N.o 97. ZIERIKZEESCME A.° 1842, COURANT. Hingsdag den December» NIEUWSTIJDINGEN. GROO T-B RITT A.NNIEN. LONDENden 30 November. Men kenl hier thans eeno procla matie, den 1 October door lord Elknborough, den gouverneur-gene raal van Indie te Simla uitgevaardigd. Na een kort overzigt der gebeurtenissen gegeven te hebbenverklaart hijhet leger naar de Sutlej terug te zuilen doen trekken en aan do Afghanezen zeiven de daarstelling van een gouvernement te zullen overlatente midden der regeringloosheid die het gevolg hunner misdaden is. Hij zal dus vervolgt hijelk door hen goedgekeurd gouvernement erkennen dat in staat en genegen schijnt, vriendschappelijke betrekkingen met na burige staten te onderhouden. Tevreden met de grenzen die de natuur zelve schijnt te hebben aangewezen zal het engelsch bestuur Sn Indie al zijne pogingen aanwenden lot vestiging en handhaving Van den algemeenen vrede tot bescherming der souvereinen die zijne bondgénootcn zijn en tot bevordering der welvaart van zijne eigen getrouwe onderdanen. De rivieren der Punjab en de Indus, de bergpassen en de bar- baarsche stammen der Afghanezen zullen voortaan tusschen het engelsch leger en een van het westen komenden vijand (indien er zoodanig een bestaan kan)en niet langer tusschen het leger en zijne voorraadmid- dclen geplaatst wezen. Dé overgroote uitgave tot onderhoud eener uitgebreide legermagtin eene valsche militaire stelling op een aan zienlijken afstand van hare grenzengeplaatstzal niet langer eiken maatreget tot verbetering van bet land en van het volk in den weg Staan. Afghanistan en China, dus eindigt de proclamatie, hebben gelijktijdig de krijgsmagt. gezien die ter beschikking van het gouver nement staaten de kracht waarmede die aangewend kan worden. Opregtelijk aan den vrede gehecht uit hoofde der weldaden die hij het volk aanbrengt, heeft de gouverneur-generaal besloten dat die vrede in acht genomen zal worden en hij zal de geheele magt der engelsche regering tot bedwang van dien staat aanwenden welke daarop inbreuk zou durven maken. Brieven van Bombay verzekeren dat sir ff. Poltinger voorgeslagen heeft de land- en zcemagtdoor den vrede met China thans beschik baar tegen Japan aan te wenden zoowel om voldoening te vorderen voor do belcedigingen welke do keizer van dat rijk de Kngelschen sedert langen tijd heeft doen ondergaan als oin op voorwaarde van Wederkeerige handelsvoordeelen de toelating van engelsche schepen aldaar te vragen, FRANKRIJK. PARIJSdén 1 December. Alhier ontvangene berigten van den 28 November uit Barcelona, doen vermoeden, dat de opstand aldaar ter plaatse spoedig gedempt zal wezen. De kapitein-generaal van Halen bad den vorigen dag doen bekend maken dat het bombardement op den 28 oenen aanvang zoude nemen, welk berigt eene niet geringe verslagenheid onder de gegoede klasse van ingezetenen zoowel als on der het werkvolk meestal tot de revolutionaire partij behoorende schijnt teweeg te hebben gebragt. Na het bekend worden dier tij ding, zijn de meeste opperhoofden der revolutionairen begonnen te weifelen omtrent de maatregelen Welke behoorden te worden geno men én is al spoedig verdeeldheid onder dezelve en hunne onder- hoorigen ontstaan ten gevolge waarvan eenige voorname opstandelin gen de vlugt hebben genomen aan boord van de fransche vaartuigen ten einde zich aan de woedè des volks te onttrekken. De nationale garde beeft baren bevelhebber Llinaswegens gepleegd verraadafge zet en den brigadier Durando in zijne plaats benoemd. Laatstgenoemde welke bekend staat als een verdienstelijk officierschijnt spoedig te hebben ingezien dat met de onder zijne bevelen staande ongedisci plineerde manschap eene ernstige verdediging van de stad tegen de troepen van den regent met geen goed gevolg konde plaats hebben en heeft, uit eigene beweging, zijn ontslag genomen, en zich almede nan boord van de oorlogs-brik Mèléagre begeven. Ook de generaal Pastor, welke geen gering deel aan den opstand en aan het bijeen brengen Van de nieuw aangestelde junta heeft gebadheeft de stad verlaten, waarop 7 bataljons van de nationale garde zich hebben verklaard voor de afzetting der junta zelveals geene genoegzame geestkracht bezittende, om in de tegenwoordige omstandigheden tot afdoende maatregelen te besluiten. Slechts een bataljon moet zich ten gunste Van de junta hebben verklaard doch zulks schijnt van geen invloed te zijn geweest. Naür men meldt, is alleen de voorzit ter Garsy niet afgezet geworden en bleef deze nog steeds aan het hoofd van het stedelijke bewind. Ten gevolge der verdeeldheid onder de opstandelingen zal derhalve de stad wel waarschijnlijk spoedig genoopt worden hare poorten voor de troepen van den regent te openen zelfs vleit men zich alhierdat zulks plaats zal hebben voor dat de regent zich met den generaal van Halen in vereeuiging zal hebben gesteld. Uit Bayonne wordt gemeld dat de regent den 26 November te Saragossa was aangekomen en aldaar door de geheele bevolking met uitbundige geestdrift was ontvangen. Dezelve heeft, bij besluit van dien dag, de haven van Barcelona, van de rivier Belos tol aan de rivier Zlobregatin staat van beleg verklaard. De telegraaf beeft bevel overgebragt naar Toulon, om dadelijk eene genoegzame fransche scheepsmagt naar Barcelona te zenden. Dien tengevolge zal bet lienieschip Jemmappesmet 5 gewapende sloom- bootenderwaarts vertrekken. Ook uit Gibraltar zullen cngelscho oorlogschepen naar Barcelona worden gezondenom voor de veilig heid van de brilsche onderdanen te zorgen. Den 2. De telegrafische depêches, heden uit Spanje ontvangen, melden, dat de regent, den 27 uit Sarragossa vertrokken, den 29 op hot fort Montjuich bij Barcelona aangekomen is. Men geloofde niet dat het tot een bombardement van Barcelona zou komen aan gezien de meeste hoofden van" den opstand de stad reeds verlaten hadden en de nieuw benoemde junta zamengesteld is uit den bis schop en de meest aanzienlijke eigenaars of fabrikantenondersteund door de meerderheid der militie; zoodat men het er voor hield, dat de stad zich dadelijk zou onderwerpen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 4 December. Heden morgen is Z. M. de koning uit Tilburg in deze residentie teruggekeerd. Naar men nader verneemtzal Z. M. koning Willem Frederik, graaf van Nassau, den 10 dezer Berlijn verlaten, en wordt hoogstdo- zelve den 15 in deze residentie verwacht. Het heeft Zijne Majesteit dezer dagen behaagd eene gratificatie van f 25 te verleenen aan W. van Smaalenrijtuigschildersknecht te Rotterdam, wiens huisvrouw in Mei II. van baren zevenden zoon was bevallenen bij den doop hoogstdeszelfs voornamen bekomen had. De zeven jongens zijn allen in loven. Het heeft Zijne Majesteit den koning hij besluit van den 16 September II. behaagd aan den gepensioneerden generaal-majoor G. P. Camp en zijne negen zonen allen officieren in nederlandsche dienstde vergunning te verkenen den geslachtnaam Del Campo bij den hunnen aan te nemen en zich dienvolgens te noemen on to teekenenDel Campo genaamd Camp. Z. exc. de minister van financiën heeft aangekondigd dat voort aan geen vrijdom van den accijns op het gedisteleerdtot het ver vaardigen van alcohol, zal worden verleend, en zulks uithoofde van het grove misbruikhetwelk hier en daar van dien vrijdom wordt gemaakt. De daartoe reeds verleende acten van vrijdom zullen met 1." Januarij aanstaande ophouden van kracht te wezen. In de zitling van de tweede kamer der staten-generaalvari den 1 dezer is met algemeene stemmen aangenomen het gewijzigd ontwerp van wetinhoudende eene nadere tijdsbepaling voor de wet telijk verbindende kracht van het tarief van justitiekosten en salarissen in burgerlijke zaken. In de Staals-Courant leest men het Vólgende: «Voor eenige dagen is in het Handelsblad en vervolgens in verscheiden andere dag bladen een berigt uit Arnhem geplaatstwegens eene ernstige ver storing der rustwelke op zekeren avond der vorige week te Zütphen zou hebben plaats gehad en waarbij niet alleen eenige ambtenaren der belastingen én der policie grovelijk mishandeld maar ook eenige der rustverstoorders door de tot herstel der orde ingeroepen gewapende magt zwaar gewond zouden zijn geworden. Van regeringswege heeft een naauwkeurig onderzoek naar het bedoelde voorval plaats gegrepen en daaruit is gebleken, dat wel in den avond van den 21 November jl. te Zutphen, bij gelegenheid der aanhaling, ton huize van zekeren vleeschhouwervan twee geslachte runderen, ongeregeldheden zijn voorgevallen die men steeds" betreuren moetdat echter de com- miescn in de uitoefening van hunnen pligt niet werkelijk verhinderd of zoodanig in het gedrang geraakt zijn dat zij door de militaire magt moesten worden ontzetdat het aanrukken van een klein de tachement pontonniers op den avond van den 21 November voldoends geweest is, om het zamengeschoolde gemeen te doen uiteengaan; dat de te Zulphen in bezetting liggende dragonders dien avond hunno kazerne niet hebben verlatenen den volgenden morgen bij gelegen heid van den openharen verkoop van het aangehaaldeslechts weinige manschappen van dat korps zijn gebezigd om nieuwe stoornis der rust te voorkomendat het scherp dér wapenen nergens heeft behoeven gebezigd te worden; dat de «gruwelijke mishandelingen" den com- mieson aangedaan zich hebben bepaald lot scheldwoorden dringen en het werpen van Vuilnis en steenen en geen hunner gekwetst is geraaktdat alleen een agent van policie door eenen steen aau het hoofd gewond is en dat aizoo het uit Arnhem aan het Handelsblad toegezonden berigt onjuist cn overdreven is geweest. Overigens behoeft het geene vermeldingdat door de justitie een gestreng onderzoek omtrent het gebeurde is ingesteld." GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Van Hamburg wordt van den 25 November gemeld dat de Eivebij Schülaugeheel met ijs bedekt was, en het vuurschip den vorigen nacht deszelfs station verlaten had. En van Rendsburg van den 24 dat het Kanaal dien nacht met ijs bedekt was en een aantal aldaar liggende sche pen verhinderd werd de reis voort te zetten. Volgens berigten uit Jeruzalem vorderde men goed met bet bouwen van de nieuwePrötestant- sobe 'kerk op den berg Sion er zouden echter nog jaren verloopen alvo rens zij ingewijd kon worden. Door de arrondissements regtbank (correctionele kamer) te Rotterdam is den 1 dezer de persoon van Ludwig Erich, Becrcns, oud 78 jaren als hebbende zich schuldig gemaakt aaii het vervaardigen van valsche diploma's voor de Orde der Vrijmetselaren en bet gebruik maken van dezelven met toepassing van art. 405 van het wetboek van strafregtveroordeeld tot eene gevangenis van 2 jaren f 25

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1