ïf.o 17. ZIERÏRZEESCHE A.® 1843. COtlBAST. Di in den 28 Februarij. BESTUREN EN ADMINISTR ATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. De LEDEN der C O M M I S S IE van L A N D B O U W adverteren dat de keuring der SPRINGHENGSTEN zal plaats hebben op Donderdag den 2 Maart aanstaande des na- Ifiiddags ten drie lire op bet Plein achter de Woning van den Heer A. PAULUSSÈ, in de Nobelstraat binnen de Stad Zierïkzeé. De toestemming van Z. M. den Koning op de Loterij van Handwerken en Voorwerpen ontvangen zijnde zoo wordt een ieder beleefdelijk uitgenoodigd hetgene hij daartoe zal willen bij dragen te willen bezorgen ten huize van Mev. j. de CRANE, geb. Ermerins, of van Mev. H.deJONGE, geb. Van Breu&el tot en met Donderdag morgen aanstaandezullende de bezigliging van alle ingekomene Voorwerpen op dien dag en Vrijdag, van 12 lot 3 ure opengesteld worden op de Raadzaal van bet Stadhuis. De Loten zullen na de bezigliging op het Stadhuis kunnen genomen worden en voor diegene die door de een of andere reden daarin Verhinderd mogten worden zullen zij te bekomen zijn bij den Boek handelaar P. de L O O Z E. De trekking zal plaats hébben den 6 Maart. De lijst der getrokkene Prijzen zal dadelijk in dc Courant worden geplaatstten einde at de belanghebbenden hunne gélrokkene Prijzen zouden kunnen laten afhalen op Donderdag den 9 van 3'/, tot 6 ure in den namiddag. Het Lot is gesteld op 1. De entrèe bij de bezigliging op 10 centSi FRANRRIJ K. PARIJS den 23 Februarij. Er worden weder geruchten in om loop gebragt wegens door den herlog van Bordeaux in het werk gestelde kuiperijen welke een aanslag tegen het in Frankrijk bestaand gouvernement ten doel zónden hebben. Die prins zou onverwijld pogingen tot dit eihilë Willen aanwenden terwijl de hertogin van AngouHttve en andere leden zijnér familie faeni aanraden het afsterven van Lode wijk Filips af te wachten maar hierin zou de gdheele ver bannen lak der Bourbons het eens wezen dat men zich gereed moet houden om bij de eerste geschikte gelegenheid banden aan bet werk Ie slaah. De rpis van Hendrik van Frankrijk, Zooals de legitimisten hem noemen naar Venetie heeft volgens deze geruchten ten oog merk gehail de geschiktste middelen te beramen om spoedig in dat rijk te komen. Rij dit alles voegt men dat hel hof der Tuilel-iërt eeii wakend nog np ai de bewegingen van den jongen prins houdt wel overtuigd dat zijne bedoelingen het land in groote mocijelijkhedert zouden kunnen wikkelen Zoodra het tegenwoordig hoofd van. den Staat mogt komen tö overlijden. Men spreekt van moeijelijkhedën welke tuSscheh het fransche bewind en den keizer van Marokko zouden zijn ontstaan ter zaké van het weigeren door laatstgenoemden vati de erkenning van den voormalige!) franscben consul te Marokko, den heer Pelisserals consul-generaal tb Mogadore, waartoe deze onlangs door het fransche bewind is benoemd. Deze Weigering wordt weder toegeschreven aart geheime pogingen der engelsche regering om de fransche overheid in Afrika zooveel mogelijk tegen te werken. Uit Toulon Wordt van den 20 geschreven dat de tijdingen uit Marokko een buitengewonen indruk hebben teWecggebragten dat men Verlangend is te verne men wat hel fransche gouvernement in het werk zal stéllen om den keizer van Marokko welke reeds meermalen duidelijke blijken zijner vijandige gezindheid jegenS Frankrijk heeft gegeven tot reden te brengen. BELGIË. BRUSSEL den 25 Februarij. Bij koninklijk besluitis de straf Van den generaal van dér Meere in die van levenslange ert die van de heere-n Eèrpraet en van Laelkem in tienjarige ballingschap ver anderd. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 26 Februarij. De ziekte-toestand van Z. M. koning Willem Frederikgraaf van Nassau, beeft sedert kort eene zoodanige guhstige wending geiiomen dat men de gegronde hoop mag koesteren zich spoedig in eene volkomen herstelling te zullen verheugen. Naar men Verneemt, is, bij eene resolutie, van den 16 dezer maand door den minister van financiën eene aanvankelijke uitvoering gegeven aan de bepalingen van het mot Belgie gesloten en nu onlangs door de stateri-generaal aangenomen verdrag van den 5 November II. met opzigt tot de reglen tollen en andere gelden die van de schepen en ladingen, ten gevolge van dit verslag, zijn te heffen. Van wege den minister van financiën is bekend gemaakt, dat de middelprijzen der inlandscbe granen voor het geheele rijk over het tijdvak van den 20 Januarij jl. tot en met den 19 dezer, per mild zijn geweest, tarwe f 8,03 roggb f 6,87. boekweit f 5,86 gerst f 4,28, haver ƒ2,641/, en ongepelde spelt ƒ3,001/,, en dat de regten op den in- en uitvoer Voor de maand Maart eerstkomende zijn gesteld per mud als volgt tarwe en gepelde spelt 50 c. en vrij rogge 15 c. en 30 c. boekweit 30 c. en vrij gerst en mout 50 c. en vrij haver 75 c. en vrij eh ongepelde spelt 30 c. en vrij. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Het proviiiciaal hof van Utrecht hééft zekeren K. eerloos verklaard en veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf, ter zake van het verleiden en aan sporen van een jongentje van 10 jaren, tót diefstal hij zijnen meester. Het hof heeft geoordeeld dat het kind in den zin der wet, niet geacht kan worden mot oordeel des onderscheids gehandeld te hebben en heeft het diensvolgens vrij gesproken. De bevolking van Londen beliep den 31 December 1842, 1,875,493 zielen op 70 vierk. mijlente weten 878,766 van het mannelijk en 996,726 van net vrouwelijk geslacht. - Belgie bevat 307 kolenmijnen welke,aan 57,000 mijnwerkers arbeid ver schaffen en die gemeenlijk jaarlijks opbrengen ruim 3,260,270,000 kilogrammen (nederl. ponden) kolen. In deze mijnen worden gebruikt 764 stoomwerktuigen, te zamen uitmakende eene kracht van 22,119 paarden. Te Caen is den 16 dezer eene dame welke, na eene lang durige ziekte, zoo men meende was overleden twee dagen daarna uit eetie diepe bezwijming weder bijgekomen. Zij bevond zich alstoen in eenen weinig hoop gevende toestand doch men ijst op bet denkbeeld aan het verschrikkelijk uiteinde dat haar verbeidde, indien haar toestand van gevoelloosheid nog eenige uren langer had geduurd. Jl. donderdag morgen omstreeks 5 ure is op den 's Gravendeelschen dijk tusschen Kilzigt en bet regthuis van Wieldrechteen schipper die zich door tegenw ind belet met zijn schip op te varen te voet naar Dordrecht begaf, door vier personen gewelddadig aangerand en van het geld dat hij bij zich droeg ten bedrage van 700 beroofd. De misdadigers hebben zich vervolgens in een schuitje, dat, in bet riet verborgen lagverwij derd. Gedurende de stormen der vorige maand is op de kust van Crozon nabij Rr^steene groote Zandvlakte verwaaid en dientengevolge ontdekt dat de overblijfsels van een geheel dorp met kerk en kerkhof, daaronder verborgen gelegen hadden. Behalve eenige doodshoofden is aldaar een gedenkpenning, vermoedelijk van romeinschen oorsprong gevonden. De jongste bcrigten uit Alexandrie geven meer dan vroeger het uitzigt op eene verbindtanis der Middellandsche- met de Roöde-Zee donr middel van een kanaal bij Suez. Mehemed-Alidie vroeger zeer tegen Zoodanig ontwerp gestemd waszou zich daartoe thans meer ge neigd betoonen. Don 18 dezer is te Hanover het huwelijk van den kroonprins voltrokken geworden. De regent van Spanje, Esparlero, hééft 1,200,000 fr. in de openbafe fransche fondsen voor zich doen plaat sen. Het klinkt vreemd dat Esparlero zulke belangrijke sommen kan overleggen terwijl hij beweert sedert een half jaar niets uit dé schatkist te hebben on!vangen. Den 24 dezer heeft te's Hage een groot onge luk plaats gehad. Eeii gebouw, gelegen in de Haagpoort, en dienendo Int pakhuis Van kruidenierswaren is ingestort. Twee lijken zijn van onder bet puin weggehaald. Het aantal der diefstallen en andere mis drijven tegen eigendommen en personen is sedert eenigen tijd in Berlijn slerk toegenomen, en beeft, naar men verzekert, tegenwoordig eene ongewone en inderdaad bedenkelijke hoogte bereikt. Den 16 dezef heeft er te Enschede ben hevige brand plaats gehad waarbij eene ka- töenfabrijk veel geleden heeft. De schade wordt op 1.5,000 geschat maar hetgeen het ergste is, de fabrijk moet tijdelijk stilstaan, waardoor meer dan 200 arbeiders van hun brood versloken zijn. Het nederl. schip Admiraal van Heemskerk, van Amsterdam naar Batavia bestemd laatst met schade Ie Vlissingen binnen geweest, is den 21 dezer bij Mar gate op Long-Sand geworpen geworden en was den volgenden dag aldaar nog zittende, Öp den 9 dézer is te Amsterdam zekeren Pieter Schohgvan beroep schoenmaker, door de correctionele regthank veroordeeld tot betaling eener geldboete ten boloope van 900wegens het gedurende jaren gewoonlijk uitleehën van gelden tegen interessen de bij de Wet be paalde verre te bovengaande. Sedert vele jaren was de beklaagde bij verschillende personen bekend geweest als iemand, die altijd gereed was om hen, die in oogenblik- kelijke geldsvërlegonheid verkeerde de benoodigde gelden ter leen to gevel!vele rfieenden dat bij dit niet uit eigen vermogen maar uit dat van anderen deed, in welke dwaling zij, zoo als gebleken is, door den beklaagde zeiven gebragt waren velen met wie bij in ken nis was gekomen (en de beklaagde is met zeer veel menschen bekend) spraken al ligt met hem over het leenën van geld, wanneer zij door de een of andere oorzaak hieraan öogenblikkelijk behoefte hadden; alle stelden in den beklaagde vertrouwen, en vele, waarom hel ver zwegen droegen hem achting toé omdat zij hem altijd gereed von den hen met zijn geld te hulp te komen maar niemand niemand wist, zoó lang hem de ondervinding hiervan nog liict bad overtuigd, welke angöl er in het gras verborgen wasniemand wist dat hij zijne hulp zich zoo duur liet betalen, als hun naderhand bleek, nie mand vermoedde, dat hij door dé bereidwilligheid van den beklaagde, in stpde van uit de geld'clijke verlegenheid !e worden geholpen van tijd tot lijd zijtien ongunstiger) toestand zou zien verergeren het hem overblijvend vermogen zóu zien verminderen juist in die zelfda mate, waarin dat van den beklaagde begon té vermeerderen. De ondervinding beeft hun alle, die op deze wijze in de magt van den beklaagde gevallen zijn eene geduchte les gegeven do meeste toch der aanwezige getuigen gevoelen diep de slagen die bét loos bedrog van den beklaagde bun heeft toegebragt. In de Amslerdamsche Courant vindt men omtrent deze zaak een breedvoerig relaas, dat aldus aauvaiigt: «Een aangenaam gevoel vervult ons hart, wanneer wij den blik vestigen op hem, die vol van liefde tot den naaste, vol van belan geloos medelijden eene weldadige band tot zijnen natuurgenoot uit-

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1