ZEETIJDINGEN. Uit Langbroek provincie Utrechtschrijft men het volgende «In den loop dezer week is alhier, in Langbroek, op de hofstede Rijnvoortvan cene enkele op zichzclven staande pol of struik zaad- zeeuwaardappelen gerooid een steenmand vol goede volwassene aard appelen len getale van twee honderd een en twintig stukswaaronder ruim 40 van buitengewone grootte." De berigtgever voegt er bij dat men over het algemeen de aard appelen veel te digi bij elkander pooten dat men om beteren oogst te hebben ruimere plaats tusschen beiden moest latenten einde om de plant meer grond aan te brengen. Men zou nog kunnen bijbren gen dal men ook beter zorg voor goede pooters moest dragen en den grond dieper omwerken om meer vruchtbare aarde te bekomen. Over het vermogen van hel huis Rothschild had men lot dusverre slechts losse, onzekere begrippen, die op loutere gissingen berustten. Tot opligting van den sluijer die voor het publiek over die ontzet tende geldopstapeling geworpen is, kan eenigermate een aan het licht gekomen aanslagbiljet voor de belasting op de inkomsten dienen voor welke een enkele tak van dit huis is getaxeerd. De door dezen en kelen tak van het vijfstammige huis te betalen tax is berekend over de vier millioen guldens jaarlijkszoodat de inkomsten van het huis liolhschild minstens op twintig millioen guldens zijn te schatten. In het Polytechnische Journal leest menonder het opschrift «.Middel tegen'Rotten," het volgende: «Men verneemt dat de rotten van natuur zulk eenen afkeer legen een zeker kruidhondstong Cxjnoglossum officinalehebben dat zij de gebouwenwaarin zulke planten gestrooid worden dadelijk verlatenen zoo lang die planten daar liggen niet weder derwaarts lerugkeeren. Deze plant groeit op groen land en aan den rand der slooten. Zij moet in het begin van den zomerdat iskort vóór of na S.'-Jan verzameld worden omdat zij dan liet krachtigst is. De stelen moeten gekneusd worden en men strooit dezelve op die plaatsen, van waar men de rotten verdrijven wil." Uit S.'-Etienne (Frankrijk) wordt onder dagleekening van den 19 geschreven dat den vorigen dag in de kolenmijn S.'-Charles onder do stad Firminy behoorende eenc vreesselijke uitbarsting van brand baar gas heeft plaats gehad. Tusschen de -10 en 60 werklieden waren zoo oven in do mijn gegaan, toen de uitbarsting gebeurde. Van deze zijn er 18 uit den put gehaald waaronder 12 dooden 4 levend maar in hopeloozoh toestand en de twee overigen on bezeerd daar zij zich in eeno uitboling gered hadden. Van al de anderen weet men nog niets men hoopt dat zij in leven mogen zijn maar zij kunnen niet naar buiten en men kan ook niet zonder arbeid bij hen komen omdat een gedeelte dor mijngangen ingestort is. Overigens gebeuren de nazoekingen in den donker en al tastendeuit vrees van door het bijbrengen van licht op nieuw eelie ontploffing te veroorzaken. Even wel wordt er in de fransche bladen verwondering te kennen gegeven dat men bij deze nazoekingen niet de veiligheidslamp van Davy gebruikt. Er bevindt zich op dit oogenhük te Marseille een meisje van om streeks de 16 jaren, van opmerkelijke schoonheid, maar die met behulp van 8 of 10 fransche woorden die zij sedert hare aankomst daar te lande onthouden heeft ter naanwernood in staat is eenig raadselachtig verhaal te doen van het zonderling ongeluk, hetwelk haar op eenen afstond von meer dan duizend mijlen van haar vader land getroffen heeft. Zij spreekt volstrekt gecne taalhoewel zij geen organisch gebrek heeftdat haar in liet spreken hindert. Een onlangs uit Brazilië te Marseille aangekomen schip heeft geheel de stad verschrikt door eenen passagier dien het buiten weten van den kapitein of hel volk aan boord bad. Men ontdekte namelijk bij hét lossen dat zich in do diepten van bet scheepsruim onder bet verwhoutwaaruit de lading bestond een slang van de gevaarlijkste soort onthield. De lossing is terstond gestaakten men hoopt nu dat de invallende koude den gevreesden gast weldra genoegzaam ver stijven mag om den arbeid met veiligheid te kunnen hervatten. Volgens het Journal du Havre, heeft het regt van onderzoek op zee, op de recde van Congoaanleiding tot eene botsing gegeven. Twee vaartuigen hielden er elkander op het oog, het een blijkbaar een sla venhaler bet ander de engelsche kruiser Rolla. Bit duurde eenige da gen. De slavenhalerziende dat de kruiser zijnen post niet verliet nam eindelijk een kloek besluit. Op klaar ligten dag zendt bij zijne sloepen naar land, de lading slaven was gereed, dezelve wordt opge nomen en ingescheept. Nu zendt ook de engelsche kruiser zijne sloepen om het vaartuig te nemen en prijs te verklaren maar naauwe- lijks zijn deze tot onder een geweerschol van den slavenhaler genaderd, of deze roept dezelve toe niet digter te komen, en dit niet helpende, ontmaskert hij zijne batterijen, geeft vuur en doodt 14 Engelsehen, waarna hij de zeilen hijscht en zee kiest. Do Engelschmaudoor zijn verlies te zeer verzwakt, heeft hen niet durven najagen. HANDEN-ARBEID. Is het den weldenkende waarlijk ernst behulpzaam te wezen hoe vele werken worden er niet gevonden die oogenschijnlijk van weelde geacht wordendoch dubbele rente opbrengen. Indien wij alleen in aanmerking nemen de bosscken bier en elderswier zuivering en tot de duurzaamheid van den tronken tot verhoogde groeikracht van hot houtgewas strekt. Menigeen strekt de hand uit en meent door eene milde giftdoor dadelijke spijzigingwol te doen zonder dat de behoeftige eenige opoffering doet. Het dubbel der som tot werk zaamheid uitgegeven, zou zijne zedelijkheid bewaren, in den nood voorzien en door den weldoener voordeel aan te brengen dezen tot voortdurende weldadigheid in staat stellen. Wil iemand een ander voorbeeld wij bepalen ons bij den landbouw zeiven. Ge woonlijk is de tweede vruchtzelfde soort minder scbottig op eenen akker, dan de eerste. Nogtans wordt opgemerkt, dat aardappelen, op denzelfden akker, als tweede vrucht, meer product opleveren. Waardoor? Doordien er krachtige, vruchtbare grond door de spade wordt bovengewerktwelke den akker vernieuwt en de vrucht doet volwassen. De natuur wijst ons en voordeel cn werk aan. Letten wij er op, dat de gewone manier van bewerken dit voordeel mist, dat er op duizende plaatsen behoefte aan vruchtbaren grond bestaat en men er door delving in kan voorzien. Zou bet geen middel tot vermeerdering van arbeid zijn die rente schenktwanneer jaarlijks zeker gedeelte van den bouwgrond, bij genoegzame diepte van koorn- grond met de spade werd bewerkten er om de zeven jaar moest worden rondgedolven? Werden de landbouwers door den eigenaar onder verpligting gesteld aan beide voorwaarden - zelfs met opoffering van eenige landpacht - te voldoen hoe vele handen zouden met nut worden aangewend die nu telken jaar tot. de armenkassen de toevlugt nemen. De toepassing dezer waarneming strekken wij tot naderen aandrang uit op bet volgende. Indien wij op bet oog houden dat de gewone hollandschc ploeg 22,5 duim en een wale ploeg 32,5 duim grond rocreh dat daaren tegen de spade 38 duim bewerkten dus ongeveer 16 en 6 duim gromls meer naar boven brengt dan zou een akker op die wijze bereid voor */s vernieuwd worden en hetzelfde resultaat telken 7 jaren bij allo gewassen bevonden worden. Indien nu de Hraking in liet 7de jaar werd opgeheven ofindien dit wegens !le slapheid van de vrucht en het daarmede gepaard verlies van schot niet mo gelijk iszelfs met behouding der braking maar de landbouwer - ware het ook mot eenige vermindering in de landpacht (hij is te heler in staat tol voldoening der pacht en tot zuivering van den grond waardoor menig ijverig arbeider in het leven wordt gehouden) - onder de verpligting gebragtzonder braking om de 6 en met braking om de 7 jaren telken jare '/s of '/v van den bouwgrond te laten spitten boe vele handen werden bezig gehouden die nu voortdu rend tot de armenkas de toevlugt nemen. De rente zou noch voof deu landbouwernoch voor den eigenaar achterblijven. [Goesche Courant MIDDELBURG den 26 October. Men verneemtdat de com* missie uit de staten van Zeeland tot onderzoek van de voorstellen door heeren gedeputeerde staten nopens bet kies- en stemregtin verband met het aanhangig wets-ontwerp op die punten aan heeren provinciale staten te doen op eergisteren met hare werkzaamheden een aanvang beeft gemaakt. ZIERIKZEE den 27 October. Bij besluit van den 21 dezer beeft Z. M. aan S. Bouman, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris der gemeente Haamstede, VLISSINGEN den 26 October. Het schip Les trois Frèrèskapt. P. Bossuevan Adra naar Duinkerken met lood is door het slechte weder bij Zoutelande aan den grond geraakt en aldaar vast zittende. PRIJZEN li er EFFECTEN te AMSTERDAM Woensdag den 26 October 1842. Nederlanden 21/, pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat4'/j pC. Handel-Maatschappij 4'/2 Oost-Indiën 5 Rusland Ilope èn Comp. 5 Spanje Negot. 1834 bij Ardoin 5 Oostenrijk Bij Goll. en 'Comp. 5 Negot, Metaliek 5 gebleven* 527,0 pC. loi 7» 947 136 997» 1057. 157» 108 MlDDENPRIJZEN van de voerende ARTIKELEN te ZIERIKZEE van den 27 October 1842. De Ned. Mudde. O. Tarwe 18'°/,,, N. dito 1842 Zomer-dito Ordinaire dito Rogge N. Wintcr-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito 7,00 a 8,00 a 0,00 a 7,00 a 7,50 a 5,00 a 4,30 a 3,25 a 5,00 a 7,50 a 8,00 a 9,00 9,50 0,00 8,00 8,00 5,20 4,50 3,50 6,00 8,50 9,50 Graauwe Erwten Groene dito Geele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned.Mudde. f 0,00 a 0,00 - 7,00 a 8,00 - 0,00 h 0,00 - 8,00 a 11,00 -11,00 a 11,50 - 3,00 a 9,00 Raap-Olie te Zicrikzec, f 44,00p.v„ Patent-Olie -47,00 Lijn-Olie -44,00 Raapkoeken f 00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 MARKTPRIJZEN der MEEKRAP te ZIERIKZEE. van den 27 October 1842; Teelt 1841, Per 50 Ned. Pond. Tweeeneen, 1°kw. 26,00 a 27,00 2" -24,00 a 25,00 3° i) -22,00 a 23,00 Een en een le - 27,00 k 28,00 2° -24,00 a 26,00 3" - 22,00 k 23,00 Vorige gewassen zonder verandering, plaatsen. Per 50 Ned. Pond' Onberoofde, 1' kw. f 26,00 a 27,00 2" -24,00 a 25,00, 3' Mullen le soort 2° v - 22,00 a 23,00 - 5,00 a 6,00 - 3,00 a 4,00 Twee en een moeijelijk tfl ADVERTENTIEN. Heden overleed alhier na eene ziekte van weinige dagen LEUNIS van der VLIET, in den ouderdom van 80 jaren en 1 dag. Zierikzee den 27 October 1842. Degenen welke iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den Boedel van wijlen CORNELIS KOSTEN- S E Landbouwer gewoond hebbende onder Nieuwerkerli in Duive- laml, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen, vóór of op den eerslen December 1842, ten Kantore van den Notaris M r J. J. ERMERINS. te zierikzee bij de wed. a. le vos en zoon stadsdrukkers,

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 2