H.o 10. ZIERIKZEESCHE Vrijdag A.° 1843. COURANT. den 3 Februari] BESTUREN EN ADMINISTR ATIEN NIEUWSTIJDINGEN. nationale militie. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1EMKZEË brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de eerste zitting van den Militieraad in deze Provincie, voor dit Kanton is bepaald oo Vrijdag den 10 dezer maand des morgens len 10 nre in de Abdij te Middelburgvoor welken raad moeten verschijnen de vrijwilligers casu quo en de voor een jaar vrijgestelde dienstpligtige lotelingen van de ligtingen 1839, 1810, 1841 en 1842, voorzien van de bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling en dat de zoodanigen welke op den bepaalden dag uur en plaats aldaar niet verschijnen zullen geacht worden geene reclames te hebben en mitsdien voor de dienst wbrden aangewezen. Gedaan te Zierikzeeden 2 Februari] 1843. Burgemeester en Wethouders voornoerqd DE CRANE, ut.. Ter ordonnantie van dezelve, De Stads Secretaris W. j. P. KROEF. BEKENDMAKING. De C O M M I S S I E Ier Uitdeeting van SOEP aan Behoeftigen binnen deze Stad in ervaring gekomen zijnde dat op de buitenge wone bedeelingdagen van Donderdag en Zaturdag er zich eenige Personen1 hebben opgedaan die van een bijzonder groot aantal Soep kaartjes voorzien warenwelke zij bij onderscheidene Ingezetenen hadden verkregen en betgeen nimmer de intentie der bedeelers konde geweest zijn hebben besloten om tot voorkoming van bet misbruik, hetwelk hiervan door sommigen wordt gemaakt, ter kennis van een ieder der belanghebbende te brengen dat er voortaan aan niemand meer dan zes Portiën Soep op eiken bedeelingdag zal worden afgegeven terwijl de daarop overschietende Portiën steeds op iederen opvolgenden bedeelingdag telkens met 6 Portiën te gelijk zullen Wor den uitgereikt tot dat de voorhanden zijnde briefjes zullen zijn op geruimd en daardoor intusscben aan anderen de gelegenheid wordt aangeboden, otn Soepkaartjes bij de Ingezetenen te kunnen verkrijgen. Gedaan te Zierikzee, den 30 Januarij 1843. De Commissie voornoemd, W. D. DE JONG E, vt.. Ter ordonnantie van dezelve J. 1SEBREË MOENS, Het G E 'L E L S C H A P ten zinspreuk voerende O N- DERLlNG GENOEGEN, wenscbende hetzelve niet slechts tot dat maar tevens tot een nuttig einde te doen strekken stelt zich voor, om op Vrijdag den 10 Februarij 1843 eene Tooneel- voorstelling te geven ten huize van den Logementhouder J. S W A R T S, ten voordeele van dn ter voorziening in de behoeften der verarmde Ingezetenen dezer Stad geenszins twijfelende aan de welwillende medewerking van deszelfs door hel lot meer bevoorregte Stad- en Landgenooten met uitnoodiging tevens oindoor ruime Inteeke- ning het voorgestelde doel te helpen bereiken en waartoe hun door deze de gelegenheid wordt aangeboden terwijl hun wordt ken nelijk gemaakt, dat de Entrée voor de l5,t rang is bepaald a ƒ1,50 en voor de 2ae rang a 1 per persoon. Zullende bij de uitreiking der kaartjes eene affiche van de uit te voeren Tooneelstukken verkrijgbaar zijn, tegen betaling van 5 cents, mede ten behoeve van den armen. De Entreekaartjes zijn verkrijgbaar gesteld van af Dingsdag den 7 Februarij 1843 bij de Heeren J. van de VELDE OLIVIER, in de PoststraatJ. G. B O H L Oude Haven en G. BOÜDIER, aan de Kraan van 's morgens 9 tot 12 en des namiddags van 2 lot 5 ure. Aanvang precies ten half zeven ure. Namens de Directie De Secretaris G. BOUD IER. F R A N K R IJ K. PARIJSden 29 Januarij, De jongste tijdingen uit Algiers doen meer en meer zien dat men den oorlog aldaar in de eerste tijden nog niet als zoo geheel geëindigd moet beschouwen, vooral zoo lang het niet gelukt zal zijn, zich van den bekenden emir, Abd-el-Kader meester te maken. Men schrijft althans, dat, terwijl onze kolonnes ter naauwernood van een' veldtogt van 47 dagen teruggekeerd waren, de emir, die naar het zuiden gevlugt was, teruggekeerd is om te trachten de volkstammen te winnen welke zich aan ons hadden onderworpen. De westelijke stammen hebben daaraan geen gehoor gegeven, doch van die ten zuiden hebben eenige Abd-el-Kader on dersteund bij een' aanval op een' anderen volkstam tusschen Milianah en Mostaganen. De generaal Clxangarnier is van Belidab dien stam dadelijk te hulp gekomen en zou trachten den emir te hereiken. NEDERLANDEN. AANNEMING VAN HÉT TRAKTAAT MET BEtGiE. 's GRAVENHAGEden 1 Februarij. In de zitting met deuren van de tweede kamer der staten-generaal van heden avond is het ontwerp van wethoudende goedkeuring van het op den 5 November 1842 tusschen de nederlandsche en belgische gevolmagligden te 'sGrw venhage gesloten verdragaangcttoaièn met eene meerderheid van 38 tegen 18 stemmenen is dal ontwerp aan de eerste kamer verzonden. Zondag morgen heeft Z M. de koning vergezeld van H. M. de koningin de godsdienstoefening in de Kloosterkerk onder het gehoor van den weleerwaarden zeergeleerden heer Huydecoperbij gewoond zijnde dit de eerste uitgang des konings na het herstel van zijne ziekle. De leeraar heeft Z. M. hij die gelegenheid in harte lijke bewoordingen geluk gewenscht en vurige dankgebeden ten Hemel opgezonden voor de bewaring van het dierbaar leven van het hoofd vip den staat. Naar men verneemt, heeft het Z. M. den koning behaagd, de aanzienlijke som van 10,000, en Z. M. koning Willem Erederik graaf van Nassau die van 5000 toe te zeggenvoor de door den kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier op te rigten diakonieschool. Z. M. heeft, hij besluit van den 25 dezer, aangenomen het aanbod der weleerw. heeren A. Vun den BrandhoffEz. J. H. Betting en DCopyn, respeclivelijk Hervormde predikanten te Eist, Reest en Wilnis, om zich te stellen aan het hoofd eener europesche kolonisatie in de kolonie Suriname. De heer Belting zal zich zoo spoedig mogelijk met twee bekwame landbouwers naar Suriname be geven ten einde aldaar, in overleg met den gouverneur-generaal, eene geschikte landstreek te kiezen voor liet ontvangen en huisvesten van vooreerst 50 huisgezinnen, van landbouwers, welke, na beko men herigt dat de voorbereidende maatregelen zijn tot stand gebragt, derwaarts zullen vertrekken. Wanneer die aanvankelijke proeve ge lukt, zullen nog 150 huisgezinnen, van landbouwers, onder de lei ding der heeren van den Brandhoff en Cópyn naar Suriname vertrek ken. De kolonisten zullen zich onvoorwaardelijk moeten onderwerpen aan een reglement, hetwelk voor die kolonisatie zal worden daarge- sleid. De uit te zenden huisgezinnen zullen door de bedoelde geeste lijken aan het departement van koloniën voorgedragen worden. Wan neer de le nemen proeve het getal van 200 huisgezinnen zal hebben bereikt, zal men de noodige inlichtingen inwinnen in verband tot de vraag, of alsdan zou kunnen opgerigt worden eene partikultcre ver- eeniging, Welke zich onder de bijzondere bescherming van den staat, met de verdere kolonisatie zou belasten De uitgaven der te nemen proeve zuilen uit de koloniale geldmiddelen bestreden worden. In de Staats-Courant van den 30 Januarij jl. Wordt konnis gegeven dat de inschrijving tot het oprigten van een standbeeld voor prins Willem den Eerstenvoor zooverre de opgaven daarvan reeds bij het departement van binnenlandsche zaken ontvangen zijn ge klommen is tot de aanzienlijke som van drie en dertig duizend gulden; terwijl voorts door 55. M. is bepaald dataangemerkt het bijna ondoenlijk zou zijn, de namen der inteekenaren die verscheiden duizenden bedragen door de courant bekend te maken Z. M. om die namen aan de vergetelheid te ontrukken, gelast heeft, de oor spronkelijke inschrijvingslijsten in 's rijks archief te bewaren. In do provincie Zeeland is ingeschreven 1816,25. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De luchtgesteldheid is, volgens de berigten van den 5 January in Zweden en Noorw'egen zoo zacht, dat op verschillende plaatsen onder anderen in de nabijheid van Stokholm, eenige wilde planled op het bloeijen staan. De Gustaaf-vereeniging in Duitschland wil een stand beeld oprigten voor Luiker. Men houdt zich overtuigd van de deelne ming der Proleslantsche wereld. Het standbeeld zou opgerigt worden te Worms, ter plaatse, waar hij zich op het Evangelie voor den keizer verdedigde. Gedurende het jaar 1842 zijn de Sond gepasseerd 13,957 schepen waaronder 912 nederlandsche en 6 belgische. Al de engel- sche dagbladen laten zich afkeurenderwijs uit over de in Afghanistan gepleegde wreedheden. Wilde beesten kunnen Zoo vreesselijk niet te werk gaan als de engelsche soldaten gedaan hebben indien namelijk Waarheid is hetgeen ooggetuigen dienaangaande berigten. De koning van Belgie heeft een besluit genomen waarbij voorloopig de invoer van rogge vrij wordt verklaard. Het zachte weder heeft het drijfijs in de rivier de W aalhetwelk het wegnemen dor gierbrug voor Nijmegen noodzakelijk maakte, doen verminderen en verdwijnen zoodat dezelve weder is gelegd. Nopens de ziekle onder de paarden te Rolde (Drenthe) verneemt men dat dezelve genoegzaam als opgehouden kan worden be schouwd. Van de 12 paarden welke er door aangetast waren zijn 7 gestorven; de laatste ziektegevallen waren merkelijk goedaardiger dan de eerste. De langste spoorweg der wereld is, zonder de minste tegenspraak, diegene, welke thans in de Vereenigde-Slaten voltooid wordt. Hij gaat van Boston over Albany en Detroit-de-Buffalo naar S.'-Josef en zal 434 uren lang zijn. Tegenwoordig is dezelve voor vier vijfden voltooid. Te Middelburg heeft de verloting van vrouwelijke handwerken ten behoeve der armen van alle gezindheden aldaar, opge- bragt de vrij aanzienlijke som van ruim ƒ890. Schrikkelijk luiden nog steeds de zeevaarttijdingen ten aanzien der gevolgen van de jongste stormen. Ook op de afrikaansche oevers der Middellandsche-Zee hebben dezelve treurige uitwerkselen teweeg gebragt. Al de tot op het einde

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1