NIEUWSTIJDINGEN, ZEETIJDINGEN, ADVERTENTIEN. FRANKRIJK. PARIJS, den 18 December. Onze bladen behelzen thans het officieel berigt, dat de Archipel der Marquisen-Eilanden den 1 Mei dezes jaars in naam van den koning der Fransche» in bezit genomen is. De schout-bij-nacht ADupelil-Tlumars heeft daarvan bij eenen den 25 Junij uit de baai van Taiohac geschreven brief, aan den minister van marine kennis gegeven. (De genoemde groep eilanden is in dor tijd door de Spanjaarden ontdekten later door den rus- sischen vlootvoogd Krusenslern bezocht en beschreven.) De jongste beriglen uit Barcelona loopen tot den 13. Den vorigen dag waren wederom 13 soldaten der vrijkorpsen op de espla nade doodgeschoten. Het was aan geen Spanjaard geoorloofd Barce lona te verlaten. In de stad bleef voortdurend groote schrik heerschen alle winkels waren nog gesloten. Espartero was steeds in zijn hoofd kwartier van Sarria. Zurbano had zich naar Girona begeven om er de orde te horstellen en arrcslatiën te doen. N Ell ERLANBEN. 's GRAVEN1IAGE, den 21 December. Door den minister van financiën is in de Stunts-Courantbekend gemaaktdat z. exc. vernomen hebbende dat te 's Gravenhage in omloop is bevonden een besnoeid mjfenlwintig-cents-stuk behoorende tot bij de wet van den 28 September 1816, Staatsblad n.° 50.) daargestelde nieuwe 's rijks munten met allen nadruk het publiek herinnert aan den inhoud van art. 19 der gemelde wet, luidende als volgt: «Onverminderd »de straffen bij het lijfstraffelijk wetboek gesteld tegen degenen «welke zich zouden veroorloven de muntspeciën te verminken zullen «geene der bij deze wet daargestelde nieuwe 's rijks munten in u's rijks schatkist worden aangenomen wanneer dezelve eenigzins ver- »minkt of besnoeid mogten zijn en zal niemand gehouden wezen «dusdanige (na 1816 gemunte) verminkte of besnoeide muntspeciën »te ontvangen." Don 15 dezer heeft te Alkmaar, met het daarbij behoorende ceremonieel plaats gehad de plegtige ter aarde bestelling van den hoog eerwaarden heer Èermrdus Josephus Gervingaartspriester van Hol land Zeeland en West-Vriesland en ridder der Orde van den Ne- derlandschen Leeuwdie op den 12 dezer aluaar in den ouderdom van 61 jaren overleden was. Uit Paramaribo is berigt ontvangen dat Z.' M.a korvet Juno aan boord hebbende den heer gouverneur-generaal Eliasden 11 November op de rivier van Suriname is aangekomen. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Uit Keizerswaard wordt gemeld dat eene van Londen komende ade- lijke dame uit Bern zich aldaar gedurende verscheiden weken opgehou den heeft om de inrigling van het diakonessen-gesticht naauwkeurig te leuren kennen vermits zij gekozen was geworden om het Hospitaal van S.'-Jacob te Jeruzalem te besturen met hetwelk een soortgelijke ge sticht zal verbonden worden. In Pruissen kunnen, volgens eene ko ninklijke kabinets-ordevan den 14 Novembergeene Joden als refe rendarissen of advocaten worden toegelaten. Bij het graven van een put aan den berg, waarop het belgisch stadje Cassel gebouwd is, heeft men 40 voelen onder den grond overblijfselen gevonden van zeedieren en onder anderen stukken van kaken van zeevisschen. Het aantal stuk ken geschut, door de Engelschen te Woosung in China, veroverd, grootendeels uit metaal vervaardigd en van 12 tot 14 engelsche voeten lang bedraagt 172 terwijl die welke te Chinhae genomen werden te Cal cutta bijna 16,000 ponden sterling bij verkoop hebben opgebragt. Het dagblad van S.'-Petersburg bevat een artikeltot wederlegging der in vreemde dagbladen van tijd tot tijd verschijnende berigten nopens lieden die tot nu zich als krijgsgevangenen in Siberie bevonden hebben en thans eerst huiswaarts keeren. Genoemd dagblad wederspreekt zulks ten stelligste. Te Arnemuiden is in de vorige week overleden een man en vader na eene ziekte van ruim 4 maanden eene arme ongeluk kige weduwe met een dertiental kinderen (waaronder er 9 zijn die hun vadergemis nog niet regt kunnen beseffen) nalatendezijnde van het veertiende in de achtste maand zwanger. De milddadigheid is voor dit ongelukkig huisgezin ingeroepen. De nederlandsche fregatten de Jason en de Rijn zijn te Malta aangekomen. Den 17 dezer is te Gend de katoenspinnerij van den heer Kobbe in de asch gelegd. Zoo men meldtzou het ongeluk op den spoorweg van Quiévrain niet aan kwaad willigheid toe te schrijven, zijn. Zoo als uit Hamburg van den 5 dezer gemeld wordt, gaat de we deropbouw van het afgebrande gedeelte dier stad met grooten spoed voort. Behalve een vrij aanzienlijk gedeelte nagenoeg voltooide huizen, zijn bereids 370 woningen herbouwd. Met het opruimen der puin- hoopen is men echter nog in lang niet klaar, en zal dit nog wel den geheelen winter volop werk geven. Tot wederopbouw der ker ken vond sedert eenige dagen eene verkooping van vrouwelijke hand werken op het raadhuis plaatswelke deels bijeenverzamelddeels tot dat einde uitsluitend vervaardigd waren, Derzelver waarde be rekende men op 50,000 mark. verkocht. Reeds meer dan de helft was bereids In den nacht van II. woensdag op donderdag is te Londen, in de kleine PrescottstraatMinories, brand ontstaan in een huis, dat in verschillende gedeelten verhuurd en door ten minste 25 personen bewoond werd. Niet minder dan 10 daarvan zijn in de vlammen omgekomen of hebben bij het springen uit venstersmet oogmerk om zich te redden, het leven verloren. Het schijnt, dat de brand ontstaan is door een hond die nadat hem eenige vonken uit een haard op de huid gevallen waren zich in een hoop slroo heeft ge wenteld waardoor het vuur zich verder verspreid heeft. Het nieuwste werk van DicltensRoz, over Noord-Amerikawerd in New-York, reeds den dag na deszelfs aankomst, door verschillende wedijverende boekhandelaarsgeheel nagedrukt uitgegeven en in lalloozo exemplaren legen een shilling naar alle doelen iler Vereenigde- Staten verzonden. Een dagblad, the New-World, drukte'het gehecle boek, in een enkel van deszelfs reusachtige nommers af, en verkocht, tegen 6'/4 pence per nommer terstond 35,000 exemplaren. ZIERIKZEE den 22 December. Bij besluit van den 19 dezer, heelt Z. M. benoemd tot secretaris der gemeente Haamstede de heer L. L. Bolle. MIDDELBURG, den 19 December. Uit "Waarde, in Zuid-Beveland, wordt ons van den 15 dezer het volgende gemeld In den namiddag van hedencirca half vijf urehad alhier een verschrikkelijk ongeluk plaatsdat al onze dorpelingen met schrik en neerslagtigbeid beving. De persoon van P. Lijs had in deszelfs woon vertrek in een hoek een geweer staan dat met hagel was geladen. Een van deszelfs zonen nam hetzelveen wildeuit scherts, zijn jon ger zusje van zes jaren daarmede schieten in de veronderstelling dat hetzelve ontladen was. Na op twee of drie kleine passen afstands on derscheidene malen aangelegd te hebben vat het kruid vuuren het noodlottige schot doet het lieve kind, onder den uitroep Jan! Jan! zieltogend op den vloer nederstorlen. Ofschoon er dadelijk geneeskun dige hulp werd ingeroepen was dezelve niet in staat dit jeugdige le ven te behouden slechts weinige oogenblikken na het noodlottige schot was het kindje dood. Bij onderzoek van het lijkje bleekdat de reg- ter-boven-arm in deszelfs midden geheel verbrijzeld was; van daar had het schot zich een weg gebaand in de bovenzijde der borsten is voortgedrongen naar de linkerzijdeweshalve de wond noodwendig doodelijk was. Mogt elk gebruiker van schietgeweer hieruit leeren, hetzelve toch uit het oog van kinderen te verwijderen dan zal men zichzelven nooit kunnen beschuldigen oorzaak van iemands te vroegen dood te zijn geweest," ZIERIKZEE den 22 December. Binnengekomenhet fregatschip Middelburgkapt. M. Rooderkerk van China laatst van Batavia naar Middelburg. BROUWERSHAVENden 22 December. Binnengekomenhet fregatschip Javakapt. H. Hagersvan Batavia de brikschepen Rembrandtkapt. P. Garlingvan Alexandria (Egypte) Rivalkapt. J. H. Doughty, van Cardiff, alle drie naar Rotterdamen Reliance, kapt. D. Smith van Greifswald naar Antwerpen en uitgezeild het barkschip Vice-Admiraal Gobiuskapt. H. J. Bonn, van Batavia naar Rotterdamen het brikschip Constantinokapt. S. Corlyon van Huil naar Antwerpen. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM. Woensdag den 21 December 1842. gebleven. Nederlanden 2'/2 pC. Werk. Schuld 52®/i pC. 5 101'/'» Amort. Syndikaat4'/, pC. 94'/, Handel-Maatschappij 4'/, 1297/'8 Oost-Indiën 5 99s/s Rusland, Hope en Comp. 5 106 Spanje, Negot. 1834 bij rdoin 5 18ls/ie Oostenrijk, Bij Goll. en Comp. .5 Negot. Metaliek 5 MIDDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE van den 22 December 1842. De Ned. Mudde. O. Tarwe 18"/M f 7,00 a 8,50 N. dito 1842. 8,00 a 9,00 Zomer-dito - 0,00 a 0,00 Ordinaire dito - 7,00 a 7,50 Rogge V 7,50 a 7,75 N. Winter-Gerst - 5,00 a 5,20 Zomer-dito 4,00 a 4,20 Haver - 3,00 a 3,25 Paardeboonen - 5,00 a 5,30 Witte dito - 8,00 a 8,50 Bruine dito - 9,00 a 9,25 Graauwe Erwten Groene dito Geele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad Raap-Ölie te Patent-Olie Lijn-Olie Raapkoeken f00 Lijnkoeken -00 De Ned. Mndde. f 0,00 a 0,00 - 7,00 a 7,75 - 0,00 a 0,00 - 8,00 a 10,00 - 9,00 a 10,00 - 3,00 a 8,00 f 42.00p. v. - 45,00 - 44,00 00 de 1040 stuks. 00 MARKTPRIJZEN der MEEKRAP te ZIERIKZEE, van den 22 December 1842; Teelt 1842. Twee en een, 1 2 3 Een en een 1 2 3' Per 50 Ned. Pond. kw. ƒ27,00 a 28,00 - 25,00 h 26,00 - 23,00 a 24,00 - 27,00 h 28,00 -25,00 a 26,00 -23,00 a 24,00 Per 50 Ned. Pond. Onberoofde, V kw. ƒ26,00 a 27,50 2' -24,00 a 25,00 3" -21,00 a 23,00 Mullen1° soort - 6,00 a 8,00 2e - 4,00 a 5,00 Vorige gewassen zonder verandering. Iemand eene zwartbonte VAARS vermissende van om- trent anderhalf jaar oud kan dezelve terug bekomentegen vergoeding der kosten, bij LEENDERT van der WEKKEN, te Kerhwerve. VERKOOPING op Dingsdag den 27 December 1842, 's morgens ten 9 ure, op de Hofstede van JOSIAS K L O M P E onder Dreischorvan eene aanzienlijke partij Wilgen B O O M E N en Wilgen HAKHOUT. te zierikzee bij de weu. a. he VOS RN ZOON, stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 2