ZIEÏUKZEESCHE COURANT. N.o 8. Vrijdag A.0 1843. den 2^ Jfamtarij. BESTUREN EN ABMINISTftATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. BEK E.N DMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1EEIKZEE brengen ter kennis van derzelver In- en Opgezetenen dat op Maan dag den 30 dezer maand en volgende dagen, eene algemeene BBand- schouwing door al de wijken dezer Stad zal; gehouden worden en wordcr. mitsdien alle eigenaars eri bewoners uiigenoodigd om heeren Brandmeesteren den vrijen toegang in derzelver woningen Ie verlee- nenen hunne aanwijzingen omtrent bel plaatsen van haardsteden en bet bergen van brandstoffen als anderzins stiptelijk op te volgen overeenkomstig de bepalingen van het brand-reglement voor deze Stad. En opdat niemand biervan onwetend zij zal deze worden afge kondigd en omgeroepen milsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Zierikzeeden 23 Januarij 1843. Burgemeester en Wèlhouders voornoemd, DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. N E D E R L A N D E N. 's GRAVENHAGE den 25 Januarij. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van gisteren zijn de beraadslagingen ten einde gebragt over bet rapport van de commissie voor de verzoek schriften op het adres van de heeren Carp en Comp. c. s., kooplieden te Amsterdam, betrekkelijk sommige bepalingen van het tusschen Nederland en Belgie den 5 November jl. gesloten verdrag. Een aan tal leden hebben over deze zaak vooral ook uit het oogpunt van de bevoegdheid der kamer tot bet goedkeuren van bet verdrag in zijn geheel, bet woord gevoerd. Zijne excellentie de minister van justitie heeft het standpuntwaarop de regering zich door de voordrag! van het wels-onlwerp lot goedkeuring van het geheele verdrag geplaatst heeft, in het licht gesteld en onderscheidene der gemaakte bedenkingen wederlegd. Daarna is men tot de stemming overgegaan waarbij de conclusie der commissie, strekkende om het adres ter griffie neder te leggen en aan zijne excellentie den minister van builenlandsche zaken mede te deelen met 44 legen 7 stemmen is aangenomen. Van wege den minister van financiën is bekend gemaaktdat de middelprijzen der .inlandsche granen voor het geheele rijk over het tijdvak van defi 20 December 1842 tot en met den 19 dezer, per mud zijn geweest, tarwe f 8,39 rogge 7,02'/s. boekweit f 5,89 gerst f 4,46'/shaver f 2,75 en ongepelde spelt f 3,30 en-- dat de regten op den in- en uitvoer voor de maand Februarij eerstkomende zijn gesteld per mud als volgt: tarwe en gepelde spelt 50 c. en vrij rogge 15 c. en 30 c. boekweit 30 c. en vrij gerst en mout 50 c. en vrij, haver 75 c. en vrij en ongepelde spelt 50 c. en vrij. Door den directeur-generaal van marine is ter kennis van alle daarbij belanghebbenden gebragt dat het Houten Scherm gesteld op het oostelijkste gedeelte van het duin genaamd de Oostelijke Dood kist en dienendemet den toren te Benesse overeengebragttot in- zeilmerk van het Brouwersbavensche Zeegat, in den jongst gewoed hebbenden storm is omgewaaid en dat hetzelve zoo spoedig mogelijk weder opgerigt zal worden. Van de Kaap-de-Goede-Hoop zijn tijdingen welke het vroeger gerucht bevestigen dat de Boeren aan de Oranje-Rivieronder aan voering van zekeren Moeke, in tegenwoordigheid van den regtcr Menzies en den heer Eawstorne een magistraatspersoon in het dis trict van Colesberg de gehoorzaamheid aan bet engelsch gouverne ment plegtig Lebben opgezegd. GEMENGDE BUITEN- EN BJNNENLANDSCHE BER1GTEN. Gedurende het vorige jaar is de europesche bevolking in Algiers met 9000 zielen toegenomen. Voortdurend komen er nieuwe kolonisten aan die zich meest vestigen om het land te bebouwen. De société des Mines de Houilles et d'Asphalte Dournay et Comp.houdt zich thans onledig om te Zwolle eene belangrijke proeve van Asphaltbestrating daar te stellen welke de bewondering der menigvuldige toeschouwers tot zich trekt. Volgens een openbaar gemaakte twaalfde lijst, bedroegen de voor Hamburg ingekomen giften, op den 31 December, 4,623,000 m. b. (omstreeks f 4,114,000.) In September jl. zijn de tot dusver bestaan hebbende bepalingen tusschen bet russische en het pruissische bewind omtrent de uillevering van deserteurs en andere overloopers vervallen zonder door eene nadere overeenkomst vervangen te worden. 7hans meldt men uit Koningsbergen datondanks de strengere bewa king van de grenzen door de Russen van den 26 September tot den 29 December over de grenzen der provincie Pruissen 338 personen uit Rus land zijn overgeloopen. Onder deze overloopers zijn 14 militaire deser teurs en 201 dienstpligtigen. Om de Joden voor den landbouw in zuidelijk Rusland te winnen waartoe zij zich tot dusver weinig geneigd toonden daar de handel meer met hunnen aard schijnt overeen te komen, heeft de russische regering aan alle Joden die zelve gronden ontginnen en bebouwen voor hen en hunne kinderen vrijstelling van de krijgsdienst verleend. De khan van Bokhara in centraal Azie heeft tweeengel- sche officieren een van welken de als reisbeschrijver bekende kapitein Conolly is als verspieders ter dood doen brengen nadat zij geweigerd hadden hun leven door het afzweren van het Christelijke geloof te red den. Te Nantes is een oproer van groenlewijven uitgebroken wegens de belasting op de wortels en knollen. In 1841 waren in Nederland 1,070,704 runderen 21.1,604 paarden en 651,205 schapen. In Egypte word t veel gesproken over eenen twistter zake van de étiquette tusschen Mehemed-Ali en den belgischen consul-generaal den beer Blondel, welke laatste zich beklaagd heeft dat aan hem bij een open haar gehoor jeene pijp was aangeboden geworden even als aan andere personen die zich reeds bij den onder-koning bevonden toen hij bij denzelve werd toegelaten. De russische dagbladen behelzen thans een uitvoerig officieel verslag over het verongelukken van bet oorlogschip Ingermanlandaan de noorweegsche kust. De kapitein en manschap zijn ten gevolge van een daaromtrent plaats gehad onderzoek van alle schuld vrijgesproken. Van de bemanning zijn volgens dit verslag 503 personen gered en 389 om liet leven gekomen. Den 6 dezer zijnde russische kersdag heeftter nagedachtenis der bevrijding van den (ran- scben inval in het jaar 1812 in de zalen van het winterpaleis te Peters burg eene groote parade plaats gehad welke ook is bijgewoond door de generaals die aan de oorlogen van 1812 tot 1814 hebben deelge nomen. Op een der fransche spoorwegen is den 8 weder een voorval gebeurd hetwelk toont hoe noodig het isvoetgangers enz, zooveel mogelijk van dezelve verwijderd te houden. Twee vrouwtjes die midden op den weg met elkander stonden te praten waren in ditongetwijfeld zeer belangrijk gesprek zoozeer verdieptdat zij de seinen van den na derenden stoomtrein of niet gehoord of niet geacht hebben. Eene harer is omver gereden en een waggon beeft baar den regterarm en eenige vingers der linkerhand verbrijzeld. Men verneemt, dat bij het bestuur der stad Delft het besluit is doorgegaan om ten einde onheilen als dat te West-Zaan nog in tijds te verhoeden aan Z. M. verlof te vragen om de Oude-Kerkloren af te breken. Ieder die bekend is met de over helling van deze toren zal dit besluit gewisselijk toejuichen. DC.) Zondag avond is een nieuw gebouwd huis buiten de Tólsteegpoort te Utrechtten deele afgebrand ten gevolge van het te sterk stoken om de muren spoedig te doen droogen. In den nacht van den 10 is te Winssen (gemeente Ewijk 2 uren vati Nijfnegen een gruwelijke moord gepleegd aan eene 28jarige jonge dochter met name Hendrina Otten. Dit meisje hetwelk voor hare behoeftige 70jarige moeder den kost verdiende werd in hot holst van den nacht terwijl zij met ha're moeder in een hetzelfde bed ter ruste lag door een manspersoon welke zich door hel open slaan der huisdeur met geweld binnen 's huis had begeven al aanstonds hevig op haar bed geslagen waarop zij eerst in de keuken en daarna op den deel te vergeefs eene schuilplaats trachtte te vinden, als wordende door haren sluipmoordenaar vervolgd terwijl zij na deze mislukking met dezen al worstelende, waarvan hier en daar sporen van bloed achterbleven, buiten 's huis is geraakt. ïii den morgen van deze gruweldaad is het meisje op ongeveer 250 schreden van haar huis op eene wreedaardige wijs vermoord gevonden als hebbende men haar, behalve eepige kleine wonden, dooreen scherpsnijdend werktuig, eene wonde aan de regterwang, waardoor een slagader is afgesneden en eene aan de keel door welke de luchtpijp voor de helft is afgestoken loegebragt. De justitie heeft onmiddelijk de ijve rigste pogingen aangewend om den moordenaar te ontdekken en ten gevolge van dien is een persoon J. J, Beaudoin genaamd ge wezen marinier, thans voerman te Winssen, als verdacht van boven gemelde misdaad in hechtenis genomen en te Nijmegen gevankelijk binnengehragt. Bij het verhoor, voor den heer regtcr-commissarisheeft hij heie den de moordenaar te zijn met vermelding van alle schrikkelijke bijzonderheden welke zijne misdaad hebben vergezeld en de oorzaken welke hem tot dezelve hebben bewogen. Wraakzucht uit miskende liefde, daar zijn slagtoffer, Rend-rit in Often, met een ander verloofd was en eerlang in den echt zou treden moet bij als drijfveer van zijne daad hebben opgegeven. De misdadiger is eerst sedert een jaar uil de strafgevangenis te Woerden in welke bij gedurende 6 jaren zijne straf heeft geboet; zijnde hij, bij vonnis van den zee-krijgsraad te Vlissingen, verwezen tot lOjarige tuchthuisstraf en brandmerk, met de letters T. P. wegens diefstal en desertie een treurig bewijs, dat dergelijke losgelatene misdadigers zelden op het pad der deugd terugkeeren." In de Gazette de Flandre et d'Artoisdie te Rijssel wordt uitge geven leest men het volgende verhaal Een landman vergezeld door een zijner kinderen keerde dezer dagen van de markt huiswaarts. Bij een eenzaam gelegen herbergje, op den weg aan gene zijde van Bapaume gekomen trad bij of schoon het reeds avond geworden was eenige oogenbiikken in huis om uit te rusten. Op liet aanzoek der eigenaars van de herberg om nog wat te vertoeven gaf hij een weigerend antwoord onder bij voeging dat bij geld bij zich had en dus haast had om t'huis te komen. Na dit zeggen hield men niet verder bij hem aan en onze landman begaf zich op weg doch het duurde niet lang of de onge lukkige ondervond de rampzalige gevolgen zijner praatzucht. Naau- welijks was hij een lOOtal schreden voortgegaan toen hij door een persoon werd aangehouden die hem verscheiden slagen toebragt met een knuppel en bem voorts met een mes geheel van het leven be roofde. Van schrik buiten zichzelven loopt het kind naar de kroeg met eenen zak van 500 franken onder den arm. De waardin stelt hem gerust en om hem zooals zij zegt in zekerheid te stellen voor de boosdoeners welke hij bevreesd is dat bem zullen vervolgen zet

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1