ZIERIKZEESCHE C O il K A N T, BESTUREN EN ADMIN ISTRAT1ÈN. NIEUWSTIJDINGEN. A.o 1842, .o 01. ry Mingmlag m INSPECTIE OP DE V L 0 E D P L A NK E N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien art. 40 van het Regiement van Policie in verband tot de iart. 8 en 9 van dat op de Vioedpianken voor deze Stad. Hebben goedgevonden te bepalen Dat op aanstaanden Woensdag den 16 dezer des middags cene algeméene Schouwing zal gescbidden zoo Op de Yloedpianken van de Stad als die der Ingezetenen. Wordende een ieder bij deze aan zijné verpligting herinnerd, om de Vloedplanken alsdan gereed en in orde gesteld te houdenop Straf van dé bepaalde boete door de nalatigen te verbeuren. En opdat niemand hiervan onwetend zijzal deze in de Stads courant worden geplaatst en omgeroepen terwijl zulks aan den Commissaris van Policie tot handhaving zal worden medegedeeld. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierilt-ee, den 9 November 1842: Burgemeester en Wetbouders voornoemd DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. Daar er door de oprigtihg eener tweede Bewaarschool hier ter Stéde étt overplaatsing op dezelve van een gedeelte des personeels teler thans bestaandeeene HULPÖNDERWljZERES en meerdere HELPSTERS vöbr die Scholen noodig zijn, zoo worden zulke Meisjés, welke genegen zijn daartoe opgeleid te worden, Ver zocht zich hoe eerder zoo lié'ver bij een der Leden van de Directie der beide Bewaarscholen alhier aan te melden. Zierikzeeden 10 November 7 842. Namens do Directie der beide Bewaarscholen alhier P. J. A N D R E YESecretaris. G R O O T-B R I T f A N ft I E ft. LONDEN den 9 November. Depêches van sir II. Pottirigerden 24 Junijaan hoofd van het stoothfregat Qiieenin de rivier Yang- tze-Kiang geschréven en gelijktijdig met do berigten uit Oost-Indiö bvèr Marseille hier öntvartgen behelzen de bijzonderheden wegens Onderscheiden gevechten met de Chiriezen aan den mond dier rivier geleverd de uitslag waarvan de verovering vart 364 kanonnen onder welke 78 taetalen stukken zijn gëWeest is. Dé Engeischcn hebben daarbij sléchts 2 dooden én 25 gekwetsten gehad. Men Vermoedde dat dé Chinësche hoofd-officierén met hunne troepen naar Soochow Wang-chöw-foo en Nanking gewéken warenvoor het lot van welke laatste stad, waarop de Erigfelschëh het nu meer don op Peking ge munt schenen te hebbencle hodgo autoriteiten van het keizerrijk ernstige vrees begonrten te voeden. BELGIË. BRUSSEL, den 8 November. Gisteren heeft de plegtige Opening Van de Wëtgcvende kamers plaats gehad, bij welke gelegenheid Z. M. de koning aan de Vereenigde ieden eene aanspraak heeft gehouden waarin hoogstdezelvb onder anderen kennis geeft, dat het bewind bet korte lijdsverloon tüSschen deze en de aatst verloopene zitting heelt aangewend tot het in werking brengen der laatste door de kamers goedgekeurde wetsbepalingen en tot voorbereiding der werkzaamhe den "welke alsnu ter behandeling zullen voorkomen. Ten aanzien Van het met Nederland geslotene eindverdragheeft Z. M. zich in de navolgende bewoordingen uitgedrukt: «De regtstreekscho onderhan delingen, Welke een jaar geleden met het nederlandsche kabinet zijn geopend gewordenhebben een voor aller belangen gunstigeh uitslag Opgeleverd. Alle zwarigheden, welke zijn voortgesproten uit de schei ding der beide rijken hebben gelijktijdig uit den Weg geruimd kun nen worden. Dit verdrag, hetwelk dal van Londen aanvult, zal Voorzeker een der eerste onderwerpen uwer beraadslaging uitmaken. «Zonder tusschenkumst van andere mogendhedenen geleid door een wederkecrigen geest van verzoening, hebben de beide Staten zich bepaaldelijk in een normalen toestand kunnen plaatsende eerste vrucht van die toenadering is geweest de teekening van eene over eenkomst, betrekkelijk de vaart op de binnenlandsche wateren. «Deze uitkomsten waardoor onze betrekkingen met Nederland op feen vasten voet worden gebragtzullen voorzeker een gunstigen in vloed uitoefenen op onze goede verstandhouding met de overige mogendheden, welke niet hebben opgehouden, ons bewijzen van vertrouwen en vriendschap te geven." Ten aanzien der vroeger door de kamer geOomene besluiten beeft de koning gemeld, dat de door de kamers goedgekeurde leetiing op allezins voordeelige voorwaarden is gesloten gewordenen dat de wet op het lager onderwijs bij hare invoering algemeen door de bevolking is goedgekeurd. Onder de meest belangrijke punten in deze aanspraak voorkomende behooftdat met Spanje onderhandelingen zijn geopendbetreffende een handels-traktaat, waarvan de grondslagen in de aanstaande zit ting ter beraadslaging zullen Worden aangeboden - dat de spoorweg tot over de grenzen van Frankrijk is vervolgd en de duitsche grenzen bijna heeft bereikt- dat dien ten gevolgo onderscheidene aangelegen- den 15 November a- i a heden betrekkelijk de douane de policie en het postwezendoor hel bewind in overeenstemming met de kamerszullen dienen te worden geregeld. De generaal van der Smissen, een der veroordeelden ter zake van den aanslag tegen de veiligheid van den staat, is zaturdag avond in vrouwen kleederen uit zijne gevangenis ontsnapt. Zijne echtge noot heeft in zijne plaats den nacht van zaturdag op zondag in den kerker doorgebragten eerst jaat in den morgen is het bedrog oiit- deEt. Men heeft dadelijk allés in het werk gesteld om don generaal op te sporen, doch het is meer dan waarschijnlijk dat hij, zoo veel tijd op zijne vervolgers vooruit hebbendereeds over de grenzen zal zijn. Een der zonen van den generaal die aanvankelijk in het reglsge- ding betrokken is geweestis thans in hechtenis genomenals be schuldigd de ontvliigting zijns vaders te hebben begunstigd. De direc teur en drie bewakers van de gevangenen in de Petits-Carmcszijn in hunne betrekking geschorst geworden. Tot dusverre heeft men niets met zekerheid van den generaal vernomen. Er schijnt een rijtuig huilen een der poorten dezer stad gereed te hebben gestaanwaar mede hij zich waarschijnlijk naar de grenzen heeft begeven. Men verzekertdat er hevelen gegeven zijn om dén generaal 'van der Meere, die thans van zijne ziekte hersteld is, en zich nog steeds in het huis zijner moeder bevindtheden nog naar de gevangenis térug te brengen. Den 12. Het bewind heeft het stellige berigt ontvangen, dat het den generaal van der Smissen gelukt is over de grenzen te komen. Men beweertdat hij zijn togt over Weslerloo genomen beeft, en zich thans op nederlandsch grondgebied, volgens sommigen te Breda of té Maastrichtbevindt [zie Nederland). De bijzonderheden, welke men nög nopens zijne vlugt heeft vernomenkómen hierop néder dat een paar vrienden hém buiten de gevangenis opwachtten hem dadelijktoen hij de gevangenis in vrouwen kleederen had ver laten een mantel omgedaan hebbénén vervolgens terstond met hem te paard zijn gestegenen zonder öphoudén voortgesneld zijri tot zij over do grenzen warén. Den volgenden morgen ten 11 uro waren zij in veiligheiddoch zoo vermoeiddat men hen van da paarden moest sffiglenterwijl deze dadelijk nedervielen.. Het bewind hééft berigt ontvangendat mevrouw van der Smissen. en haar jongste kind té Aken zijn aangekomen. Al de meubelen van den generaal zijn op aanvrage zijiier schuldeischers in beslag ge nomen. Set is gebleken dat mevrouw van der Smissen eenige dagen vóór hel gebeurde eene reiskoets heeft aangekocht. Het geregtelijk onderzoekwaartoe de vlugt aanleiding beeft gege ven is met zoo veel ijver voortgezetdat al de stukken reeds op het parket zijn nedérgclegd ten eiiide een requisitoir van medeplig- ligheid of van nalatigheid te doen. Hét verlofdat vroeger bestond om dé gevangenen tot des avonds ten 9 ure te bezoeken is ingetrokken. Niemand wordt meer na 4 ore toegelaten. De generaal van der Meereis werkelijk wederom naar de Petits— Carnies teruggebragl. Men gelooft eebter niet dat hij zoo spoedig naar Bouillon zal kunnen vervoerd worden aangezien de staat zijner gezondheid verergerd is en hij een kwaden hoest heeftwelke niet veel goeds van zijn herstel dóet hopen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGÈ den 13 November. Gisteren middag heeft in den Ouden Doelen het aangekondigde diplomatieke diner plaats gehad, hetwelk door den generaal Prisse en den heer Dujardiri, belgische onderhandelaren hij het jongst gesloten verdrag gegeven is. Bij dit diner zijn tegenwoordig geweest het korps diplomatique's konings ministers en de ledendio van wege Z. 51. deel aan de onderhande lingen gehad hebben. Bij eene missive van zijne excel!, den minister van binnenland sche zaken zijri de gewestelijke besturen ten gevolge van dén door het departement van financiën te kennen gegeven Weuschverzocht eene opgave in te zenden van die steden en gemeenten Welkb Ver langen mogten van de heffing van plaatselijke opcenten op de grond belastingover het jaar 1843, te worden vrijgesteld, en mede van die welke voor zooveel de personele belasting over het aanstaande dienstjaar 1843-1844 betreft van dergelijke heffing geheel of wel alleen van de twee facultative opcenten wenscbén af te zien. Eergisteren morgen is door het provinciaal geregtshof in Noord- Holland hét vonnis des doods uitgesproken over Helena Schaüicechr weduwe van Alberlus Petersen, terzake van diefstal in dienstbaarheid en doodslag met voorbedachten rade (rnoordj. In den loop Van dezen zomer had gemelde vróuw; welke als huishoudster bij den heer da Lagh iii dienst wasgemeldén 74jarigeO grijsaard en oud-commissaris van policie te AmsterdamUa denzèlveO vooraf grovelijk té hebben bestolengetracht op de meest gruwzame wijs van het leven te be- rooven welk feit slechts ter naauwernood door de tijdig Opgedaagde' hulp is verijdeld geworden. Uit Bladel (VoorJ-Braband) schrijft men vari den 9 dezer: «Gisteren namiddag ten 3 ure is de generaal vari dér Smissen, vergezeld van een' heer te paard to Reuse! aangekomenheeft aldaar bij dén burgemeestér vertoefd tót den volgenden morgen als wanneer de generaal zich herwaarts begeven en eén bezoek bij onzen burge meester afgelegd heeft en daarna met een karretje zijnen weg naar Eindhoven nemende, óm zien van daar naar Maastricht- of Venló ta begeven. De heer welke dén generaal vergezeldeheeft zich met een rijtuig naar Turnhout doen vervoerende paarden zijn langs eencn anderen weg te.uggezondcn."

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1