ZIERIKZEESCHE CODRAST. Mtingsdag den 25 October BESTUREN EN ADMINISTRAT1EN. Van vredenburch. NIEUWSTIJDINGEN. W.° 85. i. A.o 18425, INDIENING VAN PRETENTIEN TEN LASTE VAN DEN LANDE. De STAATSRAAD GODVËRNÈÏJR van de Provincie ZEELAND- Gezien de resolutie van Zijne Excellentie den Minister .van Finan ciën van-den 30 September 1842 afdeeling 's rijks uilgaven n." 69. Brengthaar aanleiding dier resolutie bij deze Ier kennis van allo autoriteiten,, collegiën, ambtenaren en belanghebbenden die zulks 'aangaat 1.° Dat in het vervolg stiptelijk de hand zal worden gehouden aan de wet van den 8 November 1815 Staatsblad n.° 51 ten gevolge waarvan als verjaard beschouwd en dus onbetaald gelaten zullen worden alle schuldvorderingen ten laste van den lande, welke niet vóór of op den laatstcn Junij van het jaar volgende op dat waarover dezelve loopen ter plaatse waar het behoort zullen zijn ingediend, 2.° Dat de alzoo binnen dén bepaalden termijn ingekomene schuldvorderingen door de collegiën autoriteiten of ambtena ren met het overnemen dier stukken belastzoo spoedig doenlijk na de genoemde dagteekening en wel uiterlijk den 10 .Tulij zullen moeten worden opgezonden aan de betrokkene departementen van algemeen bestuur, teneinde daarvan, vóór den daaropvolgenden 1 Augustus krachtens art. 29 der wet van den 5 October 1841 Staatsblad n.° 40mededeeling aan de algömeene rekenkamer kan worden gedaan. Deze Notificatie zal in het Provinciaal blad worden geplaatst en in den gebruikelijken vorm aan de Plaatselijke Besturen ter afDxie worden toegezonden. Middelburg, den 20 October 1842, De Staatsraad Gouverneur Voornoemd FRANKRIJK. PARIJSden 21 October. Eergisteren heeft 2. M. de koning de Vestingwerken dezer hoofdstad bezigtigd. Het persoonlijk bezoek van Z. M. heeft algemeen genoegen gedaan. Zes boofu-ambtenaren bij den stoomWeg naar Versailles, op dert linker-oeverzullen zich voor de correctionele regtbank moeten verantwoordenals beschuldigd van doodslagten geVolge van on- Voorzigtighéid of gebrek aan voorzorg. Do administratie wordt tbvens in regten vervolgd wegens kosten en schadentEn behoeve van dé slagtoffers van den ramp van Mei 11. De berigten uit Algiers zijn Ongunstig, Aid-et-Kadcr hoeft zijn Zetel op de hoogste bergen van Ouenseris alwaar bij ongenaakbaar is. De woestijn Welke hem omringt is met leeuwen en tijgers voorzien, die men eerst zou moeten uitroeijen alvorens den emir te kunnen hereiken. De hospitalen zijn met zieken als opgevuld. In de laatste 14 dagen waren 900 zieken naar Frankrijk gezonden. Men rekent dat 30 van de 100 militairen ziek zijn. In de laatste maand warén er 24,266 militairen buiten staat om dienst te verrigten, NEDERLANDEN. 's GRaVENHAGË den 23 October. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaalVan jl. donderdag, is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide Vah een Ontwerp van wet, met eene memorie van toelichting, houdende vefanderihg in art. 12 der wet op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie. Nog is in de zitting van eergisteren ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van het aangekondigde tweede hoek van het wetboek van strafregt. Bij besluit van den 18, heeft Z. M. kan de heeren C. L. Blumè en Ph. von Siebolt vergunning verleend tot de oprigting ëener konink lijke nederlandsche maatschappij tot aanmoediging van den tuinbouw en heeft Z. M. zich tévens verklaard tot beschermheer van gemelde maatschappij. Bil besluit van den 21 deZer beeft Z. M. de bij besluit van den 24 Januarij 1841 ingestelde medaille, ter belooning van mensch- lievende daden verleend aan den luitenant-ter-zee Penning Nieuwland, kommandant der voor Vere gestationeerde kanonneerboot, n.° 61, wegens het door denzehe op het laatst der maand Juiiij jl. beloonde menschlievende gedrag bij dé redding van het in het Veergat gestrande vaartuig de Muis, gevoerd door schipper J. A. de Riddervan Arne- Jnuiden en van de zich daarop bevindende visschers. Men verneemt dat jl. donderdag bet verdrag met Belgie door de wederzijdscbé onderhandelaars is geparafeerd geworden en alzoo behoudens de ratificatievoor de beide regeringen verbindend is. Tevens verneemt men thans, dat z. exc. de minister vau financiën vrijdag naar Berlijn is vertrokken ten einde met koning Willem Frederik eenige daarmede in verband staande belangen te regelen waarhij ook de te Brussel gevestigde algemeene maatschappij ter be gunstiging van de volksvlijt betrokken is. De afwezigheid van den minister zal slechts Zeer kortstondig zijn en onmiddellijk na deszelfs terugkomst zal lot de formele onderteeke- ning der traktaten worden overgegaan. Men wildat bet zoogenaamde plein (voorheen paradeplaats) in dezo residentiebestemd zou zijn om tof standplaats te dienen voor het op te rigten standbeeld voor prins Willem I. Dit plan zou dan zoo als men verder vermeenteenige doeltreffende veranderingen en verffaaijingen ondergaan, met de nieuwe bestemming in verband staande. In het Handelsblad leest menHet geruchtdoör sommige buitenlandsche dagbladen verspreid alsof een huwelijk lusseken een der nederlandsche prinsen en eene fransche prinses op het tapijt zou zijn is ongegrond." De gouverneur der provincie Drenthe he,eft aan de plaatselijke besturen bij circulaire voorgeschreven de maatregelente nemen tot wering óf stuiting van het mond- eu lelaauwzeerert aan de rijks vee-artsen voorschriften gegeven nopens de behandeling van het door die ziekten aangetast vee moetende zij bij het voorschrijven van verkoelende leefregelen tevens aanwijzen bet beste middel ter gene zing van hét Uaaumzeerbestaande daarin dat de klaauwen eenmaal daags met dunne teer worden bestreken welk middel ook moet worden toegepast, ter voorkóming der ziekte, op de gezonde dieren der besmette kudden of stalling en op die bij welke ofschoon aan het mondzeer lijdendehet klaauwzeer zich nog niet geopenbaard heeft. Te Brussel wil men wetendat de regering van Belgie al de gebouwde eigendommen van HH, MM. koning Willem I en koning Willem II der Nederlanden de paleizen te Brussel en dat te Ter- vuerer. niet uitgezonderd voor rekening van den staat heeft aangekocht. GEMENGDE BUITEN- ÉN BINNENLANDSCHË BERIGTEN. Naar men verneemtis te Amsterdam door de heeren Taunay Witsén, Elias en van Hasselt een plan ontworpenom eene waterleiding van gefiltreerd Vechtwater binnen die stad daar te stellen tot welker voor bereidende werkzaamheden reeds de toestemming van het stedelijk be stuur aan gemolde boeren zoude verleend zijn. LI. vrijdag heeft aldaar een persoon (zoo men wil Ben engelscb zendeling) zich in eene vigilanta op de Joden-Breestraat vertoonden bij die gelegenheid papieren in do hehreeuwsche en böogduitsché taal uitgestrooidten einde (naar men zegt) de Israëliten tot het Christendom te bekoeren. De zendeling is ondertusscben niet vriendelijk ontvangenmaar heeft het hazenpad moe ten kiezen. Men meent met zekerheid te welen dat deze Engelschman reeds de stad heeft verlaten. Den 19 dezer is te Nijmegen aan de zoogenaamde watervrees overleden zekere Hillebrand Molenaarvan beroep dagloonerWelken in het begin van den zomer door een vermoe delijk dollen hond etóne oogenscbijnlijk niets beduidende beet in deszelfs been was tnegebragt. De keizer van Rusland is den 9 dezer te War schau aangekomen. Te 's Bosch heeft den 18 dezer de inwijding der Kruis- Of S.'-Catharina-Parochiekerk door mgr. den bisschop van lier ra plaats gehad. Men verzekertdat er te Parijs éene kleine moskee ten dienste der aldaar woonachtig zijnde Mahomedanen zal gebouwd worden,. Het getal van deze wordt op omstreeks de honderd begroot. Te Londen heeft den 17 dezer zulk eene zware mist geheerscht, dat men op het midden van den dag het gaslicht heeft moeten ontsteken. Onder de openbare plegtigheden te Munchen ter zake van het onlangs gesloten huwelijk van den kroonprins behoordeook het Voltrekken der huwelijken van 35 bruids-paren uit verschillende streken van Beijeren nadat de verloofden gevolgd door hunne naastbestaanden ten getale van om streeks 450 personeneen optogt door de stad hadden gehouden. In Amsterdam verdienen 600 armen hun brood met het ophalen van aardappelen-schillen. Aldaar zijn door d.' Lusardigeneesheer en oogarts van Parijs 8 a 10 blinden ziende gemaaktwaaronder een grijs aard van 79 jaren en een die gedurende 26 jaren blind was. In den avond van den 13 dezer, omstreeks 7 ure heeft men te Itöblentz en in de omstreken vrij sterke schokken eener aardbeving gevoeld. De in Oost- en West-Ylaanderen heerschende besmettelijke ziekte onder het rundvee neemt ook sterk toe, en reeds daardoor is eene vrij aanzienlijke schade aangerigt. Een schilderij van den beroemden nederlandscben schilder van Berghem is onlangs te Londen verkocht geworden voor ƒ20,000. Weinige oogenblikken na het sluiten van den koop kwam er een koerier uit Berlijn, met last, van den koning van Pruisson om voor dat meesterstuk tot ƒ30,000 te bieden. Het schilderij bevindt zich thans te Brussel in het bezit van tien kunstkooper Nieuwenhuys. Op Ameland zijn in het begin dezer maand drie schepen gestrand en verbrijzeld doch het volk gered. Het tijdschrift Der Jager berekent het aantal Wolven, die in Rusland leven, op minstens 1 millioen. Het getal der jaarlijks gedoode wolven bevestigt deze opgaaf. AVelke vreesselijke schade moeten deze roofdieren niet aanrigten 1 In Spanje schijnt eene volksbeweging op bet punt om uit te breken. Den 4 Augustus heeft in de russische stad Troizk- (aan de grenzen van Orenburg)bekend door haren levendi- gen handel met Azie, een brand gewoed waardoor de militaire kazer nen de gevangentoren en andere openbaré gebouwenbenevens 243 bijzondere woningen in de asch gelegd zijn. Degrieksche hoofdkerken twee mahomedaansche moskeën zijn aanmerkelijk beschadigd. Debrand was onlstaan of althans bevorderd door de geweldige zomer-bittege durende welke een alles uitdroogende westen-wind gewaaid had. De werkzaamheden aan het gebouw der nieuwe beurs te Amsterdam zijn sedert eenige dagen gestaakt, ten gevolge van verzakkingen in het hei werk. De Nijmeegschs Courant berigtdat de inteekening voor het standbeeld van prins Willem I in de provincie Gelderland de belangrijke som van ƒ2204,50 heeft opgebragt. Het aantal leden van het Legioen van Eer (franschè örde) hetwelk dezer dagen nog met verscheiden hon derden is vérmeerderd bedroegop den 1 October 1841 bereids49,678. Éene naamloozè maatschappij heeft zich -Jfe ftladrid gevormdmet bet doel om aan don binnen- en büitenlandsjAIen handel van Spanje meerdere levendigheid bij te zetten. Do Dëlgische stoomboot Britisch Queen

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1