N.° 13. ZIEKM^EESCHE BESTUREN EW ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Dingsdag mBBBSgaemasssBSBSL BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE verwittigen bij deze alle belanghebbenden dat van heden af aan dagelijks iri den voormiddag ten Kantore van den Stedelijken Ont vanger zal worden gevaceerd tot de uilbetaling der Interessen op de Obligatiën van dezer Stads gevestigde Schulden over 1842 en vroeger kunnende dp respective Obügatiebuudeis zich, ten Kantore voornoemd daartoe aanmelden. Zierikzee, den 13 Februarij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie, De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. LOTING voor de NATIONALE MILITIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de alphabetische naamlijst van al de personen welke aan de loting voor de Nationale Militie in dit jaar moeten deelnemen ter inzage van een ieder zal leggen op de Stedelijke Secretarie van heden tot en met Zaturdag den 18 dezer maand des morgens van 9 tot 12 ure en dat de loting zal plaats hebben op Maandag den 20 Fe bruarij aanstaande des voormiddags 10 ure in eene der zalen van het Raadhuis dezer Stad met uitnoodiging aan de belanghebbenden, om aldaar in persoon te verschijnen ten einde de redenen van vrij stelling op te geven die zij vermeenen mogtenovereenkomstig de wette moeten doen gelden waarvan de bewijzen voor zooverre dezelve niet uit ligchaamsgebreken bestaan uiterlijk binnen den tijd van vijf dagen na de lotingter Stedelijke Secretarie behooren te worden overgebragt. Zierikzee, den 13 Februarij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. p. li O 32 V. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen door deze ter kennis van derzelver In- en Opgezetenen dat de jaarlijksche PAARDEN- of HALFVASTE-MARKT als van ouds binnen deze Stad op Donderdag den 23 Maart aanstaande zal gehouden worden. Zierikzee, den 13 Februarij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. De toestemming van Z. M. den Koning op de Loterij van Handwerken en Voorwerpen ontvangen zijnde, zoo wordt een ieder beleefdelijk uitgenoodigd hetgene bij daartoe zal willen bij dragen te willen bezorgen ten huize van Mev. J. be CRANE, geb. Ermerins, of van Mev. H. de J ON G E geb. vanBreügel, vóór den 26 Februarij zullende de bezigtiging van alle ingekomene Voorwerpen op Donderdag eti Vrijdag den 2 en 3 Maart, van 12 tot 3 ure, opengesteld worden, op de Raadzaal van het Stadhuis. De Loten zullen na de bezigtiging op het Stadhuis kunnen genomen worden, en voor diegene, die door de een of andere reden daarin verhinderd mogten worden zullen zij te bekomen zijn bij den Boek handelaar P. de LOOZE. Do trekking zal plaats hebben den 6 Maart. De lijst der getrokkene Prijzen zal dadelijk in de Courant worden geplaatstten einde al de belanghebbenden hunne getrokkene Prijzen zouden kunnen laten afhalen op Donderdag den 9 van 3'/2 tot 6 ure in den namiddag. Het Lot is gesteld op f 1. De en- trée bij de bezigtiging op 10 cents. F R A N K R IJ K. PARIJSden 8 Februarij. De jongste berigten uit Barcelona tot den 31 der vorige maand melden dat alles aldaar in denzelfden toestand was en de bevolking in haren tegenstand aanhield. Het militair bewind bleef aldaar met groote gestrengheid te werk gaan en de kanonniers op het fort Montjuich hetwelk de stad bestrijkt hielden bestendig de brandende lonten gereed. De fransche ministeriële bladen keuren de handelwijze van den generaal Seoane omtrent Barcelona ten sterkste af. Volgens'een hunner correspondenten zou hij gedreigd ;hebben bij het uitbreken van een nieuwen opstand die stad van de kaart van Spanje te doen verdwijnen. NEDERLANDEN. 's GRAVENIIAGE den 12 Februarij. Met leedwezen verneemt men sedert een paar dagen dat Z. M. koning Willem Frederikgraaf van Nassauongesteld is, - In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van gis teren is de voordragt van wet tot het aanleggen van.eenen straatweg van Maastricht naar de geldersche grenzen aangenomen met 47 tegen 5 stemmen. Uit 's Ilertogenbosch meldt men van den 8 dezer: «Met de grootste belangstelling verneemt men dat door de kamers van koop handel alhier een uitvoerig en voor den handel allergunstigst rapport aan de edel groot achtb. heeren gedeputeerde staten dezer provincie h üitgebragt om 'een spoorweg yan 's Hertogenbosch naar Breda en van daar naar Antwerpen door particuliere ondernemingen aan te leggen ten einde met Belgio ton spoedigste te kunnen corresponderen. Algemeen hoopt men dat dit plan bij de hooge regering bijval zal vinden. Men spreekt nog van andere groote ontwerpen betrekkelijk de scheepvaart van hier op Geertruidenberg en andere plaatsen om de schepen uit zee door middel van een kanaal alhier te zien aan komen." GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. In do gemeente Putten (provincie Groningen) leeft een man met name Caspar Caspersengeboren te Pruissisch Minden die den 15 Maart aanstaande zijn 108"° jaar zal bereikt hebben en nog zijne volle gezond heid geniet. Het l80*le verjaarfeest van den koning van Zweden is den 26 Januarij te Stokholm gevierd geworden met een souper bij den kroonprinswaarop 300 gasten genoodigd zijn geweest. De koning heeft hetzelve in persoon bijgewoond. Aan de hoogeschool van Yv'urz- burg is den 1 dezer eeneter beteugeling van de toenemende tweege vechten door den koning van Beijeren uitgevaardigde verordening af gekondigd, hoofdzakelijk inhoudende, dat de lijken der in een tweege vecht omgekomene studenten voortaan in den vroegen ochtend, zonder geleide vaneen geestelijke, zonder muzijk, gezang, klokkengelui of aan spraken en in het algemeen zonder eenige do minste plegtigheid in allo stilte begraven zullen worden. De eerste kamer der beijersche stenden heeft dezer dagen het bekende besluit van de tweede kamerstrekkende tot ophelïing van het bestaande gebod omtrent het knielen der Pro testanten bij processiën en andere dergelijke gelegenheden, verworpen. Ook de huisvrouw van den zilversmid Leeflangte Utrecht is door de polïciein zake van geldsnoeijerij gearresteerd. Te Dordrecht heb ben gedurende eenige avonden voiksoploopen plaats gehad waarbij zelfs de schutterij is te pas gekomen. Verbittering tegen zekeren welbekenden •laraellei scï)i]ni Hiertoe aanleiding te hebben gegeven. Op den 20 September 1842 is met het franscbe schip Joseph van Bordeauxte Ba tavia aangekomen een gezelschap fransche tooneellistenbestaande uit 22 leden. Op den 1 October heeft hetzelve eene eerste voorstelling ge geven bestaande in Lucie de Lammermoor. Volgens besluit der Noord- en Zuid-Hollandsche Bedding-Maatschappij zal binnen kort ta Hollum (eiland Ameland) eene naar de nieuwste constructie ingerigta reddingboot worden daargesteld. Onder de anecdotestot de door sluikhandelaars gobezigdo kunst grepen betrekkelijk zijn er niet weinige die iets regt kluchtigs hebben hetwelk zelfs hem die de daad misprijzen eenen glimlach afperst het volgende dat thans onder dagteekening van 30 Januarij uit Epinal in het fransche departement der Vosgesgeschreven wordt, is misschien niet het minst koddige dier voorvallen Zeker inwoner der kleine stad B. had aan zijne woning twee jonge varkens geslagt, en om aan de daarop verschuldigde regtcn iets minder te betalen geeft bij er slechts een enkel aan. Buren die hem niet vriendelijk gezind waren verklikken deze ontduiking der wet en de ambtenaar, wien de zaak aangaat, een streng en deftig man besluit om, van een zijner onderhoorigen verzeld in persoon de zaak te gaan opne men. Men'kan denken hoe de fraudateur schrikte. Gelukkig wordt hij nog een oogenblik voor de komst der beambten gewaarschuwd en in baast komt bij op den volgenden inval. Hij neeint een der geslagte varkens en legt het in eene wieg wikkelt bet in lakeiA en dekens verbergt den kop zooveel mogelijk in een kinder-slaapmüts haalt het wiegekleed er over heen en zet zich aan het wiegen. Da beambten treden binnen verklaren het oogmerk hunner komst en beginnen het. benedenhuis te doorzoeken. In plaats van twee varkens, welke zij dachten te vinden, vonden zij er 'slechts een. Daar zij intusschen zeker van hunne zaak achten te zijn willen zij ook ba- sporing doen op de zolders en vorderen van den bewoner dat bij hen derwaarts geleiden zal. «Gaarne zou ik dit doen," antwoordt deze, «maar mijne vrouw is niet te huis en ik kan de wieg van mijn ziek kind niet verlaten, want het wordt wakker en begint le schreeuwen, zoodra het niet gewiegd wordt.v «O! laat u dat niet terug houden zegt de opper-beambte die begreep dat de verontschuldiging van den huisbewoner slechts een uitvlugt was. ik zal wel zoo lang voor u wiegen en de deftige man zet zicb bedaard aan de wieg en wiegt met de uiterste zorg het gesmokkelde varken. Natuurlijk wordt dit ook op den zolder niet gevonden,-en de beide ambtenaren vertrekken, overtuigd dat de man zich voor hunne komst van het varken beeft weten te ontdoen. Uit Zweden wordt gemeld dat de zenuwachtige en door sommige als magnetisch beschouwde ziekte, welke de landbewoners tot eene vreemde soort van dweepzucht dreef, die ztc.b in woede om te pre diken en verkondiging van den jongsten dag openbaarde tegenwoor dig aan het verminderen is. Op de landlieden in het algemeen had den deze boetpredikingen zulk hèneh invloed gehaddat geheele ker spelen zich door de geestdrijvers tot op bet bloed, ja tot bezwijming i toe lieten geeselen wanèndo daarmede den duivel uit te drijven en

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1