tochatt gestorven ismen tegen alle ongeluk gevrijwaard wordt. Dezer dagen nu eene vrouw op weg gestorven en in een nabijgelegen dorp be graven zijndevond hare familietoen zij eenige dagen later het lijk deed opgravenom het naar elders heen te voerenhetzelve zonder hoofd. In den nacht van den 8 op den 9 November is, door middel van inbraak en inklimming, diefstal gepleegd te Wintershoven(een dorp tusschen Tongeren en Hasselt,) bij de kinderen Cavelierwinkeliers in manufacturen en is de goheele winkel ledig gestolen. De beer Sirey een zoon van den bekenden franschen regtsgeleerde, is te Brussel ten huize van de zangeres Heinefetter, met zijn landgenoot, den heer de Caumarlinin twist geraakten door denzelven onverwachts met een rotting-degen doodgestoken. De laatstgenoemde is dadelijk naar Neder land gevlugtten einde zich verder naar Engeland te begeven. De boorput te Parijs heeft dezer dagen een vrij lange aal opgegeven. Het dier verschilde eenigzins van die onzer bovenaardsche waterenvooral waren kop en staart moeijelijk van elkander te onderscheiden. Toen bet hoven kwam leefde het en beeft nog lang gesparteld doch is eindelijk gestorven waarschijnlijk ten gevolge der verandering van toastand en van temperatuur. Te Manheim wordt geklaagd, dat op de onlangs aldaar van Rotterdam aangekomen stoomboot Prins Joinmlle 9 vaten met arsenicum in zoo slecht bezorgden toestand geladen waren dat een deel der giflstof in eene paftij zich daar beneden bevindende kofïij en kaneel doorgezegen was, zoodat men deze laatste waren heeft moeten vernietigen. Te Berlijn spreekt mén van de voorgenomen bijeenroe ping eener nationale synode wier taak het wezen zou haar advies uit te brengen wegens de bepaling der leerbegrippen van de Pfotertantsche kerk ten eindo langs dien weg een einde le maken aan de menigvuldige moeijelijkheden welke de uiteenloopende formulieren der verschillende partijen en secten de regering en bet godsdienstig publiek veroorzaken. Het osnabrugsche vlek Yorden is in den nacht van den 13 op den 14 dezer door een zwaren brand geteisterd waardoor de kerk bet raadhuis, het Schoolgebouw en 75 woonhuizen in de ssch zijn gelegd. Te Ridder kerk is den 19 dezer een houwmanswoninggenaamd de Zevenbergen, eene prooi der vlammen geworden. Dat zeden en gewoonten zeer veranderen, daarvan kan, Odder anderen dit ook ten bewijs-strekken dat in 1680 in eene der zeeuwscbe gemeenten nog een lid des kerken- raads gereprimandeerd werd om tabak rooken. Eene der moskeen in Damascus bezit eenen zonderlingen altijddurenden kalender; namelijk eenen muur waarin zoo vele openingen zijn als er dagen zijn in een jaar en van welke er telken dag slechts eene döor de zon wordt beschenen. Sedert 1837 zijn in Duitscblnnd 12 standbeelden voor beroemde mannen optgerigÈ. Mei» heeft te Brussel een' brief van den ontvlugten generaal van der Smissen ontvangen waarin deze verzekertdat zijn ontwerp in een zeer korten tijd is beraamd en dadelijk uitgevoerd en dat hij alleen daartoe is bewogen gewordenomdat hijdaar zijne bekomenc wonden in den oorlog zich op nieuw deden gevoelen liever bet uiterste had wil len wagen, dan zich aan de jamnieren eener langdurige gevangenis on derwerpen. Een agent van bet bewind der Vereenigde-Staten die befast was geweest met eene zending naar Engelandten einde daar le onderhandelen nver eene leening van 12 millioenen dollars, is onverrig- ièr zake te New-York teruggekeerd, -In het oosten van Europa is alles in beweging en ontbindt zich om zich onder de magtige hand vao Rus land weder zaam te stellen. Engeland en Rusland vindén overal nieuwe elementen van kracht en grootheid. Den 22 dezer is te Leiden in den ouderdom van ruim 83 jaren, overledenS. J. van de Wijnpersse, rus- Send hoogleeraar bij de faculteit dér bespiegelende wijsbegeerte eii letteren. Uit Haarlem wordt het volgende gemeld De voortzetting der omringingswerken voor de droogmaking van Set Haarlemmermeeraan dc oostzijde alwaar deze meerendeels dwars door moerassige gronden en plassen moeten woiden daargesteld is door het drooge weder van dit jaar bijzonder begunstigd, zoodat de ringvaart van den droogmakerij'sdijklangs den verveend wordenden Schinkelpolder, is voltooid en ter bepaling van het oostelijke boord dezer vaart een nieuwe dijk over de lengte van ongeveer een half uur gaans door den uitgeveenden plas is aangestoft en tot stand gebragt. Door de slappe rietlanden en wateringen van dien polder afvoorbij Aalsmeer tot de Oude Wetering en door de teeflanden hij eerstgenoemd dorpzijn de ringvaarten en dijken voor een goed gedeelte gemaakten er bestaan gegronde uïtzigten dat in het vol gende jaar ook aan dien kantde heringing voor de belangrijke droogmakerij voltooid zal zijn." Hier te lande zijn beriglen uit Batavia ontvangen die van treu- ïigon inhoud zijn en onder anderen op het volgende nederkomen «Den 12 Augustus lt. is te Soerahaya een hevige brand uitge barsten in een steenen gouvernements pakhuis gebezigd wordende tot het entreposeren van lijnwaden en andere goederen met dit ge- Tofgdat het lokaalmet al het daarin opgeslagene in weinig tijds eene prooi der vlammen is gewórden. Volgens ontvangen opgaven Wordt de geheele daardoor veroorzaakte schade op p. m. f 1,150,000 geschat. Naar de oorzaak van den brand wordt uiteenloopend gegist." In het hertogdom Saksen-Coburg-Gotha is het gebruik van ont vlambare zwavelstokjes (lucifers)strijkpapier en dergelijk gevaarlijk vuurtuig verboden geworden. Tot dit verbod schijnt te hebben aan leiding gegeven de omstandigheiddat dezer dagen des morgens vroeg een door Sehwarza naar Meiningen rijdende voermanaan een huis een ongewoon sterk licht van binnen hetzelve gewaar wordende en zieh in het huis begevendehet gezin rustig aan het ontbijt vond ïittendoch toen men eene zijkamer opende, het bed, waarin twee kinderen sliepen, in lichtelaaije vlam brandende vond. Yan eene plank boven het bed was een lucifer-stokje afgevallen en was doof de wrijving ontvlamd. Het engelsch dagblad the Sun deelt eene vertaling van de procla matie mede die de keizer van China den 5 Junij jl. heeft uitge vaardigd en waarinook naar het oordeel van dit bladzinsneden voorkomen dieofschoon in den gewonen zonderlingen chineschen stijl vervatmaar al te veel waarheid behelzen. Na jammerlijk ge- Sfaagd te hebben over de rampen welke de Engelschen over bet hemelschè keizerrijk brengenwelks provinciën zoo als hij zegtzij afs waterrotten binnensluipen laat de keizer zich aldus hooren «Waarlijk ik gisp en verfoei mijzelven van mijn arm volk nog niet van al die ellende te hebben bevrijd. Er is geen rust meer voor mij'dag noch nacht. Generaals, gouverneurs, onder-gouverneurs, burgerlijke en militaire overheden van al de provinciënhebt mede lijden met de smarten van uwen keizer en verzuimt geene poging het lijden des volks te doen ophouden. Ik de keizerben uw hemelsch opperhoofd en waak voer uwe belangen. Ik heb den in voer van het vergif (de opium) verbodendat de levensdagen van mijn volk verkortte: ik was dit aan de gedachtenis van mijnen vader, ik was dit aan mijzelven verschuldigd! Wat had men van eenen keizer gezegdonbekwaam genoeg om het leven zijner onderdanen niet te kunnen bewaren De barbaren gefnuikt in de hoop op groote winsten hebben dat verbod beantwöoïd met plunderingverwoesting en moord. Gij allenhoofdendienaren soldatengij die met mijne gunsten zijt overstelptvuurt den ijver des volks aan en dat een iegelijkdie lafhartig genoeg is om te deinzen dadelijk worde afgemaakt. Als zulke bevelen worden uitgevoerdzullen alle aanval len worden afgeslagen. Onder dé menigte mijner onderdanen zijn mannen van hart en talent. Zij moeten zich toeleggen om de ver lorene steden te herwinnende schepen der barbaren in brand te steken, de hoofden der roovers te vatten, en aan alle vreemdelingen te doen weten dat zij de Engelschen overtuigen dat huu berouw en hun heter gedrag voor hen eene bron der grootste gunsten zijn zal." GOESden 21 November. Te Sint-Jan-Steen p11' district van Zeelandheeft op den 17 dezer een allerbedroevendst ongeluk plaats gehad in de woning van den timmerman G. Rottier. Terwijl deze namelijk van huis afwezig wasverliet ook zijne vrouw in den mor gen van dien dag ten einde in dè buurt melk tè halen, hare woning, daarin achterlatende hare twee kinderen (meisjes)Waarvan het oudste ruim 4 jarenhet jongste ongeveer 3 maanden oud was. Na Slechts 10 minuten keerde zij weder, doch werd bij het openen der deur eensklaps getroffen door het gezigt van de in volle vlam staande wieg, waaruit zij wel dadelijk het hulpelooze kind nam, en het vuur, dat deszelfs kleederen van onderen had aangestoken, bluschte, doch het kindje was deerlijk geteisterd. Naauwelijks had zij echter in bare mee ning dit kind gered of haar naar het oudste kind zoekend oog valt op een voorwerpdat aan den anderen kant van de wieg lag. Het was het zielloos en misvormd overschot van haar oudste dochtertje. Waarschijn lijk heeft het oudste bij den haardvan welke de wieg verre genoeg verwijderd stond, aan de kleederen vlam geval, en naar de wieg toegeloopenaan dezelve het vuur medegedeeld. Den vol genden dag is ook het jongste kindje bezweken. Wij behoeven wel niet te beschrijven hoe de ouders en de moeder vooral gesteld zijn en zullen wel niet noodig hebben te waarschuwen legen onvoorzigtigheid. PRIJZEN dek EFFECTEN te AM STERDAM. Woensdag den 23 November 1842. gebleven. Nederlanden 2l/2 pC. Werk. Schuld 52'/2 pC. 5 Ainort. Syndikaat4'/s pC- Rdsland, Spanje Oostenrijk Ilandel-Maatschappij 4'/s Oost-Indiën 5 Hope en Comp-. 5 Negot. 1834 hij Ardoin 5 Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek 5 52'/, 101»/, 94V, 1307, 997, 1057, 187, 1087, MIDDENPRIJZEN van de volgende al. TIKKEEN te ZIER1KZEE, van den 24 November 1842. De Ned. Mndde. De Ned. Mudde. O.. Tarwe 1840/ji f 7,00 a 9,00 N. dito 1842. - 7,50 4 9,00 Zomer-dito - 0,00 a 0,00 Ordinaire dito 7,00 4 7,50 Rogge - 7,25 a 7,50 N. Winter-Gerst - 5,00 4 5,20 Zomer-dito - 4,20 a 4,50 Haver - 3,00 4 3,25 Paardehoonen - 5,00 a 5,40 Witte dito - 8,00 a 9,00 Bruine dito - 8,00 a 9,50 Graauwe Erwten Groene dito Geele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad 0,00 a 0,00 7,00 a 7,75 6,00 a 7,00 8,00 a 11,00 9,00 a 10,75 3,00 a 8,00 Raap-Olie te Zierikzee, f 42,00p. v. Patent-Olie - 45,00 Lijn-Olie - 44,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 MARKTPRIJZEN der MEEKRAP te ZIERIKZEE, van den 24 November 1842; Teelt 1842. Per 50 Ned. Pond. Twèe'erieen, l"kw.f25,00 26,00 2e -23,00 a 24,00 -21,00 a 22,00 - 25,00 h 27,00 -23,00 a 24,00 -21,00 4 22,00 Yorige gewassen worden laag afgegeven. 3» Eenen een1" 2e 3' Per 50 Ned. Pond. Onbèroofde, 16 kw. 25,00 a 26,00 23,00 a 24,00 -21,00 4 22,00 Mullen1° soort - 6,00 4 7,00 2» - 3,00 a 5,00 ADFEETENTIEN. Bij Vonnis der Arrondissements Regtbank te Zierikzeedd. 22 November 18-42 is PI E TER Vas DUKE, zonder beroep, wonende ie S.'-Maartensdijk (Kanton Tholenter zakd van Krankzinnigheid met vlagen van razernij gepaard gaande, onder Curatele gesteld. De Officier van Justitie hij gemelde Regtbank, L. J. van MA ANEN, Mejufvrouw C. CLERFIGT berigt bij dezedat zij alhier gearriveerd is met een mooi assortiment HOEDEN, METSEN en TOEREN, welke zij het geëerde publiek tegen de civielste prijzen aanbiedt, Is uitgepakt bij den Heer J. S W AR TS. Zoo er iemand eene zwartbonte VAARS vermist, naar gis— sing drie jaren oudis die terug te bekomen met voldoe ning der kosten bij den Brigadier der Veldwachters te Brouwershaven UIT DE HAND TE KOOP, een welbeklante steenen WIND-KORENMOLEN, met HUIS, SCHUUR, WAGENHUIS en PAARDENSTAL, even buiten de Stad Middelburg, in de Gemeente van Sinl-Laurens en Brigdammebij den Eigenaar A. POLDERMAN, Molenaar aldaar. De belanghebbenden worden bij deze herinnerd dat de ver- stane PANDEN uit de BANK VAN LEENING moeten worden gelost vóór den 1 December aanstaandezullende bij verzuim van aflossingdezelve panden alsdan worden verkocht. te zierikzee bij de wed. a. de vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 2