ZIRRIKZEESCME tjaag A.o 1842. COURANT. den 25 November BESTUREN EN ADMIN ISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. jr.® 94. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat het suppletoir kohier van Patentregt van deze Stad voor het loopende dienstjaar eerste kwartaal op den 18 dezer maand door Zijne Excellentie den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincieis execu toir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier, ten fine van invordering, en worden de belastingschuldigen mitsdien aangezocht om hunne aan slagen overeenkomstig de wet getrouwelijk te voldoen. Zierikxee, den 22 November 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd NELEMANS, L. P., Ter ordonnantie van dezelven, De Stads Secretaris J. B O E IJ E Lid van den Baad L. S. FRANKRIJK. PARIJS, den 20 November, Er zijn gewigtige tijdingen uit Spanje aangekomen Gisteren heeft men met den telegraaf herigt ontvangen, dat den 13 de rust te Barcelona ernstig verstoord is geworden. Dertig werk lieden hebben eenige. fusten wijn door eene der poorten willen bin nenbrengen zonder de regten te betalen. Het volk heeft zich aan hunne zijde gevoegd, de wacht is ontwapend en een soldaat gedood. Nadat versterking was aangerukt, zijn 14 mensehen gearresteerd, en is de redacteur van het dagblad Republicano in de gevangenis gewor pen. Maar den volgenden morgen verlieten de arbeiders hunne werk plaatsen en doorkruisten de stadterwijl de nationale gardetot welke ruim 10,000 hunner behooren weigerde zich door de troepen te laten aflossen. Deze laatsten hebben zich onder de wapenen ge schaard en op een der pleinen werden 6 stukken geschut geplant. Dewijl de poorten den 16 gesloten waren, wist men te Figuières niet wat verder was voorgevallen, maar het is denkelijk lot een ge vecht tusschen de troepen aan don eenen ea de nationale garde en het volk aan den anderen kant gekomen naardien men hoorde schieten. Heden heeft menlangs buitengewonen weguit Perpignan van den 19, het volgende nog. veel ongunstiger berigt ontvangen: Een brief uit Barcelona, gedagteekend den 18, door een' officier der kavallerie geschreven en door een' ordonnans naar Ia Jonquiére gebragt houdt het volgende in: «Na een bloedig gevecht zijn wij genoodzaakt geworden de stad te ontruimen. De ingezetenen hebben zich van het geschut meester gemaakt. Wij bivouacquercn sedert 2 dagen onder de Wallen. De Engelenpoort is het eerst door de nati onale garde vermeesterd geworden vrouwen waren met lansen ge wapend. Detachementen linietroepen bezetten nog de Atarazanas, het fort Montjuich en de haven. Men verzekert, dat de opstand tot Solsona en Lerida overgeslagen is." Alles toont aan dat het ter sluik binnenbrengen van eenige fusten wijn in Barcelona slechts een middel is geweest om wanorde te verwekken en naar luid der jongste beriglenheeft de bewegings partij van deze wanorde voordeel getrokken derwijzedat de stad •Barcelona thans in hare handen is en de troepen van den regent verslagen zijn geworden. De koerier-wissel tusschen Madrid en Parijs isin deze omstan digheden zeer levendigen indien deze opstand veld mogt winnen zoude men eene niet geringe verwarring te duchten hebben bij welke de kroon der jeugdige koningin Isabella groot gevaar konde loopen. Over den gewonen landweg van Suëz heeft men zeer belangrijke tijdingen uit China ontvangen waardoor een einde aan den krijg in die gewesten gemaakt wordt. Die tijdingen zijn gedagteekend uit Alexandrie van den 5, en luiden aldus: Er is tusschen den engelschen gevolmagtigde en de chinesche rege ring een vredesverdrag tot stand gelcomen. Do voornaamste bepalin gen zijn 1." China 2a! binnen drie jaren 21 millioen dollars betalen. 2." De havens van Canton AmoyNing-Po en twee andere zijn voor den engelschen handel geopend. 3." Het eiland Hong-Kong wordt ten eeuwigen dage aan Hare britscho Majesteit afgestaan. 4." De krijgsge vangenen zullen weêrzijds uitgeleverd worden. 5." Eene kwijtschel ding zal worden afgekondigd. 6." De officiers der beide natiën zul len op gelijken voet behandeld worden. 7." De eilanden Chusan en Kolong-Son zullen door de Britten bezet worden tot de geheele schatting zal afbetaald zijn." Met verlangen ziet men do bevestiging van deze gewigtige tijding te gemoet. Den 21. Op het eerste berigt der troebelen te Barcelona, is aan verscheiden fransche regementen bevel gegeven met geforceerde marschen naar de spaanscho grenzen op te rukken. Uit Afghanistan heeft men mede de zeer belangrijke tijding ont vangen van het weder bezetten der hoofdstad Kabul door eene engelsche legerafdeelingen is alzoo de eer der britsche wapenen gewroken. Ook de sterke bergvesting Ghuznee is door den generaal Nott, na eenen zegevierenden marsch van 200 engelsche mijlen in genomen en heeft hij de vestingwerken dier plaats in de lucht laten springen. Afghanistan schijnt alzoo op nieuw voor de engelsche wa penen to bukken. NEDERLANDEN. 's GBAVENHAGE den 23 November. Naar men verneemtheeft Z. M. de koningeen blijk willende geven van hoogstdeszelfs bijzon dere tevredenheid over het in de maand Julij II. alhier gehouden alge meen muzijkfeest, uit eigene middelen, aan de maatschappij: Tot bevordering der Toonkunst, eene som van zes honderd gulden geschon ken' ter gedeeltelijke bestrijding van de aanzienlijke kosten voor dat feest aangewend. Bij arrest van het provinciaal hof van Zuid-Holland van den 17 dezer, is C. L. Stift, oud 27 jaren, smid, wonende alhier, schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en schop pen aan zijne wettige moedereene ongesteldheid lot het verrigten van persoonlijken arbeid, gedurende meer dan 20 dagen .veroorzaakt hebbendete welker zake hij veroordeeld is tot een half uur lepronk- stclling op een schavot en 5 jaren confinement. De drank was ook hier de voorname oorzaak der gepleegde misdaad. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTËN. Men heeft nog geen berigt omtrent eenig onderzoek in het opgewonden schip Telemachusmaar intusschen beginnen de geruchten reeds te wil len dat men er geene schatten in zal vinden want dat dezelve reeds tijdens het zinken er uit gcligt en heimelijk met eene boot naar Cherburg vervoerd zijn geweest. Tc Lyon hadden zich bij de opening van den nieuwen grooten schouwburg gewigtige bedenkingen opgedaan legen da draagkracht der eenigzins luchtig gebouwde loges en gallerijen ten einde nu derzelver sterkte te beproeven kwam men op de zonderlinge gedachte om die zitplaatsen bij eene opzettelijk verordende proefvoorstelling in plaats van met Steenen en zakken aarde, met 2000 soldalen van het gar nizoen te bezetten. Te 'sHage worden tegenwoordig vele diefstallen in het klein gepleegd. De onteigening Van die landenwelke tot dus verre de voltooijing des spoorwegs van Utrecht op Amsterdam verhinderde, is eindelijk tot stand gebragten men kan alzoo de opening van dien weg tegen October 1843 te gemoet zien. In Zweden zijn de branderijen en distelleerderijen afgeschaft. Voortaan zullen aldaar de namen der genen die zich dronken drinkenmet groote letters aan de deur der kerk worden aangeplakt: De leeraar zal voor hen bidden. Op het landgoed Terworm niet ver van Aken is binnen den tijd van 12 h 14 dagen een artezische put met zulk een goed gevolg geboord geworden dat het Water tot 10 voet hoog boven den beganen grond opstijgt. Eene tweede ongeveer 50 of 60'roeden van daar beproefde onderneming ge lukte even snel en gewenscht. Het boren is onder bestuur van den te Heerlen wonende heer van Caritat geschiedt. De aartshertog van Oostenrijk bezoekt bij voortduring de engelsche groote maritime en mili taire etablissementen. Bij Woolwich heeft Z. K. H. een veld bewan deld waar omstreeks 28,000 groote stukken geschut en 4 millioen kogels geregeld liggenook bezocht de aartshertog de magazijnen waarin al do tuigen enz. gereed liggen om binnen één uur 10,000 paarden toe te rus ten. Volgens gerucht zou de turksche regering voornemens zijn om Konstantinopelnaar het voorbeeld van Parijsmet vestingwerken ta omringen. Te Groningen is overleden II. de Cock, Christelijk afge scheiden Gereformeerd leeraar. In een onbebouwd stuk heidegrond bezijden den straatweg tusschen het Loo cn Apeldoorn zijn dezer dagen drie urnen opgegraven, eene waarvan zich nog in vrij goeden staat be vindt en overblijfselen van menschenbeenderen bevat. Volgens eene gemaakte berekening, zal de bevolking der VereCnigde-Statcn van Ame rika, die in 1750 slechts 1,015,000 zielen en volgens detelling van 1840 toen ruim 16,068,600 zielen bedroeg, bij den aanvang der vol gende eeuw 97,000,000 zielen kunnen beloopen In den avond van den 1 November zijn te Algiers twee zware schokken van aardbeving gevoeld zoodat de inwoners uit hunne huizen vlugtien. Voorts geven de be- rigtcn uit Alserie verslag van de groote werkzaamheden sedert eenigen tijd tot vergrooting cn verfraaijing der stad Blidah aangewend. Eena der fraaiste turksche moskeen aldaar is in eene Christenkerk herschapen en door den aartsbisschop van Bordeaux, in tegenwoordigheid van den bisschop van Algiers en vijf anderen gewijd. Te Madera heeft den 24 October een geweldige orkaan gewoed die in de stad Funchal over do 200 huizen omgeworpen en voorts over het geheele eiland ontzettende schade heeft aangerigt. De vermaarde toonkunstenaren Rubini en Listz zijn te 's Hage aangekomen. De twee beroemde schilderijen van Rembrandt van Rijn, nagelaten door wijlen mevrouw de douairière jh.c m.' Jan van de Poll, gcb. Valckonier, maandag jl. te Amsterdam geveild hebben te zamen opgebragt de somma van f 32,600; hebbende bij opbod gegolden 24,600in slag f 8000dus te zamen f 32,600. De kooper is de heer Nieuuienhuysvan Brusselmen zegt voor engelsche rekening. Niettegenstaande de waarschuwingen der dagbladen, wegens het eten van champions gebeuren daardoor nog menign'ialen ongelukken in de ge meente Bellarre (Oisc) had een huisgezin van 4 personen die gegeten een meisje van 15 en een jongen van 8 jaren stierven na een verschrik kelijk lijden en de ouders verkeeren nog in eenen zorgelijken toestand. Een negental vervalschers Van banknoten zijn te Weenen ter dood ver oordeeld doch Z. M. de keizer heeft die straf in ten hoogste 12 jaren gevangenis veranderd. Een vriesch schaap van O. Niewegpredi kant te Opënde (provincie Groningen) hetwelk in Maart II. twee ooi lammeren wierpis nu op nieuw van twee ooilammeren bevallenen geeft dagelijks drie kannen melk. Als een bewijs van verregaande bij- geloovigbeid in Polen wordt berigtdat er een algemeen geloof bestaat dat, wanneer men een hoofd kan magtig worden van een pelgrim, die onder weg Van zijn petgrimaadje naar het wonderdadig beeld te Czens-

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1