'ZEETIJBINGËN. f f f ADVERTENTIEN. jaren jonkheer m.' Pieter Johan Boddaert. ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, oud lid van de tweede kamer der stalen-generaal. VLISSINGEN, den 10 Januarij. In den morgen van den 9 dezer, 'omstreeks half 9 urehad de loods-kweekeling der 2dc klasse van het nederlandsche loodswezen met name Pieter Pieterse, bij het uit zetten der jol van de nederlandsche loodsboot u.° 4, om loodsen op binnenkomende schepen over te zetten op de hoogte van Ostende het ongeluk, bij een barden n. n. w wind, in zee te storten, en, nadat men alle pogingen vruchteloos met de jol tot redding had aan gewend op eeue jammerlijke wijzein den jeugdigen leeftijd van ïuim 25 jarenin de golven om te komen nalatende eene hoog zwangere vrouw met een kind welke door dit voor haar zoo droevig ongeluk op eens van alle middelen van bestaan is beroofd en uit dien hoofde bij deze in de liefdadigheid harer natuurgenooten wordt •aanbevolen. ZIERIKZEE den 16 Januarij. De verbazende stormen van de laat ste week met name die van jl. vrijdag hebben in de nabijheid dezer Stad de twee volgende betreurenswaardige voorvallen opgeleverd In den morgen van genoemden dag kwam een tjalkschip gevoerd door schipper Johannes Geollz de Vrieste huis behoorende te Ureterp (Vriesland) geladen met straatsteenen komende van Dendermonde en bestemd naar Amsterdam uit de Zandkreek op de haven dezer stad aanhoudende, doch dezelve niet kunnende bereiken is het door dên hevi- gen storm uit den zuidwesten uilde zeilen geslagen en ter hoogte van den Zuidhoek gezonken. Dè daarop zich bevindende personen te weten de genoemde schippér, deszelfs knecht, benevens zijne vrouw en twee kinderen hebben zich nog tijdig genoeg in de boot geborgen en zijn na eene hevige worstelingdoor de branding heen aan wal gekomen in den zoogenaamd™ Valaldaar eerst bij den daar wonenden commies der dijks—directieII. Meerhout, opgenomen en verzorgd en later naar de stad overgebragt alwaar zij in het Liefdadig Armen-Gesticht zijn inge nomen om té worden verpleegd tot dat zij naar hunne woonplaats Zullen kunnen Vertrekken. Op het bekomen berigt in denzelfden morgen dat er zich een tweede schip in nood bevond, dat men dan ook ontdekte in het zoogenaamde Engelsche Gat, op da Ooster-Schelde op eene plaat aan den grond zit tende hetwelk bleek eene tjalk te zijn hebben de navolgende hier woon achtige personen zich bereid verklaard om tot redding der aan boord zijnde menschenal het mogelijke te beproevente weten schipper Isaac de Waerd, benevens de schipper visiteur Jan van MeerendonkLam- bregtde Waerd. Jan de Waerd, Adriaan CauwMarinus Btike, Adriaan PijpelinkJohannes VerschuurHendrik VerschuurWillem van Loon, Pieter Rigoord en Huhregt de Vos, alzoo ten getale van 12, meest alle vaders van buisgezinnenschippers en varensgezellendewélke niet aarzelden om met éene ter vischvangst dienende botterschuit ge voerd door bovengenoemden Isaac de Waerd met inspanning van vereenigde krachten, legen Wind en stroom op, ongeveer ten 11 ure in den voormiddag deze haven uit te halen en naar buiten te werken. Even buiten het hoofd gekomen beliep hun eene stortzee welke, het vaartuig vullende, alsmede roer, ankers en kabels Wegslaande, hen noodzaakte terug te keeren doch aan het recherche-vaartuig van bo vengenoemden schipper visiteur van Meerendonk, liggende binned het West-Havenhoofd op nieuw van ankers en touwen voorzien, Waagden deze moedige en onverschrokken lieden het andermaal om met het ranke vaartuig aan zee en storm het hoofd te bieden en de rivier op te loopen terwijl het hun nu gelukte omna ongelooflijke krachtsinspanning, daar zij eenen vliegenden storm tegen hadden het in nood zijnde tjalkschip nabij te komen waarop zij drie menschen ontdekten - dan gereed om deze ongelukkigen aan het dreigende gevaar te ontlrukken en pogingen doende om hun lijnen toe te werpenwerden zij daarin op het grievend- ste teleurgesteld daar op eenmaal hun vaartuigjedoor de hoogloopende zee overstelpt en weggeslagen, met verlies van ankerstouwen en tui gage, niet langer bestand was om zee te houden zoodat zij zélveneen anders onvermijdelijken dood voor oogen ziende genoodzaakt waren af te houden en de arme schipbreukelingen aan hun lot over te laten, waarop zij des avonds 6 ure binnen deze haven zijn teruggekeerdna geledene zware averij zonder dat het mogelijk is geweest later eene door onzen stadgenoot Jordaan de Haan, met aanbieding van zijn persoon en het aanwenden van vele moeitenvoorgestelde vernieuwde poging tot red ding te beproeventerwijl in den morgen van zaturdag den 14 dezer niets meer van het wrak werd gezien waaruit men moet opmaken dat het in den nacht geheel is verbrijzeld en de manschap hunnen dood in de golven hebben gevonden, te meer bevestigd door het aanspoelen op deze kust van verschillende voorwerpenwaaronder ook een koker, waarin zich eenige papieren bevonden waaruit schijnt te blijken dat het ver ongelukte vaartuig een tjalk was, genaamd de Goede Hoop, gevoerd door schipper Reinier Boomgeladen met steenkolen komende van Brussel en bestemd naar Schiedam. Nog is eene evenzeer vergeefsche poging van den noord-beveland- schen wal beproefd door schipper Willem van Gilst, van Colijns- plaat met zijne bijhebbende manschappen genaamd Marinus Merison, Karei Nelisse, Pieter Linde, Gilles van den Berge, Jasper de Rijke en Adrianus Schippers, en alzoö ten getale van 7 alle varensgezellen, te Colijnsplaat woonachtig dewelke zich met een open hoogaars, op den middag van den 13 dezer, van daar naar het wrak hebben begeven doch hetzelve ook hoezeer door wind en stroom ge holpen niet hebbende kunnen bereiken genoodzaakt zijn geweestna het verliezen van een ankertje en touwtot eigen lijfsbehoud eene veilige schuilplaats in deze haven te zoeken om na het bedaren van don storm ten hunnent weder te keeren. In den morgen van jl. dingsdag zijn onder Bruïnisse (Duiveland) door den bliksem 6 wilde ganzen in hunne vlugt gedood en in den omtrek der hofstede van J. Kooman nedergevallen. In een op korten afstand van de schuur gelegen drenkput voor het vee is een klomp vuur gevallenzonder aan het gebouw iets Schade te veroorzaken. Omtrent het voor Brouwershaven plaats gehad hebbende droe vig ongelukin ons vorig nummer vermeldverneemt men nader uit Helvoetsluis dat in den morgen Van den 9 dezer van daar, met eene jol7 personen (bijgenaamd slampampers) naar de Goeree ver trokken waren om verder te voet naar den Val bij Oudorp te gaan ten einde zich van daar met den veerman naar de reede van Brou wershaven te begeven. Zoo als gemeld is zijn deze 8 personen eene prooi der golven geworden. Van deze zijn 5 vaders van talrijke ge zinnen nalatende 5 weduwenwaaronder 3 die zich in zwangeren toestand bevinden, en 14 kinderen, waarvan het grootste gedeelte te jong is om hun verlies te beseffen. De namen der zoo jammerlijk omgekomenen zijn: Leen van der Linden, oud 52 jaren, veerman ys,| den Val, bij Oudorp; Abraham van den Muizenberg, oud 43 jaren; Marinus Keggeoud 31 jaren; Cornelis van Ree, oud 31 jaren; Jan Valk, oud 31 jaren (allen gehuwd); Jan Vermmt, oud 28 jaren; Cornelis van Dijk, oud 22 jaren, en Pieter van den Muizenberg, oud 18 jaren. De verslagenheid en droefheid onder de burgerij te Hel voetsluis is groot; het zijn meest huisgezinnen die in behoeftige om standigheden verkeeren. Ter vervulling der vacatures in de onderscheiden kerkelijke kol- legiënmet den 1 Januarij dezes ja-ars ontstaan zijn door Zijne Majesteitbij besluit van den 31 December jl. voor de klassjs van Zierikzee gedaan de navolgende benoemingen: tot lid de heer J. B. Barenbrugh, predikant te Zierikzee; tol secundus, de heer J, D. Stetteroggepredikant te Zierikzee; tot lid, de heer 11. Kam, predi kant te Dreischor tot secundus,- de heer II. M. C. van Oosterzee, predikant te Eikerzee; tot lid, de heer m.' II. A. Van IJsselsleijn ontvanger en ouderling te Zierikzee en tot secundusde heer C. A. Cauonlvauger en ouderling te Zierikzee. ZIERIKZEE, den 13 Januarij. Heden is alhier binnengekomen met averij het engelsch schoonerschip Maryflowerkapt. J. Rowbolham van Londen naar Ostende gedestineerd en geladen met gersthét schip zal moeten lossen. Door de harde z. z. w. Wind, toen zij op de hoogte waren van Duinkerken en Niéuwpoortzijn zijdoor de steeds aannemende harden wind geen land kunnende krijgen, beneden ge stórmd. Dé engelsche loods trachtte alstoen te Vlissingen binnen te komen maar door den storm was het hem niet mogelijk doch hierna een vlissiagsche loodsboot op de hoogte van Blankenberg ontmoetende heeft alstoen de loods II. Verheul het schip behouden alhier op dë reede gebragt; verklarende de engelsche loods, alsmede de equipage, dat zonder tusschenkomst van de vlissingsche loods, schip en lading weg zöu zijn geweest en zij stellig hun graf in de golven zouden gevonden hebben. VLISSINGEN, den 1.1 Januarij. Gedurende het jaar 1842 zijnde Schelde langs Vlissingen binnengevaren of ter reede gearriveerd 1658 schepen of vaartuigen onder welke zijn gerekend de gewone stoom- vaartuigen varende van Londen naar Antwerpen of van andere plaat sen binnen dooren uilgevaren gerekend als voren 1601 waar onder echter niet zijn gerekend de gewone beurtschepen, visschers of andere kleine vaartuigen welke do Schelde op en afvaren of de reede van Vlissingen gepasseerd zijn. 188"" KONINKLIJKE NEDERLANDSCHÉ LOTERIJ. VIJFDE KLASSE. Eerste Lijst. Vijfde Lijst. 1000 N.' 6181 prem. 1000 N.° 6195 f 13840 1000 Zesde Lijst. Tweede Lijst. 867 f 1000 16490 1000 14483 1000 Derde Lijst. Zevende Lijst. 1878 1000 1086 f 1000 Vierde Lijst. 8619 Achtste Rijst. 21197 1000 f 1000 15571 prem: 1000 oP den 12 Januarij overleed te Schiedamin den ouder- dom van 68 jaren Mejufvrouw MARIA ELIZABETH vAn der PAAUW Weduwe den Heer C.' van der Velde. Het vertrouwendat haar verscheiden een overgang was naar ongestoorde zaligheid is alleen in staat hare diepbedroefde kinderen eenigen troost te kunnen verschaffen. Uit aller naam A. van dér VELDE i Cz.j Stads Architect. De Verkooping van IIA K- en DS006H0UT, op Monplaisir, onder Noordgouwevroeger bepaald op den 13 dezer zal alsnu op Vrijdag den 20 Januarij 1843 's morgens ten 10 ure plaats hebben. De Notaris D. Q. de JONGE van der HALEN zal, ten verzoeke van zijn principaal öp Vrijdag den 20 Januarij 1843, des middags ten 12 ure, voor het te veilen perceel, publiek presenteren te verkoopen Een WOONHUIS eriERVE, staande en gelegen in de Lange Nobelstraatbinnen de Stad Zierikzeewijk A n.° 27. PUBLIEKE VERKOOPING van Elzen en Es- schen HAKHOUT, op de Ruitenplaats IJpenhoven onder deze Stad gelegen op Maandag den 23 Januarij aanstaandedes morgens ten 9 ure, te houden door den Notaris M.' G. van dek LEK de C LE R C Q. De Notaris D. Q. de J O N G E v an der HALEN zal ten verzoeke zijner principalen publiek presenteren te ver koopen Op Dingsdag den 24 Jan.uarij 1843 des Voormiddags ten 10 Ure, in bet Bosch achter de Hofstede Kortberaadbewoond door JAN VERMUNT, onder Noordgouwe 1 Bunder 25 Roeden zwaar Esschen en Elzen HAKHOUT. En ten Zeiven dage des namiddags ten 2 ure op de Buitenplaats Rustenburg aankomende Mejufvrouw A. DEKKER, onder Noordgouwe Een aanzienlijke partij Elzen en Esschen HAKHOUT en MUTSAARDEN. tb zierikzee bij db wrb. a. dr vos rn zoon, stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2