N.o 5. 7JEMKZEESCHE A.° 1843. COURANT. BE5TUBEN EN ADMINISTRATIE». bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. i/ <V7W( Di 111 ag den IT Jfanuarij VERPACHTING VAN EENIGE STADS EIGENDOMMEN EN GEREGTIGDHEDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE zijn voornemens op Zaturdag den 21 Januarij eerstkomendedes voor middags ten elf ure, op het Raadhuis aldaar, in het openbaar aan do hoogstbiedenden te verpachten gedurende een tijdvak van zeven achtereenvolgende jaren aanvangende met het einde der thans ioo- pende pacht in 1843, de navolgende eigendommen en regten aanko mende de Stad Zierikzeete welen 1.° Eenige perceelen KOORN- en WE l LAN DEN. 2.° De GRAS-ETTINGEN en MAAIJINGEN op Stads Gronden. 3.° De GRAS-ETTING aan den West-Havendijkhenevens hel ge bruik van HUIS en SCHUUR aan het West-Havenhoofd. 4." De JAGT in het Poortambacht. ■5.» De V1SSCHERIJEN ahlaar en 6." STADS-BEER. Achtervolgend de voorwaarden daartoe door den Stedelijken Raad vastgesteld, welke dagelijks, van heden aïtér Secretarie voor de gegadingden ter lezing liggen. Zierikzeeden 2 November 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KRÖEF. Achtervolgens art. 3 van Zijner Mojesteit's besluit van den 6 Ja nuarij 1831 n.° 68, Staatsblad n.° 2,) heeft Zijne Excellentie dë Minister van Financiën bij resolutie van deti 12 dezer maand be paald de prijzen bet opgeld daaronder begrepen waarvoor de collecteurs splitters en debitanten der koninklijke nederlandsche Loterij de loten en gedeelten van dien voor de tweede week der trekking van de laatste klasse der 188s1" Loterijzullen mogen uitge ven i te weten Bij verkoop Geheele loten 76.00 Halve ...- 38,00 Vijfde - 15,20 Tiende - 7,60 Twintigste...- 3,80 Bij verhuring Gebfcele loleh f 30,00 Halve ...- 15.00 Vijfde - 6,00 Tiende - 3,00 Twintigste» - 1,50 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerddat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteit's besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de collecteurssplitters en debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee, den 16 Januarij 1843. Voor den Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, De Burgemeester der Stad Zierikzee DE CRAN E. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 15 Januarij. Z. M; de koning is door eene ligte ongesteldheid {de zoogenaamde water- of windpokken) aan getast, welke van dien aard is dat zij geene de. minste ongerustheid inboezemt. De stad Bergen-op-Zoom mogt dezer dagen een vernieuwd be wijs ondervinden van de toegenegenheid van Z. M. den koning, daar hét hoogstdenzeiven behaagde, op een adres van hoeren regenten van het wees- en armenhuisaan dat gestichtweleer door een der door luchtige voorzaten van Z. M. als belooning van de dapperheid der burgerij in den bangen kamp voor Neêrlands vrijheid en onafhanke lijkheid geschonken ter voorziening in derzelver behoeften een aan zienlijk subsidie van f 2200 toe te staan. Uit een dubbeltal door de Algemeene Hervormde Synode aan geboden én op daartoe gedane voordragt van den minister van staat belast met de generale directie voor de Zaken der Hervormde Kerk enz., heeft Zijne Majesteit, bij besluit van den 6 Januarij 1843, n.6 66 benoemd tot lid der Algemeene Hervormde Synodale Com missie in plaats van den heer B. Nieuwolddie als zoodanig mèt Julij aanstaande zal aftreden den heer C. de Visser, president van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland en predikant te Tholen. Men verneemtdat de Algemeene Synodale Commissie der Nederlandsche Hervormde Kerk aan de provinciale kerkbesturen heeft kenbaar gemaakt, dat de synode, bij besluit van den 11 Julij 1822, het door haar voorgestelde volgens de maatregelen tot waarborg der doelmatige aanwending van de verleende subsidiën tot herstellingen of vernieuwingen van kerkelijke gebouwen goedgekeurd en aan haar dë uitvaardiging daarvan opgedragen heeft. DienSvoigens heeft zij de provinciale kerkbesturen en door deze de klassikale besturen op het einde des vorigen jaars uitgenoodigd te willen zorgen _dat de ker- këraden der gesubsidieerde gemeenten die ongetwijfeld bij het welzijn hunner gemeenten en den goeden slaat der kerkelijke gebouwen van dezelve veel belang hebben op de doelmatige aanwending der sub sidiën en bet goede onderhoud dier gebouwen mede toezien; en ten aanzien van het,onderhoudbij gebreke van genoegzame kerke-fond- s'en, eene tweede kollekte in de kelk bij de godsdienstoefeningen be vorderen voorts korte jaarberigten té dier zake aan do klassikale bestnren en door deze aan de provinciale kerkbesturen inzenden terwijl de klassikale besturen om dé drie jaren daarbij voegen dé vermeldingen opzigtelijk den toestand der kerkelijke gehouwen tè bevatten in de verslagen der persoonlijke kerkvisitatiën. De synodale commissie vleit zich dat deze maatregel in vereeniging met de voor schriften welke z. exc. do minister van staatbelast mèt de generale directie voor de zaken der Hervormde Kerk enz. gegeven heeft aan de kollegiën van toezigt op de kerkelijke administratiën in de onder scheiden provinciën de heilzame bedoelingen zullen bereiken welke de synode op dit ontwerp verlangt verwezenlijkt te zien tot welzijn dier gemeenteen ter verligting van het fonds voor noodlijdende ge meenten waaronder zich geduriglijk bevinden xvelke de hulp van dat fonds behoeven. GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHÈ BER1GTEN. Volgens een besluit van de stedelijke regering té Frankfortzullen voortaan de leden dér israëlitische godsdienst hunne kinderen niet meer mogen dóen besnijden dan in tegenwoordigheid van eenen geneesheer en op uitdrukkelijke verklaring van denzelven dat de genoemde gods dienstige plegtigheid zonder gevaar kan plaats hebben. Voor eenigé dagen heeft men op den weg tussehén Valenciennes en Quievrain op heeterdaad twee jonge lieden betraptwelke eenen grooten steen op de spoorslaaf legden vijf minuten vóór de komst van den spoortrein op die plaats. De onlangs te Utrecht overleden mejufvrouw Petronella Moens was te Aardenburg (4d0 district van Zeeland) geboren en heeft menig- malen ook hare zangen aan haren geboortegrond gewijd. Bij de bei— jersche stendenvergadering is van regeringswege een ontwerp van wet ingediend waarbij sommige staatsamoten even als in vroegere tijden weder erfelijk dat is van regtswege van vader op zoon overgaande ge maakt zoude wordem Te Leeuwarden is een departement tot Nut van 't Algemeen van afgescheidenen opgerigt. In Drenthe is eene ziekte onder de paarden ontstaan welke zich kenmerkt door eene ver lamming van alle ledematen inzonderheid echter de achterste door eene moeijelijke kaauwing en doorslikking van het voedsel en andere verschijnselen. Op Nieuwjaarsdag heeft men in Vriesland nog run deren in hot veld zien grazen. Als een buitengewoon verschijnsel wordt opgemerkt, dat de zoogenaamde lente- en zomervogel (dé ooijevaar); die gewoonlijk vóór het begin van den herfst van hier afscheid neemt en naar elders vertrekt niet alleen dagelijks in vlugt gezien wordt maar ook de verlatene nesten bezoekt. Te 's Hertogenbosch is dezer dagen zekere Huiberster zake van bigamie, in de gevangenis overgebragt. Zoo het schijnt heeft hij tweo wettige huwelijken aangegaan. De beide vrouwen zijn in leven. De spoorwegtrein welke vrijdag avond ten 5'/t ure uit Leiden is vertrokken is niet eerder dan kwart voor 2 ure na middernacht te Amsterdam aangekomen. Dit langdurig oponthoud is toe te Schrijven aan de zorgeloosheid van eenen opziener te Veenen- burg waardoor de trein uit het spoor geraakte en waardoor verwarring over de geheele linie voortsproot. Ongelukken hebben er echter geen plaats gehad de nalatige opziener is onmiddellijk uit den dienst der maatschappij ontslagen. Te Amsterdam overleed jl. zaturdag eene behoeftige vrouw in den ouderdom van ruim 102 jaren. TeLannoy (Belgie) is eene vrouw van 4 dochters bevallen. In het vorige jaar zijn te Amsterdam 779 onechte kinderen geboren zijnde meer dan van het geheele aantal der geborenen doch waarvan 177 bij huwelijk erkend zijn. Van de overledenen hadden er 41 don ouderdom van 90 tot 100 jaren bereikt. Uit Groningen schrijft men van den 9 dezer Nadat de barometer sedert zaturdag avond van 29tot op 29 gedaald was, en het gis teren in den loop van den dag mét eenen westen en noordwesten wmd van tijd tot tijd geregend bad zag men gisteren avond on geveer ten half 7 ure onder het vallen van eene hagel- en sneeuwbui eene Zeer sterke bliksemstraal welke onmiddellijk door eenen zwareri donderslag gevolgd werd. Men heeft tot dusVerre nog niet gehoord, dat daardoor ongelukken zijn veroorzaakt. Algefneéne schrik werd op dié plotselinge uitbarsting door do geheele stad verspreid inzonder heid onder de talrijk verzamelde toehoorders in de Martinikerk bij de avond-godsdienstoefeUing die, op' bet vernemen van een valsch alarm door een paar lieden uitgestrooid dat de Martinitoren door den bliksem was getroffen en in brand stond met allen spoed op stonden en zich haastten óm de kerk te verlaten. De verwarring en bet gedrang waren groot zoodal bel verwonderen isddt ook bij deze plotselinge verlating van bet kerkgebouw geene ongelukkeu zijn te betreuren." Volgens een ander berigfschijnt de toren bewaard te zijn door dén niet lang gclédëri aangébragten afleider. MIDDELBURG, den 31 Januarij. Vrijdag en maandag jl. deed de stoomboot de Stad Vli'ssingen, bestemd voor de vaart van die stad op Antwerpen vice versa, zijhe eerste reizen uit onze haven, alwaar het schip gebouwd is. Denkelijk hadden deze reizen ten oogmerk om de machines te beproeven welke zich in dat schip bevindendewijl daarna hetzelve weder in de dok is gehaald om do binneribetimme- ring verder te voltooijen. Wij maken mét genoegen biervan melding, déar nu véeldra zal voorzien Worden in eene stoomboot-dienst, waaraan eene voorname behoefte op de Wester-Sclielde bestaat. Den 8 dezer overleed alhierin den ouderdom van ruim 62

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1