ZIEMRZEESCHE COÜRANT. /O Dingsdag den 27 December» BESTUREN EN ABMIM3TRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. N.o 103» A.o 1842. De Prijs dezer Courant is in de drie maanden f 2. De Advertentiën worden berekend legen 25 cents de regel. De Abonnementen voor de Courant worden voor niet minder dan drie maanden aangenomenen de betaling geschiedt comptanl of bij het einde van ieder vierendeel jaars dit niet geschie dende zal hel aangemerkt worden als geëindigd zijnde. - Voorts wordt bij deze verzocht, dat de inzending der Advertentiën, Nieuwstijdingen enz. daags vóór de uitgave geschiedt, indien men dezelve in het eerst uit te geven N.° teil hebben geplaatst. BEWAARSCHOOL voor KINDEREN van ARMEN en ONVERMOGENDEN te ZIERIKZEE Wijk B n.° 424. Aan de belanghebbenden wordt berigtdat de aan het hoofd dezes genoemde School op den 3 Januarij 1853 zal geopend worden terwijl tevens allen, die Kinderen van 2 tot G jaren, in de eerste plaats van door de Armenkassen bedeeld wordendeen vervolgens van minvermogende Ouders derwaarts willen zenden uitgenoodigd worden om zich daartoe vóóraf bij een der Leden van de Directie aan Ie melden met opgaaf van den naam en ouderdom en van de woonplaats der Kinderen. Tot de toelating wordt vereischt bewijs dat de Kinderen gevaccineerd zijn of de natuurlijke kinderziekte gehad hebben. Het Schoolgeld voor ieder Kind bij voorschot te betalen is bepaald op 30 cents per maand. De Leden der Directie zijn behalve de ondergeteekendc de Heeren M.' M. J. SCHUUR- B E Q U E B O E IJ D.' J. I'. E R M E R I N S en G. C. DROOGLEEVER FORTUIJN. Zierikzeeden 22 December 1842. Namens de Directie P. J. ANDREjE, Secretaris. F R A N K R IJ K. PARIJS den 20 December. De jongste berigten uit Barcelona loopen lot den 15. Steeds ging men aldaar voort met het bloedver gieten en met bet nemen van allerlei maatregelen van afpersing. Ésparlero heeft de stad eene aanzienlijke oorlogsbelasting opgelegd en naar men verzekerde de aldaar zich bevindende hoogesehool en de school voor apothekers opgeheven. Ook is een groot aantal amb tenaren afgezet. Men wilde intusscben weten dat de staal van beleg den 18 zou opgeheven worden. Ésparlero had zich steeds nog niet te Barcelona vertoond schoon sommigen verzekerden dat hij aldaar vermomd geweest was ten einde in persoon over het uitwerksel van het bombardement te oordeelen. Intusschen beginnen zich hier en daar sporen van opstand >n de provinciën te vertoonen. Te Seville hebben 2 bataljons nationale gardes de wapenen opgevat en de wegzending van bet garnizoen verlangd. De martiale wet echter afgekondigd zijnde is alles tot de orde teruggekeerd. Ook in andere plaatsen is de rust meer of min gestoord geworden terwijl vele benden het land doorkruisen. Hier aan wordt het toegeschreven, dat de regent nog niet naar de hoofd stad terugkeert. De spaansche dagbladen varen steeds hevig uit tegen Ésparleroen vooral tegen van Halen. El Heraldo noemt dezen laatste een even gvoote lafaard als hij bloedgierig isen vergelijkt Espartero bij Nero. Nero, zegt hij, bezong in geestvervoering den brand van Rome. Es partero heeft de burgers niet willen aanhooren die van hem lank moedigheid kwamen afsmeeken. El Corresponsal Van den 12 laat zich aldus hooren Zag men ooit afschuwelijker bloedraad dan die van van Halen uit elk woord gudst het bloed. De doodstraf is aan de orde van den dag. De woeste gouverneur van Calomarde op het oogenblik toen eene armée van insurgenten dreigde het schier-eiland te over weldigen toen het vuur van den opstand in Andalusie smeulde, heeft nimmer een zoo bloeddorstig dekreet uitgevaardigd. Er is echter hierbij ééne opmerkelijke omstandigheid aan te voeren dezelfde veld heer die zich niet heeft weten te verdedigen wien eene armée van 160,000 man aan welker spits hij stond heeft zien vluglen en die lafhartig alles verliet rekent thans den militairen het tot misdaad aan dat zij in de stad zijn gebleven hij veroordeelt ter dood allen die uit zwakheid of uit andere oorzaken zich lot de junta hebben aangesloten. Zwaait in dit land de geregtigheid haren staf, als der gelijke strenge straffen bevolen worden door een man die in dit oogenblik voor eene'n krijgsraad behoorde teregt te staan Partikuliere brievon van latere dagteekening dan het rapport van den admiraal Dupetit-Thouarsmelden dat de inbezitneming der overige Marquisen-Eilanden ijverig en steeds met volkomen in stemming der inboorlingen werd voortgezet. De etablissementen waarvan het rapport sprak namen eene ijverige ontwikkeling ka zernen en magazijnen werden opgerigter werden 3000 gebakken steenen per dag gefabriceerd men had zelfs eenen oven opgerigt waarin men tot 5000 stuks in eens kan hakken men maakte kalk en men had door aanvoer uit Chili de kudden welke de admiraal uit voorzigligheid er geplaatst had aanmerkelijk vermeerderd. Men moet derhalve dezen helangwekkenden Archipel als bepaaldelijk aan Frankrijk toebehoorende beschouwen. Deze stelling welke zoo nut tig kan worden voor onzen handel in die zeeën en voor onze wal- vischvaarders wier bedrijf zich bijna geheel bepaalt tot de Stille Zuid-Zee en zelfs misschien in het vervolg eens voor onzen staat kundigen invloed zullen wij mitsdien to danken hebben aan een ministerie hetwelk men zoo dwaselijk beschuldigt van Frankrijk bij alle gelegenheden tegenover den vreemdeling te vernederen ja zelfs op het eigen oogenblik wanneer daadzaken d44r zijn om alle de clamation zoowel te beantwoordenhetwelk men beschuldigtde belangen onzer marine en de eer onzer vlag te verraden. En zijn zeer gunstige berigten uit Algiers tot der. 10 ontvangen. De Arabieren onderwerpen zich op alle punten; de wegen zijn veilig, terwijl overal dorpen en gehuchten verrijzen. Een brief verzekert zelfs, ofschoon dit allezins bevestiging verdient, dat Abd-el-Kader zijn verlangen zou te kennen gegeven hebben om zich te onderwerpen, alleen eenig kommandement wcnschende te behouden. De gouverneur zou geantwoord hebben dat zijne bevelen luiden om tot geen prijs met hem te onderhandelen doch dat indien hij zich onderwierp eene jaarwedde zou worden verleendwelke hij zou kunnen verteren waar hij wilde. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 24 December. Van wege den minister van financiën is hekend gemaaktdat de middelprijzen der inlandsche granen voor het geheele rijk over het tijdvak van den 20 November tot en met den 19 December 1842, per mud zijn geweest: tarwe ƒ8,83, rogge ƒ6,99, boekweit ƒ6,05, gerst 4,67, haver ƒ2,871/, en ongepelde spelt 3,27en dat de regten op den in- en uitvoer voor de maand Januarij eerstkomende zijn gesteld per mud als volgt; tarwe en gepelde spelt 50 c. en vrij rogge 15 c. en 30 c.boek weit 15 c. en 30 c. gerst en mout 25 c. en vrijhaver 75 c. en vrij en ongepelde spelt 50 c. en vrij. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van jl. dingsdag is onder anderen ontvangen eene koninklijke boodschap houdende kennisgeving dat Z. M. den minister van financiën heeft gemagtigd de begrootingswetten over 1844 en 1845 aan de kamer aan te bieden. Diensvolgens legt z. exc. namens Z. M. over 1.° Elf ontwerpen van wet, makende te zamen uit bet bedrag der begrooting van uitgaven over 1844 en 1845. Dit bedrag is geraamd over 1844 op ƒ70,251,486 en over 1845 op 70,157.450. De hoofdstukken zijn: I. Huis des konings; II. Ilooge kollegiën van staat III. Buitenlandscbe zaken IY. Justitie Y. Binnenlandsche zaken YI. Hervormde en andere eerediensten VII. Roomsch-Katho- lijke eeredienstVIII. Marine IX.a Nationale schuld en IX.b Depar tement van financiën X. Oorlog en XI. Koloniën. Bij eene verge lijking der begrooting van 1843 met de thans voorgedragene van 1844 en 1845 deed z. exc. opmerken dat de begrooting over 1844 opleverde eene vermindering van 865,454 en die over 1845 van 959,391. Bij de toelichting der boven aangetoonde vermindering deed z. exc, opmerken 1." Huis des konings; dat hierop geene verandering had plaats gehad. 2.° Hooge staatskollegiëndat hierop eene vermindering van ruim 20,000 over 1844 en ruim ƒ21,000 over 1845 plaats heeft gehad. 3." Builenlandsche zaken, eene vermindering van ƒ25,970. 4." Justitie, eene vermeerdering van 7999 over 1844 en ƒ8629 over 1845, en zulks door den staat van sommige gevangenissen, waarvoor eenige verhooging is gevorderd. 5.° Binnenlandsche zaken, verminderd met ƒ279,500 over 1844, en 282,867 over 1845, en zulks ingevolge de mindere kosten voor den waterstaat en andere werken. 6.° Hervormde eeredienst enz. Êenigzins verhoogdten gevolge van den opbouw van kerken herstel van pastoriën vermeerdering van traktement van de leeraren enz. 7.° Roomsch-Kalholijke eeredienstgeen noemenswaardig verschil. 8." Marine verminderd met ruim 3000ten gevolge van ver eenvoudiging hij de maritime etablissementen. 9.° Nationale schuld verhoogd over 1844 met ƒ121,855, en over 1845 met 83,775. De kosten van het departement van financiën (waarvan nu een afzonderlijk hoofdstuk is voorgedragen) zeer aan zienlijk verminderd ten gevolge van de hesparingen op onderscheidene takken van bestuur ouder dat departement ressorterende. 10." Oorlog, verminderd met 572,000. Z. exc. geeft de verze kering dat voor dit departement het uitzigt op verdere vermindering in de toekomst bleef gespaard. 11.° Koloniën vermeerderd met 6200. Ten gevolge van dit alles deed z. exc. opmerken dat de voorge stelde begrootingswetten in aanmerking genomen ook de verhooging voor de nationale schuld voor ieder der twee jareneene verminde ring van ruim 1 millioen bedroeg. Overgaande tot de wet op do middelen tot dekking der uitgaven bleek uit 's ministers rede hoofdzakelijk: Dat het hoofddoel was de beslaande belastingen te behouden met eenige wijzigingen. Daartoe strekte 1.° Een ontwerp van wet op de grondbelasting. Z. exc. deed op merken dat dit ontwerp ten doel had eene verdeeling der belasting over de gebouwde en ongebouwde eigendommen op de grondslagen van het kadaster. 2.° Een ontwerp op de personele belastingwaarvan in den regel het doel isde minvermogende klasse te verligten en eenige voor werpen van weelde te bezwaren. 3.° Een ontwerp op de patenten waarvan mede de strekking is

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1