ZIERIKLZ E ESCIIE COURANT» N.» 6. A Jt>^ Vrijdag A.° 1843. den 20 *Januarij. BESTUREN EN ADMIN SSTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. De COMMISSIE voor de ONDERLINGE WAAR- B ORG-V E RE E N IG IN G van ARBEIDERS en WERKLIEDËN te Zierikzee brengt bij deze ter kennis van de Deelnemers, dat, te rekenen van Maandag den 23 dezer, bij de Uitbetalingen de volgorde der Aanleekeningboekjes stiptelijk zal worden •gevolgd en dat dientengevolge de houders dér Boekjes van n.° 156 worden verzocht zich ten drie, die van h.° 57112 zich ten vier en die van n.° 113168 zich ten vijf ure des namiddags van eiken Maandag aan het Liefdadig Gesticht te vervoegen tot het ontvangen van de^voor hen bestemde uitdeelingen. Wordende, tot bevordering der góede orde in dezen, een iegelijk, die daartoe in de gelegenheid mogt zijn vriendelijk uitgenoodigd de hem bekende deelnemers in deze Waarborg-Vereeniging 'niet déze schikking bekend te maken. Ziërïkzèeden 19 Januarij 1843. De Commissie voornoemd A. MOENS van BLOQIS. Ter ordonnantie van dezelve B. C. CAU. F R A N.K R IJ K. PARIJS, den 15 JanuArij. Te Brest worSert twee korvetten ge wapend bestemd om krijgsbehoeften en 600 nian troepen naar de Markies-Eilanden over te brengen. Tot gouverneur dier eilanden is benoemd dé kapitein der marine Bruat, naar men beweert met. een traktement van 60,000 franken. Een engelsch blad heeft verhaald, dat de fransefte bezetting op een der eilanden gansehelijk zou vermoord zijn. Dat verhaal is onwaar; er heeft alleen eene schermutseling tusschen de Franschen en de in boorlingen plaats gehad waarbij twee der onzen zijn gesneuveld. Het aangelegde fort op het eiland Nouka-Hiva is behoorlijk van wallen grachtengeschut en verdere wapenen voorzien zoodat het tegen eenen aanval der inboorlingen beveiligd is. Bovendien hebben dé Franschen een' der zonen van den koning tot gijzelaar in bewaring genomen. Bij deze gelegenheid is gebleken dat de inboorlingen niet alleen van schietgeweer voorzien maar ook zéér goede schutters zijn. Brieven uit Barcelona houden indat het opbouwen van dé citadel ijverig wordt voortgezet, zoodat men zelfs des zondags daar aan arbeidt. Esparlero heeft te Valencia te kennen gegeven dat hij geehé andere bedoelingen had dan zijn vaderland tot dien trap van grootheid en magt te verheffen welken het in de wereld moet hebben. In 22 maanden zou hij de teugels vari bet bewind in handen der koningin stellen, en de natie groot, vrij en gelukkig laten, terwijl hij zelf tot het huisselijk leven zou terugkeeren. Uit deze uitdrukkihgen blijkt dusdat de regent niet voornemens is de minderjarigheid der koningin langer te doen voortdurendan bij de thans in werking Zijnde staatsregeling bepaald is. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE dei) 18 Januarij. Z. M. de koning-groot hertog heeftbij een besluit van den 28 December 11. de middelen voorgeschreven tot ondersteuning van de behoeftige volksklasse in het groot-hertogdom Luxemburggedurende het. strenge jaargetijde; Z. exc. de minister van financiën heeft krachtens M.s be sluit van den 3 September 1842 vastgesteld eene 189®" koninklijke iiederlandsche loterij. Dé2elve zal bestaan uit 24,000 loten 12,000 prijzen en 53 premiën. De minister van finantiën heeft, bij resolutie van den 5 Sep tember jl. opzigtelijk den aanslag in het patentregt van brood- en ieschuitbalclcerstevens zoogenaamd kleingoed verkooponde te kennen gegevendathoezeer de strenge letter der wet misschien vorderen Zou, dat de brood- en beschuilbakkersbij hunne aangifte voor het regt van patentmelding maakten van den verkoop, van het zooge naamde kleingoed, de minister echter zulk eene gestrenge toepassing der wet niet zou verlangen doch dat bij zoover het bedrijf zich ook mogt uitstrekken tot het vervaardigen van eigenlijke suikerbakkerswa ren banket enz.alsdan zulk eene toegevendheid niet zou kunnen plaats hebben. De Slaats-Courant van eergisteren deelt ih eene reeks van 8 bijvoegsels het verslag medehetwelk is uitgebragl door de commis sieingesteld bij 7,.® M.' besluit van den 26 October 1841 om maatregelen voor te dragen ter voorziening in de zaken der Maatschappij van Weldadigheid- welk verslag in de zitting der tweede kamer van de staten-generaal van den 20 December ji. is ingediend met, het ontwerp van wet betrekkelijk de zaken der genoemde maatschappij. In het Handelsblad leest men; «Men verneemt, dat een groot aantal der eerste handelhuizen te Amsterdam een adres aan dé tw.eede kamer der staten-generaal gerigthebben onderteekend hij hetwelk bezwaren des nederlandschen handels tegen het traktaat met Belgie van den 5 November II.aan deze kamer worden bekend gemaakt." GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERïGTEN. Ter gelegenheid van het opbouwen van het door den brand verwoeste gedeelte der stad neemt men thans te Hamburg proeven met bouten plateisels. Tot het vervaardigen van deze bestrating worden werklieden gebezigd welke in Engeland zoodanige'n arbeid plagten te veingten. De hooge toren der Oude Kerk te Delft, welke van de eerste helft der 13d° eeuw dagteekenthelt schrikwekkend voorover deskundigen hebben ten voorleden jarena een naauwkeurig onderzoek de geheele afbraak noodig geoordeeld, (ff. B.) Men raadt bet handelpubliek aan al vorens iemand crediet te verleenen zich wel te overtuigendat de koo- pers meerderjarig.zijn en dit ter voorkoming van schade. Een nieuw 'soort van kanonnen door kapitein Grant uilgevonden werd onlangs door deskundigen in Londen beproefd en veel doelmatiger gevonden dan die welke men tot nog toe gebruikt. Zij zijn een vierde ligter dragen verder en besparen een derde gedeelte van het kruid. Het guano (peruaansche vogelenmest) staaft in Engeland deszelfs deugdzaamheid niet alleen voor tarwe- en aardappellanden maar ook voor vruchlboo- men in eene mate die verwondering baart. Bij 2 'centenaars 'per 'acre voor tarwevelden en 4 centenaars voor aardappellanden en boomgaarden, moet, bij den tegeliwoo'rdigen prijs van het guanohet voordeel aan merkelijk zijn. Hel verbruik neemt ongemeen toe. Den 6 dézer is het eerste koopvaardijschip uit Engeland naar Hong-Kong eene der bij liet jongste traktaat voor den handel opengestelde chinesche zeehavens afgezeild. Gedurende de laatste dagen zijn verscheiden rijke ladingen uit China in Engeland aangehragt. Dezer dagen is te Brussel Ben knaapje van 3 jaren het slagtoffer geworden van de Onvoórzigtighefd van deszelfs moeder, die uitgegaan was; dit kind vermaakte zich, in gezel schap vaii twee andere kinderen met een doosje lucifers zoo lang tot dat de zwavelstokjes vlam vatteden en het vuur aan de, kleederen mede deelden waardoor bet wicht derwijze werd beschadigd dat hetna eenige uren folterens, den geest gaf. Te Frankfort heeft mén voor eenige dagen bij den jongen baron Anselm non Rolhschild dés nachts in gebroken en een aantal gouden en zilveren kunstwerken ontvreemd. t Sedert het begin dezer maand had men te Petersburg bij aanhoudendheid vriezend weder. Volgens eene uitspraak van de arrondissements regt- bank te Zwollehebben de verveeners in dit rijk eeh derde minder be lasting van den turf te betalen. Het wegvluglen van slaven van dö eilanden Curasao enz. heeft van tijd tot tijd nog plaats. Onlangs is er eene boot met 13 slaven van Bonaire gevlugt en op de kust van Rio-de- la-Hachè aangeland. Onlangs is uit Hamburg de eerste expeditie naar Niéuw-Zeeland vertrokken. Het tvas het schip S.'-Paulusaan boord waarvan zich 120 landverhuizers bevonden vergezeld door den agetit der maatschappij met ziin talrijk gezin eenige zendelingen en eenen geneesheer. Er was eene uitnoodiging aan natuuronderzoekers gedaan om de reis mede te maken doch dezelve heeft geen gevolg ge had. Op de terugreis zal genoemd schip China en Batavia aandoen. Volgens eené naauwkeurigeberekening zijn er in de laatste jaren in Engeland door elkander ruim 11,000 hietisch'en 'sjaars door eenen geweldigen dood omgekomen. Men schrijft dit vooral toe aan da stoom-macliinés in de fabrijken op schepenwegen enz, en aan andere oorzakendie meest allen mét de toenemende nijverheid in vérband staan. Men spreekt te Frankfort van eenen voorslagdie eerlang openlijk door een aantal ïsraëlitische geleerden en andere aanzienlijken gedaan zal worden ten behoeve van belangrijke hervormingen in bunnen godsdienst. Daarbij zou, naar men zegt, onder anderen, de afschaffing van de viering des sabbats op zaturdagvan de besnijdenisvan het Verbod der onreine spijzen enz.voorgesteld worden. Sedert de Franschen in Algerie hunne vijanden bevechten op dezelfde wijze waarop deze hunne tegenstanders behandelenen de wederspannigé stammen te vuur en te zwaard verwoestenhebben de Engelsc'nen zich dienaangaande menige biltere aanmerking veroorloofd. Dé verwoestingen in Afghanis tan èn dé verdelging van geheele steden geeft nu deri franschen dagblad schrijvers ruime gelegenheid; om de Engelschen in dat ópzigtmet woeker te betalen. Door de stormen, die in de laatste dagen der afgelóopen week hebben gewoed, is in de meeste plaatsen van ons vaderland schade aangerigt. Groote onheilen schijnt men echter nergenS te betreuren te hebben. In Polen beschouwt men dén staatkundige»! gezigteinder als zeer bewolkt, en vreest men dat eenige omwentelingen aan den Ddnau tot verdere verwikkelingen aanleidirig zullen geven. Hét is intusscben waarschijnlijk, dat Rusland ditmaal nog niet zal doortas ten vermits Oostenrijk daarbij te zeer betrokken isen de zegepraal der engelsche w.apcnen in het Oosten ook eenigzins té onpas komt. Te Rotterdam is in den morgen van dgn 16 dézer in eene schuit, dood gex vonden de schipper van dezelvewelke, waarschijnlijk ten gevolge van.do stikstoflucht eener zwavelachtige turf'geslikt is; althans men heeft deii bewuster] persoon gevonden in eene zittende houding, met de test op zijnen schoot. Naar men zegt laat hij eene vrouw met 4 kinderen achter. Onlangs hebben zich weder te Amsterdam een paar bedrie gers in eene bank van leening vervoegd om oogenschijnlijk prachtige en kostbare jüweelen te verpanden. Gelukkig was de bankhouder voorzig- tig genoeg onr de juwcelen alvorens die te beloenen door een deskun digen te dóen toetsen die dezelve valsch bevond waardoor de bank houder voor schade is behoed en de bedriegers in hun oogmerk zijn gestuit. In de Sttiats-Courant leest men De dezer dagen van Batavia ontvangen berigten maken onder anderen gewag van eene in de pre- anger regentschoppen plaats gehad hebbende rustverstorendo bewe ging. Een aantal kwaadwilligen is daarbij in handen der policie ge vallen, »Z.' M." schoener ff™7,c)<ff7,,gekommandeerd door den luitenant-ter- zoe der 2de klasse J. A. G. Rietveld, is den 5 Julij jl. in de wate ren van Bezoekie' slaags geweest met 7 roovervaortuigen welke tegen het vuur van den schoener in dcnzelven trachtten te enteren; De

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1