijke som van f 5423,93. Noord-Braband is goed voorzien van ooije- vaarS. De bevolking van Overijssel is in 1842 met 2087 zielen ver meerderd Waaronder 228 onechte. Ziet het licht de lotgevallen opkomstbloeitrapswijzen achteruitgahg verval en denkelijke toekomst des turkschèn rijks. De koning Van Pruissen heeft een besluit uitge vaardigd strekkende, om de Uitgave en verbreiding von staatkundigs spotprenten tegen te gaatiwaarbij wordt gelast, dat dergelijke teekenin- gen voortaan niet meer openbaar zullen mogen worden verkrijgbaar ge steld dan nadat de policie daartoe uitdrukkelijk toestemming zal hebben, gegeven. Dé grieksche regering heeft aan de vertegenwoordigers def mogendheden officieel aangekondigddat zij de intefessSn der doof de 3 mogendheden gewaarborgde leening niet langer betalen kan. Het tegenwoordige voorjaar opent zich in Frankrijk op do zonderlingste Wijs; terwijl in sommige streken, gelijk in het departement Maine-et- LoireoVer geweldige sneeuwbuijeh Vermengd met regen, geklaagd Wordt, zoodat men op nieuw voor overstroortiingeh begint te Vreezen wordt uit Lyon geschreven dat rndn erSedert eenige dagenhij aan houdenden zoelen zuidewind Zulk eene waf'mte genietdat ef vo'or hefc te vroeg uithollen en bloeijen aller gewassen gevreesd wordt. Gedu rende den legetiwoordigen winter is door de hertogin Weduwe ban Orlé- ans reeds Voof meer dan 100,000 franks aan de behoeftigen uitgedeeld. Alleen ih de laatste 6 weken hebben hare giften 40,000 franks bedra gen. Uit Napels berigt men dal hevige stormen in den aanvang dezer maand aldaar woedden gedurende Welke twee en welligt meer engelschs schepen verongelukt Waren. Mehemed-Ali heeft last gegeven tot het hijeentrekken van een leger van 12- h 15,-000 man, bestemd om naar het gewest Durfourin liet binnenland vuil Afrika op te rukken. Het doel dier expeditie is het, herstel van den vorst dier streken welke door de bevolking is verjaagd. -- Het hij Margate aan den grond geraakt schip Admiraal van Heemskerk is den 23, na het lossen van een gedeelte der lading weder vlot geworden en door een stoomsleper naar Sheerness gesleept. Den 18 en 19 Februarij zijn ie Leipzig en in den omtrek twee vrij sterke schokken van aardbeving gevoeld. De heer H. A.vam Ringli, geneesheer te Blaauwhuis ,- in Vriesland heeft eenige dagen ge leden reeds nieuwe aardappelen gerooid. In het laatst van Julij 1842 waren door hem eenige aardappelen op 31 duim diepte gepoot en ver volgens met losse tuinaarde bedekt, welke proef volkomen aan de ver wachting heeft beantwoord. Te Leeuwarden heeft de aanbesteding: plaats gehad van de aardebaan tot den geheel nieuwen straatweg van Sneek af tot aan de Lemmervoor de som van f 116,500

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1