ZIER1KZ E ESCHE CODRANT, Vrijdag A.° 1843. den 24 Februarij BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. N.o 16. De LEDEN der COMMISSIE van LANDBOUW adverteren dat de keuring der SP RING HENGST EN zal plaats hebben op Donderdag den 2 Maart aanstaande des na middags ten drie ure op het Plein, achter de Woning van den Heer A. PAULBSSE, in de Nohelstraat binnen de Stad Zierikzee. NEDERLANDEN. *s GRAVENHAGE den 22 Tebruarij. Het heeft Zijne Majesteit behaagd gratie te verleenen van de straffe des doods aan Helena Schauweclicrweduwe van Alberlus Peterseri. welke daartoe verwezen was wegens poging tot moord op den heer de Laghoud-commissaris van policie. De straffe des doods is daarbij veranderd in een 20jarig confinement, voorafgegaan door eene tepronkstelling op een schavot gedurende één uur met de strop om den bals aan de galg vastge maakt. Men verzekert dat de minister van financiën zich reeds ijverig bezig houdt met het bearbeiden van een ontwerp tot aflossing der 5 pc.' ned. werk. schuld 4'/2 Pc-' syndic, en 5 pc.1 O. I schuld. Men wil dat z. exc. eene wet zou voorstellen tot het aangaan eener nieuwe negotiatie tot 31./, pc.' of 3 pc.' tegen welker uitgifte de voorgenoemde schuldbrieven zouden worden afgelost, Ook spreekt men er van, dat de heer Rothschild, van Frankfort, andermaal te 's Gravenhage zal komen om de kapitalisering der helgische schuld tot stand te brengen. Ter voorziening in eene onregelmatigheid in de opmaking van de dwangbevelen tot invordering van directe belastingen ontstaan heeft z. exc. de minister van financiën bij resolutie van den 12 Januarij jl. te kennen gegeven dat eene vroegere aangehaalde re solutie de strekking heeft om toe te laten dat het verschuldigde door iederen schatpliglige wegens de onderscheidene belastingen op een en hetzelfde dwangbevel worde gebragten zulks met het doel dat elk niet meer dan één vervolgingstuk ontvange dat de minister er geen bezwaar in ziet dat zulks als algemeenen regel worde voor geschreven behoudens dat ingeval hier of daar, vooral op tijdstippen van het jaar waarop af de kohieren in werking zijn in de opvolging van dien regel ook met opzigt tot de invulling der onderscheidene dagleekeningen van invorderbaarverklaring als anderzins in de som- matiën en re.novatiën een onoverkomelijk bezwaar mngt gelegen zijn alsdan meer dan één dwangbevel worde opgemaakt doch datin allen gevalle de vervolgingen zoodanig behoorcn ingerigt te zijn dat ieder schatpliglige slechts in één derzelve worde begrepen en alsoo niet meer dan één vervolgingstuk bekome. Z. exc. de minister van financiën heeft ter kennis van het al gemeen gebragt dat even gelijk er reeds sedert eenigen tijd nu en dan brieven uit de oost-indische zoo nederlandsche als engelsche koloniën, hier te lande over Marseille en Alexandriein Egypte, werden ontvangen; ook thans, volgens een ontvangen berigt van de fransche post-administratiede gelegenheid bestaat, nrn langs den zelfden weg brieven uit de Nederlanden naar de Oost-Pndiën te ver zenden. De belanghebbenden die van deze gelegenheid mogtcn willen gebruik maken zijn verpligt, die wijze van verzending op de adressen hunner brieven aan te duiden en voorts dezelve op de postkantoren hier te lande te doen frankeren tot Alexandrie, op denzelfden voet en tot denzelfden prijsals ten aanzien der verdere briefwisseling door middel der fransche stoom-paketbooten in de Middellandsche-Zee bepaald is; dienende verder tot hun narigtdat het vertrek der paketboot met de indische brievenmaal tusschen den 7 en 8 van elke maand uit de haven van Marseille plaats vindt. Men verneemtdat het hoofdbestuur van het fonds ter aan moediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Neder landen naar gewoonte eene circulaire aan de onderscheidene districts commissarissen in ons vaderland heeft afgezonden ten einde dezelve uit te noodigen in haro arrondissementen in tijds gepaste maatre gelen te nemen om de jaarlijksche kollekle ten behoeve van het voorschreven fonds wel te doen slagen. Met is uit liet verslag van bet verhandelde op de algemeene vergadering van het vorige jaar ge bleken dal de uilgaven zoowel van hel administrative fonds, als van dat voor de slagtofifers uit den strijd met Belgiedoor de inkomsten niet meer kunnen worden bestreden niettegenstaande de vele beper kingen dio in hel opnemen van deelgeregtigden zijn ingevoerd waaruit volgt dat het kapitaal jaarlijks vermindert en dat het fonds de milde bijdragen der ingezetenen derhalve bij voortduring dringend blijft behoeven hebbende het hoofdbestuur dan ook op nieuw de medewerking der gewestelijke besturen ingeroepen om den goeden uitslag der kollekle van 1843 zooveel mogelijk te verzekeren en te bevorderen en dezelve in alle gemeenten der provincie te doen plaats hebben. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Brieven uit Sicilië schilderen den toestand van dat eiland als langs hoe ongunstiger af. Handel nijverheid en landbouw kwijnen en de zede loosheid der bevolking neemt hand overhand toe. Jongstleden zatur- dag is op den ijzeren weg bij de Vogelenzang, een persoon welke in don ochtend van dien dag was aangesteld, om aldaar de sneeuw van den weg op te ruimen door den trein die ten half 2 van Leiden was ver trokken overreden op liet ongenhlik dat ook de.van Haailem komende trein de plaats, waar hij werkzaam was-.Trdflerde. Naar men verneemt, is den ongelukkige het hoofd verbrijzeld. Er leeft in bet groote Gods huis te Brussel een man van 108 jaren Herman Jonkers genaamd. Hij geniet de beste gezondheid en heeftlinlaiigs nog een uitstapje naar Gend gedaan. De Kerselaarbergbij Oudenaerden (Belgie), die, gelijk men weet sedert verscheidene jaren in beweging is of voorlschuiftis thans wederom in merkelijke beweging. Dezelve heeft gedurende de afgeloo- pene week een deel der eigendommen van zekere mejufvrouw Kcteleop eene uitgestrektheid van meer dan 70 ellen en ter hoogte van 4 of 5 voet overdekt. Zulk eene sterke voorlscbuiving had men tot hiertoe nog niet opgemerkt. Op Jamaïka is den eersten Kersdag eene poging beproefdmaar gelukkig in tijds verijdeld om de stad Savanna in brand Ie steken. In de,n aanvang dezer maand vondt in de gemeente San- Giovanni-di-Fiore (Italië) zulk een hevige sneeuwjagt plaats, dat drie landlieden met eencn muilezel, die van hunne akkers naar huis terug keerden, geheel door de sneeuw overstelpt werden en onder dezelve hun graf vonden. Den 16 dezer had te Dordrecht een droevig ongeluk plaats: Roelof Korthals, een grijsaard van 76 jaren, raakte, bij het doorgaan der Gevangenpoortterwijl gelijktijdig de diligence van Breda naar Amsterdam daar binnenreed tusschen den muur dier poort en de diligencemet zijn hoofd en borst zoodanig beklemd en verwond dat hij weinige uren later aan de gevolgen daarvan is overleden. De keizer lijke kroon de hoed van Napoleon en de door hem te Austerlils gedragen degen die zich nog altijd in de kapel van het hötel der invaliden te Parijs op 's keizers lijkkist bevonden, zijn daar het tocmetselen van de deur van die kapel thans bewerkstelligd zal worden den 18 dezer van daar genomen en in groote plegtigheid naar een der, tot de ontvangst ingerigto vertrekken van bet hótel overgebragt geworden. In Januarij II. speelde de italiaanscho opera in het serail te Konstantinopel voor do vrouwen des Grooten Heers. J. J. K. te Rotterdam vindt de wijze van begraven der armen aldaar hoogst onwelvoegelijk daar deze lijken naar de schuit worden gedragen op eene baar, waarop zich de ruwe kist bevindt met een vuil en vaal te kort laken overdekt. Soms zetten de dragers de lijk baar neder en gaan op de kist rnsten behalve dal die heeren wal lui vallen, zijn zij ook niet weinig nieuwsgierig zij laten de baar dikwijls alteen staan om de nieuwigheden in de winkels te bezigligen. Men wil te Brussel weten dat de veroordeelden van der Meerevan Laethem en Verprael eerlang gratie zullen verkrijgen met toestemming om zich tot ontginning van landerijen naar Brazilië te begeven. Ook zou do heer de Glain, directeur van de gevangenis der Petils Carmesdie na da onlvlugting van den generaal van der Smissen ontzet isin zijnen post hersteld worden. In het vorige jaar zijn lo Antwerpen aangevoerd 264,000 halen kofiij zijnde 120,000 balen meer dan in 1841. Den 5 dezer en de volgende dagen is te Slokholm de 25"c verjaardag van het bestuur van koning Karei Jan met veel luisteren openbare feestbedrijven gevierd. Volgens over Konstantinopel uit Perzie ontvangen berigten woedde i« onderscheidene provinciën van dat rijk de choleraook in sommige streken van het turksche Kurdistan zouden zich onderscheideno ziektegevallen van dien aard vertoond hebben. To Genève is den 13 en 14 dezer eene botsing tusschen do burgers ontstaan waardoor weder burgerbloed is vergoten. Eene zeer treurige gebeurtenis heefier onlangs te Maastricht plaats gehad. Een kind aan de zorg van twee echte lieden toevertrouwd door hunnen broeder, die in de Indiën-woondeis ten gevolge der mis handelingen welke het dagelijks in de woning dier personen onder gaan heeft, bezweken. Door eene gereglelijke lijkschouwing heeft men een groot aantal kneuzingen en wonden ontdekt die door het geven van slagen ontstaan waren welke slagen eene hersenontsteking hadden teweeggebragt. De vrouw die men als de voorname oorzaak van den dood des kinds beschouwt, is gearresteerd. Het geregt houdt zich met deze ongelukkige zaak bezig. Do echtgenoot dezer vrouw moet, wegens ongesteldheid, nog niet in hechtenis zijn genomen, doch men houdt hem in het oog tot zijne herstelling. Op twee uren afstands van Luik woont een oud schaapherder die ongehuwd en eene soort van wijsgeer is. Onlangs werd hem door tusschenkomst van den minister van buitonlandsche zaken kenbaar gemaaktdat te Dork in Zevenbergen eene groote erfenis aan hem was te beurt gevallen. De broeder van den schaapherder, een schran dere bol was namelijk na zijne ouders door slecht gedrag het leven te hebben verkortde wijde wereld ingegaan zonder aan de zijnen immer eenig teeken van leven te hebben gegeven. Daar het hem echter niet aan bekwaamheden of leerzaamheid ontbrak geraakte hij door een gelukkig toeval als bediende geplaatst in een aanzienlijk koopmanshuis waar hij zich gedurende eene reeks van 20 jaren zoo oppassend gedroeg dat hij eindelijk deelgenoot in de affaire werd en ten gevolge van gelukkige speculaliën een vermogen van 1,500,000 franks verwierf. De koopman is thans dood en heeft den schaapherder tot algeheelen erfgenaam van zijne nalatenschap verklaard. Maar welk een wonder De wijsgeerige schaapherder wil van het geld niet hooren spreken en verklaart dat het blijven kan waar het is. Der halve zou de erfenis aan de armen van Dork vervallen. Als reden van zijne weigering voert hij aan 1.° dat hij geen geld begeert van eencn broederdie door zijne onbehoorlijke gedragingen het leven zijner ouders heeft verkort2." dat hij 67 jaren oud is en mitsdien geen genot meer kan hebben van zulk eene wisseling des geluks en 3.° dat hij op zijnen ouden dag volstrekt geenen lust heeft om zich met de inning en het beheer des gelds moeite en zorg te veroorzaken. De neven, en nichten van den schaapherder willen nogtans deze redenen niet als' geldig erkennen zij hebben alles in het werk gesteld om

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1