ZEETIJDINGEN. ADVERTENTIEN. sedert verscheidene jaren op eene bij Napels gelegene landhoeve het bedrijf van landman uiten men meldtdat hij persoonlijk niet alleen deel nam aan de lot dat bedrijf behoorende verrigtingen en werkzaam heden maar zelf ook de voortbrengselen van zijn vee en zijn grond op de nabij gelegene markten plagt te verkoopeti. Het 45s,° engetsche regement infanterie, sterk 1100 man en het 1" regement dragonders, beiden tbans in Ierland bezetting houdende, hebben last bekomen om naar de Kaap-de-Goede-Hoop te vertrekken. Uit Rotterdam meldt men dat donderdag middagden 26 Januari) aldaar een groot ongeluk had kunnen plaats hebben. De zoon van kapitein Schuil, dienende als 2a' stuurman bij zijn vader, op het fregatschip Kenau Hasselaarwas op de terugreis overleden Het lijk was in eene looden met arak gevulde kist gelegd. Donderdag was bepaald voor de begrafenis. De kist op de scheepstelling gezet zijnde, om van daar naar de wal te worden vervoerd braken eensklaps de planken van de stelling, en dragers, bidders, matrozen en lijk vielen in de Maas. Gelukkig kon men alles nog redden en de drijvende steekhoeden opvisschen. Nadat men van de schrik was hersteld en de noodige ververschingen had gebruikt is de begrafenis zonder ver der beletsel voortgezet. Op den 1 dezer betiep het getal vreemde uitgewekenen dat in Frankrijk ondersteuning geniet, 6289, als: 1 Portugees, 7 Duil- schers389 Italianen, 1168 Spanjaarden en 4721 Polen. Een groot deel daarvan verdient door werken deszelfs onderhoud. Die verdien sten echter niet voldoende zijnde zoo bekomen zij eene ondersteuning van 's rijkswege. Sedert 1811 is hun een crediet van 2.150,000 fr. toegestaan. Sedert 1 Januarij 1834 lol 31 December 1842 bedragen de aan de spaansche uitgewekenen alleen verleende gelden 6 millioen. De maatschappij van wedijver in zaken van landbouw welke in het fransche departement de l'Ain gevestigd is, beeft hare groote gouden medaille toegewezen aan de werktuigkundige Mason, te Sïmandre, voor eene, door stoom bewogen en vervoerbare dorsch- maehine, welke gedurende den afgeloopen zomer in dat departement op de proef gesteld is. Dit werktuig heeft in gemeld saizoen 8000 dubbele decalitres graan gedorscht waardoor voor de landlieden de kosten van 10 op 6 pet. verminderd zijn. Hiertoe is hel van dorp tot dorp en van hoeve tol hoeve vervoerd geworden en in onbe denkelijk korten tijd was overal de oogst gedorschthet graan zuiver van deszelfs bekleedselen gescheiden en het stroo bijna ongeschonden bewaard. Den 21 dezer is het eene halve eeuw geleden, dat de ongelukkige Lodeurijk XVI, als slagtoffer eener toomelooze volkswoede, zijn naau- welijks 38jarig leven op het schavot te Parijs liet na eene regering van 19 jaren, gedurende welke hij uitstekende hoedanigheden en vooral eene groote mate van goedwilligheid aan den dag legde, maar die bij de heerschende stemming der gemoederen niet krachtig genoeg was om in tijds het kwaad uit te roeijen datonder zijne karak- terlooze voorgangersbij het nagenoeg algemeen bederf onder een trotschen adel en eene verbasterde geestelijkheid alom in Frankrijk wortel had geschoten. Het lijk van den beklagenswaardigen vorst werd naar het kerkhof van la Madelaine gevoerd waar zijne beulen het met ongebluscbte kalk bedekten, opdat zelfs het geringste spoor daarvan mogt vergaan. Nogtans zijn in 1811 eenige overblijfselen daarvan gevonden, en in Januarij 1815, met het stoffelijk oversebot zijner gemalin Maria Antoinelta, naar S.'-Denis overgebragt. Ge durende de zoogenaamde restauratie werd het testament des omge- bragten konings in zijne gevangenis opgesteld en waarin evenveel vaderlijke goedheid als godsdienstzin doorstraaldejaarlijks op zijn sterfdag in alle kerken gelezen. Uit Neus meldt men van den 10 Januarij het volgende: «Ver leden week heeft in de fabrijk van den heer Thywissen, alhier, een groot ongeluk plaats gehad. Een meisje van 19 jaren bragt haren vader voor wien zij sedert den dood der moeder de huishouding waarnam het avondeten en terwijl zij het zoodanig wilde plaatsen dat het warm bleefkwam zij met haren mantel te nabij aan bet gaande raderwerk en wérd door hetzelve gegrepen en verpletterd. Welk een schouwspel voor alle aanwezigen en inzonderheid voor den rampzaligen vader 1 De machine moest uiteengenomen worden om de gebroken ledematen daaruit te kunnen losmaken. De vader was niet van de plaats te verwijderen dan nadat al de overblijfselen van zijn ongelukkig kind in eene doodkist waren bijeengelegd. Den 12 Januarij heeft een ernstigo ngeluk plaats gehad op den spoor weg lusschen Leeds en Derby. De trein ten 5 ure 's morgens bij een tusschen die beide steden liggend station waar passagiers moesten ingenomen wordenzijnde aangekomen en eenige oogenblikken stil staande, kwam een andere trein met goederen onverwacht aan, die met zulk een schrikkelijk geweld tegen den eersten trein aanbonsde dat al de rijtuigen van dien trein aan spaanders vlogen en één pas sagier het leven op eene jammerlijke wijs verloor. Gelukkig waren er geene meerdere passagiersdie vermoedelijk anderzins evenzeer zouden omgekomen zijn. Te Malta is onlangs de fransche paketboot Mentor aangekomenaan wier boord een zonderling en in de gevolgen treurig voorval had plaats gegrepen. Te Livorno had zich namelijk een zeer rijk engelsch reiziger als passagier op dit schip begeven die al spoedig zijn onge noegen te kennen gaf, dat het stormachtige weder hem verhinderde op het dek heen en weder te wandelen. Bij het toenemen zijner onte vredenheid en verveling neemt hij de toevlugt tot het bestellen van eenen maaltijd rijkelijk genoeg om den honger en den dorst van 30 menschen te bevredigen. Hij zet zich bij deze ontzettende menigte van schotels en flessehen nederen toen hijna verloop van eenige uren genoodzaakt is zich te bed te doen brengenbemerkt men dat alles ledig is. Bij het aanbreken van den dag is hijten gevolge van dit .hevig middel tegen de verveling, dood in zijne slaapplaats gevonden. In de engelsche dagbladen vindt men de volgende beschrijving van den beroemden porseleinen toren te Nanking Dezelve is een zeer tiln mul gebouw en merkwaardig zoowel om zijne juiste evenredig heden als wegens zijne zeldzame bouwstoffen. De massa Der bouw materialen bestaat niet uit porselein maar uit gewone baksteen met versierselen van fraaije wit verglaasde porseleinen platen die in de gebakken steen zijn ingemetseld. De toren is achthoekig langs iederen hoek opwaarts loopt een rand van zeer fijne potaarde, die afwisselend rood en groen verglaasd is. Rondom iedere verdieping gaat eene ligle balustrade van groen porselein met vier boogvormige portalen die naar de vier kardinale punten zijn gerigt. Deze bogen bevatten alle mogelijke fantastieke gedaanten in de meest verschillende kleuren als wilde dieren duivels godheden monsters enz. De priesters die aan dit gebouw zijn toegevoegd, declcn aan de bezoekers eene soort van lithografie en beschrijving van hetzelve uit. Bij plcgtigo gelegenheden wordt de toren met lantaarnen verlicht die uit dunne oesterschelpen zijn zamengesteld en aan de acht hoeken van iedere verdieping worden opgehangen. De uitwerking van dit gesmoorde licht op zulk eene hoogte is zeer eigenaardig. ZIERIKZEEden 6 Februarij. Bij koninklijk besluit van den 2 dezer zijn benoemd: tol ontvanger van de directe belastingen alhier, de heer P. X. A. van Son, thans ontvanger te Vere c. a.ep tot ontvanger van de directe belastingen te Cadzand Retranchement en Zuidzande, de heer IE. Schuijlenburgthans surnumerair der belastin gen in deze provincie. Uit Rotterdam meldt men van den 1 dezer het volgende «Men verneemt van zeer goederband dat beeren directeuren der Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van Schipbreukelingen niet alleen lofwaardig voortgaan, in den geest dier mensclilievende instel ling, schipbreukelingen te redden en de manmoedige redders, hetzij door eeremetaal of geldprijzenswaardig te beloonenmaar tevens als administrateurs in het fonds van wijlen mejufvrouw Ida Maria de Raadt, naar de christelijke bedoeling van de edele erflaatster, onop houdelijk voortgaan in de eerste behoefte te voorzien van weduwen en wcezenwier mannen en vaders in de golven zijn omgekomen zoo als wederom tot dat einde dadelijk eene som is uitgereikt aan de nageblevenen der manschappente Helvoelsluis te buis behoorende die vóór Brouwershaven met eene sloep zijn omgeslagen en verdron ken terwijl menige weduwe, in wier eerste behoefte in der tijd is voorzien en alwaar aanhoudend behoefte blijft bestaannog jaarlijks toelagen heeft ontvangen. Eere zij dus de waardige beschikster van een zoo doeltreffend fondsvoorzeker heeft die edele vrouw zich geeno bestendiger gedenkzuil kunnen stiehtendewijl tol in het versie na geslacht haar naam blijft bestaan en ir> dankbaarheid door zoo vele beweldadigden uitgesproken en gezegend zal worden." BROUWERSHAVEN, den 6 Februarij. Uitgezeild: de schepen Rhoon en Pendrecht, kapt. D. Keus, en Maria, kapt. E. Bergman, en binnendoor vertrokken de schepen d'Elmina, kapt. C. J. Jansen, alle 3 naar Rotterdam en de Zwijger, kapt. J. H. Mugge naar Dordrechtalle van Batavia. 188"" KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. vijfde klasse. Negen en twintigste Lijst. N.° 7552 f 1000 Dertigste Lijst. 2623 f 1500 16922 - 1000 Ken en dertigste Lijst. 6693 f 1000 Twee en dertigste Lijst. N." 22990 f 5000 - t -25,000 en 2 premien van J 95 000 Drie en dertigste en laatste Lijst. 7190 prem. f 5000 J. N. van der H A L E N Griffier van het Kantongeregt te Zierikz.eezal op Vrijdag den 10 dezer, des namiddags om 2 urein het Maarstraatje aldaarten verzoeke van J. H. APPEL, publiek presenteren te verkoopen Eene partij MEUBELAIRE GOEDEREN, KRA MER IJ EN, POTTEN, PANNEN en andere W IN- KEL GOÉDEREN, mitsgaders de WINKELGE REEDSCHAPPEN, nagelaten en behoorende lot den onder het voorregt van Boedelbeschrijving aanvaarden Boedel van wijlen B. APPEL, in leven Winkelier en Tapijtwer ker te Zierikzee. De Heer T. BROUWER als daartoe gemagtigdzal, ten overstaan van den Notaris M.' J. J. ER MER INS, ingevolge Regterlijke autorisatieop Donderdag den 23 Februarij 1843, 's namiddags ten 3 ure, in het Logement van F. J. van OPPEN, te Zierikzee, presenteren te verkoopen: Een WOONHUIS en ERVE, met 95 Roeden 52 Ellen HOVENIERING, genaamd het Schuttershof staande en gelegen in de Lange Nobelstraat, te Zierikzee, wijk A, n." 119, kadaster sectie A, n.°s 762, 763, 786, 787 en 788. Nadere ïnformatiën te bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris. Bij Vonnis der Arrondissements Reglbank te Zierikzeevan den 31 Januarij 1843, isPIETER BOLLE, zonder beroep, wonende in de Gemeente Burghten verzoeke van JAN ADR1AANSE SLAGER, van beroep Boereknecht mede in voormelde Gemeente woonachtiggesteld onder Curatele terwijl hangende de termijn van booger beroep en tot op de benoeming van eenen Curator en toezienden Curator bij hetzelve Vonnis tot provisionelen bewindvoerder over den Persoon en de Goederen van den onder curatelen gestelden is benoemd den Heer JAN DE KATER, NicolaaszoorNotaris, wonende in de Gemeente Haamstede. Deze aankondiging geschiedt ter voldoening aan artikel 498 van het Burgerlijk Wetboek. De Procureur van den Verzoeker M.' J. W. D. van DONGEN. te zierikzee, bij de wed. a. de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2