%4 ZIERIKZEESCHE ci O II R A IV T. J) Vrijdag A.° 1843. BESTUREN EN ABMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. W.o 4. f/ew 13 Januarij NEDERLAN DSC1IE MUNTSPECIËN. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND. Gezien de missive van Zijne Excellentie den Minister van Justitie *ani den 23 December jl. n.° 21 alsmede de volgende in de Staats courant van den 21 December jl.n.° 302, geplaatste herinnering: «De Minister van Financiën vernomen hebbende, dat te 's Graven- nhage in omloop is bevonden een besnoeid vijf-en-twintig-cents-stuk, «behoorende tot de bij de wet van 28 September 1816 Staatsblad n." 50) adaargestelde nieuwe 's Rijks Munten herinnert bij deze met allen snadruk, het Publiek aan den inhoud van art. 19 der gemelde wet, «luidende als volgt: ««Onverminderd de straffen bij het Lijfstraf- »felijk wetboek gesteld tegen degenen welke zich zouden ver- «oorloven de Muntspeciën te verminken zullen geene der bij deze »»wet daargestelde nieuwe 's Rijks Munten in 's Rijks Schatkist wor- »den aangenomenwanneer dezelve eenigzins verminkt of besnoeid »»mogten zijn, en zal niemand gehouden wezen dusdanige (na 1816 «gemunte) verminkte of besnoeide Muntspeciën te ontvangen." r>'s Gravenhageden 19 December 1842. »De Minister voornoemd, »(jef.) ROCHUSSEN-" Heeft goedgevonden: De Ontvangers van 's Rijks Belastingen en de Directeuren der Post kantoren in de Provincie Zeeland te herinneren aan den inhoud van art. 19 der wet van 28 September 1816 [Staatsblad n.° 50), hier boven omschrevenen dezelve uit te noodigen om geene verminkte of besnoeide Gouden, Zilveren en Koperen na 1816 gemunte, Ne- derlandsclie Muntspeciën in betaling aan te nemen. En zal «leze Notificatie in het Provinciaalblad worden geplaatst en in 'den gebruikelijken vorm gedrukt worden toegezonden aan de voornoemde Ontvangers van 's Rijks Belastingen en Directeuren der Postkantorenten einde in derzelver Kantoren op eene voor het Publiek zigtbare plaats te worden aangeplakt zoomede aan de Ste delijke en Plaatselijke Besturen in deze Provincie, ten einde daaraan de meest mogelijke publiciteit te geven. Middelburg, den 2 Januarij 1843. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBÜRCH G R O O T-B R I T T A N N IE N. LONDENden 4 Januarij. Laatstleden zaturdag is het groot zegel van Engeland aan het onlangs met China gesloten traktaat gehecht en dat troktaat vervolgens naar het bureau van oorlog gezonden om door den majoor Malcolm naar Peking te worden ovefgebragt. Het zegel is in> eene zilveren doos en het geheel in een smaakvollen met karmozijnfluweel overdekten koker besloten. Uit Rome wordt geschrevendatten gevolge der onlangs ge- slolene vrede tusschen Engeland en China Z. H. de paus voornemens is ee:n zeker aantal missionarissen naar laatstgenoemd rijk te zenden ter verbreiding van de Roomsch-Katholijke godsdienst aldaar te lande. FRANKRIJK, PA RIJSden .7 Januarij. Van regeringswege is eene telegrafische depêche hekend gemaaktinhoudendedat uit Afghanistan berigten tot den 2 November zijn ontvangen volgens welke Kabul eh Jella- labadl vernield, de omstreken tusschen de beide steden verwoest en al dis vestingwerken omvergeworpen zijn. Na twee aanvallen welke nabu Gundamuck en in de bergpassen van Khybur hebben plaats „p,,,repen had het leger Peshawer bereikt en trok naar Jerozepor waar het den 15 Januarij te gemoet werd gezien. Zoodra de engel sche troepen den Indus overgetrokken zullen wezen zou aan de Affghanezen die sedert 1839 krijgsgevangen zijn gemaaktde vrij heid hergeven worden. Bijzondere brieven voegen hierbijdat de Engelschen niet slechts alles uitgeplunderd maar te Istaliff ieder die hun in handen viel vermoord en elders de woningen verbrand hebben. Duizende Affgha nezen die geene woning of schuilplaats meer hadden volgden het leger. Omtrent de vernieling dezer stad kan men nog het volgende mede- deelen Den 9 October werd aan den kolonel Richmond last gegeven haar met eene kompagnie sappeurs-mineurs binnen te rukken Vijf kompagniën van het 31"° linie-regementde geheele 26s" en 33a" regemenlen, de ligte bengaalscbe kavallerie en het 3d° regement ■rregolierrekavallerie drongen gelijktijdig binnen. De verwoesting heeft twee dagen geduurd en ook het schoone en prachtige paleis van Ali-Murdin-khan het beroemdste in dat gedeelte van Centraal- Azie is niet verschoond. Kabnl hetwelk nu niets meer dan een puinhoop is bevatte in den aanvang van het vorige jaar nog eene bevolking van 60,000 zielen. Die stad was het sieraad van Azie haar groote bazar eene straat* van ongemeene lengte en breedte, hield niet minder dan 2000 winkels in en de opbrengst der in- en uitgaande reglen beliep jaar- lüks bijna 240,000 gulden nederlandsch spruitende uit een regt van 2 leu 100 hetwelk op alle goederen geheven wordt. Volgens berigten uit Chinaheeft het monopolie der zoogenaamde Hong-kooplieden geheel een einde genomenen zijn van Nanking groolc partijen thee door den engelschen gevolmagtigde afgezonden. Behalve de 3 millioen piasters, reeds aan boord van de Blonds geëxpedieerd moesten de schepen Modeste en Columbine ieder onge veer 800,000 piasters naar Engelanden de schepen Herald en Clio ieder 1 millioen piasters naar Calcutta overbrengen. Sedert de sluiting van het vredesverdrag heerschte de beste ver standhouding tusschen de Engelschen en de chinesche autoriteiten te Nanking. Échter hadden de engelsche officieren nog geen verlof ontvangen om binnen die stad te komen. Den 8. Men schrijft uit Madrid van den 1dat do regent dien d3g in de hoofdstad is teruggekeerd. Sommige spaansche bladen houden vol dat het engelsche kogels en grenalen zijn geweestwaarmede Barcelona is gebombardeerd en zelfsdat engelsche officieren het bombardement hebben bestuurd. B E L G 1 E. BRUSSEL den 7 Januarij. Daar het bewind van Noord-Amerika gehoor heeft gegeven aan de vertoogen tegen de gemaakte vorderin gen ten laste van de belgische vaartuigen zijn ook de te dier zake genomene maatregelen van represaille weder ingetrokken. - De heer L. R. Bischoffsheimbankier te Amsterdam, is tot belgisch consul in die stad benoemd. Van regeringswege zal in het belang der nijverheid en in ver hand met de geregelde vaart van en naar Noord-Amerika eene ge regelde beurtvaart worden ingesteld van Antwerpen haar Batavia en Sincapore en terugmet verlofom de retourladingen in andere indische havens aan tp vullen. Vooreerst zullen de schepen twee malen in- het jaar vertrekken te wetenin Mei en in December. De vracht is bepaald op 4Q fr. en 15 p. c. voor de ton ijzerwerk; en 50 fr, en 15 p. c. voor ligte goederen. De retourvracht zal nim mer meer zijn dan 125 fr. per ton. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 11 Januarij. Zijne Majesteit heeftbij besluit; van den 30 December jl.aan de Roomsch-Katholijke inge zetenen van den Zandberg, gemeente Odoomprovincie Drenthe, en van Onstwedder-Mussel gemeente Onstwedde, provincie Gronin gen op het daartoe gedaan verzoek, vergund eene afzonderlijke ker kelijke gemeente uit te makenOnder toekenning van eene rijks sub sidie voor den bouw eener kerk en pastorie aldaar, van f 5800, en van eene jaarwedde voor den bij die gemeente te benoemen pastoor van f 800. Men verneemtdat men zich bij het departement Van justitio steeds ijverig bezig houdt met de organisatie van het policiewezen hier te lande. Men schrijft uit Utrecht, dat sedert eenige dagen de heer WeU tenbergh, buitengewoon hoogleeraar aan 's rijks vee-artsenijschool al daar van zijne wetenschappelijke reize is teruggekeerdwelke ten doel hadom de verschillende vee-artsenijkundige inrigtingen in Europa te bezoeken. Alen vleit zich dat deze reis eenen gunstigen invloed op de gemelde inrigting zal hebben. Alhier te lande ontvangen particuliere brieven Van Java houden het berigt in dat den 9 September op nieuw een hevige brand te Soerabaya gewoed heeftwaardoor 900 huizen onder welke 400 van steen en met pannen gedekt, vernield zouden wezen. Nadere bij zonderheden zijn nog niet bekend; alleen meent men de geruststellende verzekering te hebben dat de bezittingen der Nederlandsche Han- del-Maatschappij bij deze nieuwe ramp niet hebben geleden. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHÈ BERIGTEN. De keizer van Rusland heeft den aanbouw van eene steenen brug over de Newa bevolen welke tegen 1846 voltooid moet zijn, en waardoor de gemeenschap tusschen de beide gedeelten der stad welke thans bij ijsgang op de rivier gestremd isvoortdurend verzekerd zal wezen. Den 19 dezer zal het 50 jaren zijn dat de ongelukkige LodemjkXVl ter dood veroordeeld en den 21dat hij het hoofd op het schavot verloren heeft. Men verzekertdat dien dag een groote lijkdienst door geheel Frankrijk zal worden gevierd, Gedurende 1842 hebben in Darijs 6445 boekwerken van allerlei aardin levende én doöde talen1941 prentwerken en gravures, en 395 muzijkwerken het licht gezien. Ge durende 1842 zijn in de spaarbank van Parijs ingebragt ruim 40l/i mil- lioenen franken uit dezelve geligt ruim 32 miljioenen en is aan interest berekend 3,341,073 fr. Op den 1 Januarij 1843 bedroeg het kapi taal van 149,059 deelhebbers in dezelve de zeer aanzienlijke som van. 93,370,236 fr. De beer S. L. de Beer heeft den 3 dezer te Utrecht zijn honderdsten verjaardag gevierd. Deze grijsaard geniet eene volko- mene gezondheid neemt nog zelf zijne zaken waar heeft nog het genot van al zijne zintuigen en leest en schrijft zelfs zonder bril, Ook JT. van Es, te IJsselmonde heeft den 8 dezer zijnen honderdsten verjaardag gevierdgenielende mede eene volmaakte gezondheid. Te Rotterdam zijn in het afgeloopen jaar geboren 1592 zoons en 1509 dochters, te za- men 3101 kinderen. Overleden 2762 personen. Gehuwd 602 paren. Echtscheidingen 4, Te 's Hage zijn in hetzelfde jaar geboren 2338 kinderen waarvan 1217 zonen en 1121 dochters. Overleden 2108 pers. Gehuwd 505 paren. Echtscheidingen 2. In het Tijdschrift ter bevordering van Nijverheid wordt uit het oost-vriesch weekblad Frisia eene proefneming medegedeeld waaruit blijktdat insecten het eigen aardig voedsel der musschen uitmaken en dat deze alleen uit nood graan zoeken en daarvan niet leven kunnen daaruit zou het te verklaren zijn dat men meer over rupsen hoort klagen naar mate er meer musschen verdelgd worden. In de kamer der beijersche afgevaardigden zal eerst- l daags beraadslaagd worden over een adres van een aantal Protestanten,

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1