ZIERÏËZEESCHE COURANT. Ut A.° 1843. den 7 Februari}. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. ïf.O 11. tui NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Slad ZIERIKZEE brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de eerste zitting van den Militieraad in deze Provincie, voor dit Kanton is bepaald op Vrijdag den 10 dezer maand des morgens ten 10 ure in de Abdij te Middelburgvoor welken raad 'moeten verschijnen de vrijwilligers casu quo en de voor een jaar Vrijgestelde dienstpligtige lotelingen van de ligtingen 1839 1840 1841 en 1842 voorzien van de bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling en dat de zoodanigen welke op den bepaalden dag uur en plaats aldaar niet verschijnen zullen geacht worden geene reclames te hebben en mitsdien voor de dienst worden aangewezen. Gedaan te Zierikr.eeden 2 Februarij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vl. Ter ordonnantie van dezelve, De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. Het GEZELSCHAP, ten zinspreuk voerende: ON- DE RL ING GENOEGEN, Wenschende hetzelve niet slechts tot datmaar tevens tot een nntlig einde te doen strekken stelt zich Voor, om op Vrijdag den 10 Februarij 1843 eene Tooneel- voorsfelling te geven ten huize van den Logementhouder J. S W A RTS, ten voordeele van en ter voorziening in de behoeften der verarmde Ingezetenen dezer Stad geenszins twijfelende aan de welwillende medewerking van deszelfs door het lot meer hevoorregte Stad- en Landgenooten met üitnoodiging levens om door ruime Inteekening het voorgestelde doel te helpen bereiken en Waartoe bun door deze de gelegenheid wordt aangeboden terwijl hun wordt kennelijk ge maaktdat de Entrêe voor de l"1' rang is bepaald a ƒ1,50 en voor de 2ié rang h f 1 per persoon. Zullende bij de uitreiking der kaartjes eene affiche van de uit te voeren Tooneelstukken verkrijgbaar zijn, legen betaling Van 5 cents, mede ten behoeve van den armen. De Entreekaartjes zijn verkrijgbaar gesteld van af Dingsdag den 7 Februarij 1843 bij de Heeren J. vande VELDE OLIVIER, in de Poststraat J. G. BOHL, Oude Haven, en G. BOUD1F, R, aan de Kraan, van 's morgens 9 tot 12 eh des namiddags van 2 tot 5 ure alsmede is men in do gelegenheid gesteld plaatsen te kunnen bespreken ten huize Van J. SWARTS, op Vrijdag, 's morgens van 9 lot 12 en 's namiddags van 2 lot 4 ure h 10 cents per plaats mede voor den armen. Aanvang precies ten half zeven ure. Namens de Directie, De Secretaris G. BOUD IER. FRANKRIIL PARIJS, den 3 Februarij. Blijkens berigten uit Barcelona, van den 23 Januarij hebbeh de inlegeringen van den generaal Seoane en de bedreigingen jegens het stedelijk bestuur indien zij langer de namen der weêrspannigen verzwegen de gewehscblc gevolgen gehad. De grondeigenaars hadden dien dag een half millioen realen betaald en uil den handelstand was de toevloed zoo grootdat men bet cijfer daarvan niet heeft kunnen opmaken. De stedelijke regering heeft eene lijst van 200 weêrspannigen aan den generaal Seoane ingeleverd. BELG1E. BRUSSELden 3 Februarij. Het ontwerp van wettot goed keuring van het met Nederland gesloten traktaatis eergisteren (dus op denzelfdeft dag als te 'sGravenhage door de tweede kamer der staten-generaal ook door de kamer der belgische representanten met 77 tegen 8 stemmen aangenomen. Vier leden hadden zich buiten stemming gehouden. Den 4. De senaat heeft gisteren in eene zitting met gesloten deuren mede de beraadslagingen over het traktaat ten einde gebragt. Het ontwerp, str.ekkende tot'goedkeuring van het traktaat, met 35 tegen 3 stemmen aangenomenvijf leden hebben zich builen stemming gehouden. De overeenkomst betrekkelijk de scheepvaart is met 40 tegen 2 stemmen goedgekeurd hebbende wederom één lid niet mede- gestemd. De overeenkomst betrekkelijk het kanaal van de Maas en Moezel eindelijk heeft de goedkeuring van alle tegenwoordig zijnde leden weggedragen. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 5 Februarij. Heden zijn aan hel departe ment van buitenlandsche zaken uitgewisseld de akte van bekrachtiging van Zijne Majesteit den koning der Nederlanden groot-hertog van Luxemburg en van Zijne Majesteit den koning der Belgen van het traktaatdoor de gevolmagtigden der beide regeringen op den 5 November jl. te 'sGravenhage geteekend. Uit Helvoetsluis schrijft men dat het Z. M. den koning be haagd heeftaan de weduwe en kinderen der varensgezellen die op den 9 Januarij tusSchen die stad en Brouwershaven verdronken zijn eene gift van ƒ300 te schenken en Z. M. koning Willem Frederik graaf van Nassaueene gift van 250. De eerste kamer der Staten-generaal heeft in hare zitting van gisteren aangenomen het ontwerp van wet houdende goedkeuring vin het, den 5 November 1842, tusschen de nederlandsche en bel gische gevolmagtigden te 'sGravenhage, gesloten verdrag, waarvan de ralificaliën heden den 5 dezer moeten uitgewisseld worden. Z. exc. de minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van het publiek gebragt een overzigt betreffende bet fonds voor den landbouw waarvan de rekening loopende van den 1 Januarij tot en mot den laatsten December van 1840, door twee daartoe gecom mitteerde leden der algetneene rekenkamer op 14 Januarij 1843 is opgenomen goedgekeurd en gesloten, Uit dat overzigt blijktdat de ontvangsten hebben bedragen 1,048,903,711/2. De uitgaven hebben beloopen 1,048,903,71'/,, waaronder men aantreft: kabinet Van werktuigen voor den landbouw 4893; kosten op het doen en bevorderen van proeven met landbouw-werktuigen 20Ó vee-artsenij school 53,610; vee-artsen 25,100; schadevergoeding voor op hoogen last gedood vee 16,163,37 idem voor aan longziekte ge storven vee 245,500taxalieloon van gedood en gestorven vee 1789; paardenfokkerij, premiën en andere kosten 3588,27, drukken en verspreiden van geschriften tot nut van den landbouw en vee-arlsenijkunde mitsgaders premiën tot aanmoediging voor het opstellen van dusdanige geschriften ƒ1287; aankoop en kosten op de verdeeling van uitheemsche hoomzaden en andere 532 aankoop van anatomische afbeeldingen, ter dienste van vee-artsen jjkundigen 60 en gelden ter goede rekeninggelalen aan den directeur van 's rijks Vee-arlsenijschool ƒ5378. Men verzekert vrij algemeen dat z. exc. de baron Huyssen van Eattendyhe zijn ontslag ais minister van buitenlandsche zaken aan 'L. M. heeft aangeboden. Men verneemt, dat, ingevolge het verlangen van het departe ment van marine en vermits er thans geene behoefte aan manschap pen voor Z.r M." zeedienst bestaatde vrijwillige overgang van miliciens bij de marine voor het tegenwoordige door het departement van oorlog hij circulaire van den 28 December jl. gesloten is. Door den directeur-generaal van marine is ter kennis van alle daarbij belanghebbenden gebragt dat kort aan den dijk van den Zuidhoek of Galgenpolder, op de Ooster-Scheldegezonken ligt een tjalkschip, geladen met steen, waarvan de wegruiming, na vruchte loos gedane pogingen is mislukt en dat op het Wrak van gedacht schip liggende op eene diepte van 14 ellen met laagwater alsnu geplaatst is eene zwarte ton op de merken de toren van Otiwerkerk bezuiden dene groep hoornen aldaar. Men verzekert dat in den loop dezes jaars belangrijke troepen transporten naar Neêrlandsch-Indiën zullen plaats hebben, ja zelfs, dat in de volgende maand reeds 500 man derwaarts zullen vertrekken-, GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Een portugesche schooner, 500 slaven aan boord hebbende, is den 4 November II. doof een der engelsche kruisers naar Sierra Leone opge- bragt geworden. In Zwitserland heerscht tegenwoordig weder eene voor de rust des lands bedenkelijke spanning tusschen de onderscheidene staatkundige en kerkelijke partijen. In den avond van den 4 Januarij is een gedeelte van de te Hanaü nieuw gebouwd wordende Katholijke kerk ten gevolge van eenen orkaanwelke 48 uretl achtereen Woedde ingestort. Niettegenstaande nog dienzelfden dag aan de kerk gewerkt werd is gelukkig niemand daarbij gekwetst. In Tilburg worden de belgische muntstukken tegenwoordig met volle zakken uit Belgie inge voerd en zoodanig in omloop gebragt, dat schier alle betalingen geheel in die munt wórden gedaan, Te Nijmegen zijn twee jongelingen ter zake van verwoesting van plantsoen bij nacht, veroordeeld tot eene cor rectionele gevangenisstraf ieder voor den tijd van 5 jaren geldboete van 8 en in de kosten. Het fransche gouvernement neemt steeds maatregelen, oin bet bezit der Markies-Eilanden voor Frankrijk te ver zekeren en van tijd tot tijd worden nog troepen derwaarts gezonden. Onlangs is men ook overgegaan tot het aannemen van personen uit de arbeidende klasse en heeft men zeer voordeelige voorwaarden vastgesteld voor die werklieden, welke zich zouden willen verbinden, om naar genoemde eilanden te worden overgevoerd. Aan de koninklijk engel sche artillerie, die onder den luitenant-generaal sir II. Goughden oorlog in China heeft helpen voeren is door H. M. toegestaan het woord. China ert het zinnebeeld van den draak op hare uniformen te dragen. In de Amsterdamsche Courant leest men bet volgende: De voorstan ders van stedelijke welvaart binnen deze hoofdstad welke op den 22 December 184i in de stads-courantbreedvoerig hebben bekend gemaakt, hoe vele handelhuizen er aldaar bestaan, die, aan al waÉ van buiten komt en vreemd is de voorkeur geven en hunne mede-inge zetenen voorbijgaan achten het noodig te berigten dat zij het voorne men hebben, dezen zomer,openlijk aan te kondigen al diegenen, wel ken getoetst moeten worden of zij den naam van stadgenoot waardig zijn. X. IJ. Z." Inliet vorstendom Wales bevindt zich in de na bijheid van S.'-CIegs, eene rooverhende van 600 man die zich aan tal rijke plunderingen schuldig maakt. Hun aanvoerder is een forsche kerel in yrouwendrach'tdien zij Reheliha noemen on de bende heet dus Re- bekka en hare dochters. Dezer dagen i9 prins Anionbroeder van den koning der Beide-Siciliën te Napels overleden. Deze prins oefende

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1