ZIEÏ13KXEESCHE Dingsdag A.o COURANT. den 21 February BESTUREN EN ADMINïSTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. N.o 15. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERIKZEE brengen door deze ter kennis van derzelver In- en Opgezetenen dat de jaarlijksche PAARDEN- of HALFVASTE-MARKT als van ouds binnen deze Stad op 'Donderdag den 23 Maart aanslaande zal gehouden wor'dën. Zierikzeeden 13 Februarij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. FRANKRIJ K. PARIJS den 15 Februarij. Uit Perpignan wordt geschreven dat de regent het vefdere bedrag der oorlogsbelasting aan de stad Barce lona kwijtgescholden heeft. Bii dit berigt wordt niet gezegd hoe deze kwijtschelding te Bar celona werken zal én of men er eenen nieuwen omslag zal maken en uit het nog van de ónwilligen of achterblijvers in te vorderen aandeel vergoeding zal leveren aan diegenen die nunaar evenredig heid te veel betaald zullen hebben; dan of men aan deze het volle nadeel hunner gehoorzaamheid zal laten lijdenen dus als het ware eene premie zal stellen of onwil of traagheid. Latere berigten zullen dit zeker doen weten. BELGIE. BRUSSEL, den 17 Februarij. De onlangs benoemde commissie, belast met het onderzoek van de eischen tot schadevergoeding voor de plunderingen van 1830 en 1831 heeft dezer dagen bekend gemaakt, dat de meeste aanvragen zoo kennelijk overdreven en buitensporig zijn bevonden dat zij genoodzaakt is de eiscbers te vermanenom de zelve te matigen daar zij anders de namen der verzoekersmet op gave der gedane aanvragen openlijk bekend zal maken om aldus bet publiek over de meerdere of mindere gegrondheid daarvan te laten oordeelen. Men spreekt ofschoon nog op eene onzekere wijs van een Ontwerp om te Antwerpen eene maatschappij op te rigten voor de scheepvaart van de Schelde naar den Rijn langs de binnenlandsche wateren van Zeeland. Sommigen beweren dat deswege eene aanvrage bij het bewind zou zijn gedaan. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGÈ den 19 Februarij. De toestand van Z. M. koning Willem Frederik graaf van Nassau, is heden vrij gunstig. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning bepaald de lsl° en 2dc luitenants der kavallerie en infanterie die meer dan één jaar van het onbepaald verlof hebben genot gehad onder de wapenen te roepen met bepaling dat zij die binnenlandsch verlof hebben met 1." Maart, en die, welke met buitenlandse!) verlof afwezig zijn, met 1." April aanstaande bij hunne korpsen zullen moeten tegen woordig zijn. Z. M, koning Willem Frederik, graaf van Nassatiheeftop iet door commissarissen der Inrigting voor Armverzorging en Water zuivering te Amsterdamaan hoogstdezelve ingezonden verslageene gift van f 500, ten behoeve dier inrigting, geschonken. (Door die inrigting waren den 15 dezer reeds 22,000 portiën brood en koffij aan de armen uitgereikt, en hebben doorgaans in den laat ster» tijd ruim 30 personen daags van het nachtverblijf gebruik ge maakt.) Men verneemt, dat er aan het nationaal gedenkteeken ter eere van J. C. J. van Speijk, hetwelk uit vrijwillige bijdragen te Egmond- aan-Zee is opgerigtnaar de teekening van den architect J. D. Zocher, nog een afsluitend hek ontbreekten er eenige hinderlijke zandhoog- ten moeten Verwerkt worden. Ten einde de kosten van een en ander te bestrijden, ziet thans het licht de afbeelding van het monument, waarvan de opbrengst door den architect tot het opgegeven doel zal worden aangewend. De prijs van ieder exemplaar is f 4. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Tegenwoordig zijn bijna 50,000 personen versierd met de fransche Orde van het Legioen van Eer. De landverhuizingen van den Rijn naar Noord-Amerika nemen reeds weder een aanvang, De fransche minister van binnenlandsche zaken hoeft een wets-ontwerp ingediend waarbij een suppletoir-crediet van l'/3 millioon franks tot daarstelling der graftombe van keizer Napoleon, gevraagd wordt. Abd-el-Kader is door de vereenigde maatregelen der fransche bevelhebbersnaar de grenzen van de woestijn teruggedreven. Dit meer dan honderd maat totaal verslagen krijgshoofd iszooals steeds zijne gewoonte is geweest weder naar het gebergte geweken. Te Oportoin Portugalhebben dezer dagen onlusten plaats gehad ter zake van de inning der tienden Cn andere belastingen. Den 26 Augustus en den 9 September is de stad Soerabaija andermaal door brand geteisterd (waarvan reeds vroeger melding is gemaakt). Door der. eersten dezer branden zijn 144 huizen waaronder 15 steenen en 31 bouten woningen vernield. Door dien van den 9 September zijn 95 steenen en 559 bamboezen woningen in de asch gelegd. In het blusschen van branden schijnt men teKonstanti- nopel aanzienlijke vorderingen te makenimmers men heeft er onlangs in eene week drie gehadeen in Pera en twee in twee turksche wijken alle drie zouden vroeger hoogstwaarschijnlijkgroote verwoestingen hebben aangerigtmaar thans zijn dezelve zoo snel beteugeld géworden dht er enkel bij den brand in Pera een paar winkels uitgebrand zijn. De bgron v. S.die bij de poolsche bank was aangesteld heeft plotseling de v'ugl uit Warschau genomen, zonder dat men; zich tot nog toe van zijnen persoon heeft kunnen meester maken. Hij had middel gevonden aan de bank en aan den heer Sleinkoler 300,000 zilveren roebels te ont vreemdenzijne vrienden door valsche voorwendsels uit te plunderen en in S.'-Petersburg 120,000 roebelsen in Warschau 200,000 gulden schulden achter te laten. Berigten uit Oost-Indiën melden, dat de equipage van het fregatschip Rotterdam-, die drie jaren geleden bij baar vertrek 280 man sterk wasreeds tot op 130 man verminderd is. Té Brussel is eene vrouw ter dood veroordeeld die haar kindje, van 14 dagen oud met rattenkruid vergiftigd heeft. Het Weekblad van het Regt dringt aan op de daarstelling van een zegel op de adelbrieven, op naams- en voornaamsveranderingen en eene belasting op de speelkaarten de Arnhemsche Courant op eene belasting op de loterijbriefjes. De koning der Franschen is bezig om m."° Rachel tot het Christendom te bekeeren maakt goede vorderingen. De maatschappij van belgische kolonisatie heeft van den heer de Koek, te Gend, het driemastschip Theodore gehuurd, om met dit vaartuig de eerste reis naar Guatimala te doen. Men is in Belgie vol ijver om koloniën in de Oost en in de West te ves tigen. Men maakt in Brussel reeds geschenken gereed voor den president van bovengenoemde republiek, welke de kolonisten zullen medehemen. Dit is het eerste voordeel. De oproeping van werkvolk voof de ont ginning der Markies-Eilanden beeft veroorzaakt, dat den 11 dezer meef dan 3000 werklieden zich daartoe aan het ministerie Van marine te Parijs hebben aangemeld. Aan de beambten van den spoorweg in Belgie is onlangs eene montering gegeven. De grootste vloeden welke in bet jaar 1843 ongelukken kunnen veroorzaken wanneer zij door stormen vergezeld gaan, zijn die van 16 Februarij, 18 Maart16 April27 Augustus 26 September en 25 October. Die van 18 Maart en 26 Sep tember zullen bijna het maximum bereiken. Terwijl wij in ons an ders vrij ruwe klimaat eenen winter hebben zooals niemand zich dien bijna herinneren kan weten de menscben in Italië niet waar zij van de koude blijven zullen. In Bome bevriest het water in de huizen zoowel als op de straten de sneeuw ligt voeten hoog de scholen en vele bureaux zijn gesloten. Naar men meldt lioudt de desertie van russische mili tairen of dienstpligtigen aan de pruissische grenzen nog altijd aancn bevindt zich thans in Memel en in Tilsit eene groote menigte van die overloopers. Zeer vele dezer lieden worden als huisbedienden geplaatst; degenen die geen arbeid kunnen bekomen, worden van wege het open baar bestuur bij de werkkompagniën in de vestingen geplaatst. Op den ijzeren weg van Karlsruhe naar Heidelberg zijn dezer dagen proeven genomen met een voertuig, hetwelk door menscben in beweging gebragt wordt, en bestemd is voor bet overbrengen der brieven door den post gedurende den nacht of op andere tijden wanneer geen gebruik ge maakt kan worden van de gewone spoorwagentreinen. Naar men meldt, is met dit voertuig een afstand van 3 uren in 14 minuten afgelegd. Uit Rome wordt gemeld dat aldaar officiële berigten van de missionaris sen uit China zijn ontvangen inhoudende, dal de keizer van China heeft verklaard dat de christelijke zendelingen volkomene vrijheid hebben om zijne staten te bezoeken. De missionarissen drongen mitsdien aan op het spoedig toezenden van nog meerdere zendelingen en naar men meldtwas te Rome besloten om aanvankelijk een 40lal dier lieden naar China te doen vertrekken. Op den 28 Januarij jl.des avonds tus- schen 6 en 7 ure, is onder het gehucht Neerlangelgemeente Diedein (Noord-Braband)de landman Arnoldus Eersten, die te Lithoyen 2 var kens afgeleverd en daarvoor f 42,20 ontvangen had door 2 manspersonen aangerand met een mes verwond en mishandeld onder het geroep dat zij zijn geld moesten hebben hetwelk op de kar geborgendoor hen echter niet is gevonden. Hetzelfde feit heeft zich nagenoeg herhaald op den 6 dezerdes avonds ten 10 urein den binnenpolder tusschen Woudrichem en Almkerk alwaar Antonie Pruissen door 3 personen is aangevallen die hem gewelddadig en onder verwonding zijner hand met een mesliebbeü beroofd van twee gulden en twee daalders. De justitie wendt alles aan om de daders te achterhalen. ln sommige streken van Belgie Frankrijk en Buitschland is dezer dagen meer sneeuw geval len dan bij menschcn-geheugen heeft plaats gehad. Omtrent eenen brand in den nacht van den 12 op den 13 dezerplaats gehad hebbende in het huis n.° 9, in de Beerenstraat, te Amsterdam is een geregterlijk onderzoek aangevangen, en zouden de bewoners van het winkelhuis, zijnde Jacob Fredrik Sweeris en Anna Jacoba Leonora Popta, weduwe van Gerrit Jan van der Nulftbenevens hunne dienstbode Maarlje Wig- gers zich in verzekerde bewaring bevinden. De vergiftiging door suikergoed waarvan onlangs een treffend voor beeld te Rinsumageest is voorgevallen beeft den heer P. J. Haa-xman, apotheker te Leiden in den Letterbode een artikel doen plaatsen over het nadeelige van gekleurd speelgoedzoo van suiker als van hout uit Neurenberg. «Het kleuren van dergelijke voorwerpen, zegt hij, is, wanneer daartoe onschadelijke verwen gebruikt worden, geheel onschuldig, maar liet behoeft evenwel een streng toezigt der regeringom to zorgendat men daartoe geene vergiftige stoffen gebruikten dat zulk eene herinnering niet overbodig is, blijkt daaruitdat er eenigen lijd geledenvan wege de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt te Leiden eene waarschuwing is uitgegaan tegen het go-

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1