1 ZIER1KZEESCHE 0 I Dingsdag A.° 1842. COURANT, den 20 December N. BESTUREN EN ADMIN ISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. N.o 101. We. .00 ,75 ,00 ,00 ,00 ,00 iks. red. ,00 ,00 ,00 ,00 ,00 !>g- A- bt- m- ;en an 2, en -V, tie P. mi DE TEGEN DEN 17 DECEMBER AANGEKONDIGDE VER PACHTING DER STEDELIJKE EIGENDOMMEN EN GEREG- TIGDHEDENWORDT UITGESTELD TOT OP ZATVRDAG DEN 21 JANÜARIJ EERSTKOMENDE. De ONTVANGER der DIRECTE BELASTINGEN ad interum te Zierikzeeverwittigt bij deze de In- en Op gezetenen derzelve Stad dat van beden op de gewone dagen en uren zal worden gevaceerd tot de ontvangst van gezegde Belastingen in de Hooge Molenstraatwijk A n." 304. Zierikzeeden 17 December 1842. De Ontvanger voornoemd W. SCHÜIJLENBURG. De LOTERIJ van HANDWERKEN of ter verlo- ting, dienstige VOORWERPEN, welke jaarlijks alhier plaats vindt, zal eerlang, zoodra de gevraagde goedkeuring van den Koning zal zijn ingekomen worden opengezet. Intusschen wordt een ieder beleefdelijk uitgenoodigd om daartoe de Vereischt wordende Handwerken of Voorwerpen in gereedheid te wil len brengen. Zoodra bet antwoord van Z. M. zal ontvangen zijn, zal de Lijst ter medewerking zooveel mogelijk aan een ieder rond gezonden worden en de Dames der Directie hopen en rekenen op de algemeene welwillendheid vroeger aan baar betoond terwijl ook zij niet in gebreke zullen blijven door ijver en accuratesse, het ver trouwen in haar 'gesteld steeds waardig te zijn en hopen dat haro pogingen aan het belanglooze doel zullen beantwoordenzul lende in het laatst van Februarij de trekking plaats hebben. Namens de Directie 11. de JONGE c/eb. van BreUgki. De COMMISSIE voor de ONDERLINGE WA AR- B O RG-VE RE E NIGING van ARBEIDERS en WERKLIEDEN. In ervaring gekomen zijnde dat enkele Deelnemers in deze Waar- PoHj-Verepiiging hunne aanteekeningboekjes wegens in het Fonds ingebragte gelden hebben verpand of aan anderen in betaling gegeven en in aanmerking nemende dat zoodanige handelwijze als strekkende om het goede doel dezer inrigting grootelijks te verijdelen niet spoe dig genoeg kan worden tekeer gegaan. Waarschuwt bij deze alle Winkeliers, neringdoende Lieden, of wie zulks mogt aangaan om de vorengemelde aanteekeningboekjes noch bij afstand noch bij wijze van volmagt of op eenigerhande wijze van de Deelnemers dezer Waarborg-Vereeniging over te nemen aan gezien de Commissie zoodanige overname niet kan van waarde houden en niet bevoegd is aan iemand andersdan aan den Deelnemer zeiven de teruggave der ingebragte gelden te doen. Zierikzee den 19 December 1842. De Commissie voornoemd A. MOENS van BLOOIS, Ter ordonnantie van dezelve B. C. C A U. F R A N K R IJ K. PARIJSden 13 December. Onze ministeriële drukpers is zeer verbolgen op Esparlero en meentdatindien de regent slechts eenige inschikkelijkheid had betoond hij niet zoo zonder genade eene stad van dat belang aan de verwoesting van een bombardement had be hoeven prijs te geven. Het Journal des Débals zegt dat Esparlero meer geweld tegen Barcelona heeft uitgeoefend dan ooit koning Philips en Alba tegen eenige nederlandscbe Stad gedaan hebben. Dat zelfde blad voegt er bij dat dit te minder aan Esparlero te vergeven is naardien Barcelona hem ook ten gevolge van een opstand welken hij toen goedkeurde, tot regent heeft verbeven. De generaal van Halen heelt eene tweede proclamatie uitge vaardigd waarbij hij de inwoners van Barcelona aankondigt, dat de opstokers en hoofden van den opstand volgens de bestaande wetten met gestrengheid zullen gestraft worden en de ingezetenen vermaant zich aan het gebeurde voor de toekomst te spiegelen en zich voor verdere inblazingen van partijzucht te wachten. Bij een derde bevelschriftheeft de generaal aan alle militairen zeelieden en burgerlijke beambtenwelke de revolutionaire junta gehoorzaamd bebben voorgeschreven zich aan hunne chefs te ver- toonen ten einde door eene militaire commissie te worden gevonnisd. Wie hieraan niet gehoorzaamten ieder die aan zoodanige ongehoor- zamen huisvesting verleentzal onverwijld met den dood gestraft worden. Voorts beveelt hij ook alle militairen welke zonder deel aan den opstand genomen te hebben, na den 24 November, toen de revolutionaire junta hun verlof gaf te vertrekken binnen de slad gebleven zijn zich insgelijks aan hunne chefs te vertoonen en zegt dat hunne verschillende graden hun ontnomen zullen worden ten ware zij de onmogelijkheid bewijzen kunnen waarin zij verkeerd mogten bebben om de stad te verlaten. De militaire raad is uit 11 officieren onder voorzitting van den brigadier don Jose Munoz zamengest.eld. De jongste uit Barcelona ontvangen lijdingen Ioopen tot den 8. Beeds bad de generaal van Halen onderscheidene personen doen dood schieten. De aanstokers en hoofden van den opstand waren het ont komen. Dientengevolge had de generaal 200 soldaten of nationale gardes doen vatten waarvan mede reeds onderscheidene waren dood geschoten. Het uitleveren der wapenen ging geregeld voort de tijds bepaling daartoe was 6 uren uitgesteld geworden. Steeds worden er ,'jzonderheden medegedeeld nopens de aanzienlijke schada wolke de stad geleden heeft. Weinig menschen zijn echter bij het bombarde ment omgekomen. Den 15. De laatste tijdingen uit Barcelona zijn van den 9 en houden in dat omstreeks 60 buizen en daaronder het stadhuis en bet grootc hospitaal ten gevolge van het laatste bombardement ge heel vernield zijn. Naar men konde berekenen waren ongeveer 100 personen gesneuveld. De generaal Zurbano liet zich dikwerf in bet openbaar zien en scheen volkomen gerust voor de toekomst te zijn. Op zijn bevel waren reeds 300 personen in hechtenis genomen en werden nog dagelijks vele lieden ter dood gebragt. Naar men ver neemt is ook een kapitein der linie-troepen welke zich bij bet uitbreken van den opstand bij de oproerlingen heeft gevoegd dood geschoten. Onder de laatste uitgevaardigde bevelen van de militaire overheid noemt men eene proclamatie van den kapitein-generaal waarbij de inwoners gelast worden niet alleen de wapenen maar ook al het voorhanden zijnde kruid en lood over te geven en waarbij bepaald wordtdat de inwoners welke de stad verlaten bebben en binnen drie dagen niet zullen zijn teruggekeerd zullen worden dood geschoten. De Franschen welke voor bet bombardement aan boord der fratische oorlogs-vaartuigen waren gevlugtkeerden Weder in Barcelona terug. Den 16. De jongste brieven uit Spanje houden geen nieuws van aanbelang in. De wreedheden door van Halen to Barcelona ge pleegd gaan alle denkbeeld te boven. Den 10 rekende men dat reeds eenige honderden personen doodgeschoten waren terwijl nog 5- of 600 Soldaten in de gevangenis hun lot afwachtten. De regent is volstrekt niet te Barcelona geweest en werd den 15 te Madrid terug verwacht alwaar hij zonder eenige vertooning zou binnenkomen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 18 December. Z. M. Willem Frederik graaf van Nassau, is vrijdag avond in goeden welstand uit Berlijn alhier aangekomen en beeft zijn' intrek op het paleis in het Noord- einde genomen. Bij besluit van den 4 Decemberheeft Z. M. de onteigening gelast van eenige in dat besluit vermelde perceelengelegen in de stad Utrechtwelker bezit Vereischt wordt tot het daarstellen Van een gebouwhoofdzakelijk bestemd om daarin op te nemen en bijeen ta brengen de aldaar ter slede bestaande inrigtingen ter bevordering van nijverheid kunsten en Wetenschappen en zulks bij wijze van ver grooting en verbouwing van de reeds aanwezige stads-muzijkzaal. De eerste kamer der staten-generaal heeftin hare zitting van gisteren verworpen hot ontwerp van wethoudende wijziging van art. 12 der wet op do regterlijke organisatie van bet beleid der jus titie welk ontwerp in do zitting van de tweede kamer van donder dag was aangenomen. Eergisteren heeft de hooge raad der Nederlanden kamer van burgerlijke zaken uitspraak gedaan in de zaak van den heer C. A. Thieme boekdrukker en courantier te Arnhem tegen bel bestuur der registratie, vorderende eerstgemelde restitutie van gedurende do jaren 1840 en 1841 te veel betaalde zegelregton. De hooge raad heeft hij deszelfs arrest in de eerste plaats beslist dat het sustenu van het bestuur volgens hetwelk er geene vordering van te veel betaalde zegelregten te pas zou komen ongegrond is. De hooge raad heeft geoordeeld dat de bevoegdheid om het onver schuldigd te veel betaalde terug te vorderen, uit het gemeene regt en bijzonder uit art. 1395 B. W. voortvloeit; dat de uitzonderingen op dien regel in dat art. zijn vervat of op speciale wetten moeten gegrond zijn betgeen het geval met de onderhavige te veel betaalde Zegelregten niet isdat er in geene speciale wet zoodanige beschikking Wordt gevonden dat de zegelregten niet bij de wet zijn uitgesloten en dat bet tegen alle regt en billijkheid zou strijden de bepalingen van eene geheel andere wetop het stuk van zege! toe te passen of daartoe uit te strekken enz. Wat aangaat de vordering zelvebeeft de hooge raad beslistdat de bepaling der wet van 13 Vendemiaire VI jaar derwijze moet wor den uitgelegd dat er voor elke 5 vierkante palmen meer [pour chaque cinq dêcimélres d'excédant) een halve cent meer moet worden betaald dat de opvatting der administratie volgens welke zoodra men de 5 palmen te boven gaat, dadelijk een halve cent zegelregt meer zou moeten voldaan worden tastbaar in strijd is met de duidelijke ielter der wetdat er voor elke 5 palmen meer een halve cent moet wor den voldaan dat die verhooging niet verschuldigd is, voor dat wer kelijk de 5 palmen zijn bereiktdat er zoo lang dit bet geval niet is geen regt tot verhooging hostaal dat die belasting voor elke 5 palmen meer verschuldigd is zonder dat er gebrokens in aanmerking kunnen worden genomen dat men tot geene andere uitlegging der wet komen kan wanneer men haar geen geweld wil aandoen en tot geene gedrongene redeneringen ten nadeele van de belastingschuldigen zijne toevlugt wil nemen die in belastingzaken niet aannemelijk zijn enz. De hooge raad beeft mitsdien uitgemaakt, dat in deze zaak de Wet geschonden en verkeerd uitgelogd is.

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1