boete cn in de bosten. Te Dordrecht is den 2 dezer van stapel gelaten 'het barkschip Clara Anna Mariagroot circa 200 lasten bestemd voor de vaart op de Oost-Indien. Te Christianla en in de omliggende ge meenten is het aantal der arrestanten in don afgeloopcn zomermeer dan de helft minder geweest dan in vorige jaren. Men schrijft dit toe aan de werking der matigheids-genootschappen en het strengere toezïgt op de tapperijen. Do ontwerpen van kolonisatie laat men in Belgie nog geenszins varen. De voorstanders van het stichten van belgische koloniën te Pcra-Pax en Gualimala houden zich bezig met het verzamelen Van gelden ten einde hunne plannen in het begin van het aanstaande jaar in werking te kunnen brengen. Men spreekt weder van het ver eenigen der brusselsche voorsteden met de stad zelve en van het bouwen Van een paleis van justitio. De ellende onder de mindere klassen is te Stokholm sedert eenigen tijd tot eene schrikbarende hoogte gekomen. Bijna iederen nacht worden er door de wachten die door de stad pa trouilleren ettelijke personen, die goene huisvesting hebben van de Straten opgenomen. Nog onlangs vonden zij op zekeren nacht een twin tigtal zoodanige ongelukkigen op Oen der meslhoopen van de koninklijke .stallen liggende. De aannaderende koude vermeerdert den nood. Bij den grooten brand van Kasan is ook eene fabrijk verbrandwier verlies in Rusland slechts door weinigen betreurd zal worden. Het is namelijk do grootste russische ktioeten-fabrijkwelke jaarlijks mil- lioenen stokken en riemen voor knoeten leverde. De werkzaamheden aan den keulschen dombouw worden met ijver voortgezet, en is in de laatste dagen het getal werklieden aanzienlijk vermeerderd. Op eene te Mechelen gehoudene vergadering van 155 bierbrouwersuit alle oorden van Belgie, heeft men zich algemeen tegen do voorgestelde opcenten op don accijns op hel bier verklaard en besloten om de handhaving der Wet van 1822 wegens dien accijns te blijven voorslaan. Bij eene hout-1' verkooping in het bosch de Brul, onder Norgprov. Drenthe, onlangs gehouden zijn 4 bijzondere zware eikenhoomen verkocht die opgebragt hebben ƒ112, ƒ103, ^106en 210dus te vamen 530 die welke nu voor ƒ210 verkocht is, een eik van zeldzame fraaiheid en tot eene aanmerkelijke hoogte regt als een mast opgeschoten lionde voor ruim 30jaren gelden ƒ250. Naar men verneemt, is Chiavurinc. beschul digd van valsche coupons hier te lande gemaakt of in omloop gebragt te hebben, te Milaan in hechtenis genomen. Men hooptdat men zijne uitlevering zal kunnen verkrijgen. Dezer dagen is door een persoon in dienst van the London Join Stock Bank, een diefstal van 20,000 p. st. aan banknoten gepleegd. Die persoon heet Edwin John Jordan, eti is 25 jaren oud. Onmiïldelijk is deze diefstal door koeriers zoo hier te lande als elders hekend gemaakt, met waarschuwing, de gestolen bank noten niet te koopen, of er gelden op voor tc schieten. Het model Van het standbeeld te paard van Napoleonhetwelk voor het hótei der Invaliden te Parijs moet worden opgerigtis goedgekeurd. In Egypte is thans de veeziekte aan het afnemen. Men berekende, dat meer dan 100,000 stuks vee daarvan de slagtoffers waren geworden. De ziekte was door eenige ossen uit Caramanie overgebragt. Uit Amsterdam meldt men het volgende: «Wij vernemen van goederhanddat de lokalen der inrigting voor armenverzorging en waterzuivering alhier ijverig in gereedheid worden gebragtzoodat men hoopt mot de helft dezer maand gereed te zullen zijn. In het lokaal op de Passeerdergracht zal tegen toegangkaartjesin ver warmde lokalenbrood en koffij worden uitgereikt, en ook nacht verblijf worden verschaftterwijl dat op de Joden-Houtgracht voor- loopig alleen tot het eerstgenoemde einde zal worden ingerigt." Uit Remscheidbij Dusseldorpwordt een vreesselijk ongeluk ge meld hetwelk aldaar deu 29 November II. heeft plaats gehad. Omstreeks 11 ure des voormiddags vernam men eene geweldige ont ploffing die waarschijnlijk door buskruid veroorzaakt is geworden cn dadelijk zag men het huis en de magazijnen van den koopman David Luhn in vollen brand staan. Hij zelf is met een zijner kin deren een 5jarig knaapje het slagtoffer dezer verwoesting geworden. Om den brand te sluiten heeft men het naast belendende gebouw moeten omhalen aan verscheiden andere huizen zijn de daken en de Vensters ingeslagen en zelfs de muren gescheurd. Behalve de heide verongelukten, bevonden zich in het huis de schoonmoeder van dort koopman een dienstmeisje en twee jonge kindertjes de heide laatsten zjjn door de beide eersten die hen door een raam hebben afgelaten gered geworden. De 'vrouw en drie anderen waren gelukkig niet te huis. De heer Stèvenard, horologiemaker te Boulogne-sur-Merheeft kor telings een' der merkwaardigste automaten voltooid, die men immer gezien heeft. Op een met velerlei Snijwerk versierd voetstuk van palisanderhout ziet men een' in het turksch gckleeden automaatvan omstreeks 6 duim hoog, die op eene sofa zit. Voor hem staat eene kleine tafel van verguld bronsen aan zijne regterhand ontdekt men een gueridon waarop zich drie bekers, benevens eene soort vanholle trommel van grooter omvang dan de bekers, bevinden. Het inwen dige mechanismus speelt nu vooreerst eene ouverturewaarbij, men de keuze heeft, of men die van Mozard, Tanltred of de Barbier van Sicilië hooren wil. Naauwelijks is dit spel geëindigd of de automaat- ïijst op en buigt zich op de wijze der goochelaars driemaal tegen de aanschouwers. Hierop neemt hij twee van de bekersen brengt Pit het bekende hekerspel met drie kleine zilveren halletjes ten uit voer die hij beurtelings onder beide bekers brengt en eindelijk onder eenen beker vereenigddaarop zet hij de bekers op hunne plaats. Thans komt de trommel aan de beurtdie hij driemaal slaatwaarop zij zich opligt, en eene kleine danseres zien laat, die vooraan op de tafelonder accompagnementen dor muzijk van het mechanismus eenen dans ten uitvoer brengt. De trommel sluit zich wederen Wanneer zij zich vervolgens weder opheft, is de danseres verdwenen. De auto maat, die gedurende den dans niet ophoudt, door hoofd- en lig- chaamsbeweging zijne goedkeuring uit te drukken grijpt nu den derden beker, dien hij tot dusver nog niet heeft aangeraakt, plaatst dien op het midden der tafelen ligt hem voorts weder op om een zilveren ei te laten zien. Een nieuw wonder verrast thans den aan schouwer: uit dit ei kruipt een fraaije bontkleurige vogel van on begrijpelijke kleinte, wipt op het ei, slaat, over zijne bevrijding ten hoogste verblijd schijnende op de wijze der vogelen met de vleugels, draait het kopje heen en weder, en fluit een liedje. De automaat bedekt het beestje daarop weder en alles verdwijnt. Hierop plaatst hij langzaam zijne bekers aan eene zijdegroet de aanscboüWers en gaat weder zitten. Een tweede muzijkstuk besluit hét spel. Dik meesterstuk, tot welks voltooijing do maker vijf jaren tijds noodig had is voor 300,000 franks verkocht. Het russisch gouvernement heeft aan d.' Lilienlhal, sedert drie jaren rabbijn te Riga den last opgedragen de 16 gouvernementen waar Israëlieten wonen te doorreizen cn hen op eenige hervormingen Voor tc bereiden te gelijk echter met de verzekering dat deze op de uitoefening van hunne godsdienst in de tegenwoordige vormen niet de geringste inbreuk zullen maken. Gok zou hij Benoemd zijn om aan de regering een plan tot doeltreffende oprigting van israëlitische scholen in alle gemeenten voor te leggen. D.' Lilienlhal is van Munchen geboortig 28 jaren oud en een man van groote kennis en beschaving die bij zijne geloofsgenooten in hooge achting staat. De jongste berigten uit Algiers die tot den 20 dezer looped zijd opgevuld met bijzonderheden wegens het verblijf in de fransche bezit ting van de hooge geestelijken die de overblijfselen van den II. Antonius naar .de plaats, waar die beroemde kerkvader 14 eeuwen geleden overleden is en waar deze overblijfselen thans bewaard zul len worden hebben Vergezeld. Behalve de bisschop van Algiers hadden nog de aartsbisschop van Bordeaux vijf andere frahsche bis schoppen en verscheidene andere fransche geestelijken van minderen rang zich tot het helpen overbrengen der reliquiün bereid verklaard, /jGeheel het gezelschap heeft zich op twee sloombooten die de fransche f regering tot beschikking daarvan gesteld had ingescheept en is met deze den 28 October voor de stad Bona aangekomen. De bezetting dier .stad was onder de wapenen, en ortder het bulderen van het geschut zijn de bisschoppen in hun ambtsgewaad met den mijtor op het hoofd en den staf in de hand in plegtigcn optogl de stad binnen gelrokken daarbij kerkelijke liederen zingende. Een groot aantal Arabieren door de nieuwheid van dit schouwspel aangelokt om ringde den geestelijken stoet. Gok het strand was bij het ontschepen met nieuwsgierigen bedekt. De geestelijke stoet is met aanspraken begroet die onder anderen door den bisschop van Algiers zijn beantwoord. Den 30 zijn do overblijfselen van den H. Arilonius naar de kapel overgebragt waar die voortaan Zullen bewaard worden. Die kapel is op eeneh heuvel gebouwd welke de vlakte helleerschtwaar in den tijd der Romeibon de belangrijke stad Hipp one stond van welke stad gelijk van zoovele andere uit den roméinschen tijd in Afrika thans niets meer over is dan rondom verspreide bouwvallen. Den 31 hebben do fransche geestelijken zich van Bona naar de stad Algiers begeven en in dien omtrek onder anderen den eersten steen gelegd van eene kerk in het nieuw gebouwde en door europe- sche volkplanters bewoonde dorp Chre-Agha. In het jaar 1811 leende Thomas Jobson aail zijnen huurman Georg Wilson, die naar Amerika wilde .verhuizeneene kleine som, en zeide hem dat hij het geld terug kon geven wanneer het hem gelegen kwam. Jobson waS toenmaals bankier maar sedert dien tijd is hij verarmd zoodat hij met handenarbeid in den laatsten tijd zijn brood moest winnen. Niemand had van den schuldenaar iels meer vernomenvoor korten tijd ontving Jobson echter eenen brief uit Philadelphia waarin hein werd aangekondigd dat Wilson gestorven Wasen hem zijn geheel vermogen 50,000 p. st., vermaakt had. ZlERIRZËËden 3 December. Heden is alhiervan de Werf de Goede IntentietoebebOorehdè aan dén heer J. Strickacrt.met het beste gevolg tc water gelaten het fraaije gekoperd barkschip Elizabeth en Johanna-groot 300 lasten voör rekening van de föederij der heeren Smith en Comp. en zullende gevoerd worden door kapt. M. Van Velthoven. Zijnde dit het zesde schip dat binnen den tijd van 2'/, jaarvan do beide werven alhier is van stapel gelaten allen bestemd voor de vaart op de Oost-Indiën. 188"° KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ, tweede klasse. Zevende Lijst'. Achtste Lijst. N.° 3480 ƒ20,000 N.° 10052 1000 22404 - 1000 19913 - 1000 22616 - 1000 11803 pïem. - 1000 ADVERTEÏfTIEN, Degenenwelke iets te vorderen liebben vart of verschuldigd zijn aan den Boedel van wijlen den Heer S." BOUMAN, in leven Secretaris te Haamstedeworden verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen vóór of den 15 December 1842 ten Kantore van den Notaris J. de KATER, Nz. Iemand eene zwartbonte V A A S S vermissende van omtrent twee jaren oud kan dezelve terug bekomen tegen betaling der koSté'n bij J. VERMUNT, onder Noordgouwe. Tegen Mei eene WERKMEID henoodigd bij Mevrouw B A D O N. Bij J. Van de VELDE OLIVIER, Boekdrukker en Handelaar te Zierikzeezijn ie bekomen tot Sint-Nicolaas- en Nieuwjaarsgeschenken, velerlei KI N D E R W E RK J E S met pla ten Brieventasschcn AlbumsPasserdóozen Teekenh'ehoeften enz. alsmede hollandsche Pracht- en andere ALMANAKKEN, voor 1843, in verschillende formaten - Teekenpapier, Eau-de-Cologne Stalen PennenPrenten Borduurpatronen Speelkaarten en meer andere artikelen. te zierikzee dij de wed. a. de vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 2