ZIEKIRZEESCHE COBBAST, n Dingsdag A.° 1843. den 24 Jfanuarij BESTUREN EN ADMÏNISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. N.o BEKENDMAKING. BUBGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen ter kennis van derzelver In- en Opgezetenen dal op Maan dag den 30 dezer maand en volgende dagen, eene algemeene brand- sciiouwing door al de wijken dezer Stad zal gehouden worden en Worden mitsdien alle eigenaars en bewoners uitgonoodigdom heeren Brandineesteren den vrijen toegang in derzelver woningen te verlee- nenen hunne aanwijzingen omtrent hel plaatsen van haardsteden en het bergen van brandstoffen als anderzins stiptelijk op te volgen Overeenkomstig de bepalingen van het brand-reglement voor deze Stad. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afge kondigd en omgeroepen mitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Zierikzeeden 23 Januarij 1843. Burgemeester en Wethouders voofnoemd D E C R A N E vl. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris, W. J. P. KR OEF. BEKENDMAKING. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteit's besluit van den 6 Ja nuarij 1831 n.b 68, Staatsblad n.° 2,} heelt Zijne Excellentie de Minister van Financiën bij resolutie Van den 19 dezer maand be paald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de collecteurssplitters en debitanten der Koninklijke nederlandscbe Loterij de loten en gedeelten van dien vöor de derde week der trekking van de laatste klasse der 188"° Loterij zullen mogen uitge ven te Weten Bij verhoop GeheelU loten f 81,00 Halve i - 40,50 Vijfde - 16,20 Tiende - 8,10 Twintigste» - 4,05 Gelieele loten Halve Vijfde Tiende Twihtigste Bij verhuring f 43,00 - 21,50 - 8,60 - 4,30 - 2,15 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerddat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteit's besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de collecteurs splitters en debitanten gehouden zijn om zich haar die prijsbepaling te regelen 6n dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee, den 23 Januarij 1843. Voor den Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, De Burgemeestér der Stad Zierikzeè DE CRANE. U De COMMISSIE voor de ONDERLINGE WAAR- BO RG-V E RE EN IG I NG van ARBEIDERS en WERKLIEDEN te Zierikzee bfengt bij deze ter kennis van de Deelnemers, dat, te rekenen van Maandag den 23 dezer, bij de uitbetalingen de volgorde der AanteekeningboekjeS stiptelijk zal worden gevolgd en dat dientengevolge de houders der Boekjes Van n.b 156 worden verzocht zich ten drie, die van n.° 57112 zich ten vier en die van n.° 113168 zich ten vijf ure des namiddags van eiken Maandag aan bet Liefdadig Geslicht te vervoegen tot het ontvangen van de voöf hen bestemde uitdeelingèn. Wordende tot bevordering der goede orde in dezeneen iegelijk die daartoe in de gelegenheid mogt zijn vriendelijk uitgenoodigd de hem bekende deelnemers in deze Waarborg-Vereenigingmet deze schikking bekend te maken. Zierikzee, den 19 Januarij 1843. De Commissie voornoemd A. MOENS van BLOOIS. Ter ordonnantie van dezelve, B. C. CAU. DÜITSCHLAND. FRANKFORT den 17 Januarij. In de beijersche kamer van af gevaardigden hebben den 10 dezer zeer levendige eh langdurige be raadslagingen plaats gehad over een door 36 protestantsche leden dier vergadering gedaan voorstel strekkende om den koning langs den grondwettigen weg te verzoeken dat eene verordening des ministers van oorlog van den 14 Augustus 1838, waarbij voorgeschreven wordt dat gedurende de mis bij de militaire godsdienstoefening voor bet allerheiligste geknield moet wordenals inbreuk makende op de ge wetensvrijheid der Protestanten mogt worden ingetrokken. Met bijna eenparige stemmen werd besloten dit voorstel in overweging te nemen en terstond tot de beraadslagingen over te gaanwelke eindigden met de aanneming van een amendement, door een der katholijke léden voorgesteld en houdende, dat de koning verzocht zou worden Zoodanige maatregelen te nemen waardoor de tengevolge van de bedoelde verordening onder de Protestanten beslaande vrees kon wor den uit den weggeruimd. Eene groote schare van toehoorders woonde met steeds levendige belangstelling deze zeer langdurige zitting bij. GROOT-B RITTANN1EN. LONDENden 18 Januarij. "Volgens sommige onzer dagbladen is de kolonel Malcolm,die de bekrachtiging van het vredesverdrag met China overbrengt tevens de overbrenger van een besluit tot terugroeping van lord Ellenborough. Men wijt hem van verschillende zijden dat hij de bewerker is van de gruwelen en barbaarschheden die den britschen wapenroem in Afghanistan bezoedeld hebbeneti ten andere, dat hij zegeteckenen in een' indischen heidenschen tempel heeft gebragt. Zelfs ministeriële bladen duiden hem dit euvel, en de bedoelde zegeteekenen zijn twee tempeldeurendie vóór acht eeuwen 'loor do Affghans (volgelingen van Mohammed) uit het land der Hindoe'ï (aanbidders van Brahma) zijn geroofd. ï.prd Ellenborough heeft,, in eene uitbundige proclamatieal de volgelingen van Brahma, opgeroe pen om de herstelling van die oude heiligdommen te vieren en spreekt van zijne overeenstemming in denkwijs en gevoelens met het volk van Indie. Tevens begint de gouverneur-generaal eene oosterscbo pracht ten loon te spreiden hetgeen weinig met de zucht ter be sparing van 's lands middelen strookt. Dit alles heeft hem hier Zeer doen dalen in den volksdunk en welligt zijne terugroeping gewettigd. F R A N K R IJ K. PARIJS den 20 Januarij. Te Barcelona was den 12 Januarij de beffing der oorlogschatting van 12 millioen realen nog altijd het onderwerp van alle gesprekken. Er was in ,de laatste dagen eenig meerder geld daarvan geïnd maar de geheele opbrengst bedraagt toch nog geen 1/B van de gevorderde 12 millioen. Do generaal Seoane ligt over deze zaak steeds zeer met het plaatselijk bestuur van Barcelona overhoop. De dagbladen der oppositie gaan te Madrid voort met hunne hevige aanvallen tegen het bewind. Zij spreken van de dwingelandij welke met vaste schreden nadertvan het omverwerpen der geheele staats regeling. Heden worden de cortes ontbondenmorgen is bet de beurt der drukpers; vervolgens zal men de burgerwacht ontwapenen. Na de 12 millioen aan Barcelona opgelegd zullen duizenden mil- lioenen op geheel Spanje drukken. De belastingen de wetten wor den onder krijgstenten daargcsteldhet budjet door soldaten goedge keurd de justitie is een krijgsraadde financiën worden door de benden van van Halen vertegenwoordigd. «De nationale onafhanke lijkheid," aldus eindigt een blad deszelfs redenering, de constitutie de wetten het parlementde drukpers zijn niet meer dan ijdele Woorden welke onze dwingelanden op de treden van hunnen trooa schrijven ten einde dezelve met de meeste gemakkelijkheid met voeten te vertreden." NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 19 Januarij. Sinds eenige dagen Vernam men met leedwezen, dat Z. M. de koning ongesteld was; gisteren en lieden zijn deswege de twee Volgendegeruststellende bulletins uitgegeven «Z. M. de koning werd voor eenige dagen door eene goedaardige pokziekte aangetast welke thans in het tijdperk van opdrooging is overgegaan. Hoogstdezelve bevindt zich in cenen gunstigen toestand." 18 Januarij 1843. (get-) Everard. «Z. M. de koning heeft oenen goeden nacht doorgebragt. De ziekte heeft eenen zeer regelmatigen loop." 19 Januarij 1843. (get.) Everard. Den 22. Vrijdag morgen is nopens den gezondheidstoestand van Z. M. den koning het navolgende berigt uitgegeven De toestand van Z. M. den koning zeer günslig zijndezal er verdof geen berigt worden gegeven. 20 Januarij 1843. (get.) Everard. Beckers." Met zekerheid verneemt men dat Z. M. koning Willem Frëderik eene som van twee honderd en vijftig gulden heeft doen toekomen aan de afmen der Hervormde gemeente te Delfshaven. De ongunstige omstandigheden van die belangrijke maar thans behoeftige plaats, doen ten sterkste naar afdoende middelen tot Verbetering uitzien. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. In de eerste week der maand Augustus dezes jaars zal te Hamburg dë eerste algemeene vergadering der afgevaardigden van alle duitsche matig heidsgenootschappen gehouden worden. Ook afgezanten van soortgelijke vereenigingen uit Zweden Noorwegen Engeland en Ierland zullen daar verschijnen. Den 15 dezer is in bet huis van arrest te Nijmegen plotseling overleden Antonio Boggianodie beschuldigd werd op onder scheidene plaatsen valsche coupons der Nationale Werkelijke Schuld {e hebben uitgegeven en in omloop gebragt. Het gepasseerde jaar is voor de engelsche verzckerings-maatscbappijen bet ongunstigste geweest hetwelk zij nog immer hebben gehad. De som die zij gezamentlyk wegens brandschade uit te betalen hebben geh.nl, beloopt niet minder dan 1,000,000 p. st. (f 12,000,000.) Onder dit bedrag is natuurliik mede begrepen bet uitbetaalde voor den brand te Hamburg en zelfs voor niet minder dan de helft van het zoo even opgegeven gezamentlijk be drag. De gemeente Baigooy en Keent, bij Nijmegen gelegen, telt ruim 400 zielen. In liet afgeloopene jaar zijn aldaar 10 personen over leden onder welke 1 van 10 maanden en 1 van 29 jaar de overige 8 hebben eenen zoo hoogen ouderdom bereikt dat de jaren te zamen ge teld een cijfer opleveren van 6Ö0 jaren de oudste was 95 jaren zij was de moeder des burgemeesters. In de amerikaanscbe dagbladen vindt men gewag gemaakt Van eene zamenzweringdie nog tijdig ontdekt is geworden aan boord van de amerikaanscbe oorlogsbrik Somerster wijl dezelve op de kusten van Afrika kruiste. Het plan was, de brik la vermeesteren en daarna voor New-York 2 of 3 pakketbooten van Liverpool of van Havre te gaan uitplunderen. De belhamels zijn dadelijk aan boord

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1