ZIERIKZËESCME <P |nw{- Vrijdag A.° 1842. O U RAN T. den 2 December. NIEUWSTIJDINGEN. N,o 96» G R 0 O T-B R I T T A N N I E N. LONDENden 26 November. Ter zake van de hoogst belangrijke en Verblijdende tijdingen uit China en Oost-Indiezijn uit het ge schut en van het park vreugdeschoten gelost en hebben de klokken der kerken in déze hoofdstad geluid. Een dagblad zegt, dat nader een algemeene dankdag zal worden gehouden, en dot wijders dc heugelijke gebeurtenissen van het sluiten des vredes met China en het eindigen van den oorlog in Affghanistan met eene algemeene illu minatie en andere openbare vreugdebedrijven gevierd zullen worden. FRANKRIJK. PABUS den 27 November. Door dén minister van binnenlandsche zaken is aan de prefecten van alle departementen Waar zich spaan- sche uitgewekenen bevinden last gegeven hun geen paspoorten naar de grenzen te verleenen. De jongste berigten uit Barcelona, tob den 21 dezer, behel zen niet veel nieuws. Het schijntdat de wapenstilstand blijft voort duren. De junta heeft eenige bataljons opgerigtwelke den naam van scherpschutters des vaderlands voeren. Zij heeft eene proclamatie aan het leger gerigtmet uitnoódigingzich bij de beweging te Voegeh. Niettegenstaande de oprigting der junta, heerschte er veel angstvalligheid te Barcelona. Iedere familie bragt hare bezittingen in veiligheid, de winkels bleven geslóten en de zaken stonden slil. De eigenaars en kapitalisten wilden de stad verlaten doch de poorten Waren gesloten en men liet niemand vertrekken. Dé gemakkelijke zegépraaldoor het vólk van Barcelona op de troepen behaald wordt aan het gebrek aan ammunitie en levensmid delen toegeschreven hetwelk onder déze heerschte, terwijl de natio nale garde rijkelijk van di t alles voorzien was. Dé rust en orde schij nen in die stad nog goed gehandhaafd te worden; al wie steblt of rooft Wordt önmiddelijk met dén dood gestraft. NEDERLANDEN. 'sGBAVENHAGE den 39 November. Eergisteren ten 12 ure is er in de Maliebaan alhier, door Z. M. den koning eene groote wapen schouwing gehouden over de troepen die in deze residentie in bezet ting Iiggeh zijnde het regemoht grenadiers1 bataljon jagershet 1"° regement zware dragonders en 1 batterij rijdende artillerie. Z. M. de koning was vergezeld van hoögstdeszelfs zonen HH. KK. HH. de prirtsen van Oranje, Alexander en Hendrik, en door zijnen broeder, Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden. Z. M. de koning is heden morgeh tert Vijf ure uit deze residentie naar Tilburg vertrokken. Een zeer groot aantal meubelen en andere kostbaarheden tóe- behöörende aan de leden van het koninklijk geslachten welke tot dusverre in de paleizen in België geldeveb waren zijn dézer dagen herwaarts overgevoerd en bereids in deze residentie aangekomen. Naar men verzekert wórdt Z. M. Willem, Frederikgraaf van Nassau, tegen" het einde dezer week uit Berlijn in deze residentie Verwacht. Vermoedelijk zal hoogsldezelve dë reis over Weimar nemen ten einde een bezoek bij zijnen kleinzoon én kleindochter, den erf- groothertög en de erf-groothertogin Van Saksen-Weimar-Fisenachaf te leggen. De minister van financiën heeft onder daglëekening vnn den 28 November jl.de houders van uitgestelde schulden kansbiljetten herinnerd dat zij overeenkomstig artikel 4 der wet van den 27 September 1841, Staatsblad n.° 35 gehóuden zijn hunne partijen ten kantore van den agent van het ministerie van financiën te Am sterdam vóór het uiteinde dezes jaars aan te bieden indien zij op de te verkrijgen werkelijke schuld rente sedert den 1 Januarij 1842 wcnschen te genieten terwijl voor alle partijen later dan den 31 Décemher 1842 ter vervanging in werkelijke schuld aange boden de rente eerst zal beginnen te looped met den eersten dag van het halfjaar waarin de inschrijving der wérkelijke schuld plaats lieeft - datvoor zooverre sommige houders van vrije rekeningen hunne afschrijving niet vóór de ophanden zijnde sluiting van het grootboek der nationale schuldóp den 10 December aanstaande inogten kunnen bewerkstelligen, zij gedurende hot tijdvakvan do be- dóelde sluiting van het grootboek van den 10 tot en met den 31 .December, evenwel tot de aanbieding hunner partijen ten kantore Van den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam zullen worden toegelaten behoudens dat bij die aanbieding in plaats van het bewijs van afschrijving op hel grootboek der uitgestelde schuld worde gevoegd het overschrijvingsbiljethetwelk later bij liet groot boek moet ingeleverd worden op denzëlfden voet als zulks met de gequalificeerde en verbondene rekeningen plaats heeft. Het verdrag van Nederland met Belgie op den 5 dezer door de wederzijdscbe gcvolmagtigdcn geteekendbevat, ten aanzien der geldelijke aangelegenheden de volgende bepalingen Het saldohetwelk de algemeene maatschappij (bruSselsche bank) op den eerstén October 1830, als rijks-kassier, onder zich had, be hoort onverdeeld aan Belgie. De losrenten welke deze bank te Amsterdam heeft gedeponeerd zullen aan Nederland wórden afgedaan hetwelk daarvan' een kapi taal van f 1,830,000 zal afzonderen ten einde onder de na te melden voorwaarden van Belgie te worden afgestaan. Nederland zal niet de bank afrekenen ten aanzien van hare vorde ring op de kolonie Suriname De losrenten, welke in Belgie, tot den 31 December 1838, zijn aangenomen als koopprijs voor aldaar verkochte domeinen, zullen on bruikbaar worden gemaakt en worden doorgesneden. De opgezegde, of niet opgezegde losrenten die sedert dat tijdpunt zijn ingekomen of nog zullen inkomenzullen aan Belgie behooren met dezelfde regten als aan do verdere houders van soortgelijke schuldbrieven zijn verzekerd. Do domeinen tienden en andere góederen welke in 1822 aan de genoemde bank zijn opgedragen en in Nederland gelegen zijn sullen in vollen eigendom aan Z. M. den koning worden teruggegeven. Daarentegen slaat de koning aan Belgie af, het paleis te Brussel, het kasteel van Tervueren het hötel op do Place-Röyale te Brussel en het kasteel van Itavénsteijn met al derzelver aanhoorigheden. Tef aanvulling van do waarde dezer overdragten zal aan Belgie wordeü gegeven het bedrag van f 1,830,000 kapitaal der losrenten hierboven vermeld. Belgie neemt over van Z. M. koning Willeb Frederikgraaf van Nassaual hoogsldeszelfs regten en aanspraken op in Belgie ondernó- men werken van openbaar nutkanalen enz.tegen betaling van f 4,330,000 welke zullen worden gekweten met het kapitaal van 1,830,000 losrenten, hiervoren vermeld, en met een Schuldbrief van f 2,500,000 van de brusselsche bank, rentende 4 pc.' op tweo jaren dato. Dc pensioenen toegelegd vóór den eersten November 1830 aan Nederlanders en Luxemburgers, die in Belgie zijn verhieven, zullen ten laste van Nederland en Luxemburg komen- de pensioenen die vóór dat tijdstip aan Belgen zijn verleend die steeds in Nederland zijn gebleven zullen ten laste van België zijn. Veertien dagen na de ratificatie van deze overeenkomst, zullen de gemengde commission welke volgens het traktaat van 1839 zijn in gesteld bijeenkomen om de haar betreffende bepalingen en reglemen ten volgens de vastgestelde grondslagentot stand te brengenen haren arbeid binnen drie maanden voltooijen. Voor het overige is overeengekomendat do bepalingen van het traktaat een geheel zullen uitmaken en voor 'geene splitsing vatbaar zul len zijn. De ratification van het traktaat zullen binnen 3 maanden worden uitgewisseld. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. De generaal van der Sittissèn is den 24 November met zijne gemalin tö Coblehz aangekomen en den volgènden dag naar Maintz voortgereisd. Zijn voornemen schijnt evenwel den winter te Cohlenz te gaan door brengen. Te Skihbèreen in Ierland zijn ten gevolge der weigering tot betaling van de armentax onrustige bewegingen ontstaan. Twee mcnscben zijn aldaar door dë gewapende p'olicie gedood en twee anderen ?waar gekwetst geworden. Den 29 November beeft het geregtshof in Noord-Holland voor de vierde reize binnen den tijd van weinige weken op nieuw een doodvonnis uitgesproken en wel over J. H. Splinterink, oud 20 jaar, die in de maand Mei dezes jaars zijne moeder met een mes eene wonde had toegebragtaan welke zij twee dagen daarna is over leden. Sedert 14 dagen heeft dé sleurharing-visscherij een gunstigen keer genomen. Te Leiden heeft de kavallèrie met de infanterie zwarei fusie gehad van weêrskanten zijn er eenigeh verwond. In Italia herinneren zelfs de oudste inenschen zich niet im mer een zoo aanhou dend slecht weder beleefd te hebben als men nu sedert de laatste maan den heeft. Do regen neemt geen eindede eene storm volgt op den. anderen de lucht is bezet mét Zware nevels die bij de steeds heerschendo Sirocco-winden eene afrikaansche hitte geven. AVeérkundigen voorspel len dat deze verschijnselen zeven maanden lang zullen aanhouden en daar dezelve met de maand Augustus begonnen zijn is men nu ook reeds óp de helft van dien tijd. Te Luik wordt eene stedelijke belasting geheven op den invoer van het wild die jaarlijks 40,000 fr. opbrengt. - Den 21 November is te Gorinchem in den ouderdom van ruim 86 jaren overleden, Cornelia Johanna van Elzèlingmechtgenoot van P. Hoogh- winkel, na bijna 64 jaren in eenen gelukkigen echt vereenigd te zijn ge weest. Den 18 November is te Koppenhagen brand ontstaan in de nieuw gebouwde Boomsch-Katholijke kapelhet altaar is met al deszelfs kostbaarheden geheel verbrand. Dc brand is veroorzaakt, geworden door êen in den kelder geplaatsten verwarmings-toestel. Te Namen is dó kavallerie-kazerne in de asch gelegd de schade wordt op 40,000 fr. ge raamd. Ook is II. zondag morgen in een huis op den Kloveniersburg wal te Amsterdam de kamer; door den heer oculist Luzardi bewoond, geheel uitgebrand waardoor gemélde heer merkelijke schade aan zijne i niet verzekerdemeubelenhoeken en papieren heeft geleden Nog zijn door öntstanen brand in eene scliuur achter de behuizing van K. M. Pakker, landbouwer té Niekerk prov. Groningen in den nacht van den 25 November twee1 libste pliarden vijf melkbeesten drie pinken twee varkens en tweë henden omgekomen. Ook is de geheole voorraad., van hooistroo en graan vernield. Dit onheil is te meer te betreuren uit hoofde de vorige woning van den eigenaarna herhaalde poging tot brandstichting in do maand Junij des vorigen jaars geheel was afge brand waarbij dc dochter des bewoners toen het leven heeft verloren. Te Cognac (Frankrijk) heeft zich eene wijn-associatie gevormd met het doel om den goeden naam van den cognac-brandewijn in stand te houden en ten strengste te vervolgen al degenen die door vermenging van andere beslanddeelen dezen goeden drank mogten trachten te verdelgen. De wijn-associatie van Cognac is voornemens om agenten naar buitenlands te zenden met name naar Holland om daar betrekkingen aan to knoó- pen. Dezer dagen is door de policie te Botterdam een komplot jeug dige gaauwdioven (van 13 tot 16 jaren) ontdekt, die zich aan onderschei-

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1