ZIERULZEESCHE BESTUREN EN ADMIN ISTRATIEN. A.° 1843. COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. N.o 1. J JDingsdag <y/ NATIONALE MILITIE. ligt1ng van 1843. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Provincie Zeeland. Gezien het besluit van Zijne Excellentie den Heer Staatsraad Gou verneur dezer Provincie van den 9 dezer maandA1"° afdeeling n.° 123731 Provinciaalblad n.° 119). Gelet op de wetten der Nationale Militie van den 8 Januarij 1817 en 27 April 1820 Staatsbladen n.°' 1 en 11}. Hebben goedgevonden: Bij deze op te roepen allé Manspersonen zonder onderscheiddie in 1824 geboren zijn en voor de ligling van bot jaar 1843 de eerste klasse zullen uitmaken onverschillig of zij al of niet redenen van vrijstelling hebben om op Maandag den 2 Januarij aanstaande en 'migende dagen, des voormiddags van 10 tot des namiddags ten 4 ure. zich ter Stedelijke Secretarie dezer Stad voor de Nationale Militie te doen 'inschrijven waartoe hel register geopend zal zijn tot den 20 Januarij wanneer hetzelve provisioneel en op den 28 Januarij daaraanvolgende 'finaal zal worden gesloten cn tevens ter hunner kennis te brengen alsook van ouders, voogden, curators en regenten van publieke go- stichten of andere instellingen van weldadigheid die verantwoordelijk zijn voor eene behoorlijke en tijdigé inschrijving hunner kinderen, pupillen of geadministreerdenhetzij dezelve al of niet tegenwoordig zijn, dat na de provisionele sluiting op den 20 Januarij de nalatigen nog zullen worden ingeschreven tot den 28 Januarij daaraanvolgende; doch wegens verzuim vati geene aangifte vóór den bepaalden tijd te hebben gedaan worden verwezen in eene geldboete van niet minder dan f 5 en niet te boven gaande de som van f 100, of ingeval van onvermogen met eene gevangenis van vier dagen tot zes weken worden gestraft, en dat na. de finale sluiting van hot register op 'den 28 Januarij geen inschrijving meer wordt toegelaten maar dé nalatigen onmiddelijk. daarna zullen worden gearresteerd en naar de hoofdplaats der Provincie overgehragtom aldaar, geschikt voor de dienst zijnde, aan den Provincialen Kommandanl lor inlijving te worden overgege ven onverminderd de betaling van het duhbeld rler boete en het ondergaan van de Verdere strafbepalingen die ingevolge de wet op de nalatigen op hunne oudersvoogden curators of regenten zullen worden toegepast. "Voorts dat de wettige woonplaats voor de inschrijving wordt ge houden voor .hen die ongehuwd zijn de woonplaats der ouders erf bij overlijden die van den eerslbenoeinden voogd of curator voor dé gehuwden de plaats alwaar zij hun bestaan hebben of op den 1 Januarij voor de personele belasting zijn beschreven en voor gealimenteerden of die in Godshuizen zijn opgevoed de plaats alwaar de Godshuizen welke de alimentatie bekostigen geleden zijn. Dat wijders een ieder die zich ter inschrijving aangeeftverzekerd moet zijn van zijnen ouderdom waartoe de geborenen binnen deze stad de gelegenheid zal worden gegeven bij het Bureau van den Burgerlijken Standdoch de van elders geborenen zijn vcrpligt om bij de inschrijving over te leggen eene geboorte-akte hetwelk op aanvrage vrij van zegel en leges aan hen zal worden afgegeven. Al verder worden opgeroepen allen die de vereischten bezitten en genegen mogteii zijn om, in mindering van het kontingent dezer stad Sis Vrijwilliger bij de Nationale Militie te dienen, om zich daartoe ter Stedelijke Secretarie aan te melden gedurende de geheele maand Ja nuarij aanstaande waarvoor het register var. inschrijving gereed zal leggen zullende aan eiken vrijwilliger na door den Militie-raad in deze Provincie te zijn goedgekeurd eene premie van dertigguldens Uit de stedelijke kas worden ter hand gesteld en waartoe alle Inge zetenen welke op den 1 Januarij, ongehuwd, hun 19d° iaar zijn ingetreden en het 30ste nog niet hébben volbragtworden toegelaten ten ware zij vroeger hadden gediendin welk geval zij tot den ouder dom van 35 jaren worden geadmitteerd de lengte moeten hebben van 1 el 570 streep eh gedurende de laatste 15 maanden binnen de stad hebben gewoond Eindelijk Worden opgeroepen de voor zichzelven dienende manschap pen die in den loop van het jaarhetzij door overlijden van eenen vader of wel moeder weduwe zijndeof door het overlijden van een of meer broeders of zusters, regt op vrijstelling hebben verkregen, overeenkomstig de bepalingen van art. 91 en 94 der wet van den 8 Januarij 1817, en dientengevolge hun ontslag uit de dienst verlan gen om de schriftelijke bewijzen daarvoor volgens hot bepaalde bij art. 21 der wetvóór den 5 Januarij aanstaande ter Stedelijke Secretarie over te brengen waartoe ook de ouders voogden curators of gemagtigden van de belanghebbenden evenzeer als de manschappen zelve, bevoegd zijn. 'En opdat niemand die in de termen der Nationale Militie valt of tot het doen der aangifte voor de inschrijving verpligt iseenige onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en in de Stads-Courant geplaatst. Zierikzeeden 21 December 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vl.. Ter ordonnantie van dezelvcn, De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF, den 3 tfanuarij. De Deelnemers in de Onderlinge Waarborg-Vcreeniging van Arbeiders en Werklieden worden verzochtten spoedigstcn hunne Aanteekeningboekjes te bezorgen ten huize van den ondór- gctcekenden. S. G. NAUTA van der GRIJP, Thesaurier. FRARK.RIJL PARIJS, den 28 December. Dagelijks komen uit Spanje nieuwe vluglelingendie de straf van Esparlero wegens hunne deelneming aan de jongste troebelen duchten in Frankrijk aan. Twee duizend man voor de helft soldalen arbeiden aan het her stel van de vestingwerken der citadel te Barcelona naar de zijde van de stad. Om in de bestaande behoeften te kunnen voorzienwas eene öorlogSbelasting van 12 millioenen realen over de stad uitgeschre ven. (Men heeft later voor de betaling dier brandschatting een uit stel van acht dagen verleend.) Welke gebeurtenissen in Spanje ook nog aanstaande mogen zijn men houdt het voor zeker dat zij de rust der wereld niet meer be dreigen, zoolang alle mogendheden zich althans van dadelijko inter ventie onthouden. De verbittering der spaansche oppositiebladen tegen Esparlero groeit met den dag aan. Een hunner laat zich onder anderen dus uit «Barcelona is onderdrukt, maar niet onderworpen. Eiken nacht worden vreedzame burgers uit hun bed gesleeptom in de hokken der citadel geworpen te worden. Geheele reeksen krijgsgevangenen uit de naburige dorpen komen dagelijks de stad binnen. Het getal der gearresteerden beloopt reeds 1000 niettegenstaande dé personen welke het meest in de zaak betrokken waren met honderden geëmi greerd zijn. Beeds zijn 13 menschen gefusileerd en men mompelt van teregtstellingen in het heimelijke der gevangenissen gedaan. De huizen wier bewoners gevlugt zijn worden opengebroken de straten en wandelplaatsen zijn ledig en men hoort er niets dan de voet stappen der schildwachten diemet geladen geweren de stad in alle riglingen doorkruisen. De detachementen welke de pleinen be zetten noodzaken de voorbijgangers hunne mantels open te slaan. Indien Prim en andere dapperen den standaard der wraak in het prinsdom planten zouden zij weldra duizenden soldaten vinden. De heer Prim geeft aan Onze regeerders vreesselijke stof tot nadenken. De spaansche consul te Perpignan is teruggeroejjen omdat hij dien gedeputeerde een paspoort afgegeven had en de politieke chef van Gironne schijnt hetzelfde lot ondergaan te hebben omdat hij dien braven kolonel niet heeft gearresteerd." NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGEden 1 Januarij. Bij besluit van den 27 De cember heeft Z. M. tot ridder der Militairo Willems-Orde 4'le klasse, benoemd den gewezen kanonnier der 2""1 klasse P. Ficvel, ter zako van bet door heéi gehouden gedrag tijdens het beleg der citadel van Antwerpen in 1832. De minister van financiën in aanmerking nemende dat er behalve het zout een aantal andere middelen aanwezig zijn dio met vrucht tegen vervuring van het hout der zeeschepen kunnen worden aangewend, bèeftbij resolutie van den 9 December jl. bepaald a. dat het zoutwaarvoor ten behoeve van deri scheepsbouw uit krachte van het koninklijk rescript van den 12 November 1833 n.° 74, vrijdom van accijns wordt toegekend voortaan zal behooren te wor den verinengd met 4 kannen ongézuiverden houlazijn onder elke 100 ponden b. dat al de houlazijn door den betrokken controleur ten koste vati de belanghebbenden zal behooren te worden geleverd c. dat de vermenging zal behooren te worden bewerkstelligd door de ambtenaren bij den uitslag uit de zoutziederij eii dat het zout vervolgems onder begeleide van ambtenaren naar de scheepstimmer werf zal moeten worden vervoerd, en aldaar, onder hun toezigt tusschen de inhoulen van het schip worden verwerkt. Volgens heriglen van de Kaap-de-Goede-Hoopvan den 11 Oc tober had men aldaar lijdingen uit Port-Naiaivan den 11 Augus tus, ontvangen, in welke gemeld wórdt, dat kapitein Smith ijverig voortging met het versterken dier plaats en er wederom eene brik met geschut en krijgsbehoeften aangekomen was. Genoemde hevelhebber was voornemens ruiterij op te riglenen paarden tot het trekken t'an het geschut, te doen leeren. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BER1GTÈN. Er is thans eene tweede vervolging tegen den (te Groningen uilko- menden) Volksvriend begonnenwegens een artikel ten opschrift heb bende onderzoekt alle dingen cn behoudt het goede, voorkomende in de op tien 25 en 29 November cn op den 2 December jl. uitgegeven nummers. Naar gezegd wordt zon besloten zijn tot onderscheiden maatregelen, om de kazernen van Parijs voor overrompeling Ic beveiligen. Daaronder noemt men het stellen van vaste banken legen do binnenmuren waar door men zich, over die muren, mot geweervuur zou kunnen verde digen. Volgens de jongste volkstelling telt inen thans in de oostenrijk- scho monarchij 25,500,000 Katholijken 6,400,000 Grieken 1,260,000 I.ulherschen 2,240,000 Gereformeerden, 45,000 Socinianen en 600,000 Israelilen. De 766 kloosters bevatten 10,354 monnikken en de 187 vrouwenftïöö'siérs 3661 nonnen. In het laatst der maand November

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1