m,o 86, ZÏER1KZEESGHE 7 Vrijdag NIEUWSTIJDINGEN. COURANT; den 28 October gemengde buiten- en binnenlandsche berigten. I I DÜITSCHLAND. FRANKFORTden 23 October, Het feest van den 18 October is dit jaar in Zuid-Duitschland tot twee gewigtige plegtigheden de voor inwijding van den Walhalla-tempelof het duitsche pantheon, bij Re- fensburgtot welker bijwoning de koning van Beijeren in persoon uit lunchen was aangekomen en het begin der fortificatie van Ulm bet- Velk eene der groote bondsvestingen in het zuiden van Duitsckland 'moet worden. Naar het schijnt is men voornemens den vestingbouw dier plaatsen aan Duilschlands westelijke grenzen thins met kracht te ondernemen. Te Rome wordt het gerucht, dal de russischo regering hare onderhandelingen met den H. Stoei wegens de Roomsch-Katholijken in Rusland afgebroken zou hebben sterk in twijfel getrokken vooral sedert de aankomst van den heer Gr'egorieff. die als kabinets- locrier gewiglige depêches moet hebben overgebragt, welke, naar van goederhand verzekerd werd tol nieuwe onderhandelingen zou den leiden. BELGIE. BRUSSEL den 21 October. In den Anlwerpschefi Précurseur leest men De Comte de Flandrè is in zee gestoken Men weetdat dit schip bestemd is om èeno reis rondom de wereld onder de leiding van den heer CommailleBelgischen consul aan de Kanp-de-Goede- Hoop te doen en dat het doel der reis van dit schip is om onzè Voortbrengselen in afgelegene oorden te doen kennen en dus daarvoor nieuwe uitwegen te openen. Deri 17 October op dén middag is de Comte de Flandre, gevoerd door de. heer L. IJeydeofficier van de koninklijke fbelgiscbe) marine, tilt de haven Van Ostende onder zeil gegaan. Dat schip neernt eene volledige lading van ónze voortbreng selen mede zoodat bijna allé soorten van fabrijken tot het zamen- stellen daarvan hebben medegewerkt. De heer Cómtnaille rekent op eene afwezigheid van nagenoeg twee jaren ha welk tijdverloop wij hem met gegronde verwachtingen voor de nationale nijverheid hopen terug te zien keeren. De equipage Van het schip is uit 26 matrozen 5 officieren ert een geneesheer van de marine van den staat zamérigesteld, Tevens bevinden zich daarop 15 reizigers waaronder verscheidene vertegenwoordigers van belgischè handelhuizen. Men meldt ons uit Ostende dat bijna geheel de be volking diér stad op den dijk was Czamèngevloeid om het schip té zien uii.loopen en dattoen het dé haven uitkwam de toeschouwers het met vreugdekreetert hebbert begroet. Het schip loste 21 eere- schoten die door de batterijen vün het fort werdén beantwoord." NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 20 October. HH. KK. HH. dé erf-groot- hertog en erf-grootherlogin van Saksen-Weimar-Eisenach zijn den 20 dezer te Eisenach aangekomen eri aldaar feestelijk ontvangen. De StaaU-Courant bevat het koninklijk besluit van den 20 de zer, tot oprigting, te Delfteener koninklijke akademie tot opleiding van burgerlijke ingenieurszdo Voor 's lands dienst als voor de nijver heid en van kweekelingen voorden handel, welke akademie geplaatst zal zijn onder het beschermheerschap van Zi K. H. den prins vim Oranje Mert verzekertdat er Vën regeringswege aan de ktaten- generaal in derzelver tegenwoordige zitting zullen worden aange boden ontwerpen van wet ter aanvulling en verbetering van de Wet Op het successie-regtvan die bp het zegel van die op de registratie van die op de grondbelasting en van die op de patenten enz. Van wege den minister van financiën is bekend gemaaktdat de middelprijzen dér inlandsche granen vóór het gehcélfc rijkover het tijdvak van déii 20 September tot en met den 19 October 1842; per mud zijn geweest: tarwe f 9,51rogge f 7,05boekweit f 6,01 gerst f 4,83'/ihaver f 2;88 fen Ongepelde spelt f 3,28, en dat dö regten op den in- en uitvoer Voor de maand November eerstkomende zijn gesteld per mud als volgttarwe én gepelde spelt 25 c. en 50 c. rögge 15 c. en 30 c. boekweit 15 c. en 30 c. gerst en mout 25 c: en vrijhaver 75 c. en vrij en ongepelde spelt 50 c. en vrij. Sedert eenigè dagen bevjhdl zich in deze residentie dé heer Gachardarchivarius van het koningrijk Belgiebekend door ver- sbhillendc geschriften aangaande de nederlandsche en Belgische. ge schiedenis. Het doel zijnet komst alhier is nasporingen te doen in de archieven Van het rijk omtrent de voormalige nedevlahdsche staten- generaal tot aan de scheiding van Belgie ën de vereenigdè gewesten. Het jaarlijksch openhaar verslag van den staat des nederland- schen bijhelgenootschaps is den 20 te Amsterdam; des avonds, in dé nieuwe kerk medegedeeld, bij monde van den wel eërw. zeerge'l. heer J. Brave, mëde-hoofdbestuürderen werd inot belangstelling door eene talrijke schare van allen ouderdom kunderang en stand aangehoord. Volgens dit verslag Was do toestand van het genootschap in het af- geloopen jaar gunstig te noemen. Ook de geldelijke toestand der maatschappij was zeer verblijdendhebbende de inkomsten die van het vorige jaar met ruim f 2000 overtroffen en in het geheel be dragen f 37,000; aan buitengewone giften en erflatingen was ontvan gen f 4500. Ten gevolge hiervan had men ook uitgebreider werkzaam kunnen zijn, zoodat voor verschillende doeleinden 3000 meer was besteed dan in het vorige jaar. Bepaaldelijk waren er ruim 500 Bijbels en N. Testamenten meer afgegeven dan in hot vorige jaar en was alzoo het getal van de uitgedeelde geklommen lot 12,000. A.o 1842. Eene expeditie is door de akademie van wetenschappen van Petersburg afgezonden om de nog niet bezochte streken van Siberie welke tusschen Pschasida de Chatanga en de IJszee liggen, te onderzooken. Do guillotine is thans ook in Algerie ingevoerd op grond dat de wijs van onthoofden die er tot nog toe met den yataghan plaats had zoo menig maal tot nuttelooze marteling der veroordeelden aanleiding gaf. In het afgeloopèno badjaar hebben zich te Baden omstreeks 23,000 bad gasten korter of langer opgehouden. Men verzekert dat men hij de thans bestaande snelle middelen van Vervoer, Amerika nog te nabij geoordeeld heeft als verblijfplaats van den beruchten Deutz, verrader der hertogin van Berry. Dé policie in Frankrijk moet gezorgd hebben dat hem een verblijf in Australië wierd verschaft. Hij is naar van Diemens- land gezonden. De officiële depêcheswaarbij de luitenant-generaal sir [I. Gough de verovering van Chapo, in China, mededeelt, zijn thans van regeringswege publiek gemaakt. Het blijkt daaruit dat de Engcl- scbcn 9 dooden en 51 gekwetstenwaaronder verscheiden officieren gêhad hebben, terwijl het verlies der Chinezen op tusschen de 12- a 1500 man wordt geschat. Ten gevolge eener nieuwe verordening moeten de bakkers in Parijs het bróód dat zij Verkooperi in tegenwoordigheid der koopers Wegen en deze van huniten kantmogen geen brood meer aannemen voor dat hetzelve voor hunne oogen gewogen is. Het publiek moetzoo als ook niet meer dan billijk isliet. brood slechts volgens des- zelfs juist gewigt betalen, volkomen op dezelfde wijze als zulks hij den koop en verkoop van vleesch plaats heeft. Het huwelijk tusschen den keizer van Brazilië en eene napelsche prinses heeft zijn beslag gekregen. Y/are er in den nacht van den 29 op den -30 Januarij 1842 geeho feest partij in Frascali te Amsterdam geweestvan waar twee damesten half zes ure in den morgen in eene slede door de Beestraat naar kuis redenhaddè die ongewone nachtelijke togt een half uur vroeger of later plaats gevonden, Waarschijnlijk zou alsdan de brand in hel huis van den kleedermaker Geland'deer de wachten of de buren niet Ontdekt en deze wegens brandstichting niet ter dood veroordeeld zijn. Do consul v,1n Hamburg te Bordeaux, de heer Meijer, die men hoezeer, naar beweerd wordt ten onregtebeschuldigd Van hij de tijding vaii den dood des hertogs van Orleans nietgelijk zijne ambtgenootonde vlag te hébben uitgestoken is thans te dezer zake door zijne regering van diea post ontzet. in Lohdeh is een genootschap van vrouwen opgerigt, om 'staatkundige belahgen voor te staan gelijk met de mannen. in Westphaleri is een verbod uitgegaan aan de herbergiers, om jongelieden te laten dansen voor het doen hunner geloofsbelijdenis. De krenten- öogst ib Griekenland is zeer voordeelig uitgevallen. Te Botterdam. Begint de oude deun heestach tig vuile straten markten eri bruggenen Vele dieverijen. Te Zaandam is de oliemolen de Crab afgebrandtoe- bèhoorènde dan den heer H. J. Smit. De keizer van Rusland heeft, op reis van Warschau nadr Petersburg te Pödbèrezbie den aartshertog Ferdinand van Oostenrijk Ontmoet, Welke zich naar de russische grenzeii had begeven om dén keizer te begroeten. De beide vorsten hebben ta zamen het middagmaal gebruikt in de kleine herberg van het dorp. Behalve de velé andere aanzienlijke giften welke tot Ondersteuning der ramp te Kasari zijn ontvangen, heeft de keizer van Rusland daartoe eea milliöen zilveren roebels jiit 's rijks schatkist üangéwezen. Ook de rus sische stad Perm is bijffa geheel afgebrand. Men zegtdat zich te Londen eene maatschappij gevormd heefttot verwezenlijking Van het sedert lang beraamd plan, om de Antiiische- ert Stille Zuid-Zee, door middel van een groot kanaal hetwelk de landehgte van Panama door snijden modt te verbinden. De heer Baring zou aSn het hoofd dier maatschappij staan en het ddartoè Ijenoodigd kapitaal reeds hijeen ge- hragt Wezen. Sedert eenigè dagen ontwaart men in het helder Water uit den artesiaanschen pilt te Parijs eëne menigte zwarte vischjeSter grootte van du zoogenaamde postvisch. Dezelve vertoonen deze hij- zonderheid diit meri bij hen geene öógen of oogbollen kan ontdekken; overigens hebben zij Péne afzigtelijkd gedaante in vergelijking van de kleine postvischjps. De berigten die men tot in de laatste helft van Augus tus uit Suriname heeft, luiden zeer guhstig. Destoombooten Mentor en New-Orleans zijn in de Mississippiop 25 mijlen afstand van do Mond der Ohio totaal verongelukt. Op dezelfde plaats zijn in den loop van een jaar reeds 7 of 8 stoombooten gebleven, welker verlies op eea half milliöen dollars wordt geschat. In het winter-paleis van den. keizer van Rusland is onlangs eerie zilveren vaas gevonden vervaardigd •ten tijde van Elisabeth, welke vaas zoo groot isdat een mensch er zich in verbergen kan. Van de Lage-Zwaluwo (Noord-Brahand) wordt als eene bijzonderheid gemeld dat aldaar dezer dagen een krop tweeja rige meekrap is gedolven welke de lengte van 120 nederlandsche duimen heeft. Ten gevolge der oprigting eener kamer van koophandel en fa brijken te 's Hertogenbosch, heeft zich aldaar eene handelsocieteitonder een eigen bestuur, gevestigd. De ijzeren boot van Delft op Rotter dam ,"ll. zaturdag namiddag ten 4 ure van eerstgenoemde stad vertrok ken heeft Omstreeks Overschie het ongeluk gehad van op een zeilschip te stooteh witardoor de boot over dat schip geschoven is en een gat in de boeg gekregen heeft. Één 30tal passagiers is behouden aan wal ge komeniwee dérzelven zouden zich niet zwemmen gered hebben. De spaansehe regering leeftals het ware bij den dag voort, door zooveel mógelijk voordeel van dé weinig beduidende voorschotten, die men haar doet, té trekken. Uit Bordeaux wordt gemeld, dat aldaar den 21 de zer liet fraaije amefikaansche Schip de Havre, van 600 tonnen in weer wil van alle mógelijke palingen tot blussching van eenen daarin onlsta- nen brand, geheel verbrand is. Dezelve is waarschijnlijk aangestoken door drie zich aan boord bevindende negers.

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1