ULO 92. ZIERIRZEESCHE Vrijdag A.° 1842. COURANT. den 18 November. NIEUWSTIJDINGEN. BELGIE. BRUSSEL, den 14 November. Men leest in onze dagbladen, dat aan het paleis van den prins van Oranje hier ter stede zoowel als in Tervueren de meubelen reeds worden ingepakt, om naar Holland te worden verzonden. Op het ongegronde gerucht, dat de generaal van der Smissen, bij zijne vlugt zich in het kasteel van den senateur Desmanet de Biesmeschoonbroeder van den generaal van der Meerezou verbor gen hebben heeft de gendarmerie in den nacht van den 8 op den 9 dat kasteel omsingeld en doorzocht. Hierover hoeft men zich in den senaat beklaagd, doch de bewindslieden hebben verklaard, dat dit onderzoek geenszins door bet hoog bestuur is gelast en eigendunke lijk van den kant der gendarmerie is bevolen en dat men geeno redenen heeft om aan de goede gezindheid van den senateur Des manet jegens de thans bestaande orde van zaken te twijfelen. Na de mededeoling van het adres door de commissie van ,den senaat, heeft de heer Desmanet de Biesme zich bij den koning mede beklaagd over de kwade bejegening waaraan hij ten gevolge dezer betrekking van de zijde des gouvernemenls bloot stond en waaraan hij nu weder schoon lid der nationale vertegenwoordiging eene huiszoeking op zijn buitengoed te danken had. De koning betuigde zijn leedwezen deswege en zeide daarvan niets geweten te hebben. De heer Desmanet de Biesme heeft zich met een en ander echter niet tevreden gesteld en eene formele aanklagte nopens het gebeurde bij den minister van justitie ingeleverd. Hij zegt daarin datbijal dien hij een bijzonder persoon ware hij geen gevoig aan de zaak zou geven en hij hot belagchelijk zou gevonden hebben dat de gendarmes, gedurende een kouden November-nachtin de handen blazende een oogenblik gedacht hebben van der Smissen te erkennen in den persoon van een ouden halerwiens lange snorrebaarden de belgische openbare magt bijna in de war gebragt hadden. Hij is echter thans geen bijzonder persoon maar vertegenwoordiger van bel land. Het doel van bet geheele onderzoek is volgens den beer de Biesme, duidelijk, om namelijk in zijne provincie (Namen) twijfel nopens zijne vaderlandsliefde te doen ontstaan. Hij moest dus ver klaren geene zitting in den senaat meer te zullen nemen alvorens een geregtelijls onderzoek zal bewezen, hebben waarop die verdenking van het openbaar ministerie tegen zijii persoon berust. Aanstaanden donderdag zullen voor de correctionele regtbank ver schijnen de directeur en de bewakers van de gevangenis der Petils- Carmesalsmede de zoon des generaals van der Smissen, de laatste beschuldigd van de vlugt zijns vaders begunstigd te hebben de an deren van nalatigheid in die zaak. Deze geregtelijke vervolging tegen den directeur en de suppoosten heeft aanleiding gegeven tot eene spotprent die sedert ocnige dogen hier in omloop is, en voorstelt, een directeur van gevangenis, die zichzelven een bevel tot gevangenneming uitreikt, een suppoost, die zichzelven bij de kraag vat om zich in het hok te slepen een ander die reeds in het hok zittend, de hand door een luikje steekt, om zichzelven in te grendelenen eindelijk een beuldie zichzelven guil lotineert. [Van der Smissen is, met zijne gade en een kind des avonds van den 10 dezer, onder den naam van baron de Cortenberg, te Maastricht aan gekomen en in het hótel de Casque afgestapt.) NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 16 November. Op het luisterrijke diplo matieke diner, hetwelk zaturdag namiddag, in den Ouden Doelen alhier, gehouden is, zijn er twee toasten ingesteld: de eerste op het welzijn van Z. M. koning Willem II, door z. exc. den generaal I'risse, en de andere op dat van Z. M. Leopold, door z. exc. den baron Huijssen mn llaltendijke. De inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmagt heeft alle apothekersNederlanders van geboorte die genegen zijn om als apotheker van de derde klasse in de garnizoenen of hospitalen hier te lande te worden aangesteld, verwittigd, dat daartoe gelegenheid bestaat, mits zij zich vóór den 15 December aanstaande bij verzoek schrift, op zegel geschreven en postvrij in te zenden en na daarop bekomen antwoord in persoon bij hem inspecteur aan deszelfs bureau te 's Gravenhagein het lokaal van het magazijn van geneesmiddelen aanmelden tot overlegging van bewijzen wegens hunnen ouderdom tusschen de 20 en 25 jaren ongehuwden slaat, en voldane dienst- pligtigheid aan de nationale militie; wegens hunne studiën, graad van bekwaamheid goed zedelijk gedrag en gezonde ligckaamsgesteld- heid zoodat zij voor alle militaire diensten geschikt zijn waarna zij bij een aan het bureau van hem inspecteur af te leggen vergelijkend examenbewijzen van bekwaamheid voor de verlangde betrekking zullen moeten geven om naar eene benoeming te dingen en aan welke plaats van apotheker der derde klasse bij de landmagt de rang van 2d° luitenant en een jaarlijksch traktement van 600 is verbonden. Men zegt dat er door het geheele rijk districts-commissarissen van policie zullen worden benoemd en dat de organisatie van het policiewezen in het algemeen binnen kort tot stand zal komen. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met de voorbereidende werk zaamheden ter uitvoering van het ontwerp om de stad Amsterdam van zuiver drinkwater te voorzien door middel van huizenwaardoor het water van de Vecht bij Breukelen geleid zal worden. De noodige fond sen voor deze voorbereidende werkzaamheden zijn door eenige voornamo ingezetenen bijeengebragt. De stuurman Arie Spaansmet een der visschers-vaartuigen van de engelsche wal naar Scheveningen terugkee- rende, is hij het overstappen van de eene schuit op de andere jammer lijk verdronken. Treurig is het te moeten melden dat ook vier broeders van den verongelukten op de zee hun leven hebben verloren. Do stand van het water in onze voornaamste rivieren vooral in den Rijn iïiSSffert eenige weken zeer laagzoo zelfs dat daardoor de scheepvaart niet weinig gestremd wordt. Gedurende de maand October zijn langs Bath naar Belgie onder anderen gepasseerd 53 schepen met aardap pelen. Het engelsche oorlogschip Vindictive heeft onlangs den snelsten togt gedaan welke immer door een zeilschip verrigt isdaar het den ontzaggelijken afstand van Engeland om de Kaap-de-Goede-Hoop naar China in 87 dagen heeft afgelegd waarvan het nog 6 dagen stil lag. De pruissische graaf Schlippenbach in het Grunwald jagendehad zijn geweer om het voor den regen te bewaren onder zijn mantel verbor gen het geweer ging los en de graaf werd doodelijk getroffen. De en- gelsch wést-indische stoomboot de Isis is ter hoogte van Bermuda ver gaan. Te Ameide is eene beuk van 1 el 37 duim in doorsnede voor ƒ80 verkocht. Voor ƒ71,000 is een deel van den grooten weg van Maas tricht naar Nijmegen aanbesteed. Voor gelijke som is het aanleggen der aarden baan van Martensdoek lot Scheenda in Groningen, aanbe steed. De locomotieven op den haarlemmer spoorweg maken zich tel kens aan buitensporigheden schuldig, sommige-gaan ook alleen op weg, zonder iemand te wachten lijnregt strijdig met hot reglement. Op da fransche kust wordt meer haring gevangen dan de visschers kunnen ber gen en op de engelsche kust haalt men de nelten ledig op. Vóór 1830 werden jaarlijks van de bevolking van Belgiemet geheel Limburg en. Luxemburg omtrent 40 millioenen guldens voor dealgemeene lasten ge vorderd. Indien bet voorgestelde budjet wordt aangenomen zal dit be drag tot nagenoeg 56 millioenen zijn geklommen. Er wordt in Enge land nog altijd van niets anders gesproken dan van de gesteldheid der aangelegenbeden in China en Indie en men betreurt het lastige erfdeel, door het vorige kabinet aan deszelfs opvolgers vermaakt. In sommige streken van Duitschland is bij voortduring gebrek aan drinkwater. Den 22 dezer zal te Parijs het regtsgeding gevoerd worden omtrent de ongelukkige gebeurtenis op den spoorweg van Versailles, in Mei II. De kinderziekte maakt thans velesiagtoffers in Parijs, inzonderheid onder volwassenen. Te Marseille is, in den nacht van den 6 op den 1 November, na twee dagen gestrenge koudeeene tamelijk groote hoe veelheid sneeuw gevallen den 7 heeft het den geheelen dag door ge sneeuwd maar des avonds is de weêrsgesteldheid zachter geworden. Deze vroegtijdige koude heeft men in het geheel zuidelijk Frankrijk ondervonden. Ook uit onderscheidene streken van Duitschland ont vangt men herigtcn van het vroeg invallen en aanhouden eener strenge konde. Veel vroeger dan gewoonlijk vertoont zich in de noordelijke districten van Engeland eene groote menigte houtsneppen, wilde eenden en andere trekvogels, wier talrijkheid doorgaans ook onder de voorboden van een strengen winter wordt gerekend. Het feest van den nieuwen lord-maire van Londenbij de aanvaarding van zijnen post op den 9 dezer is buitengemeen luisterrijk geweest. Meer dan 2000 personen waren daarbij tegenwoordig. 250 terrines met echte schildpadsoep 80 gebraden kalkoenen, even zoo vele faisanten 40 schotels met patrijzen en 53 hammen behoorden tot de spijzen welke do tafels bedekten. AI het overige was naar evenredigheid. Men verzekert, dat Rossini eena opera heeft geschreven en dezelve verzegeld als eene soort van muzikaal testament, bij eenen notaris beeft gedeponeerd. Hel is de wil van den maestro dat deze opera eerst na zijnen dood zal worden opgevoerd- De opbrengst moet voor missen worden besteed welke voor de zielerusfc van den componist gelezen moeten worden. Door de lords-commis- sarissen der admiraliteit in Engeland is het plan van een oorlogstoom- schip met werktuigen van 800 paardenkrachtgoedgekeurd dat al da beslaande in grootte overtreffen moet en veel langer dan het beroemda engelsche schip Trafalgar zal wezen. Tusschen Spanje en Belgie is den 25 October een handelsverdrag geteekend voor den tijd van 5 jaren. Een brief uit Vero van don 8 November II. (aan de Ülrechlsche Courant gezonden maakt gewag van twee oude soldalen welke zich onlangs, ter gelegenheid eener uitbetaling van het overschot der reserve of bij da zoogenaamde veteranen-kermisop eene verregaande wijs een' roes ge dronken hebbende, in den daaropvolgenden slaap zijn overleden, gelijk bleek, aan beroerte. Een werktuigkundige, in een stadje van Bohe- men heeft een automaat vervaardigd die de menscbenslem en wel da soprano, volmaakt naboots,t. Hij zingt verscheidene aria's met de groot ste naauwkeurigheid de trillers de rouladen de chromatieke gatnmen worden gehoord. De uitvinder zal met zijn automaat-zanger Weenen en Praag en vervolgens geheel Europa bezoeken. Nabij Boulogne is een uit China komend schip van 1515 tonnen vergaan waarbij 109 menschen zijn verdronken en eene waarde van 2millioen fr. is verloren gegaan. Uit Amsterdam meldt men van den 16 dezer het volgende: «De nacht van eergisteren heeft alhier wederom een voorbeeld doen aan het licht komen van de afgrijselijke misdaad van brand stichting die sedert den jongsten tijd ook helaas onder ons in steden en plattenlands-gcmeenten meer en meer zich openbaart. In de Kerkstraat, tusschen de Spiegel- en Leidschestraatnabij da voormalige rijtuigenfabrijk van de hh. Visser en Comp.wier vrees- selijke brand den Amsterdammers nog versch in het geheugen ligt, wonen in een onderhuis twee vrouwen beide genaamd Scheepers, hout- en lurfverkoopstershet bovenhuis bewoond door een fatsoenlijk

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1