N.o 9. MEMKZEESCHE Dingsdag A.° 1843. COVKARTt BESTUREN EN ADTONISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. vj/ircf. f?ew 31 eJanuarij. WAARSCHUWING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIEBIKZEE ontvangen hebbende een dwangbevelopgemaakt door den Ontvanger der Directe Belastingen alhier, tegen de ten achteren zijnde contri- buabelen in de aanzuivering hunner verschuldigde Grondbelasting over hjit jaar 1S42 e|> .gelet op het bcjsluit van Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie dd.° 21 Maart 1836, [Provinciaalblad n35.) Waarschuwen bij deze de ten achteren zijnde belastingschuldigen tegen het ten uitvoer leggen van vorengenoemd dwangbevel met aanmaning omdoor eene onverwijlde voldoening van het door hen Verschuldigde zich van de kosten van vervolging te bevrijden. Zierike.ee, den 28 Januarij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vl. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KB OEF. BEKENDMAKING-, Achtervolgens art. -3 'van Zijner Majesteit's besluit van den 6 Ja nuarij 1831, n.° 68, Staatsblad n.° 2,1 heeft Zijne Excellentie de Minister van Financiën bij resolutie van den 26 dezer maand be paald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de collecteurs splitters en debitantch der Koninklijke nederiandsche Loterij de loten en gedeelten van dien voor de vierde week dei- trekking van dé laatste klasse der 188"° Loterij zullen mogen uitge ven te weten Bij verkoop Geheelé loten f 82,00 Palye - 41, Vijfde - 16,40 Tiende - 8,20 Twintigste» - 4,10 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voor- hóemd artilte! van 'Zijiie'r Majestëit's besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de collecteurssplitters en dóbitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen én dezelve gedurig ter inzage vobr het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzeeden 28 Januarij 1843. Voor den Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, De Burgemeester der Stad Zierikzee DE CRANE. FRANKRIJK. PARIJS den 24 Januarij. De militaire bevelhebber dezer hoofd stad heeft in last bekomen óm al de troepen tot na de stemming vaa het adres bij de afgevaardigdengeconsigneerd te houden. Volgens brieven uit Barcelonawas de generaal Seoane nu mot hef ten uitvoer brengen dér strenge maatregelen begonnen waarmede hij degenen bedreigd had welke de betaling der oorlogscontributie zouden weigeren. Gevolgelijk had hij last gegeven een korporaal en vijf soldaten, tegen zeven franks voor den eersten en vijf franks voor elk der laatsten bij ieder der wederspannigen te huisvesten welke retributie den tweeden dag verdubbeld en den derden dag verdrie dubbeld moest worden. ,De munioipaliteit door hare moeijelijke stelling in verlegenheid gebragtbeeft haar. ontslag genomen maar door den generaal Seoane is verklaard, dat hij dit ontslag niet zou aannemen, en Veeleer tot een hieuw bombardement overgaan dan voor de wedërspannigheid dér infvohers te bukken. Sedert deze verklaring bekend geworden is bespeurt men toenemende gisting en velen vreesden dat eebe nieuwe opstand die dan vermoedelijk wel tot andefe plaatsen van Katalonle zou overslaan voör de deur stond. NEDERLANDEN. 's GKAVENHAGE den 29 Januarij De heer Everardlijfarts van IJH. Majesteiten den koning en de koningin is tot kommandeur der orde van de Eikenkroon benoemd. Door zijne exc. den minister van binnenlandsche zaken is aan dé onderscheiden provinciale gouvernementen de volgende circulaire gedagteekend 's Gravenhagp den 3 dezer, toegezonden: «In de laatste jaren heeft de staat van armoede waartoe een groot gedeelte der lagere volksklasse is. vervallen de bijzondere op lettendheid der maatschappij tot Nul van 't Algemeen lot zich getrokken. «Voorgelicht door eene daartoe uit haar midden benoemde com missie heeft de maatschappij vermeend in verband tot het doel barer instelling daarbij geen ledig aanschouwer te moeten zijn maar dé aanwending te moeten beproeven van zoodanige middelen van voorziening, als in haar bereik liggen en die alleen van een zedelijken aard zijn. «Daar toch haar vermogen niet zóu toelaten oil) den armen stof felijke hulp te biedenkan zij de kwaal der armoede door geene andere dan door zedelijke middelen helpen lenigen welke zij vertrouwt te zullen kunnen strekken om do werking van het openbaar bestuur en de stoffelijke hulpmiddelen van armeninrigtingen en diaconiën to helpen ondersteunen en schragen. «Dientengevolge zijn de departementen der maatschappij of zullen zij door het hoofdbestuur derzelve worden uitgenoodigd omvoor zooverre dit niet reeds bij eenige hunner heeft plaats gehad en da bestaande krachten in verhand beschouwd met de plaatselijke gele genheden zulks gedoogen te beproeven de daarstelling of bevorde ringvan industrie-, leeken-werk-, bewaar-, leer-; herhaling en zondagscholen), instellingen van het godsdienstig onderwijs, zieken en begrafenisbussen spaar- en hulpbanken leesbibliotheken huis bezoeken door commission uit de leden der maatschappij werkinrig- tingen om de armen hun onderhoud te doen verdienen de uitbeta ling van loonen aan werklieden op andere dagen dan den zaturdag het tegengaan van het misbruik van sterken drank en eene betame lijke leiding van het volksvermaak in de namiddagen der zondagen enz. «Ik ben door den koning gemagtigd geworden omter tegemoet koming in de voormelde loffelijke pogingen der maatschappij tot Nut van 'tAlgemeen, de aandacht der plaatselijke besturen door tusschcn- komst van heeren gedeputeerde staten der onderscheiden provinciën daarop te doen vestigen, onder bijvoeging dat het doel, hetwelk de maatschappij beoogtin het algemeen allezins de medewerking erl bevordering van do zijde dier besturen verdienten bet mitsdien te wenschen is dat zulks van hunne zijde plaats hebbezoo veel lokale omstandigheden middelen en belangen dit gedoogen. «Ik heb alzoo de eer u e. g'. a. te verzoeken de plaatselijke be sturen in uwe provincie met den inhpüd dezer bekend te maken ten 'einde daaraan door dezelve zoodanig gevolg gegeven worde, als met het welbegrepen belang der gemeentebesturen zal stroöken." Volgens de van regeringswege opgemaakte staten, beliep de bevolking des rijks op 1.° Januarij 18422,931,143 zielen te weten in Nóord-Braband 386,918, Gelderland 355,378, Zuid-Holland 539,711, Noord-Holland 453,187. Zeeland 155,593/Utrecht 147,681, .Vriesland 234,18-3, Overijssel 203,614, Groningen 180,270, Drenthe 75,499 en (thanS ook) Limburg 199,109. De algemeene bevolking des rijks is in 1841 door het meerder aan tal geboorten dah sterfgevallen toegenomen met een aantal van 35,556 zielen zijnde ruim ,'/si der bevolking. Het algemeen bedrag der geboorten beliep 108,313 zielenwaar onder .56,010 van het mannelijk en 52,303 van het vrouwelijk ge slacht) zijnde ih de rede tot de bevolking op den 1 Januarij 1841, als 1 tot 26,7. Het algemeen bedrag der sterfgevallen beliep 72,757, waaronder 37,469 van liet mannelijk en 35,288 van het Vrouwelijk geslacht, zijnde in de rede tot voormelde bevolkihg als 1 tot 39,8. Dat der onechte geboorten heeft over het geheele rijk bedragen 5513 óf 0,059 van hel aantal geboorten in het algemeen. Het aantal doodgeborenen of als levenloos aangegeven kinderen 'be droeg 2855 voor het mannelijk en 2156 voor het vrouwelijk geslacht, te zamen 5011 kinderen zijnde ruim 0,046 van het algemeen bedrag der geboorten. Het aantal huwelijken bedroeg 21,727, zijnde het 33 der bevolking dat dor echtscheidingen 19. Bij de wettige! geboorten was de algemeene verhouding der jongens tot de meisjes, als 1000 tot 934. Bij de onechte geboorten daaren tegen als 1000 tot 938. De verhouding van het aantal wettige ge boorten tot dat der hutvelijken was 4,7. Bij de sterfgevallen was de verhouding van het mannelijk tot het vrouwelijk geslacht, als 1000 tót 942. Teri aanzien der geboorten waren het .wederom de provinciën. Zuid-Holland Noord-Holland Zeeland en Utrechtwelke de gun stigste verhoudingen vertóoiiden terwijl zij tevens de ongunstigste verhoudingen tbn aanzien der sterfte opleverden. De ongunstigste verhouding voor de geboorten heeft in Drenthe en Limburg plaats gehad en do gunstigste voor do sterfte in Noöfd- Braband en Vriesland. Het grootste aantal onechte geboorten in verhouding tot het alge meen bedrag der geboorten heeft zich in Noord-Holland vertoond terwijl Drenthe te dezen aanzien een minimum heeft opgeleverd. Met betrekking tot de huwelijken hebben Noord-Jlolland en Gro ningen de gunstigste, verhoudingdoch Noord-Braband eri Drenthe) de ongunstigste, opgeleverd. De maand Fehruarij heeft zich gelijktijdig gekenmerkt door het maximum van het aantal geboorten en door dat der slerfteuterwijl minimum hij de geboorten voorgevallen is in Juiij en hij do het sterfte in Augustus, zoo als zulks meestal hier te lande wordt genomen. In het jaar 1841 bedroeg het gemiddeld getal gevangenen in do onderscheiden strafgestichlen in Nederland 2699; het grootste getaf was, 3007 (2667 mannen en 340 vrouwen) het kleinste getal 2420 (2096 mannen en 324 vrouwen). Het. getal gevangenen gedurende hét jaar bij afwisseling aanwezig geweest, beliep. 3820. Van dit ggtaX waren 3437 inlanders en 383 vreemden 967 waren gehuwd 2853 ongehuwd. Naar de geloofsbelijdenis is dit. getal a|dus verdeeld Protestanten 2228 Roomsch-Kalholijkeu 1474 en. Israëliten, 118: Wat het standpunt der beschaving aangaat het getal gevangenen die hij hunne aankomst, konden lezen en .schrijven beliep 2130 die dit bij hunne aankomst niet konden 1690 die dit hij hun ontslag, of bij het einde van het jaar in do gestichten genoegzaam geleerd hadden 683 en die dit bij bun ontslag of bij het einde van het jaar in het geslicht niet genoegzaam geleerd hadden 1007. Van de gevan genen werden 818 in de gestichten disciplinair gestraft3002 niet gestraft. Van de 3820 personen gedurende het jaar 1841 .bij af wisseling gevangen geweestwas liet grootste getal zieken 289 to

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1