N.o 3. ZIEMRZEESCIIE A.o 1843. COURA3VT. BESTUREN ÉN ADMNISTRATÏEN. NIEUWSTIJDINGEN. i den 10 Jfanuarij. NATIONALE MILITIE. L1GT1NG VAN 1843. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, Provincie Zeeland. Gezier. het besluit 'van Zijne Excellenliè den Heer Staatsraad Gou verneur dezer, ProvincieVan dén 9 dezer maafidA1"'° afdeeling n.0 12373' Proi;inctanblad n." 119). Gelet óp de wellen dér Nationale Militie van den 8 Januari) 1817 en 27 April 1820 Staatsbladen n.°" 1 eb 11]. Hebben goedgevonden: Bij deze op te roepen alle Manspersonen zonder onderscheiddie in 1824 geboren zijn en voor de ligling van het jaar 1843 de eerste klasse zullen uïtmaken -onverschillig of zij ol Of niet redenen van vrijstelling hehbenom op Maa.tdag deh 2 Jaduarij aanstaande en volgende dagen, des voormiddags van 10 tót da namiddags ten 4 ure, zich ter Stedelijke Secretarie dezer Stad voor de Ual'.osrSj ïli'iUa te doen inschrijven waartoe het register geopend zal .ri'.i lel J 't: Januari) wanneer hetzelve provisioneel en op den i Janus." ."a.nvo'gende finaal zal worden gesloten en tevens ter hunner '.c.in'e U. brengen alsook van ouders, voogden curators en regenten v. n pu' eke ge stichten of a'ndere instellingen Van, weldadigheidd:e verantwoordelijk zijn voor eenèbehoorlijke en tijdige inschrijving hunner kinderen, pupillen of geadroinistreérderthetzij dezelve al oi' niet tegenwoordig zijn, dat na de provisionele sluiting op den 20 Januarj de nalatigen 'nog zullen worden ingeschreven lot den 28 Januari] daaraanvolgende 'doch wegens vcizuim van géerié aangifte vóór den bepaalden tijd te hebben'gedaan worden verwezeil in eerie geldboete Van n1 et minder dan 5 en niet te boven gaande de som Van f 100, ol' ingeval van onvermogen met eene gevangenis van nier dagen tot zes weken worden gestraft, en dat na de finale 'sluiting van het register op den 28 'Januarij geen inschrijving meer wordt toegelaten maar de nalatigen 'onmid'delijk daarna zullen worden gearresteerd en haar de hoofdplaats 'der Provincie over'gebragtom aldaar, geschikt voor de dienst zijnde aarr den Provincialen Kotnma'hdant ter inlijving te worden overgege ven 'onverminderd de betaling van het dubbeid der boete en bot •ondergaan van de verdete strafbepalingendie ingevolge dé wet op 'de nalatigen op hunne ouders, voogden, curators of regenten zullen worden toegepast. Voorts dat de wettige woonplaats voor de inschrijving wordt ge houden voor hén die 'ongehuwd zijn dé woonplaats der ouders en bij overlijden dié van den eerslbenoemdeh voogd of curator voor dé gehuwden tie plaats alwaar zij hun bestaan hebben of bp dén 1 Januarij 'voor de personele belasting zijn beschreven, en voor gealiment'eerden of dié in Godsbuizen zijn opgevoed de plaats alwaar dé Gódshuizen welke de alimentatie bekostigen gelegen zijn. Dat wijders een ieder dié zich ter inschrijving aangeeftverzekerd moet zijn vah zijnen ouderdom waartoe dé geborenen binnen deze stad de gelegenheid zal worden gegéven bij bet Bureau van den Burgerlijken Standdoch de van elders geborenen zijn verpligt om bij de inschrijving over Ie leggen èene geboorte-aktehetwelk op aanvrage vrij Van zegel en legeS aan hén zal worden afgegeven. Al verder worden opgeroepen allen die de vereisebten 'bezitten eri genegen mogteh zijn öm in mindering van bet kontingerit dézer stad als Vrijwilliger bij dé Nationale Militie te dienen, om zich daartoe ter Stedelijke Secretarie aan te melden gedürendo de gelieele maand Ja nuarij aanstaande Waarvoor het register van inschrijving gereed zal leggen zulleti'de aan 'eiken vrijwilliger na door den Militie-raad in dpze Provincie te zijri goedgekeurd eene premie van dertig guldens uit de stedelijke kas Worden ter hand gestelden waartoe alle Inge zetenen welke op den 1 Januarij ongehuwd bun l9do jaar zijn ingetreden en het 30slc nog niet hehben Volbragtworden toegelaten ten ware zij vroeger hadden gediendin welk geval zij tot den ouder dom van 35 jaren worden geadmitteerd de lengte moeten hebben van 1 fil 57Ö streep en gedurende de laatste 15 maanden binnen de stad hébben gewoond Eindelijk worden opgeroepen de voor zicbzelveh dienende manschap pen die in den loop van het jaar, betzij door overlijden van eenen vader of wel moeder Weduwe zijnde of door het overlijden van een of meer broeders of zusiers regt op vrijstelling hebben verkregen overeenkomstig de bepalingen van art: 91 en 94 der wet vah deri 8 Januarij 1817 eri dientengevolge bun ontslag uit de dienst verlan gen om de schriftelijke bewijzen daarvoor volgens het bepaalde bij art. 21 der wet vóór den 5 Januarij aanstaande ter Stedelijke Secretarie over te brengen waartoe ook de ouders voogden curators óf gemagtigden van de belanghebbenden evenzeer als de manschappen zelve, bevoegd zijn. En opdat niemand die in de tefirieri der Nationale Militie valt of tot het doen der aangifte voor de inschrijving verpligt is, eenige onwetendheid voorwende; zal déze worden afgekondigd en in de Stads-Courant geplaatst: Zierikzeeden 21 December 1842; Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KRO E F. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE noodigen hij deze allen uit die éenigerhande Schuldvordering ten Jaste van deze Stad mogten hebben om derzelVer Rekeningen wegens ge dane LeveTanciën als anderzins voor zooverre dit nóg niet gedaan mogt zijn ten spoedigste, immers vóór den 20 dezer maand, hij den Stads Architect in te leveren wanneer zij op gereede betaling en Verdere levering aan de Stad aanspraak maken willen. Zierikzee, den 4 Januarij 1843. Burgemeester én Wethouders voornoemd DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie van dezelven, De Stads Secretaris, W. J. P. KR OEF. De Deelnemers, in de Onderlinge Waarborg-Vereeniging van Arbeiders en Werklieden worden uilgenoodigd hunne Aan- teekéningboekjes vóór deri 16 Januarij te komen afhalen en de als nog niet ingèbragte Boekjes ten spoedigste te bezorgen vermits de uitbetaling op Maandag den 18 Januarij des namiddags van drie tot vijf ure in het Liefdadig Gesticht zal aanvangen en men bij gebreke van dien de vertraging der betaling aan zichzelven zal té 'wijten hebben. S. G. NAUTAvan der GRIJP, Thesaurier. NEDERLANDEN; 's GRAVENïIAGE den 8 Januarij. Uit Leeuwarden schrijft meb dat het Harer Majesteit 'onze geëerbiedigde koningin behaagd heeft, beschermvrouw te worden der nieuw opgerigte naaischool voor be hoeftige meisjes binnen die staden bereidsals een bewijs vah deel neming honderd gulden aan gemeldë inrigting te doen toekomen. GEMENGDE BUITEN- -EI* BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Te Triest heeft de eerste regtstreeksche aankomst plaats gehad eèneb lading thee, indigo en rijst uit Oost-In'dio, over Suez. Te 'sBosch heeft weder het noodlottig voorval plaats gehad van het verbranden van een 3jarig kind tijdens de afwezigheid der ouderseeh tweede kind is nog gelukkig behouden gebleven daar ook hare kleederen vuur hadden gevat. Ook le Amsterdam is een kind hetwelk in een kinderstoel was geplaatstterwijl de moeder eené boodschap buitenshuis verrigte door het vuur uit de stoof van den stoel dermate van onderen verbrand dat het weinig t ij cl s daarna aan dé gevolgen der wonden is overleden. Te 's Gravcnha'ge is bij den horlógiemakcr Boullangier eene poging tot diefstal gepleegd, döor iémand,,die voor de waarde van f 1000 aan horlogiën gekocht had. Deze voorwerpen werden gepakt in een spa- neridóos. De koopër zoude haar zijn logemerit gaan om geld te ha len maar had de behendigheidom de doos voor eene andere (e verwisselen. Gelukkig echter dal een der bedienden van dep horlogie- maker de list bemerkt had en zijn meestér nóg in tijds waarschuwde. Bij de commissie ter voorziening in den huitengewonen nood (Ier armen en beho'eftigen te Middelburgis den 0 dezer ontvangen eene som van ƒ18,30 zijnde volgens de daarbij gedane opgave, het bedrag der tiieuw- jaars-giflen welke eenige agenten van policié-, in strijd met de bestaande voorschriften hij 18 ingezetenen dier stad hebben opgehaald. De britsche zeemagt bestaat tegenwoordig uit 234 bodems, Uragendo in het geheel 3890 stukken geschut. Het aanhoudend vochtige weder ver oorzaakt in Oostenrijk vele ziekten. De regtbank van koophandel te Parijs heeft in de pas verstrekene maand December 66 faillietverklaringen, uitgesproken. Over het geheele jaar 1842 bedroeg het getal der failliet verklaringen te Parijs 629; in 1841 had hetzelve bedragen 803. Den 5 dezer warén rondom Brussel de Wegen op sommige plaatsen zoozeer met sneeuw bedektdat de postenloop er door vertraagd werd. Da brieven uit Holland en vari Parijs ontbraken. Sedert den 2 dezer heerschle ook té Londen eene vrij scherpe koude, en waren al de vijvers én kleine wateren digtgévrozen. Reeds ten tweedenmale in dit pas aangevangen jaar heeft té Rotterdam brand gewoed en wel donderdag nacht, in een huis in den Harig, bewoond door onderscheiden huisgezin nen. Het huis is geheel uitgebrand terwijl de bewoners ter naauwer- nood hun leven hehben kunnen redden. Bij dezen en den vorigen brand zijn met den besten uitslag, twee nieuwegemakkelijk irigerigte brand spuiten gebezigd gewordenwelke in den tijd van 42 seconden een oks hoofd water uitwerpen. De met lof bekende vaderlandsche dichteres en prozaschrijfster, mejufvrouw Pelronella Móens is den 4 dezerin den ouderdom vah 80 jaren, te Utrecht, waar zij sedert geruirnen tijd woonachtig was overleden. Zoolang mogelijk heeft zij hoewel sedert de vroego kindsheid geheel blindonder hare landgcnoolen van allen rang en leeftijd nut trachten te stichten, terwijl blijmoedige godsvrucht, nederigheid eri vriendelijke omgang haar de achting van allen die haar kenden verworven hadden. Omtrent het treffende ongeluk te West-Zaari den eersten dag des jaars voorgevallen verneemt men de volgende bijzonderheden «Reeds vroeger was er aan de fundamenten des torens eenige uitwijking bespeurd géworden men had toen getracht den voortgang van hst kwaad te stremmen door rondom dezelve een zwaar raam

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1