zimmzmscm W.o 95. A.° 1842. G O V R A iV T. den 29 November NIEUWSTIJDINGEN. Hp GROO T-B RÏTTANNÏEN. LONDENdén 23 November. De gelijktijdige bcugelijko lierigten wegens het sluiten van eén eervol vredesverdrag met China 'èh ëèhé beslissende zégèpréal der engelsche wapenen in Afghanistanveroor zaken hier algetneené vreugde. Omtrent de aanleiding tót genoemd vredesverdrag (welks hoofdbé- palingen bereids zijn medegedeeld) leerén de circulaires, den 24 eh 27 Julij, door den geVoltnagtigdè sir Hairy Pötiihgeren den op perbevelhebber der troepenluiténaht-generaal sir Hugh Goughaan 'de engelsche. onderdanen in China uitgevaardigd, het volgende: De expeditie werd door slécht weder en andere oorzaken tol dert 6 Julij te Woosurig opgehouden zeilde toen de 'rivier Yang-tze pp én véruielde twee kleine batterijen dóór de Chinezen opgeworpen. Veertien ..dagen later verzamelde zich de gansóhé vloot70 zeilen sterk bij Kishan óf bet Gouden-Eiland en ankerde regt tegen 'over de stad Chin-Kiang-foo. Des mórgens van den 21 werdén de troepen ontscheepten do regter-brigade olider den generaal-majoór Saltóun, rukte, op tegen een vijandelijk kamp, dat minstens 1500 man bevatte. Velen van dezen namen de vlugtmaar de tartaarscbe troepen legden hun voornemen aan den dag om de stad tot het Uiterste te verdedigen. Zij betoonden dan Ook werkelijk evenveel moed als krijgsbeleid tetwijl de Wallen onder hun hevig kanon- eh muskétvuur door de Engelschen bekldmmen Werden. Zelfs rtog eenige urén nadat deze laatste» dé stad binnengedrongen fe'n door een deel gewapende matrozen versterkt waren hielden de Tartaren het gevecht vol tot dat de overgeblevenen van heu hunne wa penen eh uniformen wegwierpen en zich Onder dé inwoners mengden. Chin-Kiang-foo heeft meer dan 4 engelsche mijlen in den omtrek de wérken zijn in goeden staat, en hel parapet is zoo stevig gebouwd dat zwaar geschut alleen in staat was daarin bres te Schieten. Volgensgemaakte berekening, moet de bezetting dezer Stad uit ongeveer 3000 man beslaan hébben van Welke men zegt dat ruim 1000, waaronder .40 Mandarijnen; gesneuveld zijn. Toen de tar taarscbe opperbevelhebber zag dat alles verloren waS ging hij haar zijn huis, beval zijnen dienaren bet irt brand te steken, plaatste zich ia zjj'nen stoel én wachi.te.de vlammen die hern verteerden rustig af. Aan het slot der circulaire geeft sir 11. Pothnger zijn oogmerk te Kennen óm in Chih-Itiang-foo eene sterke bezetting te werpen ter- -ivijl de vlootmet het admiraalschip Cornwallis aan het hoofd het ^roole ktinaal Zóu Opzeilen én Nanking naderen dal ongeveer 40 óngelSchè mijlen verder ligt. Eindelijk geeft hij de verliezen der Engelschen op te bestaan in 24 dooden en gekwetsten bij dezeemagt, cn 145 bij het legeronder de eersten waarvan 1 kolonelj majoor; 1 kapitein en 1 luitenant door hem genoemd wórden. Werkelijk .zeilde de expeditie kort daarna d.é .Yang-tzb herdér óp hnkerde bij Nanking en maakte aanstalten lot he.t bombarderen dier stad, wier bezetting, ongeveer.14,000. ma.h sterk, door schrik be vangen werd, vooral nadat de inwoners zich ongezind betoond baddert hunne, huizen en bezittingen te laten vernielen. Eene gevraagdfe schorsing der vijandelijkheden werd toegestaan en de aanval dié op den 13 Augustus bepa,ald was uitgesteld, Twee dagen later kwamen jfee-Yinglid der keizerlijke familie; Ellipo, luitenant,-generaal van Tchapoo en Gnude opperbevelhebber in de provinciën, Keang-Sou en Keang-Sials gevollhagtigden dés keizers tot sir H. Poltingeren ha verschillende conferentiën werd het vredesverdrag in tegenwoor digheid van den engelschen admiraal en generaal geteekend. Ter stond hierop is de gemeenschap tusschen de inwoners en de expeditie geheel hersteld. Zoodra de keizer het traktaatdat den 26 Augustus geteekend is bekrachtigd zou hebbenmoest dé stoomboot Auckland naar Suez vertrekken. H,et verlangen naar het verlaten der Yang-tze door de Werd stérk begeerd uit hoofde der ziekte die zicb ondet de troepen en het scheepsvolk begon te openbaren. De voorname inhoud der tijdingen van het vaste land van Ihdië is deze: Shumfoodert, de governeur van Ghuzneewerd den 20 Augustus totaal door den generaal Nott geslagen die daarbij echter 36 dooden waaronder 2 officieren en 68 gekwetsten bad. Ghuznee werd den 5 September omsingeld gedurende den nacht door den Vijand verlaten en terstond door de engelsche troepen bezetdié binnen 5 dagen de vestingwerken sloopten en een aantal manschap pen van het 27"'° bengaaische infanterie-regementsedert Maart aldaar krijgsgevangenin vrijheid stelden. De generaal Pollock was intusscheri tiaar Sóorkab niet ver vait Jellaiabad getrokkenmaar werd in de bergengte van Tazeen door 16,000 Affghanezen in zijnen marsch belemmerd. Hij sloeg hen echter op de vlugt, waarbij zij 12 opperhoofden vele soldaten 2 kanonnon en grooten voorraad Van ammunitie verloren én bereikte dén 16 September Kabül Waar hij de engelsche vlag -op dé Billa-Hissar of hoofdsterkte plantte. Bereids waren vetéh der krijgsgevangenen ook der vrouwen van do engelsche officieren, uit hunne kerkers ontslagen en in het engelsch legerkamp aangekomen. Wanneer A/tMar-khan in handen der over winnaars viel toefde hem denkelijk eene onteerende doodstraf tot wraak over den laaghartigen moorddien hij aan sir IE. Mac Nagliten gepleegd heeft. FRANKRIJK. PARIJS, den 24 November» Bij het gouvernement zijn gisteren depêches ingekomen van den 17 uit Barcelona, welke grootcndeels bevestigen, hetgeen vroeger omtrent den staat van zaken te dier stede is medegedeeld. Uit die berigten gelijk ook uit tijdingen vap Per- pignan van den 19 dezer blijktdat in den morgen van den 15 dezer in Barcelona allerhevigst gevochten is tusschen de troepen en de opstandelingen. Naar men verzekert hebben de troepen bij die gelegenheid 500 man aan dooden en, gekwetsten verloren en is do gene»'aal Zaoala gevangen genomen. Den 16 zijn de troepen, welke zich in de citadel bevonden aangevallen en na eene hevige bestor ming te hébben doorgestaangenoodzaakt géwordén deze sterkte aan de opstandelingen over te geven. De troepen zijn daarop uit de citadel, zoowel als uit de stad, getrokken, welke laatste zij in dé magt der opstandelingen hebben gelaten waarbij zich reeds de be volking der omliggende gemeenten had gevoegd. Den 25. De depêchesbeden uit Spanje ontvangen melden dat een aantal plaatsen zich voor de beweging Verklaard heeft. Uit Madrid wordt gemeld, dat de minister van financiën e'eh wets ontwerp heeft aangekondigdwegens eene leening van 600 millioeli realen tot waarborg waarvan al de inkomsten van het rijk verhonden, zouden worden. De regent Es'parteró had zijn vertrek met drie ba taljons naar Barcelona aangekondigd. Eene opgeworpene junta te Barcelona vordert thans do geheele af treding van den régent en zijn bestuurde bijeenroeping vart staat regelende cortesindien er een regentschap moet blijven bestaan do benoeming van meer dan een regentgeen ander huwelijk van de jonge koningin dan mét een Spanjaardbetere bescherming der na tionale 'nijverheid. Men houdt hét niet voor onmogelijk dat de be weging indien die niet spoedig gedempt wordtten voordeele vatt dén zoon van den infant dón Francisco zal uitloopen. NEDERLANDEN. 's GBAVENHAGE dén 27 November. Bij een bestuit van Z. M. van den 7 dezer, is bepaald daide personen die hij de koninklijke akademie te Delftvoor de bedieningen van róeijer der dranken, scheepsmeter en landmeter of téeliendar voor het kadasterallen ressor terende onder het departement van financiën, zullen worden opgeleid, na voldoend afgelegd examen van hetgeen wetenschappelijk voor de zelve wordt vercischtbij eventuele vakalure van de hier bedoelde betrekkingen zoo veel mogelijk hij voorkeur zullen worden in aan- iherking genomen mits zij overigens de bij de wetten én verordenin gen bcpaaIde vereischten bezitten. Met genoegen en belangstelling verneemt men, dat de twee beroemde meesterstukken van Rembrandt, dezer dagen aan het sterf- Snis van de douairière van de Poll, geboren, Valckenier, te Amster- am door den heer Nieuwenhuysuit Brusselgekochton die merti dus moest vreezen dat naar buiten 's lands zouden vervoerd worden door aankoop het eigendom van Z. M. den koning geworden zijn. Van wege den minister van financiën is bekend gemaakt, dat de, middelprijzen der inlandscho granen, voor hot geheele rijk, over het tijdvak van den 20 October tot en met den, 19 November 1842, per mud zijn geweest: tarwe f 9,16, rogge f 7,05, boekweit f 5,97 gerst f 4,83 haver f 2,95 en ongepelde spelt f 3,517s> en dat de rpgten op den in- en uitvoer voor de maand December eerstkomende zijn gestpid per mud als volgttarwe en gepelde spelt 25 c. en 50 c. rogge 15 c. en 30 c.boekweit 30 c. cn vrijge,rst en möut 25 c; en vrijhaver 75 c. en vrij en ongepelde spelt 30 c. en vrij. Men verneemt, dat, ten gevolge van het met Belgie gesloteii traktaat, 'twelk zoo wel hier te landpais in Belgie, alvorens té worden geratificeerd aan de wetgevende vergaderingen ter goedkeu ring is aangeboden; de in Nederland gelegene' domeinen, welke onder het beheer stónden der brusselsche bank weder onder bet beheer vaii Nederland zullen Worden gesteld. Ten aanzien van het aandeel van Belgie in de openbare riederland- sche schuld Waarvan bet bedrag 't welk volgens het traktaat van 1839 op het grootboek van Belgie behoort te worden overgebragtj bij dat zeifdó traktaat is Vastgesteld op 5 millioeiiën guldens renten,; is bepaald dat daarvan f ,400,000 zullen zijn eene vaste blijvende rente ten voordeele van Nederland voor da aan Belgie verleende handels-voordeelen- dat f 600,000 jaarlijksche renten zullen strek ken voor de kapitaleüingeschreven óp het brusselsche bijboekera andeïe in Belgie te huis behoörende waarden, en ook, voor eert beloop vari 175,000 jaarlijksche renten tea einde het bewind vaa Belgie in staat, te stellen om met het kapitaal daarvanal de vor deringen van de belgische zijde zoo voor den belgischen franschèn als oostenrijkschen achterstand te voldoen. Van de overschietende 4 millioenen jaarlijksche renten zullen twee worden ingeschreven opliet belgische grootboek, tegen een kapitaal van 21/, pc.' en alzoo tot een bedrag van 80 millioenen waarvaa de renten zullen ingaan met den eersten Januarij 1843, ten behoeva van Nederland én 'twelk dadelijk vérhandelbaar zal zijn; en twee, tèu gelijke bijdrage van 80 millioenen kapitaalwaarvan Belgie zich de kapitalisatie uiterlijk in den loop van 'tjaar 1844 heeft voorbe houden, gerekend tegen eene rente Van 5 pc.', en derhalve met af lossing in klinkende munt van 40 millioenen guldens, doch niet, dan nadat zal zijn gebleken', dat bevorens voor oen bedrag, van 2 millioenen renten nedèrlandscho sebtild zal zijn vernietigd. De renten der op het grootboek der Nederlanden ingcscbrevone schuld zullen dus steeds in Nederland kunnen worden ontvangen. Hetgeen,gemold is, wegens den afstand van de paleizen door Z. M» den koning, ter bevordering der te treffen overéénkomst, wordt be vestigd.

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1