des nachts in den wagen kunnen lezen en postiljon en conducteur alle Voorwerpen op den weg kunnen onderscheiden. Een engelsch dagblad berekent, dat er in Europa ongeveer 17,900,000 bedelaars leven. In Denemarken de minste namelijk 3 op de 100 zielen in Engeland 10 en in de Nederlanden 14. tlft Breda schrijft men van den 3 dézer: «Al wederom beeft dé ;2o0 Verderfelijke dronkenschap onder do militairen van dit garnizoen 'een slagtoffer gezocht. De trompetter Maassen, van het 94' regement Veld- en vesting-artillerie alhier in garnizoen had zich heden morgen in sterken drank te buiten gegaan in de kazerne op de zoogenaamde Gasthuisvelden alhier. Den trap willende afgaanverliest hij het (evenwigt en stort van alle trappen bewusteloos op den grond neder. Terstond naar hét hospitaal gebragt zijndevernemen wij dat ■niettegenstaande alle aangewende doelmatige hülp de lijder binnen Vvemige oogénblrkkén aldaar is overleden." GRONINGEN, den 1 December. De Provinciale Groninger Courant behelsde onlangs do volgende medèdeeling welke ook in andere oorden Van ons vaderlandwaar veehouding hét voornaamste lanrdbèdrijf is, Van nut kan zijn Aan den heer redacteur dér Provinciale Groninger Courant. Weledele heer! In het te Erhden verschijnende tijdschrift Frisia (October 1842, <T.* 16 vond ik onlangs een artikel dat mij te vete behartigens waardige voorschriften en wenken scheen te bevatten dan dat het biet zoude vetdieneh aah hét nederlandkche publiek vooral aan den landbouwerte Worden medegedeeld. Daarom neem ik dé vrijheid 'er weled. nevensgaande vertaling 'van aan te bieden mét Verzoek dezelve te willen plaatsen in een der eerstvolgende nummers van uw jgëacht dagblad. ik heb de eer met hoogachting te zijn weled. bestendige lezer Groningen don 19 November 1842. Wat staat den landbouwer ie doen lij de in dit jaar ingevallenè schaarschheid van voeder? Den buitengewónert 'graad van droogte en het daaróp gevolgde bijna algemeene gebrek aan veevoeder in het jaar 1842 te schilderen zoude 'stécbls Voor onze nakomelingen belangrijk kunnen zijn; de tijdgenoo- le'n zijn er 'praktisch mede bekend. Met uitzondering van eenig'ê Weinige landstreken van geringe uitgestrektheid die zort gelukkig waren te regteh tijde met onweersbuijén té worden besproeid is dé nood zeer groot en niet meer te keeren maar slechts door eene Verstandige en zorgvuldige inrigting der landhuishouding te verminde ren. Ieder kwaad behoort men scherp op te nemen met helderen blik te gemoet te treden, en dan wordt hot gewoonlijk geringer, tlan het scheen te zijn. Vooroordeel en eene te groole angstvalligheid Vetduistereh den Scherpen blik, en daardoor werden Veeltijds de ware thiddeien oVer het hoofd gezien en gemistdié tot Vermindering van het nadeel hadden kunnen leiden. Naar mijne wijze van beschouwing der tegenwoordige omstandighe den behoort de landbouwer 1) zich door maat ën gewigt ten naaüwkeurigste bekend té makert tnet het bedrag van zijnen veevoederoogstvan alle soort en het Werkelijk voorhandene door eene zékere berekening te vergelijken met dé behoefte véri zijnen veestapel 2) bij berekening dét behoefte in het öög te houden j dat in dit bui tengewoon droogè jaar alle vóedersoorten eene gro.oteré voedingskracht bezittenomdat zij minder waterdeelen inhouden 3) hij behoort geene moeite eh kosten té ontzien wanneer bet té doen is, óni Van de voedende krachten vart zijnen geringen voorraad Van dit jaar zooveel mogelijk partij te trekken, hetwelk hij kan te weeg brengen, door geen voeder zonder voorafgaande bereiding toe te dienen. Door de meest mógelijke ontleding van alle voeder, door snijdenstampeh malendoor het te koken te brobijen en të iaten uitdampen j door gesting en het toevoegen van keukehzout, bebooren alle voedende deelen opgelost en tot de vertering voorbereid te worden. Door op deze wijze partij te trekken van de goede kwaliteit van het Veevoeder dézes jaars, in hare geheele waarde; wordt rijkelijk eene dubbele hoeveelheid vergoed die iii natte jaren gewonnen en ontoe- bereid gevoederd wordt 4) Alle voeder moet behoorlijk afgedeeld eh aan het vee naar maat én geWigt, in verhouding tot deszelfs ligchaamsgröotte eh werkelijke behoefte aah voedsel worden voorgeworpenwaarbij eene afwisseling in de voorhandene voèdersoórten de voedzaamheid van elke afzonder lijke stof nog verhoogen zal. Daar hier slechts van voederin bekrompenheid aanwezigspraak kan zijnéh op de kwaliteit en de meer of minder voordeelige wijze Van toebereiding naauwkeurig gelet moet wordenzoo zöüde eene algemeene opgave dér noodige rantsoenen voor elke veesoort én voor elk op verschillende Wijze bereid voedingmiddel welligt ondoelmatig zijn en de grenzen van dit opstel té buiten gaan. De denkende land man moetnaar evenredigheid der verschillende waarde van het voe der de benoodigde hoeveelheid weten te vinden 5) de landbouwer verkoope niette voorbarig een gedeelte van zijnen veestapel voor een' spotprijsten einde het overige rijkelijk te kunnen Voeden. De gulden regel, «dat de huisdieren slechts van die hoe- »veelheid voedsel voordeel geven, welke zij hoven hunne voedings- »behoefte krijgenmoet in dit jaar wel eene uitzondering dulden naardien het door rijkelijk voeder verkregen Voordeel nimmer kan Vergoeden het verlies van kapitaal, dat plaats hebben moet, door thans het vee ver onder de waarde af te zettenterwijl de noodzake lijkheid van het duur weder te moeten aankoopen te voorzien is. Orn de Vermindering in den benoodigden veestapel door eigene fokkerij langzamerhand aan te vullen dit zoude hel verlies niét ongeleden makenmaar integendeel de ongelukkige gevolgen van dit jaar van gebrek vergrootendewijl alle landhuishoudkundige verhoudingen daar door voor nog veel langeren tijd zouden worden gestoord voor dat Bet noodige evenwigt tusscben akkerbouw en veefokkerijlangs dezen weg, zoude kunnen worden hersteld. Men trachte dan den voor de evenredigheid zijner bezitting noodigen veestapel te behouden en de ontbrekende voeder-massa door weinige maar goéd toebereide en krach tige voedingstoffen te vervangen. Een dier behoeft in dit jaar er niet welgedaan uit te zien, om zijnen meester tot eer te verstrekken, Wanneer het maar levenskrachten heeft. Bij weinig maar sterkvoe- dend voeder, zullen zelfs de dikwijls te zeer uitgedijde verterings- Werktüigen versterkt worden en een tot een beter voederjaar op déze Wijze gespaard dier moet alsdan alle aangewende kosten en moeite te rijkelijker vergelden daar het, als eene noodzakelijke schakel in dé gróote keten der iandhuishouding dadelijk op den regten tijd voor banden is, en zijne kapitale waarde dan ook aanmerkelijk gestegen, ja welligtingeval van eene toekomstige vee-schaarschheid onbere kenbaar is geworden. tiet ströo bevat veel meer voedende doelen dat aan hetzelve naar de gewónè wijze van voederen toegeschreven worden vooral het stroo afkomende van den laatstverloopenen öógsthetwelk, bij eenen bijna altijd onbewolkten Hemeldoor den aanhoudenden invloed der zon nestralen veel voedzamer is gewordendan in gewone jaren. De ondervinding nu heeft reeds sedert lang geleerddat de verterings werktuigen der dieren niet geschikt zijn, om het hardehoutdradigé stroo volkomen te Weekenop te lossen en zich alle voedende deelen ér van toe te eigenen in een woordhet stroo behoorlijk te verte ren vooral wanneer het ongesneden door de keel gewurgd moet worden. Daarom is het haksetsnijdenvermenging met sappiger voe der, aanwending der hitte door koken, stoven, of gisting der gan- sche massa noodig tot oplossing der voedende deelen wannéér wij deze in hare vollè eigenlijke Waarde willen aanwenden. Hetzelfde geldt ook gedeeltelijk van het hooi, en het is raadzaam ook hooihak'sel in de algemeene massa te brengén hoewel het hooigroen geoogst zijnde, ligter oplosbaar en verteerbaarder is, dan het stroo, Elkè sp:js nu is des té voedzamer, naarmate meer verschillende stoffen met elkander verbonden worden en door verhitting zich inniger vermengen. Eén toevoegsel van keukenzoutwaartoe ook het in de zoutziede rijen bereid wordende véezoul (men Iioude in het oog dat dit artikel uit het hoogduitscn is overgenomen te ^gebruiken is j zal nog meer de oplossing Van alle Stoffen teweeg brengen en ook op zichzelf dé Waarde van hét voeder aanmerkelijk verhoogen. Reeds sedert langen tijd méént men in Engeland in het groot dé ondervinding te hebben opgedaan, dat 14 ponden doorgeweekt en gekookt stroowanneer het niét 4 looden keukenzout vermengd wordt gelijk staan als voeder met 40 pondén witte knollen. Of- Schoon deze opgave van vóederschatt'ing mij wat ie hoog voorkomt zoo is de krachtige werking van het zout evenwel niet te ontkennen en door scheikundig onderzoek is men te weten gekomen dat het Stroo in dén regel voor dé helft zijner bestanddeelen voedende stof bevat en dat het alleen daarom bij het gewoonlijke voederen weinig uitwerkt, omdat hét in den öntoebéréiden slaat niét behoorlijk ver teerd wordt. Volgens Spi'èngcl, bevat tarwestroo 48 honderdste, roggestroó 52 honderdstegerslenströo 49 honderdste haverstroo 52 honderdste voedsel gevende deelen. Daar dé voedende krachten van het stroo en van elk voedsél door zout zoozeer verhoogd wordenwaró het te wenschen dat de regé1 ringen zoo lang dé schaarschheid van voeder aanhield; 'op aangave der behoefte door de bevoegde autoriteit, den prijs van het zoiit voor de landhuishouding tot veevoeder afsloegen of, zoo als in Pruiss'en ge schiedt een goedkoop alleen voor het vee bruikbaar zout lieten bereiden. In twéé aan hooi arme jaren bespaarde ik dagelijks een duur maal hooi daardoordat ik aan mijne schapen eeU mengsel van tarwe zemelen haksel enz.met pekel in troggen afthgémengd -als middag- voeder gaf, hetwelk veel goedkoöper was dan het toenmaals dure hooibij welk voedsel de schapen zich regt wel bevonden en bij het scheren in het geheel geen bewijs gaven dat zij het hooi had den moeten missen. ZIERlKZEE t den 7 December. Het SO"'" verjaarfeest vari Zijne Majesteit den koning is gisteren wederom alhier met al die bewijzen van hulde die men aan het geëerbiedigd hoofd van den slaat ver schuldigd isgevierd. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM Woensdag den 7 December 1842 Nederlanden M Rusland, Spanje Oostenrijk 2pC. Werk. Schuld 5 Ainort, Syndikaat4*/2 Handel-Maatschappij 4'/i Oost-Indiën 5 Hope en Ctimp. 5 Negot. 1834 bij Ardóin 5 Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metal iek 5 PC. gëblëvert.. 52»/,pG ïöi8/, 947, 1317, i> 997, 1057, 197,. a MIDDENPRIJZEN van de voloende ARTIKELEN Te ZIERlKZEE, van den 8 December 1842. Tarwe l8'#/« N. dito 1842. Zomer-dito Ordinaire dito Rogge N. Winier-Gerst Zomer-dito Haver Paarde'boonen Witte dito Bruine dito De Ned. Mudde. 7,25 8,00 0,00 loo 7,00 5,00 4,00 3,00 5,00 8,00 8,00 8,50 9,00 0,00 7,50 7,50 5,20 4,20 3,25 5,50 8,50 9,00 Graauwë Erwten Groene dito Geele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad Raap-OIie te Zierihzee, f 42,00 p. v. Patcrit-Ölie -45,00 Lijn-Ólie -44,00 Raapkoeken ("00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 De Ned. Muddè. 0,00 a 0,00 7,00 3 8,00 0,00h 0,00 9,00 a 11,00 9,00 h 10,0(1 3,00 b 8,00 ADTERTENTïEN. Iemand eene zwartbonte VAARS vermissende van omtrent twee jaren oud kan dezelve terug bekomentegen betaling der' kosten hij J. VERMUNT, onder Noordgouwe. PÜBLIEKE VÉRKOOP ING in de Stads BANK van LEENÏNG, op Woensdag den 14 December aanstaande. De Notaris J. de KATER, Nz.zal, ten verzoeke van R ft K n S TENSE, op Dingsdag den 20 December 1842, 6 urein do Regtkamer te Burgh, veilen en verkoopen Een hecht en sterk W OONHUIS, twee SCHUREN, ERVE en Gevolgen staande en gelegen te Burgh, sectie B n.™ 89 en 90. Zijnde hetzelve inmiddels VIT DE HAND TE KOOP. Nadere information zijn te bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris. te zier1kzef, bij de wed. a. df. vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 2