ZEETIJDINGEN, gebleven. 52'/. pC ior/l6 pG. 947,. 133 99 Va 1057, 187, 1087, ADVERTENTIES". gezin. beide genoemde vrouwenuit vuige begeerte naar 1700 waarvoor zij hunne geene f 50 waard zijnde have hebben wélen ge assureerd te krijgen, smeden het duivelsch ontwerp om haren arme- lijken boêl in brand te steken. De brandstoffenin welke zij hare nering drijven worden met terpentijn pik of andere ligt ontvlambare Stoffen vermengd en ten 11 ure is reeds de infernale toestel aan het Smeulenzoodanig dat door den reeds voortdringenden rook en stank <een te bedde liggend kind ontwaaktdat bijna stikkende om hulp schreit. Dit geschrei wordt vernomen door de nachtwachtsdie het ■onderhuis of den kelder indringen en de beide brandstichters op heetér idaad betrappen en in arrest nemen, met dat gevolg, dat zij aan de justitie zijn overgeleverd, en ook reeds hare misdaad hebben bekend. Dit voorval wekt hier ter stede eenc algemeene sensatie; men ziet daaruithoe twee nog zeer onlangsche kapitale veroordeelingen niet in staat zijn om van eene zoo heillooze misdaad af te schrikkenaan welke vaak het leven en de bezittingen van zoo vele menschen zijn ten offer gevallen. Een der meest gelezen parijsche dagbladen levert een nieuw bewijs der onkunde en partijdigheid van sommige vreemde schrijvers ten aanzien van ons vaderland op. Eene reisontmoeting door zekeren Charles Eècpilly aan dat blad geleverdbegint namelijk met do Waar schuwing dat een reiziger Holland niet anders dan in de maanden Junij Julij of Augustus moet bezoeken dewijl hij daar anders geene bruikbare wegen vindt. Gedurende het overige des jaars toch wordt het gebruik der rijtuigen door de sneeuw en de overstroomiSjjaa belet. Men ziet dan niets voor zich dan een onafgebroken waterveld en de reizigers zijn verpligt schuiten te bestijgenen door dit middel van vervoer de steden te bereikenwelke zij bezoeken willen. Uit dat zelfde verhaal van onzen bezoeker leert men ook dat Erina sedert de laatste 20 jaren een zoo algemeene vrouwennaam in Holland is, dat van de 4 jonge meisjes aldaar éène ten minste Erina genoemd Wordt Men leest inden brusselschen Indépenianl: «Men heeft reeds on derscheiden ontvlugtingen uit de gevangenis, die eenige overeenkomst met die van den ex-generaal van der Smissen hebben aangehaald. Men heeft gesproken van Grolius, die in 1620 of 1621 in eene boe kenkist ontkomen was; van den heer Lavallette, in 18l6, uit de conciergerie te Parijs ontkomen onder bet kleed de shawl en den hoed zijner vrouwen zich eene maand lang in het hótel zelf van den minister van buitenlandsche zaken verscholen houdende. Maar tiog een ander rein verwijderd precedent is er voorhanden waarvan evenwel tot dusverre niemand gesproken heeft, het is een geheel nationaal precedent. «Men zegt, dat de staatsgevangenen naar het kasteel van Bouillon óvefgebfagt zullen worden en het is juist in dat zelfde kasteel van Bouillon dat wij het precedent vinden hetwelk wij zullen verhalen en dal nog slechts Van 36 jaren dagteekent. «Na het vonnis in de zamenzwéring van Georges, Moreau en Ptchegru werden de veroordeelden tot gevangenis, of zij, die tot Zwaardere straf veroordeeld eene commutatie verkregen hadden in onderscheiden vestingen van den staat verdeeld. Belgie behoorde des tijds tot Frankrijk. Bet kasteel van Bouillon ontving tol zijn aan deel twee gevangenen Vidal en Bouret de I'Hosier. De heide gevan genen werden volmaakt wel behandeldde kommandant der vesting een oud soldaat, had alle mogelijke oplettendheden voor hen, hij strekte dit zelfs zoo ver uit, van iederen avond eene partij piket met hen in hun vertrek te komen spelen. Vidal nu het verstellen van zijn linnen benoodigd hebbende, be kwam Verlof om een linnennaaistertje te laten komen die den dag in de kamer van den gevangene doorbragt. Dit meisje nu speelde ten behoeve van Vidal, de rol van mevrouw Lavallette of van me vrouw win der Smissen; in andere woorden Vidal ontvluglte onder de kleeding van het meisje. «Maar Vidal had zich te zeer gehaast; want twee dagen na zijne ontvlugting verscheen het bevel tot zijne invrijheidstelling. Hel meisje werd in hechtenis genomen teregtgesteld en veroordeeld tot twee jaren gevangenisdie zij ookzonder oenen enkelen dag afslagsheeft doorgestaan. «Het schijnt overigens voor de vrouwen moeijelijker om in mannen- gewaad te ontkomendan het voor de mannen is zulks in vrouwen- kleeding te doen. Een jong mooi kameniertje van mw. Mars tot tien jaren dwangarbeid gevonnisd als medepligtige aan den diefstal derjuweelen van de beroemde actrice zat opgesloten in de gevangenis van S.'-Lazarus te Parijs. Zij deed eene poging om in het gewaad Van een' in de gevangenis werkenden metselaar te ontkomen en was reeds buiten de laatste deur, maar toen nog werd bij herkend en op nieuw ingegrendeld." Onlangs verscheen te Bonn eene dissertatie van zekeren doctorandus Kreuzwaldonder den titel De utilitale foliorum juglandis ad sa- 1landa scrofuloria. Het nieuw voortreffelijk middelin dit geschrift tegen de klierziekte opgegeven, bestaat in de bladen van den inland- schen okkernootboom juglans regia L). De ontdekker van dit middel is de fransche arts Negrierdie daarmede, van 40 aan klierziekte lijdende personen 31 volkomen genezen heeft. De geheimraad Nasse wien geene nieuwe ontdekking in zijn vak ontgaat, liet het in do kliniek te Bonn met het beste gevolg toedienen, waarvan het boven gemeld geschrift het verslag bevat. Men twijfelt nietdat eene reis van den franschen prins van Joinville naar Brazilië meer dan eene eenvoudige zeereis zal worden en dat dezelve een huwelijk tot grondslag heeft. Bodewijk Filips Wenscht zijne zoons gehuwd te zien. Nu heeft de legitimistische partij zoo hevig tegen eene huwelijks-verbindtenis van Orleans met eene Protestantsche prinses geschreeuwd, en dit geschreeuw maakte bij een groot gedeelte der Katholijke bevolking van Frankrijk eenen zoo grooten indruk dat het hof niet raadzaam schijnt te oordeelen an dermaal het oog op Protestantsche prinsessen voor de jonge prinsen te vestigen. Er moeten dus Katholijke prinsessen worden opgezocht ffeze zijn echter niet in groote hoeveelheid te vindenten minste niet zoo als het hof welgevallig is of hetzelve hopen kan te zullen be tomen. Mitsdien is men genoodzaakt naar de overzijde der zee de blikken te werpen en tot in Brazilië te zoeken de eenige ameri- kaansche staatwaar nog prinsessen van koninklijk bloed te vinden zijn. Maar hier bestaat ongelukkiglijk groote mededinging. De nieuwsbladen hebben drie europesche prinsen genoemd die op een maal in Brazilië zullen Verschijnen en aan alle welke het geheime voornemen wordt toegekendom naar de hand van eene braziliaan- sche prinses te willen dingen. Onlangs werd té Dublin een zakkenrolder gearresteerd en teregt gesteld. De gevangene was öp eenen zondag gevaten had toén eene das om gehad die men vermoedde dat door hem gestolen was. Om te bewijzendat de das zijn eigendom Was beriep hij zich op de ge tuigenis van een lombardhouder; en nu bleek het, dat dit kleeding- stuk Zoowel als de zondagsche rok van den gevangenereeds zeven tien jaren lang eiken maandag waren verpand. De voor beide voor werpen in dien tijd betaalde interest beliep omtrent 300 gulden. In een boekwerk over den togt dei- Engelschen naar Ghinawordt het navolgende staaltje van chineesch dievengenie gevonden': Toen dé Engelschen zich hadden meester gemaakt van de hoofdstad des eilands Chusanvonden zij bij hunnen intogt geen' levend wezen op de straat. Duizenden waren de stad ontweken en dé overige hadden zich in hunna woningen opgesloten. Daar de strenge krijgstucht der bezetting het vertrouwen langzamerhand deed herleven begonnen dé teruggebleven inwoners weder uitte gaan en eenige der vlugtelingen keerden terug; doch de laatste waren dieven die de winkels en huizen begonnen té berooven die verlaten waren. De engelsche generaal gaf dus bevel dat niets uit de stad gevoerd zou mogen wórden, uitgezonderd de kisten waarin de dooden op eenen nabijgelegen berg begraven werden. Het trok al spoedig de aandacht dat het getal dooden met den dag toenam alsof de pest of de cholera heerschte. Dit gaf aanleiding dat de dood kisten onderzocht werden en zietzij waren meerendeels met zijden en andere kostbare stoffen gevuld die in de winkels gestolen waren. GÓES den 14 November. De jagtdie anders óver het algemeen in ons eiland goed kan genoemd worden is hét dit jaar niet. Er wordt door de jagersdie akte hebben weinig wild gezien. 4Vel draagt hiertoe iets hij dat het hoog opgeschotene koolzaad een toe- vluglsoord voor de hazen is, en dat het wild, daar er weinig watef in de slooten is weinig beperkt isdoch dit kan alleen dè oorzaak niet zijn. Men meent dat ef veel is gestroopt geworden zooals de jagers term zegt waartoe zouden anders vele arbeiders die naauwelijks brood hebben schietgeweer bezitten? Het is geert lijd van nood dat die menschen uit vaderlandsliefde voor de veiligheid zouden willen waken. BROUWERSHAVENden 16 November. Binnengekomen het schooncrschip Beer en Wingyettkapt. W. Mason, van Londen naar Rotterdam. PRIJZEN her EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 16 November .842. Nederlanden 2'/2 pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat 4'/, Handel-Maatschappij 4'/, Oost-Indiën 5 Rusland, Hope en Comp. 5 Spanje Negot. 1834 bij Ardoin 5 Oostenrijk, Bij Goll. en Comp. .5 Negot. Metaliek 5 MIDDENPR1JZEN van de vollende ARTIKELEN te ZIERIKZEE van den 17 November 1842, De Ned. Mudde. O. Tarwe 184Ö/U f 7,00 a 9,00 N. dito 1842. - 7,50 a 9,00 Zomer-dito - 0,00 a 0,00 Ordinaire dito - 7,00 k 7,50 Rogge - 7,00 a 7,50 N. Winter-Gcrst - 5,00 a .5,30 Zomer-dito - 4,20 a 4,50 Haver - 2,90 a 3,30 Paardeboonen 5,00 a 6,00 Witte dito - 8,00 a 8,50 Bruine dito - 9,00 a 9,20 Graauwé Erwten f Groene dito Geële dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad ï)e Ned. Mudde. 0,00 a 0,00 7,00 a 7,50 0,00 a 0,00 8,00 it 11,00 9,00 a 11,00 3,00 a 8,00 Raap-Ólie te Zierikzee, f'42,00p. v Patent-Olie - 45,00 Lijn-Olie -44,00 Raapkoeken 00,00 de 1040 stuks, Lijnkoeken -00,00 MARKTPRIJZEN der MEEKRAP tb ZIERIKZEE van den 17 November 1842; Teelt 1842. Per 50 Ned. Pond. Tweeeneen,1°kw./'25,00 a 26,00 -23,00 a 24,00 -21,00 a 22,00 -26,00 a 27,00 -23,00 a 25,00 -21,00 it 22,00 2" 3° Een en eon 1" 2" 3" Onberoofde, 1" kw. 2° 3° Mullenlè soort 2" Per 50 Ned. Pond. /■25,00 a 27,00 - 23,00 a 24,00 -21,00 a 22,00 - 6,00 a 7,00 - 3,00 it 5,00 Vorige gewassen in een doen. Heden overleed, na een langdurig lijden, onze waarde Vader en Behuwd-Vader den Heer R. GAANDERSE, in den ouderdom van ruim 69 jaren. Noordgoüwe* Uit aller naam, den 15 November 1842. P. GAANDERSE. Mejufvrouw C. CLERFIGT berigt hij deze, dat zij alhier gearriveerd is met een mooi Assortiment HOEDEN, MUTSEN en TOEREN, welke zij het geë'erde Publiek tegen de civielste prijzen aanbiedt. Is uitgepakt bij den Heer J. SWARTS. Op Dingsdag den 22 November aanstaandedes middags ten 2 urepublieke verkooping van HUI S-lil E U B E L E N bestaande in een KABINET, K ASK LOK, TAFELS, STOELEN, PORSELEIN, KOPER, TIN en hetgeen meerder zal worden gepresenteerd ten Sterfhuize van Mejufv. de Wed. P. E IJ D IN G op de Nieuwe Haven alhier door het ministe rie van den Notaris M.' C. van der LEK de CLERCQ. te zierikzee bij de wed. a. db vos én zoon stabsdrukkeks.

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 2