ZEETIJDINGEN. oUiciiile bescheiden heeft de uitvoer van thee uit China naar Groot-Brit- tannienvan den 1 Julij 1841 tot den 31 Mei 1842, bedragen eene hoeveelheid Van ruim 341/, millioenen 'ponden. Geheel Parijs hoeft gekend den beruchten Chodruc Duclosdie zich verhovaardigde op be langrijke "bewezene diensten aan het huis der Bourbonszich beklaagde van te zijn miskend en met ondank beloond en die jaren langnret een lange», baard en-gescheurde en gelapte kleederen zijne armoede open baar heeft ten toon gespreid, zonder dat het heeft kunnen gelukken hem Van denk- en levenswijze te doen veranderen. Onlangs hoeft die man to midden in de straat S.'-Honoré eene beroerte gekregen waaraan bij is overleden. Hij heeft alzoo zijne rol tot het eindo voortgespeeld. Den 26 October is de schuur eener pachthoeve op den Loosduinschen ■weg bij's Hage geheel afgebrand. De oorzaak van den brand schijnt te moeten worden toegeschreven aan de onvoorzigtigheid eener behoeftige vrouwdie met eene Stoof met vuur haar nachtverblijf in de schuur had ge&omcn.men heeft het lijk dier ongelukkigedeerlijk verbrandonder do puinhoopoH gevonden. Dingsdag morgen is de grutterij van T. Botz, aan het Nieuweland te Hoorn, benevens een daaraan belendend stal, mede'geheel uitgebrand. Ook te Elshout, hij Heusdenis do onlangs nieuw gebouwde koren- en schors-molen van den heer Pulles •afgebrand. Dit is de derde reis dat deze molen is in dê-asch gelegd. Nabij Soignies, in Belgie, heeft den 20 October een jong menscii op den ijzeren spoorweg zichzelvon van het leven beroofd, doorzijn hoofd op do rails te leggen bij hel naderen van het laatste konvooi. Dit is reeds bet derde .voorval van dien aard sedert de daarstclling van de spoorwegen in Belgie. Tn de eerste helft der maand October heeft de kamer van koophandel te Parijs 37 huizen failliet verklaard. De persoon, die onlangs in een der amsterdamsche bladen eene advertentie als waarzeg ger, onder den verdichten naam van 7. Beek, geplaatst heeften wiens eigenlijk bedrijf kamerhehanger te Utrecht is geweest, is den 29 October bij het kanlongeregt ti.° 2 te Amsterdam schuldig verklaard aan het Uitoefenen van liet bedrijf van voorzegger (pronostiqüeur)en dien ten gevolge in de op die overtreding gestelde boete veroordeeld. fn de Teems is een paling gevangen van 9 voet 6 duim langen 2 voet dik. De keizer van Busland is 1c Petersburg teruggekeerd. Ter viering van het tweejarig bestaan van het tegenwoordig fransche ministerie, zal er op het paleis S.'-Cloud een groot gastmaal gegeven worden. Nog geen bestuur in Frankrijk was, na de omwenteling van 1830, zoo lang in stand gebleven. Gedurende liet afgeloopen bad-saïzoen zijn te Sohoveningeu 13.381 baden genomen. Alvorens tot eene definitieve afsluiting van den Hollandsehen IJssel over te gaan, zal men eerst hier van eene proef nemenen wel aan de zoogenaamde Gijnbrug. - Te Ussclstein is den 23 October overleden Geertruida van Weerdenborg, in den Imogen ouderdom van 100 jaren en ruim 6 maanden. Zij genoot tot weinige dagen voor haren dood eene uitmuntende gezondheid, zijnde hooit ziek geweest en hebbende nimmer geneesmiddelen gebruikt, De stoomboot Gassendi is den 25 October van Toulon uitgeloopen om de reliquien van den Heiligen Auguslinus, door den aartsbisschop van Bordeauxden bisschop van Algiers en vier andere bisschoppen verge zeld van Toulon naar Bone over te brengen, üe Heilige Auguslinus is geboren den 13 November 354, hij werd gedoopt den 24 April 387, als priester gewijd in 391 en tot bisschop gekozen onder de regering van Valerius in 396. Hij is den 28 Augustus van het jaar 430 overleden. Onder de Oudhedendie gedurende dezen zomer te Wijk-bij-Duur- Stedeprovincie Utrechtweder uit den grond zijn opgehaald en in de verzameling van den heer van der Veur gekomen is een steenen borstbeeld opgemerkt, van ongeveer 2l/i voet hoogte. Hetzelve stelt eene vrouw voor met afzïgtelijke gelaatstrekken het hoofd door een' slang omwonden en met een geparelden kroon gedekt. Aan de zijden van het aangezigt schijnen twee koppen van dieren geplaatsten om de schouders een tijgerhuid geslagen te zijn. Zeker vreemd is dit wanstaltig beeld. Niet minder vreemd moeten do dicrenkoppen zijii die daar bewaard worden. Men hoopt dat de menigte voorwerpen eenmaal cenig licht over deze. nog altijd duistere plaats in de ge schiedenis zullen verspreiden. De bedrijver van eenen gfuwelijken moord te Obigies (Belgie) is, door de bijzondere oplettendheid der regts-heambtenwelke het geval onderzocht hebben ontdekt geworden. Een rijke boer had zijne hoeve verlaten niemand in dezelve achterlatende dan eene jonge dienst maagd dio met huiswerk bezig was. Niet lang daarna dringt er iemand de woning binnen overvalt de meid die bezig was den grond op te dwijlen en snijdt haar met een broodmes de keel af. Vervolgens (dit heeft men uit de overgeblevene sporen kunnen nagaan) beeft de moordenaar gepoogd, met huiselijk gereedschap, de geldkist van den boer open te breken doch daarin niet slagende met heter geluk eenen zwaren kantigen steen gebruikt. Juist toen hij zich met zijnen buit door de voordeur verwijderen wilde komt een ander landman een buur van den eigenaar naar binnen. De schuldige vliedt hierop naar de achterdeurmaar de binnentredendekwaad vermoeden krijgendedoet hem door twee anderen welke hij bij zich had ook dezen pas afsnijden. Niettemin geraakt de moordenaar naar buiten en weet zelfs eene gracht, welke de hoeve omringde, op de eenige plaats waar zij doorwaadbaar was, over te steken. In het open veld gekomen vlugt hij zoo snel hij kan vervolgd door eenen herder, die hem echter niet kan inhalen. Hij was dus door vier personen gezien maar ongelukkiglijk door geen hunner herkend. De burgemeester van Obigies evenwel uit eenige omstandigheden ver moeden op zekeren Mercier van Mont-S.'-Aubert krijgendezendt eenen gendarme naar deszelfs huis. Nog misschien zou de ontdekking zwarigheden gehad hebben zonder do volgende omstandigheid. Men had bevonden dat de daderbij het gebruiken van den steen met welke hij de geldkist opengebroken had zich had bezeerd en dat er zelfs lappen van zijn vel aan de kist waren blijven kleven. Deze lap jes waren zorgvuldig opgezameld en de gendarme had dezelve bij zich. Toen nu in zijn gesprek met Mercierzijn vermoeden zich versterkte, greep hij plotseling deszelfs hand en ziet, de stukjes vel posten juist op zekere ontvelde plaatsen welke de verdachte persoon aan zijne handen had. Natuurlijk werd hij nu gevatmen doorzocht het huis, vond op den zolder nog een deel van het geroofde gelden Mercier door zoo vele kenteekenen overstelptbekende de daad. Ten einde de koning van Frankrijk in het vervolg gevrijwaard zij tegen mogelijke aanslagen op zijn leven is te Parijs een eigenaardig rijtuig vervaardigd geworden. Allo bovengedeelten van deze koets namelijk de zijstukken en rug zijn van geslagen ijzer en hebben de proef van afgeschoten geweerkogels doorstaan. Do ramen van het rijtuig zijn smaller dan gewoonlijk ook meer naar voren geplaatst waardoor de achterzitting meerdere ruimte heeft verkregen. Zoowel ten gevolge hiervan als dat de in deze koets zittende persoon digt tegen den rugwand leuntkan men niet zien wie daar binnen is ge zeten nocli ook met een vuurwapen treffen. Over het geheel is de koets derwijze ingerigt, dat alle schotlinicndie door de vensters binnendringen om het even van welke rigting zij komen zich voor den achterin gezeten persoon kruisenzonder denzelven te kunnen treffen. Slechts dan wanneer dezelve voorover buigt en zoodoende nader bij de vensters komtontstaat cr gevaardoch dit ontwijkt da koning daardoor, dat hij, om het gejuich der menigte te beantwoor den alleenlijk den hoed voor het smalle raamptje vertoont en eene groetende beweging met denzelven maakt. Het blijft met diOal eene bedroevende zaak dat de vindingrijkheid cn meganische kunstvaardig heid eener natie daartoe wordt aangewenddat zij eene machine uitvindt, binnen welke de vorst, zonder vrees van doodgeschoten te worden zich te midden van dat volk kan doen rondrijden. De houw vati het britsche stoomschip don Great Britain, tot dus verre meer bekend onder de benaming van den Mammouth, begint sterk te vorderen. De lengte van hetzelve is van 324 engolsche voetennagenoeg 190 voet meer dan het langste linieschip van de engelsche marine. Behalve de dekken en de kajuiten is het geheel van ijzer. Op deszelfs grootste breedte meet hel 51 voeten de diepte van hot vooronder is van 32 voeten. Het meet 3200 tonnen eene meling waarvan tot dus verre geen voorbeeld is. Het heeft vier dekken drie van hout en het on derste van ijzer, tot bet opnemen der lading. De beide tusschendpkken zijn uitsluitend voor passagiers en voor de scheops-ofiicieren ingerigt. Dezelve zijn verdeeld in vier ruime salonstwee meer elegante voor de dames, en 180 kamertjes, in ieder van welke twee led (Ska n ten Veel ruimer dan de gewone scheepsledekantcn kunnen slaan. De Great Britain zal dus 360 afzonderlijke en gemakkelijke slaapplaatsen aan deszelfs passagiers kunnen bieden daaronder niet médegerekend dó- slaapplaatsen voor de officieren de equipage en de bedienden. De grootste zaal zal zoo ruim als rijk betimmerd wezen de lengte is van het eene einde tot het andere van 108 voeten op eene breedte, van 32 en eene hoogte van 8 voet 8 duim. Om zich een denkbeeld van dit vervaarlijk kolossus van een schip te maken, moet men hij al het bovenstaande nog denken aan dó ruimte, die er belioödigd is voor de ketels, de werktuigen, 1000 tonnen steenkolen en de lading. De Great Britain zal 4 stoommachines hebben ieder van 250 paardenkrachten te zamert alzoo 1000 paardenkrachten. Het zal 3 ketels hebben die ieder 290 tonneti water zullen kurttiön bevatten en die door 24 fournuizen gestookt zullen worden. Maar het voorname voor de zoevaarlkunst is de groote proiT, dio met dit schip genomen moet wordenin plaats van den gewonen motor en do scheepsraderenzal het niet anders hebben dan de door den heer Smith uitgevonden schroefdie op den Archiiiledes ge bruikt wordt. Het schip zal bovendien voofzien wezen van C masten met der- zelver behoorlijke tuigage. MIDDELBURG, den 28 October. Men verneemt datten gevolge Van het hevigti onweder, hetwelk tusschen 11. zondag- en maandag nacht heeft plaats gehad en dat zich vooral over Domburg schijnt ontlast te hebben twee paarden van den heer m.' P. Póusaldaar in de weide loopende, zijn omgekomen: zijnde bet eene waarschijnlijk dadelijk door het onwedef gedoodterwijl het anderehoewei nog levendegeheel het achterlijf was vermorseld eii weggeslagen cii kort daarna mede is bezwekfen. ZlERIKZEË den 31 October. Eergisteren is te Helvóetslnis binnengekomen het barkschip Marie Julie, kapt. W. F. Markervan Batavia naar Rotterdam. BROUWERSHAVENden 31 October. Binnengekomenhet brikschip Crescentkapt. J. Mildrenvan Liverpool het schooher- schip Orinsbeg Hall, kapt. R. Capplemans van Grangemouth heide naar Dordrecht, en het fregatschip Pocahantas, kapt. \V. B. Higgins, van Baltimore naar Botterdam en binnendoor opgezeild het boven genoemd fregatschip Pocahantasalsmede het fregatschip Prins van Oranjekapt. P. de Boer rnede naar Rotterdam. VLISS1NGEN den 28 October. De bij Zouteiande gestrande fransche schooner Les Trois Frères rekent mén verloren doch da lading zal waarschijnlijk behouden worden. HÈLVOETSLÜISden 28 October, Gisteren nacht is de brik Adamant, kapt, S. Luckley van Liverpool met zout naar Rotterdam op de ribben van den Hinderd vastgeraakt en zal weg zijn de equi page en een gedeelte van den inventaris zijn door de loodsboot n.° 2 gered en alhier aangebragt. ADVERTEHTIEN. Zierikzee, den 31 October 1842. Beviel van cc'rie DOCHTER, Vrouwe L. A. C. van der LEK dh C L R C Q geboren Schuur bkqbb Boeije. OPENBARE VERKOOP ING te Z 1E RIKZE LEENDEEI BEUKELAAR is voornemens omop Vrijdag den 4 November 1842 'snamiddags ten 2 ure, ten Huize van den Heer A N T II. P AU LOSSE, te Zierikzeedoor het ministerie van den Notaris J. P. van BORRENDAM. publick te veilen en te verkoopen Eene HOFSTEDE, bestaande in WOONHUIS, SCHUUR, WAGENHUIS en verdere Gevolgenge merkt letter B, n.° 521 met 16 Bund. 33 Rood. 98 EU. SOU W- en WEILAND; alsmede nog een HOE F JE bestaande in WOONHUIS en SCHUUR, gemerkt letter R, u.° 520, met 42 Roed. 40 Ell. BOUWLAND, alles staande en gelegen in hot Poorlambacht der Stad Zie- rilczeeeerst in onderscheidene perceelen en daarna te zamen in ééne massa zooals dit bij de aanplak-biljetten breeder zal zijn omschreven. De voormelde Goederen zijn inmiddels VIT DE HAND TE K O O Pwaartoe men zich, alsook tot bekomirjg van verdere infor matie!'. kan vervoegen bij opgenocmden Notaris te Zierikzee. te zierikzee bij de wed. a. de vos en zoon STADSDRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 2