ft N.o 93. ZIERIKZEESCHE Dingsdag A.o 1842. C O U R A JV T. den 22 November NIEUWSTIJDINGEN. BELGIE. BRUSSEL den 19 November. De zaak betrekkelijk de otitvlugting Van van der Smissen voor de correctionele policie is reeds afgeloopon. De zoon van den generaal is veroordeeld lot eene gevangenisstraf van 24 uren een der bewakers der gevangenis tot gevangenis van zes maanden de andere beschuldigden zijn vrijgesproken. Men verzekert, dat de minister van justitie een rapport aan den koning heeft inge diend waarbij voorgesteld wordt, om aan de andere staatkundige gevangenen wegens die zaak eene nieuwe vermindering van Straf te verleenen. Het is thansuit het verhaal van den heer Ernest van der Smis- sen gebleken dat de generaal niet in vrouwen kleederen ontvlugt is. De generaal heeft namelijk den mantel van zijn' oudsten zoon omge daan terwijl de jongste zöon van dezelfde lengte als mevrouw van der Smissen, de kleederen zijner moeder aantrok. Alzoo tusschen zijn' vader en broeder geplaatstzijn alle drie zonder eenige moeije- lijkheid de deur der gevangenis uitgelaten. NEDERLANDEN. 's GRAVËNHAGEden 20 November. 2. M. heeft goedgekeurd de door de algemeene synode der nederlandscho Hervormde kerk ih hare zitting van den 20 Julij 11. vastgestel de verandering van art. 38 van het reglement op de vacaturen alsmede op de beroeping en het ontslag van predikanten Wordende daarbij alsnu bepaald dat indien in eenige gemeente een jaar van gratia wordt waargenomen do beroeping aldaar twee maanden vóór hel eindigen van dien tijd Zal moeten geschieden en datindien een emeritus verklaard predi kant gedurende eenigen tijd voor de diehst moet zorgen de aan stalten voor de beroeping ter zijner vervanging twee maanden voor het eindigen van dien tijd een aanvang zullen moeten nomen, terwijl de beroeping zelve zal plaatshebben zoöilra het emeritaat is ingegaan, Zijne exc. de minister van financiën heeft in opzettelijke over weging genomen de verschillende gapingen en onnaauwkeurigheden welke de toepassing der thans bestaande accijnswetten gedurende eene reeks van jaren in die wetten heeft doen ontdekken en de gouver neurs aangeschreven om dit onderwerp tot een punt van hun op zettelijk onderzoek te maken waarbij met behoud overigens van de beginselen der verschillende wetten op de accijnsmiddelen het volgende in aanmerking zou moeten komen: 1." het vervangen der min duidelijke redactie van sommige wetsartikelen door eene betere redactie; 2." het wijzigen of intrekken van zoodanige bepalingen Welke kunnen worden beschouwd het rijk geen meerderen waarborg op te leveren en de belastingschuldigen aan dikwijls moeijolijko formali teiten onderwerpen en 3," het aanvullen der bestaande wetten met zoodanige bepalingen welke zoude kunnen strekken tot eene betere heffing der middelen of die ten gevolge van de vorderingen welke de industrie sedert de daarstelling dier Wetten heeft gemaaktnood zakelijk zijn te achten. Men leest in het Nederlandsch Nieuwsblad «Wij hebben reden om te gelooven dat het verblijf van den generaal van der Smissenop ons grondgebied door de regering niet zal gedoogd worden en datdien ten gevolgevoornoemde persoon ook reeds Maastricht verlaten heeft en naar Aken vertrokken is. »Ons land kan geene verblijfplaats zijn voor hen die de gevestigde orde van zaken in naburige staten bedreigen. Nederland en Belgie zijn naburen die elkander over en weder daaromtrent behooren te kunnen vertrouwen. »De regering des konings zal in allen opzigte het beginsel der nu geheel bevestigde scheiding van Belgie ernstig handhaven en daardoor zal op nieuw blijken dat die regering met echt nationale gevoelens bezield en bovendien van bet gewigt doordrongen isplegtig ge- Sloten traktaten na te leven niet slechts naar de letter maar ook naar derzelver geest." (Volgens berigten uit Maastricht is de heer van der Smissen den 14 dezer werkelijk van daar vertrokken zou hij zich eenigen tijd te Aken ophouden en voornemens zijn zich te Hamburg te vestigen.) GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. Onlangs is te Rome een nieuw strafwetboek in het licht verschenen hetwelk op last van Zijne Heiligheid is opgesteld geworden. Er is voort aan slechts één geregtshof voor geestelijken en wereldlijken voor aan zienlijken en geringen. De vlugt van den generaal van der Smissen is steeds in Belgie het onderwerp der algemeene gesprekken en de mee ning, dat men zich vooraf verbonden zoude hebben om deze ontsnapping bij oogluiking, te gedoogfen, vindt bij de menigte veel bijval. Te Mainz zullen eerlang 26 personen teregt staan, welke zijn beschuldigd van bekend te zijn geweest met het bestaan van een tegen de veiligheid van den staatgesmeed komplot en zulks niet ter kennisse van de be voegde overheid te hebben gebragt. Dezer dagen is te Lemberg met groote plegtigheid ingewijd eenmet toestemming van den keizer van Oostenrijk door het aldaar gevestigde genootschap der Jesuiten nieuw gesticht klooster voor adelijke personen. Do aartshertog gouverneur- generaal van Gallicie, alsmede de hooge geestelijkheid en staatsbeambten hebben deze plegtigheid bijgewoond. Volgens eene daaromtrent gedane aankondiging bedroegen de ontvangene giften ter zake van den grooten 4 brand te Hamburg op den 31 October omstreeks 4,320,000 m. b. (nagenoeg 3,845,000). Laatstleden maandag zijn op het groote postkantoor te Londen 207,000 brieven ontvangen en verzonden. Eerstdaags zal door den bisschop van Versailles eene kapel plegtig worden ingewijd welke is opgerigt ter plaatse alwaar op den 8 Mei dezes jaars het vreesselijko onheil op den spoorweg van Parijs naar Versailles is voorgevallen. Genoemde kapel is gewijd aan de H. Maagd der vlam men. Het getal reizigers tusschen Frankrijk en Engeland langs den weg over Boulogne en Calais, heeft gedurende de maanden Julij, Augustus en September nagenoeg 28.000 bedragen. Een RoomSch- Katholijk priesterwelke de betrekking van opzigter eener Kalbolijko jongensl school te Frankfort bekleedde maar onlangs jran dien post ont zet is, heeft nu last ontvangen om binnen drie weken die stad voor altijd te verlaten. Hij bad zich wederspannig betoond tegen de rege ring, bewerende', dat bij als Roomsch-Kalholijk priester aan dezelve geene gehoorzaamheid verschuldigd was. In plaats van de gevoelige koude, had men te Frankfort den 15 November een aanhoudenden sterken regen. Men hoopte, dat hierdoor, vóór den winter, het gebrek aan water zal ophouden. Den 14 is te Groningen na afgelegd exa men en het verdedigen, van het ingeleverd verslag zijner hem opgedragenU chemisch--pharmaceutische bewerkingen tot doctor in de pharmacie be vorderd de heer B. Verver, med. et art.-obst. d.' te Groningen. Dczu is de eerste, sedert do stichting dier akademie, welke iiffdit vak de doc torale graad aan genoemde hoogeschool heeft verworven. De staats raad van Geneve heeft het verzoek der talrijke joodsche gemeenteom binnen de stad haren godsdienst te mogen uitoefenen., van de hand ge- Wezen. Te Nantes zijn in den nacht van den 13 op den 14 dezer schokken van aardbeving gevoeld geworden. Dezer dagen heeft men op den schouwburg Van de maatschappij van Rhetorica te Gend een nieuw vlaamsch drama van den heer II. van Peene, getiteld; Roosje zonder doornen, opgevoerd hetwelk veel bijval heeft gevonden. De pauselijke regering heeft besloten om de rivier den Tiber tot deii bödem toe te doen zuiveren en dezelve geschikt te maken om met stoombooten onge hinderd bevaren te worden. Eenige thans te Rome zich bevindende engelsche deskundigen zijn belast geworden met het vervaardigen van doelmatige machines daarvoor. Door den boekhandelaar en drukker A. van der Mast, te Gormchem zal wordeh uitgegeven bij maandelijk- sche afleveringen een Bouwkundig Magazijn, bevattende gesteendrukte scüetsen met ophelderingen omtrent dezelvevoor alle handwerkslie den die in eenige betrekking staan tot het veel omvattende vak der bouwkunde; voorden uiterst geringen prijs van 3 per jaargang. Onlangs is te Darijs een Engélschman die in het Palais-Royal ontbeten had half dood in zijn hótel teruggebragt. Om eene weddingschap had hij, in tegenwoordigheid van getuigen, 15Ö dozijn kor-oesters, eene kreeft en een gebraden hoen verorberd en daarbij eene flesch rum en 5 flcsschen portwijn gedronken. De aanzienlijke heerlijkheid CortgeenCj (Noord-Beveland met deszelfs uitgebreide landerijenbeplantingen houwmanswoningen enz. enz. enz. toebehoord hebbende aan den heer baron de Mulerten onlangs in veiling gebragt, is door den beer iloboken van Rhoon en Pendrecht, te Rotterdam voor eene aanzienlijke som aan gekocht. Volgens de verzekering van den vëe-arts Dieleriohs zijn van de 100 kreupele paarden stellig 70 malen de oorzaken daarvan in do hoeven gelegen en meestal in ondoelmatig beslag hetwelk eene groote kunst schijnt te zijnen toch beslaan er de smids maar op toe en ver trouwt men zijne paarden aan allen toe. Uit Haarlem meldt men van den 16 November het volgende: «Onder de veelvuldige en krachtdadige middelen die aangewend Wor den om de behoeftigen binnen deze stad te ondersteunen en derzelver toestand te verbeteren behooren ook twee dezer dagen ter algemecnó medewerking voorgesteldeallezins belangrijke ondernemingen. Wij bedoelen in de eerste plaats een door de beeren jh.' L. Quarles van U/fordJuc. Enschedé en IF. van dér Vliigtonder goedkeuring en medewerking van het stedelijk bestuur ontworpen plan om aan behoeftige ingezetenen die gaarne zouden willen arbeiden doch geen werk kunnen bekomen gedurende den winter eeiiig werk tö verschaf fen en ben alzoo iets te laten verdienen dn wel door het doen bepuinen en vervolgens beschulpon van den rijweg in de groote dreef van het Haarlemmerhout. Ingeval voor de uitvoering van dit ont werp zoo als kwalijk betwijfeld schijnt te mogen worden voldoende bijdragen Worden geleverd en deze eerste proef aan het oogmerk voldoetStelt men zich vdor ook in het vervolg de arbeidzame armen des winters op dergelijke voor honzelven en ook voor het algemeen nuttige wijze in hunnen nood te hulp te komen. De tweede der door ons bedoelde liefdadige ondernemingen is het daarslellen eener vcreeniging, die ten doel heeftom, in overleg met de beslaande armbesturen den stoffelijken en zedelijken toestand der armen in onze stad te verbeteren namelijk door de armen in hunna woningen te bezoeken op hunne levenswijs toe te zien door liefderijke toesprank en raadgeving orde spaarzaamheid matigheid en reinheid in één woord alle huisselijke deugden te bevorderen, en dat alles te behartigen wat hun ligchamelijk en zedelijk welzijn kan bevorderen en tevens door het verschaffen van werk de arbeid zaamheid te bevorderende ledigheid tegen te gaan bet vervallen tot de armenkas te voorkomen en het uiterlijk welvaren der behoef tigen te verbeteren. Eenige achtingswaardige ingezetenen met name de beef en V/. EgelmgC. GrollF. C. Hinlépen en M. N. J. Moltzer benevens hunne eebtgenooten en mejufvróuwen J. C. S. van den Bosch, G. J. Canter-Camérïing en J. A. EliaSzijn reeds_ sedert eenige maanden in meer beperkten kring Op dusdanige wijze werkzaam geweesten hebben aangemoedigd door de goede vruchten hunner pogingen thans hunne stadgenoOten tot het leveren van geldelijks bijdragen en persoonlijke medewerking uitgenoodigd ten einde dezett huunen werkkring te kunnen uitbreiden. Ook deze üitnoodiging Ier

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1