TAN KON D LG I N G VAN VERTALING. ZEETIJDINGEN. ADVERTENTIEN. Dient gepatenteerdgevestigd in de aankondiging deswege komt voor dat men zich aan mevrouw van St. Marc kan vervoegen welke die zaken vertrouwelijk behandelen zalen zij berigt tevensdat zij een voorraad heeft van weduwen en rijke jufvrouwenwelko verlangen getrouwd te zijn. Den 4 dezer had men te Frankfort reeds sneeuw en vorst, als in den winter. In den avond van den 5 dezer zijn te Baardwijk (Noord- Braband) 14 huizen en 4 schuren in de asch gelogd door eenen in de werkplaats van een timmerman ontstanen brand. Koning Leopold is uit Parijs te Brussel wedergekeerd. Men schrijft uit Botterdam van den 6Door do policic zijn alhier 3 personenals Lcendert en Johan Willem van den Broek (vader en zoon) benevens Willem Vygenboomalle tot de mindere volksklasse behoorende betrapt en aangehouden ter zake van het in omloop brengen van versch gesnoeide grove muntspeciën. Onder de bij hen en in derzelver woningen gevonden speciën die vrij aan zienlijk zijn bevonden er zich welke op zulk eene verregaande wijs verminkt waren dat van sommige zeeuwscbe rijksdaalders 60 h -70 cents ja enkele nog meerder van derzelver wezenlijke waarde was afgenomen geworden." Het Mirriorial-Bordelais behelst de bijzonderheden eenerden 30 October van uit Bordeaux gedane luchtreis, waarvan het relaas doet sidderen. De luchtreiziger, beer Kirsch, was een gewezen officier die zonder vermogen of middel van bestaan, maar, gelijk het verhaal zelf zal doen blijken, in de hoogste imate met moed ën tegenwoor digheid van geest begaafd, soortgelijke gevaarlijke ondernemingen tér ha-nd genomen had om te luvcn. Toen men hem op den noodlotti ge» dag kwam zeggen dat alles tot de opstijging gereed was trad hij, eenigzins overhaast, in het schuitje. Men liet do louwen, die den luchtbol vasthielden, los, en het gevaarte begon te stijgen maar terstond bleëk, dat men de koord, welke van boven aan den bol gehecht,was, niet tijdig genoog weggenomen of geheel doorgehaald had. Het gevolg hiervan was, dat de hol op zijde raakte; het schuitje kenterde, en de heer Kirsch, die overeind in hetzelve stond, werd er uitgeworpen met het hoofd naar beneden. Een angstkreet ging van onder de tallooze aanschouwers op dames vielen zelfs in flaauwte. De bol was op dat oógenblik reeds ten minste 30 (nederl.) ellen ge rezen, en ieder dacht dat de ongelukkige zich, door den val van zulk eene hoogtede hersenpan verbrijzelen zou. Dit gebeurde nog- •lans niet.' Geiukkiglijkom geen onder, waarschijnlijk meer gepast woord te gebruiken, viel gelijktijdig met hem bet ankertouw uit het schuitje. De dreg, die aan dit touw gebecht is, en welke den lucht reiziger dient, om bij het nederdalen zich aan eenig voorwerp vast le haken, haakte zich thans aan den rand van het schuitje zelf, ter wijl het louw naar buiten viel. Dit touw had de heer Kirsch de tegenwoordigheid van geest omin zijnen val, met beide handen te grijpen en de kracht om er zich aan vast te houden. Hij sloeg het zich om den armen toen om de toeschouwers gerust te stellen nam hij met voorbceldelooze koelbloedigheid zijnen hoed die hem dus vrij vastop het hoofd moet gezeten hebben, af en groette hen met denzelven. Terwijl ilit alles gebeurde was de bolzeker ook door het uitvallen van de ballast, onbedenkelijk snel blijven stijgen, en men Trcesde nu met redendat de spierkracht van den aan bet touw naar hoven gevoerde niet toereikend zou zijn om hem er aan vastgehecht to houden. Ook dit gevaar wist Kirsch door zijne tegenwoordigheid van geest en zijn beleid le hoven te komen. Men zag hoe hij met de eene band welko hij vrij bad hel ondereind van het lang af hangende touw oppalmde, er eene lis in sloeg, en deze vervolgens als eene soort van stijgbeugel bezigde, om steun aan eenen zijner voeten te verschaffen. In dezen toestand heeft hij de geheele reis, zonder verder ongevalafgelegd en is op de heide van Pessac bij eenen molen nedergekomen waar hij hulp vond. Reiziger en bol zijn beide onbeschadigd te Bordeaux leruggcbragt. BEDIJKINGEN. Wij kunnen met genoegen melden dat eindelijk besloten is tot de bedijking van de schorren van Oud-Vosmeer c. a. Deze scboone pol der zal eene oppervlakte bevatten van omtrent 600 bunders (ruim 1400 gemeten) en van droogmaken hoogstens kosten de som van f 150,000. Indien men daarbij nu in aanmerking neemt, dat geen noemenswaar dig onderhoud aan dezen polder zal zijnen de waarde onmiddelijk na de bedijking ruim vier tonnen gouds zal bedragen mag men met gerustheid vragenhoe is het mogelijkdat men dezen schat niet reeds lang aan do zee ontnam? Wij maken alhier melding van deze zoo belangrijke zaak, om daar door andere eigenaren van zeer belangrijke oppervlakten schorren in Zeeland aan te moedigendit heilzaam voetspoor te volgenwaardoor niet alleen hunne kapitalen worden vermeerderdmaar wat meer zegtmen voorziet in den armoedigen staat der arbeidsliedenzoo voor dit oogenblik als voor vele volgende jaren. Ook 's lands inkomsten zijn daaraan het naauwst verbondenen de aanwinst van gronden komt vooral ook in aanmerking in verband beschouwd tot de verdediging van ons grondgebied, ingeval van oor log, waaraan Zeeland zeer zeker in vele gevallen een aanmerkelijk deel kan nemen en voor meerdere ontwikkeling vatbaar is. Men blijve dus niet langer lusteloosmaar make gebruik van de gelégenheiddaar wij thans ook nog in bet bezit zijn van een kundig bestuur van den waterstaat, onder leiding van het achtbare hoofd dier administratie in Zeeland, die, door zijn helder doorzigt en on- vermoeiden arbeidals de man mag beschouwd wordenom spoedig langs dezen weg eene afdoende hulpbron voor Zeeland te verkrijgen welke, eenmaal ontwikkeld, ons op het spoor zal brengen onnoe melijke voordeelenook voor geheel Nederlandte bezorgen. Wij moeten echter alhier aanmerken (van hetwelk wij ons anders gaarne onthielden,) dat de vorderingen, onlangs door het domein- bestuur aan eenige eigenaren van schorren gedaanin dit geval hoogst -wenschelijk was dat werden opgehevendit bestuur kan daardoor niets anders dan verwarring teweeg brengen en zal eindelijk toch van deszelfs eischen afzien. Ook hopen wijdat deze weinige woorden de aandacht niet mogen ontglippen en het krachtdadig gevolg mogen hebbendat men zich van onkundigen of soms eigenbelangzoekenden niet langer van de bedijking en verdere zaken ten algemeenen nutte doe afschrikken door de ongegronde redeneringendat hunne gorssen of te smalde dijk diensvolgens te lang, of de gronden te zandig alsmede te koste lijk in de bewerking zouden zijn, en daardoor de provincie Zeeland geene gelegenheid zouden aanbieden om verbetering te ondergaan maar men vestige liever het oog op vroegere tijdentoen men den grond aan de zee ontnamals dezelve pas boven laagwater was op- gespóëldvrageindien men hetzelve niet kentaan deskundigen wat men bezit, en doe het resultaat daarvan, voor nu en in het vervolg zich bekend makenstelle zich daarbij voor den geest de droogmaking der meren in Zuid- en Noord-Hollandwier gronden op vele plaatsen 12 en meer voeten van onder-water worden omringd, en dan nog nu en voor bet vervolg schatten kosten om droog gehou den le wordenwaarbij wij met gerustheid durven verklarendat vele Van die ten allen tijde onvruchtbaar blijven en weinig banden- arbeid zullen geven overigens létte men nog op die provinciën alwaar men niet anders dan met enorme kosten kapitale wegen aan legt vaarten daarstelt en zoodoende met den geest des tijds mede gaat. Doch daarenboven ook uwe bezittingen en liggingen nagaande met weinig geld maakt gij van uwe aanwassen polderen door een be trekkelijk klein sluisje laat gij het overtollige water af, herschept uwe schorren in vruchtbaren akkergrond kuntdoor de lokale gele genheden en vastheid van grónden goedkoop uwe wegen leggen en aansluitenvaarten of havens maken voor de diepgaanste zeeschepen en helpt düizende mensehen in hunnen tegenwoordigen toestand; opent wijders voor uw vaderland in de gevolgen eene nieuwe bron van handel en bezorgt bij verkiezing eene sterke wapenplaats. (Middelburgsche Courant.) MIDDELBURG den 7 November. Naar wij vernemen is door de (hofleveranciers gebroeders Lurasco ie Amsterdam naak deze stad afge zonden een voor derzelver rekening door den heer Roger vervaardigd model van een bronzen standbeeld hoog 88 nederlandsche duimen voorstellende den admiraal de Rugter, naar hel kolossaal monument in het vorig jaar binnen de stad Vlissingen opgerigt en door den- zelfden kunstenaar vervaardigd waarvan de inteekening door de beereh Lurasco, volgens het verkrijgbaar prospectus, tot op ultimo December dezes jaars is opengesteld en welk wel uitgevoerd en het onderwerp allezms waardig stuk door de welwillendheid van het bestuur dezer stad van heden af gedurende 14 dagen des morgens tusschen 12 en 2 ure voor een ieder kosteloos ziglbaar is op do groote raadzaal op het stadhuis. BROUWERSHAVEN, den 9November. Binnengekomen: hetsmak- schip Christina, kapt. II. R. Dood, van Ostende, en het pleitschip Johanna Cornelia, kapt. II. Seeuwenvan Antwerpen, beide naar Rotterdam. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM. Woensdag den 9 November 1842. Nederlanden, 2'/j pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat 4l/s Handcl-Maatschappij 4'/» Oost-Indiën 5 Rusland, Jlope en Comp. 5 Spanje Negot. 1834 hij Ardoin 5 Oostenrijk, Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek.5 pc.; pc, gebleven. 52f/# 101'/, 94'A 134'/, 99'/, 105'/, 187, MIDDENPRUZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIER1KZEE, van den 10 November 1842. De Ned. Mudde. N. dito 1842. Zomer-dito Ordinaire dito Rogge N. Winler-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito f 8,00 a 9,00 7,50 a 9,25 0,00 a 0,00 7,00 a 7,50 a 5,00 a 4.40 a 3,20 a 5,00 a 7,00 a 8,00 a 7,50 7,75 5,20 4,50 3,50 5,20 7,50 9,00 Graauwe Erwten Groene dito Geele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. 0,00 a 0.00 - 7,50 a 7,75 - 0,00 a 0,00 - 8,00 a 11,00 -11,00 a 11,25 4,00 a 9,00 Raap-Olie te Zierikzee, f 42,00p. v. Palent-Olie -45,00 Lijn-OIie -44,00 J> Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 MARKTPRIJZEN der MEEKRAP te ZIERIKZEE, van den 10 November 1842; Teelt 1842. Per 50 Ned. Pond. Tweeen een,1"kw. ƒ26,00 h 26,50 2' 3° Een en een 1' 2' 3C - 24,00 a 25,00 - 22,00 a 23,00 - 26,00 26,50 -24,00 a 25,00 - 22,00 h 23,00 Per 50 Ned. Pond. Onberoofde, le kw. ƒ26,00 a 27,00 2' -24,00 a 25,00 3' -21,00 i 23,00 Mullen, 1° soort - 5,00h 7,00 2° - 3,00 a 4,00 Vorige gewassen zónder verandering. S Een JONG MENSCH, goed kunnende lezenschrijven en rekenen zag zich gaarne geplaatst als Winkel-Pak of Huisknechtadres bij de Uilgevers dezes. S De Notaris J. M. BOUVIN zal, op Woensdag den 16 S November 1842, des voormiddagsom 10 ure, op de Markt te Closterland publiek en aan de meestbiedende presenteren te ver tonnen zes'jarig" VEULENS, acht M E L K K O E I J E N en ongeveer twintig stuks vette K OEI JEN en RUNDEREN. Diegenenwelke verlangen mogten Paarden of Beestiaal op voor schreven verkooping te doen worden verzocht zich te adresseren bij J. BEI JE, in de Dorpsherberg, of bij bovengenoemden Notaris. Blijkens ontvangen Certificaatis door den Boekdrukker en Hande laar J. van de VELDE OLIVIER, te Zierikzeeaan het Bestuur dier Stad ter vertaling in het Nederduilsch aangeboden «D.' C. «ULLMANN, Reformatoren vor der Reformationvornehmlich in Deutschland und den Niederlanden2 th." Hamburg 1841 en 1842. te zierikzee bij de wed. A. de vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 2