ZEETIJDINGEN. ADVERTENTIEN. fan de brik zelve opgehangen. Volgens eene zeer malige berekening |8 verleden jaar te Wijk (Utrecht) voor eene som van 11,640 beenderen opgedolven. Men betaalde voor eene mud ƒ1,20 en meer, en een arbeider verdiende toen gemakkelijk 2,50 per dag Nu echter betaalt men slechts 40 cents. De haringvisscherij is in het afgelöopcn jaar niet gunstig uitgevallen; ook de kabeljaauw-visscherij leed vooral door den beperkten uitvoer naar Belgie waardoor de prijzen der zoutevisch Vooral in den zomer lot een nooit gekende laagte vielen. Men schat den Voorraad van haring thans op ruim 7000 ton. Als eene bijzonderheid in dit vroege jaargetijde kan men meldendat op de hofstede van den heer A. Kakebeckete Krabbendijke (Zuid-Beveland) reeds eene ben met 3 kuikens is ontdekt. Het bevestigt zich dat de Circassiers in den laatsten tijd op den linker-oever van den Kuban weder eenige voor- deelen op de Russen behaald hebben. Als een bewijs hoezeer de ar moede in Londen toeneemtwordt medegedeeld dat alleen in het kerspel dibr stad Mary Le Bone het aantal bodelaars in de twee laatste jaren Vuim 2000 is toegenomenen dat dor schamele armen met 300. Het getal der vierpondsbrooden die uitgedeeld zijn bedroeg in 1840 ruim 21,000 en in 1842 reeds meer dan 133,000. De uitdeelingen in geld tn het eerstgenoemde jaar ruim 17,000 p. st. In 1842 zijn 10,000 re cepten meer aan dc armen verstrekt dan in 1840. Alleen in dat kerspel lelt men 5396 bedeelende en 1797 schamele armen. In Denemarken hebben de wederdoopers vrije uitoefening hunner godsdienstplegtigheden verzochthetgeen hun geweigerd isals strijdig met de augsburgsche geloofsbelijdenis. De koning heeftniettemin hunne gewetensvrij heid zoo min rpogelijk wijlende benadeelen maatregelen verordend-, Welke hun toelaten om godsdienst te houden volgens hunne begrippen. Önder de belangrijke openbare werken welke dezer dagen zijn voltooid behoort de tunnel of onderaardsche gang, welke ter lengte van 2625 nieters nabij Rolleboise is aangelegd voor den spoorweg van Parijs naar Roiiaan. De bey van Tunis heeft uit eigene beweging een besluit genomen ten gevolge waarvan alle kinderen van slaven welke voortaan in zijn rijk zullen geboren worden vrij zullen zijn. Zoodanig besluit hetwelk een begin van de afschaffing der slavernij is, moet als van het hoogste gewigt beschouwd worden en is inderdaad eene geheele om wenteling in de lurksche instellingen In het luxemhurgsehe is dezer dagen zeer veel sneeuw gevallen. Bij Martelange heeft dezelve zich ter hoogte van 10 voeten opgehoopt Men wil dat het fransche gouverne ment zal overgaan lot hel oprigten van drie factorijen op de kust van Guinea. Gedurende het jaar 1842 hébben de ontvangsten van de Spoorwegen in Belgie bedragen eene som van 7)461,550 fr. Door de gedurige onweders is in Frankrijk beduidende schade aangerigtonder anderen heeft de bliksem den kerktoren te Cenilly Nötre Dame door mid den gespleten, zoodal hij afgebroken of, om de werklieden aan geen levensgevaar bloot te stellen omvergeschoten zal moeten worden. Te New-York heeft een hevige brand, den 29 December, 5 uitge strekte panden vernield sommigen waarvan een grooten voorraad van koopwaren bevatten. De schade werd op 250,000 dollars geschat. Üit 's Gravenhage meldt men het volgende: «Zondag avönd den 8 dezer had P. L. van Edenbode van een der begrafenis-fondsen alhier op een'ige boerenwoningen achter de Beeklaan op den loosduinschen weg hét maandgeld voor het fonds opgehaald. Huis waarts koerende én uit de duinen iii een klein boschje komende dat naar de Beeklaan leidt hoorde van Eden zeggen daar komt hij aan. Terstond begrijpende dat hij bedoeld werd bergde hij het zakje met circa 25 aan geld in zijne jaszak. Nu werd hij door 2 kerels aangevallenen ontstond er èene worsteling ten gevolge waarvan de bode een dér 2 booswichten eene wonde toebragt boven het linker oog. De verwonde deinsde achteruitmaar eensklaps komt een derde booswicht met een knuppel gewapend uit het hout te voor schijn en brengt den bode daarmede een zoo gevoeligen slag op zijn hoofd toe dat hij bewusteloos ter aarde nederzeeg. De booswichten van dien toestand gebruik makendeberoofde van Eden van het zakje met geld van het schuldboekje en van hetgeen hij nog in zijn zak had. Zoo lieten zij hem meer dood dan levend achter. Een ge- ruimén tijd daarna kwam de bode weder tot zichzelven en P°°gde toen met alle krachtsinspanning het boschje te verlaten waar hij bijna zoo wreedaardiglijk om het leven was gebragt. In plaats van op de Beeklaan te komen was hij nog zoo onthutstdat hij zich in den weg vergistte en in de duinen weder teregt kwam. Daar ontmoette hij den persoon van Bol. Nadat van Eden dezen verhaald had hetgeen hem was overkomen bragt Bol hem op den goeden weg. Van Eden was zoo afgemat dat hij met moeite de woning van den bouwman Vinkestein bereikte. Na aldaar eenige oogenblikken te hebben vertoefd beproefde hij zijne krachten om huiswaarts te kee- ren doch kon het niet verder brengen dan tot de herberg van den kastelein Honigmeijerbij de loosduinsche brug, alwaar hij bewuste loos 'nederviel. Gemelde kastelein en diens huisvrouw hielpen van Eden weder hij en vergezelden hem naar het stadhuis alwaar hij van het voorgevallene aangifte deed. Vervolgens te huis gebragt zijndewerd dadelijk de hulp van den heer med. doctor van Doeveren ingeroepen die oogenblikkelijk eene aderlating bevalwelke door den heer chirurgijn van der Heggen Zijnen werd bewerkstelligd. De mis- handelde heeft somtijds vlagen van verstandverbijstering gehad doch door de spoedige en doeltreffende behandeling van deze twee bekwame geneesheeren is het te hopen dat hij nog herstellen zal. Naar wij vernemen zouden de schuldigen reeds door de policie gearresteerd en naar het huis van burgerlijke- en militaire-verzekering zijn overge- bragt. De wond welke aan een hunner was toegebragtversterkte de vermoedens nog meer. Men zegtdat de roovers tot de zooge naamde helmsnijders behooren." De antwerpsche Précurseur deelt, naar zijne jaarlijksche gewoonte een uitgewerkten staat van de belgische koopvaardijvloot mededat is van al de zeeschependie thans onder belgische vlag varen en te Antwerpen Oslende Gend Brugge enz. te huis bebooren. Het aantal dier schepen bedraagt met het begin dezes jaars 147. Daar onder zijn slechts twee, die men onder de groote schepen tellen kan namelijk het stoomschip the British Queen en de driemaster Macassar, van 636 ton in 1830 te Antwerpen gebouwd en thans nog op de Oost-lndiên varende. Onder de overige belgische koopvaardijschepen is er een van 432 ton en zijn er 4 van tusschen de 300 en 400 ton. Al de andere hebben eene mindere scheepsruimte dan 300 ton. In den loop van 1842 zijn van de belgische scheepstimmerwerven 6 koopvaarders en 1 stoomboot van stapel geloopen. Nog 4 andere schepen staan daar op stapelwaaronder men de Stad Brugge van 1000 ton opmerkt, van welk schip reeds in 1829 de kiel is gelegd, alsmede 1 oorlogsbrik van 20 stukken die voor rekening van den helgischen staat wordt gebouwd. In December 1841 en in den loop van 1842 zijn 5 belgische koopvaarders verongelukt. Ostende bezit thans 105 visschers vaartuigen. De jongste orkaan heeft vreesselijk op de fransche, engelsche en iersche kusten gewoed. Men had reeds berigten van 30 schepen ont vangen die vergaan zijn. Onder de smartelijkste verliezen behoort weder een oost-indievaarderde Conqueror, van 800 ton, bij Bou logne. Uitgenomen een scheepsjongen zijn de bemanning en passa giers, uil 80 personen bestaande, omgekomen. Niet minder heeft do engelsche visscherij in dien storm geleden. Genoegzaam al de pinken waren uit New-Castle uitgegaan en een 12tal daarvan wordt vermist. Men rekent dat bij de 80 zeeliedendie meestal gezinnen nalaten daardoor zijn omgekomen. Het is eene schrikbarende ramp. Op vele punten herinnert men zich geen zoodanigen orkaan, sedert 1824. Het aantal der personenwelklh door het vallen van schoorsteenen of gedeelten van daken in Londen zwaar bezeerd zijn is aanmer kelijk. Niet minder dan 74 hunner zijn in de onderscheidén hospi talen gebragt cn eenigen daarvan verkeeren in bedenkelijken toestand, ZIERIKZEEden 23 Januarij. Bij den in ons vorig nummer vermelden val in den buiten-zeedijk aan Flaauwers (Schouwen) is den 20 dezer wederom op nieuw een gedeelte gronds ter lengte van 28 ellen weggezakt. Dit had plaats op het oogenblik dat een aanlal arbeiders op dat gedeelte aan het werk waren die zich dan ook nog bij tijds hebben kunnen redden daar de verzakking zich reeds tot half de kruin des dijks uitstrekt. BROUWERSHAVEN, den 23 Januarij. Binnengekomen: het fre gatschip Bhoon en Pendrecht, kapt. D. Keus, van Batavia naar Rotterdam. Den 21 dezer is van Helvoetsluis uitgezeild hel barkschip Marie Julie, kapt. F. Marks, naar Batavia. 1 1 1,1 .1-1—M* Aan de Redactie der Zierikzeesche Courant. In uw n.° van den 16 dezer wordt berigt dat de dezer dagen overledene vaderlandsche schrijfster en dichteres Petronella Moe.is te Aardenburg was geboren. Ik moet u verzoeken, dit berigt, als be zijden de waarheid terug te nemen. De achtenswaardige vrouw die ik vroeger te Utrecht leerde kennen en menigmalen het genoegen had te bezoeken heeft mij zelve meer malen gezegd van geboorte eene Vriesche te zijn. De naam is mij ontdacht van het dorp waar zij geboren werd doch dat de provincie Vriesland de eer had hare wieg en bakermat le dragen wordt door haar zelve bevestigd in een gedicht aan mijn geliefd Zeeland, IZeeuwsche Volks-Alm. 1837bladz. 1 «Schoon op der vrije Vriezen grond «Mijn wank'Iend wiegje veilig stond «Toch boeit mij Zeeland enz." Van waar uw schrijven ontleend is, weet ik niet; wel dat ik deze verkeerde opgave meermalen heb 'aangetroffen. Ik heb de eer te zjjn Ued. dw, dienaar Eikerzee den 18 Januarij 1843. ft. M. c. van oosterzee. Tot inlichting voor den geëerden inzender dient, dat dit berigt door ons is overgenomen uit de Goessche Courant van den 9 dezer.) 188"1" KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERLL vijfde klasse. Dertiénde Lijst. N.° 4210 1Ö00 8502 - 1000 Zestiende Lijst. 7796 1000 22447 200 cn prem. - 1000 N.° 8180 1000 Veertiende Lijst. 17781 f 100Ö Vijftiende Lijst. «17164 ƒ15,000 17900 1000 Heden beviel voorspoedig van eene DOCHTER JA- COBA ELIZABETH ERMERINS, geliefde'Echt genoot van Zierikzee, J. J. ERMERINS. den 22 Januarij 1843. Heden verloste van een' ZOON. J. AXER, Echtgenoot van Zierikzee, H. J. GUDDE. den 23 Januarij 1843. Strekkende deze zoo tot algémeene als bijzondere kennisgeving. Degenen die de Lijken van den Schipper en twee Knechts van het onlangs voor Zierikzee verongelukte Tjalkschip mogten vindenworden vriendelijk verzocht daarvan dadelijk aan Schipper A. van LOON, aldaar, aangifte te doen; zullende door hem aan den vinder van den schipper, R. BOOM, 20, en voor ieder der knechts, J. de JONG en A. van der PLUIM, 10 worden uitgereikt. De Notaris J. de KATER, Nz. zal, ten verzoeke van den Heer W. H OO GEN BOOM, in den loop van Februarij aanstaande veilen 50 stuks extra zware IJpen en Ësschefl BOOMEN, alle bijzonder geschikt tot Werkhoutbenevens eene partij HA K- HOUT, staande aan den Hoogen Zoomvoor het Hoefie Van P.XNAPE. J *B ZIERIKZEE BIJ DE WED. t. DE VOS EN ZOON STADSDRUKKERS,

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2